Mutari de trupe

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Sunt nou pe acest forum...
1. În primul rând aş vrea să vă întreb dacă propunerile făcute aici s-au concretizat?
2. În speranţa că răspunsul la primul punct e favorabil, aş vrea să propun ca trupele din oraşul A trimise ca sprijin în oraşul B, în momentul în care oraşul B nu mai este în periocol, să poată fi trimise ca sprijin/atac în/spre în oraşul C, fără ca, în prealabil, să le chemi în oraşul A.
Avantaje: s-ar economisi mult timp şi ar simula o situaţia reală
Dezavantaje: -
 

DeletedUser

Guest
Sunt nou pe acest forum...
1. În primul rând aş vrea să vă întreb dacă propunerile făcute aici s-au concretizat?
2. În speranţa că răspunsul la primul punct e favorabil, aş vrea să propun ca trupele din oraşul A trimise ca sprijin în oraşul B, în momentul în care oraşul B nu mai este în periocol, să poată fi trimise ca sprijin/atac în/spre în oraşul C, fără ca, în prealabil, să le chemi în oraşul A.
Avantaje: s-ar economisi mult timp şi ar simula o situaţia reală
Dezavantaje: -
pro ,dar nu cred ca e posibil,,,ar fi greu sa mai faci cuceriri...
nu stiu tehnic daca ar fi posibil ....Dom;Norbit?
 

DeletedUser6873

Guest
Sunt nou pe acest forum...
1. În primul rând aş vrea să vă întreb dacă propunerile făcute aici s-au concretizat?

Nu , putine propuneri au fost adoptate si luate si seama , mult prea multe propuneri au fost degeaba!
 

DeletedUser

Guest
Aici trebuie sa tineti cont si de faptul ca unele propuneri sunt de-a dreptul nerealiste, altele mult prea greu de implementat.
De exemplu ultima propunere:

2. În speranţa că răspunsul la primul punct e favorabil, aş vrea să propun ca trupele din oraşul A trimise ca sprijin în oraşul B, în momentul în care oraşul B nu mai este în periocol, să poată fi trimise ca sprijin/atac în/spre în oraşul C, fără ca, în prealabil, să le chemi în oraşul A.
Avantaje: s-ar economisi mult timp şi ar simula o situaţia reală
Dezavantaje: -

Daca s-ar implementa asa ceva la un nivel avansat al jocului jucatorii nu ar mai putea cuceri orase, atunci cand cuceririle se dau de la multe ore distanta, practic ar fi imposibil sa poti cuceri un oras al unui jucator activ.
 

DeletedUser

Guest
Grepolis ar trebui să fie căt mai realist. Punctul 2 reflectă o realitate. Nici un general, in orice perioadă a istoriei, nu a făcut astfel de mutări de trupe. În situaţia existentă acum în joc, cu sistemul A-B-A-C-A, este, de fapt, un impediment nerealistic. Puneţi-vă în situaţia unor oameni militari ai vremii jocului. Cum v-ar conveni: A-B-A-C-A sau A-B-C-A?
Teoretic, pentru ca jocul să se apropie cât mai mult de real, ar trebui să poţi "dona" trupe dintr-un oraş în altul. Ceva de genul, dacă îţi faci 100 de arcaşi în oraşul A, să îi poţi trimite definitiv sub comanda oraşului B, în condiţiile ca oraşul B să aibe minim 100 populaţie liberă.
In fond, şi la urma urmei, Grepolis este un joc strategic. Ca să fii un bun jucător, ar trebui să fii un bun strateg. Vrei oraşe? Luptă pentru ele! Nu te folosi de impedimentele nerealiste ale jocului pentru a le cuceri.
 

DeletedUser5815

Guest
Ceva de genul, dacă îţi faci 100 de arcaşi în oraşul A, să îi poţi trimite definitiv sub comanda oraşului B, în condiţiile ca oraşul B să aibe minim 100 populaţie liberă.
pai mie mi se pare un soi de scarpinat de-a-ndoaselea .... daca miscarea asta tot necesita populatie libera, de ce nu fac cei 100 de arcasi direct pe orasul B, pentru ca, in situatia data, oricum nu poti face nimic altceva cu acea populatie, o tii blocata pe liber
 

DeletedUser

Guest
pai mie mi se pare un soi de scarpinat de-a-ndoaselea .... daca miscarea asta tot necesita populatie libera, de ce nu fac cei 100 de arcasi direct pe orasul B, pentru ca, in situatia data, oricum nu poti face nimic altceva cu acea populatie, o tii blocata pe liber

Păi, s-ar putea schimba porfilele armatelor din oraş mult mai uşor.
Daca am 100 de arcaşi în oraşul A, dar vreau ca oraşul A sa-l profilez pe trupe de atac, de ce sa caut sa pierd arcasi prin nu mai stiu ce atacuri, în loc sa-i reincartiruiesc în oraşul B, care are trupe defensive.

Sau iţi pierzi trupele din oraşul A şi să spunem ca ai doar 20 populaţie liberă în oraşul B. Îşi dai seama ca automat ţi-ai înjumătăţit timpul în care îţi regenerezi armata din oraşul A. daca mai ai vreo 20 populaţie liberă în oraşul C, armata se reconstruieşte în o treime din timpul iniţial, iar daca mai există şi oraşul D cu 20 populaţie liberă, timpul e deja la 25%. 20 % cu oraşul E, şi tot aşa mai departe. În loc să stai 4-5 zile, ţi-ai putea reconstrui armata în 24 de ore, cu condiţia să ai resurse...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dupa mine idea este prea incurcata si de aceea trebuie sa spun CONTRA! Scuze!
 

DeletedUser5208

Guest
Ca o idee sa poata fi inplementatata ..trebuie adusa in cel mai simplu stadiu in care poate fi . ( Inception - ce mama naibii ) .


Propunerea lui Dinaysios e simpaticuta si da , ar simula mult mai bine conditiile reale ( pe care noi le banuim pentru ca altii le-au afirmat in scris ) si logice ar fi sa poti trimite sprijinul din punctul A in B iar mai apui din B in C fara ca el sa treaca prin A inapoi ( daca pare prea complicat s-au pierdut multi neuroni pe meleaguri fara de batranete ).



Revenind...idee plauzibila pana in punctul in care , cum bine a spus si blaandy , jucatorii activi ar fi imbatabili...imaginati-va ce usor s-ar tine o granita cand tu poti sa joci telefonul fara fir cu trupele .


Ar scoate din echilibrul jocului , nu spun ca este proasta ideea ta . Din contra , imi place...sunt un jucator activ si mi-ar fi de folos sa nu fac stanga'mprejur de fiecare data cand e nevoie de unitati in alta parte .
Utilitatea functiei e marginita doar de imaginatie


Daaar, cum imi place mie sa subliniez ...Inno Games este o companie care vinde un anumit produs . Ar iesi in pierdere baietii , odata pentru ca nu se va mai investi in nimic din ceea ce inseamna agresivitate..joc doar cu trupe defensive..si le mut de le ia gaia de pe fiecare sat pe fiecare sat cand am nevoie si a doua oara pentru ca s-ar pierde din functiile contului premium si tot ce include el .

Pe scurt , n-ar trebui sa mai cheltui atat de mult.


Parerea mea .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus