MIR - un vis frumos s-a terminat

DeletedUser

Guest
Vreau sa va explic ce s-a intamplat cu adevarat in MIR ca sa intelegeti de ce a disparut. MIR-ul s-a destramat din cauza certurilor interne. Din punctul meu de vedere cel responsabil pentru toate aceste certuri si pentru tensiunile din cadrul aliantei este numai unul singur: tigrul feroce; Marele negociator, diplomat si drag conducator cu mentalitate comunista.
Spre final, cand alegerile proaste pe care le-a facut l-au ajuns din urma a ajuns sa dea vina si pe mine pentru faptul ca nu m-am mai implicat in medierea problemelor cu deathrow. Asta dupa ce in urma cu doua saptamani m-a concediat din rolul de diplomat, ocazie cu care i-am promis faptul ca nu o sa ma mai implic deloc.
Daca ar fi fost dupa mine l-as fi dat afata si i-as fi luat orasele. Dar nu a fost. A avut sustinerea unor oameni si eu personal nu puteam sa trec peste acesti oameni din respect.

Am fost o alianta unita (in fata fostilor si viitori dusmani) care nu s-a ferit de nici un conflict. Pana la sfarsit. Imi pare rau doar ca nu am mai prins razboiul care urma sa inceapa in foarte scurt timp; cel cu NWA.
Respect Titus si Geacalone. Ei au fost pilonii acestei aliante, membrii care au respectul si apreceriea mea. Multi altii merita aprecieri pentru ce au facut insa ii mentionez doar pe acestia doi pentru ca ei au fost baza acestei aliante.

AVE MIR
 

DeletedUser3972

Guest
pana la urma nu e nimeni de vina,doar conducerea de acolo.trebuia sa fie capabila sa isi incurajeze membrii in razboi,decat sa stea pe urma pactelor.tot conducerea trebuia sa rezolve certurile interne,si sa elimine factorii de "stres".chiar daca a rezistat ceva timp aceasta alianta,s-a dovedit ca a fost condusa de niste amatori.
 

DeletedUser

Guest
Problemele acestor tipuri de alianţă derivă din lipsa de omogenitate. Alianţele de acest gen pleacă din start cu un handicap: lipsa de unitate. Atât la nivel de conducere, cât şi la nivel de simplu jucător. Chiar dacă la început de lume, prin mass recruit, asemenea alianţe ajung să domine sau să ocupe poziţii fruntaşe în clasamente, odată cu trecerea timpului, inevitabil, ele vor fi marcate de lupte interne şi măcinate de acest lucru. Şi deznodământul nu poate fi decât unul: destrămarea. Şi nu vorbesc doar de MIR aici, ci de toate alianţele care folosesc aceste politici de recrutare. Mai devreme sau mai târziu - funcţie de experienţa conducerii- ele se vor pierde în neantul istoriei acestui joc.
Tocmai de aceea am fost şi sunt în continuare adeptul unui joc cu o echipă restrânsă, chiar mică, cu o diplomaţie solidă - una, maxim două alianţe cu care plec la drum de la începutul unei lumi. Dar cheia succesului stă doar în unitatea membrilor. Pentru că indiferent cât de bun ar fi un conducător sau o echipă de conducere, fără o unitate şi fără o susţinere internă, orice proiect este sortit eşecului. Aceasta este strict opinia mea de jucător şi de conducător de proiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Tigrul feroce este pe departe unul dintre cei mai buni strategi in razboaie pe Eta,insa intradevar nu stie sa tina moralul aliantei si sa ii faca pe plac acesteia.Mare pacat,era o alianta pe cinste!
 

DeletedUser

Guest
Da, pacat. M.I.R-ul chiar a fost o alianta frumoasa la inceput, insa pe traseu au inceput sa-si piarda din farmec. Sincer, aseara cand am vazut ca au rupt pactul cu noi am sperat ca vor incepe si razboiul, mai jucam si noi cu ceva emotii. Insa daca unii oameni prefera sa dizolve o alianta si sa isi stearga conturile, nu pot spune ca ii regret. A fost urat din partea lor fata de colegii care i-au ajutat la greu si pe care i-au lasat pe drumuri. Nu a fost deloc o retragere cu fruntea sus ci mai degraba o retragere motivata de orgoliu personal.
Inca ceva, o greseala care i-a costat. Intr-o alianta nu tii oameni cu forta, cu amenintari si alte treburi. La urma urmei e democratie si fiecare sta unde se simte mai bine.

In concluzie: pacat de fostul M.I.R, dar nu cel de-aseara, cel de-acum cateva saptamani care a facut o figura frumoasa.
 
Sus