Modalitatea de sprijin

DeletedUser

Guest
salut. nu stiu daca s-a mai discutat chestia aceasta pe aici, dar mi se pare un topic interesant.

Astazi am incercat sa imi sustin un aliat sa cucereasca un oras. Trimit eu nave cu armata si separat niste pegasi.

Dupa ce imi ajung unitatile la orasul respectiv primesc urmatorul raspuns:

"Trupele dvs. venerează un alt zeu decât xxxx. Din această cauză, unităţile se întorc în xxxx 2."

Nu inteleg de ce ai nevoie de acelas zeu ca sa sustii pe cineva. Mi se apre o porcarie mai ales dupa ce te dezvolti tinzi sa faci mai mult unitati mitice. Dar daca unitatile nu pot sa le folosesc decat in atac, mai bine scoatem toti eroii si lasam doar zeus, ca oricum el are unitati doar de atac.

Ca fapt divers cand am cucerit un oras care nu avea templu facut am putut sa sprijin orasul ala cu doua tipuri diferite de unitati mitologice, de la doi zei diferiti.

Sincer mi se pare absurd ca intr-un caz sa pot si in alt caz sa nu pot.

Va rog discutati

A si inca ceva, in wiki nu am gasit nimic unde sa spuna ca nu poti sa iti intaresti satul daca ai zeu. Daca o sa ramana asa macar sa schimbe cineva cel putin sa stii ca unitatile mitlogice sunt doar pentru atac si cu asta basta. Sau iti faci in toate satele aceeasi zei.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu sunt chiar singura persoana caruia i se pare stupid bug-ul acesta cu sprijinirea? :|
 

DeletedUser47

Guest
Ca fapt divers cand am cucerit un oras care nu avea templu facut am putut sa sprijin orasul ala cu doua tipuri diferite de unitati mitologice, de la doi zei diferiti.

Acela era un bug care s-a rezolvat odată cu updatelul la versiunea 1.13.

A si inca ceva, in wiki nu am gasit nimic unde sa spuna ca nu poti sa iti intaresti satul daca ai zeu.

Nu înţeleg ce vrei să spui. Mai exact, ce anume nu ai găsit in wiki?

Cât despre propunere sunt contra, deoarece consider că este mai echilibrat jocul aşa. (este doar părerea mea)

LE:

Eu sunt chiar singura persoana caruia i se pare stupid bug-ul acesta cu sprijinirea? :|

Nu este un bug, aşa este jocul.
 

DeletedUser

Guest
In wiki nu spune nimic ca nu poti sprijini pe cineva cu alta unitate mitologica decat cele pe care le suporta zeul lui.
Eu am ajuns la 4 orase acuma si observ cu stupoare ca toata armata pe care mi-am facut-o de aparare (in mare parte de unitati mitologice) nu o pot folosi la sprijin.
Ca incepator fiind primul lucru am citit wiki, iar de acolo mi-am luat toate informatiile. Macar sa se clarifice acolo :(
 

DeletedUser

Guest
Este o porcarie sinistra. Scenaristul jocului ar trebui sa ia o penalizare pe nu stiu cate luni. Fac unitati mitice si nu pot sustine niciun aliat si nici macar pe mine nu ma pot sustine. Hai sa terminam balciul cu unitatile mitice si sa facem doar sabieri! Facem sabieri toti si ne luptam " ca chiorii" care are mai multi castiga. Am patiot-o acum si sunt dezamagit!:mad:
 

DeletedUser

Guest
sincer nici eu nu inteleg de ce nu se acepta sprijin in unitati mitice apartinand altor zei de vreme ce sprijin cu vraji se acepta..

presupun ca lucrul asta ar induce un dezechilibru in joc dar m-am tot gandit si nu vad ce mare nenorocire s-ar putea intampla daca s-ar permite trimiterea mitologicelor sprijin pe orase care venereaza alti zei

daca are cineva o explicatie as fi foarte recunoscator
 

DeletedUser

Guest
Intr-adevar, pentru a preveni un dezechilibru. Unitatile mitice sunt mai tari ca unitatile normale. Lucru simplu. Problema apare in defensiva, deoarece nu numai ca aceste unitati sunt mai tari, dar primesc si bonusul de la zid.

Medusele sunt suficient de tari in sine. De fapt sunt atat de tari incat ma intreb cine a venit cu ideea de a le da cifrele alea pt doar 18 populatie. Sa poti sustine orice oras cu meduse (care, apropo, sunt mai tari in atac decat manticorele) ar fi atat de debalansat incat nici macar nu ar fi amuzant. Si asa consider Hera ca este cu 2 trepte peste orice alt zeu, dar macar aici e si datorita stiului meu de joc.

Pe scurt: cu bonusul de zid ar fi prea mult ca unitatile mitologice sa poate fi aglomerate pe un oras.
 

DeletedUser

Guest
medusele sunt mai tari in atac ca manticorele dar nu zboara,daca pui si transportul la socoteala tot manticorele raman cele mai puternice unitati de atac raportat la pop

in aparare intr-adevar medusele sunt foarte tari raportat la populatie,pt ca sunt tari impotriva oricarui tip de atac(adica un fel de 3 in 1) :) dar sunt si mai scumpe ca favoruri

de fapt stii ce cred eu? cred ca jocul a fost gandit initial ca joc multi-race,adica nu puteai sa ai decat un singur zeu pe toate orasele.
ulterior s-a hotarat renuntarea la aceasta idee datorita dificultatilor de echilibrare probabil si de aceea apar cidateniile astea: penalitati imense la favoruri daca venerezi acelasi zeu pe mai multe orase,poti sprijini orasele altor zei cu vraji dar nu le poti sprijinii cu motologice etc
 
Sus