Marire Ferma

DeletedUser

Guest
Deci pentru a nu zice pur si simplu,vreau ferma la 5000 pop,hai sa vedem ce e pana acuma
Ferma lvl 40 3000 plug 200 bai termale 300,deci suntem la 3500.
Facand vreo 2 calcule de clasa a4a,care au o marja de eroare f mare,pentru toate cladirile la lvl maxim avem 1182 de populatie consumata numai pe cladiri.
acuma scadem din cei 3500 principali si ramanem cu 2318 de populatie.
Ca sa incerc sa scap de mai multe critici,sa zicem ca renuntam la unele cladiri care nu au nevoie neaparat de lvl maxim in functie de exigenetele noastre.Ex:eu nu am nevoie de piata la lvl maxim,port la lvl maxim,etc,recuperam o parte din populatie si ajungem la un 2500 de pop numai pentru armata.Presupunem ca il avem pe Chuck Norris in aparare,si nu trebuie sa irosim nici 1 pop pentru aparare,folosim toata armata pentru atac.Ca sa nu starnesc discutii despre unitati mitice,sa zicem ca nu risipim deloc populatie nici pe unitati mitice,si facem un calcul doar cu care de lupta,care cer 4 pop.Dupa 2-3 tentative de calcule,am iesit cu 625 de care,deci in cel mai bun caz,fara sa imi demolez nimic,pe un singur sat pot avea un maxim de 625 de care.Facand o simulare rapid,doar ca exemplu,cu 625 de care in atac,iar aparatorul cu zidurile la lvl 25 cu o aparare simpla de 320 scutieri 320 arcasi 320 hopliti,atacatorul pierde tot.
Stiu ca sunt f multe defecte de calcul si de logica,astept critici cu cea mai mare placere,dar pana atunci,raman de parere ca ferma ar trebui sa aiba minim 5000 pop
 

DeletedUser

Guest
stiu naspa.....acest joc se bazeaza pe multe sate....dar 1 atac are loc in 1 sec ....daca aparatorul are 10 000 turpe in aparare si eu atac cu 600...va dati seama ca omor doar 100 trupe.....deci la 100 sate o sa am 1 sansa sa distrug apararea unuia....

prea putina populatia
 

DeletedUser

Guest
eu zic ca e suficienta populatia,fiindca daca ferma va fi la 5000 sau 7000,atunci si aparatorul va avea tot 5000 sau 7000 ,deci nu prea vad rostul maririi numarului de soldati
 

DeletedUser

Guest
nu vezi dif? diferenta se vede la farm si la nr de soldati ...
una e sa te bati cu 10 soldati si una e sa te bati cu 100 nu crezi?? nu vezi diferenta? la low pop toti or sa aiba soldati limta x asa la mai multi va trebui sa farmezi si sa "lucrezi" mai mult pt ei....
 

DeletedUser

Guest
stiu naspa.....acest joc se bazeaza pe multe sate....dar 1 atac are loc in 1 sec ....daca aparatorul are 10 000 turpe in aparare si eu atac cu 600...va dati seama ca omor doar 100 trupe.....deci la 100 sate o sa am 1 sansa sa distrug apararea unuia....

prea putina populatia

depinde si cu ce ataci daca el are 1000 de trupe si u ataci cu 600 si ai cai +prastiasi +catapulte ii distrugi tot nu trebuie neaparat sa ai mai multa armata ca el
 

DeletedUser

Guest
Nu trebuie sa ai armata lafel de mare ca cea aparatorului ca sa castigi un atac. Bagi cateva atacuri fake si pe cel adevarat bagi o putere eroica si aia e . Daca ai si o alianta buna , rogi cativa membri sa bage un cutremur sa scada zidu , daca ai 25 de membri care sunt actvi zidu ajunge la 0 aparatorul nu prea mai are sanse nici asa , o idee ar fi daca ar exista un fel de sprijin pentru atac , adica aparatorul poate sa primeasca sprijin infinit dar atacatorul nu are cum sa castige daca trimite cate 600 de care pe atac . Daca ar fi o optiune sa dai Sprijin pentru atac si ai ataca cu 2000 de care ar fi ceva foarte tare .
 

DeletedUser

Guest
mda daca se mareste numarul de locuitori totul ramane neschimbat
dar daca sar putea face inca o cladire noua care sa iti ceara multe resurse dar nu si ferma in care sa iti poti aduna sprijinul primit sa sa il coordonezi tu unde vrei ca in aparare poti primi sprijin dar cand ataci poti ataca numai cu un oras
 

DeletedUser

Guest
mda daca se mareste numarul de locuitori totul ramane neschimbat
dar daca sar putea face inca o cladire noua care sa iti ceara multe resurse dar nu si ferma in care sa iti poti aduna sprijinul primit sa sa il coordonezi tu unde vrei ca in aparare poti primi sprijin dar cand ataci poti ataca numai cu un oras

tu realizezi ca ar trebui numai atacuri coordinate de aliante ca sa poti lua un oras in cazul asta nu?
deci pe postul in care eu ma plang ca nu e destul spatiu sa faci o armata destul de puternica ca sa poti face ceva cu un singur oras,tu declari ca e bine asa,si ca ar fi mai bine sa poti si controla sprijinul ca sa il muti eventual in caz de te ataca pe alt sat!
excelenta idee!!!propune pe langa astea si marirea zidurilor pana la lvl 50 cu 500% bonus de aparare si o sa fie excelent!

Nu trebuie sa ai armata lafel de mare ca cea aparatorului ca sa castigi un atac. Bagi cateva atacuri fake si pe cel adevarat bagi o putere eroica si aia e . Daca ai si o alianta buna , rogi cativa membri sa bage un cutremur sa scada zidu , daca ai 25 de membri care sunt actvi zidu ajunge la 0 aparatorul nu prea mai are sanse nici asa , o idee ar fi daca ar exista un fel de sprijin pentru atac , adica aparatorul poate sa primeasca sprijin infinit dar atacatorul nu are cum sa castige daca trimite cate 600 de care pe atac . Daca ar fi o optiune sa dai Sprijin pentru atac si ai ataca cu 2000 de care ar fi ceva foarte tare .

Scuze dar pe ce server joci?epsilon?ca pana si pe delta numai sunt jucatori care sa cada in tapa la fake-uri...si eu nu vorbesc de cucerire la sate de 1000 puncte,iar daca nu stiai poti sa ai si 100 de membri activi si gata,cat timp exista si atena ai de asteptat multi ani!!.Daca un atac(la nivele INALTE ma refer) era asa de simplu,numai ceream marirea populatie.Cat despre sprijin pentru atac ar fi o ideie excelenta,daca ar baga macar o marja de eroare de 3 secunde,pentru ca sa le trimiti in aceasi secunda ar fi chiar dificil...

depinde si cu ce ataci daca el are 1000 de trupe si u ataci cu 600 si ai cai +prastiasi +catapulte ii distrugi tot nu trebuie neaparat sa ai mai multa armata ca el

uite fa asa:
baga in simulare ziduri la lvl 25 (fara turn)
pune cum ai zis tu 1000 de trupe in aparare 500 aracasi+500 hopliti
si pune in atac 300 cai +300 prastiasi+10 catapulte
iar daca nu te multumesti,pune in aparare DOAR 200 de care si vezi ce iese iar.
Numai postati aiurea fara a verifica daca e corect inainte sa ziceti orice,mersi!

eu zic ca e suficienta populatia,fiindca daca ferma va fi la 5000 sau 7000,atunci si aparatorul va avea tot 5000 sau 7000 ,deci nu prea vad rostul maririi numarului de soldati

da ai dreptate in mare parte,o singura problema,daca el face 100% aparare nu va reusi sa farmeze cu trupe de aparare,si va ramane in urma cu armata constant,deci cand un oras fixat 100% pe atac va ajunge la 7000 pop,unul fixat doar pe aparare va ajunge la un maxim 2500-3000 pop.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da ai dreptate,au jumate din viteza calaretilor,si cara mai putin de jumate cat ei...dar daca ai ceva de zis e de preferat sa ramai la subiect,mersi!
 

DeletedUser

Guest
eu zic ca asta e cea mai bine formulata propunere, si merita inaintata la Inno....
 

DeletedUser

Guest
Deci pentru a nu zice pur si simplu,vreau ferma la 5000 pop,hai sa vedem ce e pana acuma
Ferma lvl 40 3000 plug 200 bai termale 300,deci suntem la 3500.
Facand vreo 2 calcule de clasa a4a,care au o marja de eroare f mare,pentru toate cladirile la lvl maxim avem 1182 de populatie consumata numai pe cladiri.
acuma scadem din cei 3500 principali si ramanem cu 2318 de populatie.
Ca sa incerc sa scap de mai multe critici,sa zicem ca renuntam la unele cladiri care nu au nevoie neaparat de lvl maxim in functie de exigenetele noastre.Ex:eu nu am nevoie de piata la lvl maxim,port la lvl maxim,etc,recuperam o parte din populatie si ajungem la un 2500 de pop numai pentru armata.Presupunem ca il avem pe Chuck Norris in aparare,si nu trebuie sa irosim nici 1 pop pentru aparare,folosim toata armata pentru atac.Ca sa nu starnesc discutii despre unitati mitice,sa zicem ca nu risipim deloc populatie nici pe unitati mitice,si facem un calcul doar cu care de lupta,care cer 4 pop.Dupa 2-3 tentative de calcule,am iesit cu 625 de care,deci in cel mai bun caz,fara sa imi demolez nimic,pe un singur sat pot avea un maxim de 625 de care.Facand o simulare rapid,doar ca exemplu,cu 625 de care in atac,iar aparatorul cu zidurile la lvl 25 cu o aparare simpla de 320 scutieri 320 arcasi 320 hopliti,atacatorul pierde tot.
Stiu ca sunt f multe defecte de calcul si de logica,astept critici cu cea mai mare placere,dar pana atunci,raman de parere ca ferma ar trebui sa aiba minim 5000 pop
ia nu mai simula tu atacul cu care si baga calaretii sa vezi cum se schimba treaba, nu degeaba sunt unitati de atac si celalalte mixte. mie mi-arata la zid 25 castiga atacatorul si-i raman si trupe.
dupa cum vezi si singurel puterea e sensibil egala, insa una la impact si alta stab......
apararea si atacul cu una dintre arme trebuie sa difere in functie de celalat.... sa aiba efectul maxim, altfel...succes
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
bine ai dreptate.Atunci pun 800 de calareti in atac,si 250 de care in aparare,si pune in balanta costu de resurse,si zimi daca se merita.Dar aici se vorbeste de tactica si de bonusuri de aparare si de atac,nu de marirea fermei.
Indiferent daca ar fi 1000 de calareti sau 100,era doar un exemplu,pentru a incerca sa limitez raspunsuri care nu ar fi la locul lor.
P.S:tabela cu unitati am citit-o de destule ori inainte sa ma arunc aiurea;),si am citit si o buna parte din wiki,desigur nu sunt expert.
Oricum inafara de critici pentru simularile gresite sau esuate,nu am auzit nici o Contra pentru marirea pop,in maniera convingatoare si cu un exemplu concret.
 

DeletedUser

Guest
daca la tine se mareste populatia..la fel si la el. daca nu renteaza acum, va renta si mai putin dupa...
daca atacul se face mai repede, (si se reface) e mai usor sa-l ataci inca o data cand nu-i complet refacut
3 in nici un joc n-am auzit sa fie rentabil la inceput sa spargi testoase....asa ca poti sa-l ocolesti...
si da, in simularea ta nu ai consumat delc locuri de ferma pentru barcutele de trasnport
si-ai uitat si chemarea garzii care e destul de importanta pentru aparator...
calculele sunt mai complicate dar asta nu insemna sa ne dam batuti, la urma urmei jucam in aceleasi conditii infiferent ca ferma are 5000 de locuri sau 8000...
 

DeletedUser

Guest
da ai dreptate,au jumate din viteza calaretilor,si cara mai putin de jumate cat ei...dar daca ai ceva de zis e de preferat sa ramai la subiect,mersi!

Subiectul tau lasa de dorit...
Nu vezi ca pe nimeni ai convins cu argumentele tale si cu simularile tale.
Si nu poti compara 1 calaret cu 1 arcas din moment ce numarul populatie pe care il ocupa e 3/1.
Si da, poti farma linistit si cu arcasi, daca tu nu ai facut-o nu inseamna ca nu se poate farma si cu trupe defensive.

Daca se va marii populatia atacatorului si aparatorului nu se va schimba nimic, daca nu vrei sa intelegi e problema ta dar te asigur ca nu se va marii nimic curand.
 

DeletedUser

Guest
Alandala pai iti dai seama,daca era sa pun si barcile si chemarea garzi erau de ajuns mult mai putine care,dat tot nu cred ca buildu-ul ar fi identic cu 1500 pop in plus,sa zicem pe termen lung intradevar sar echilibra si ar fi la fel,dar startul ar fi foarte diferit!
Ad1Noob daca mai recitesti probabil de 10 ori ai sa vezi ca sunt persoane si de acord cu mine,si stiu foarte bine ca nu va fi luat in considerare ca o modificare a jocului,nu este ideia secolului,si este prost explicata,probabil cineva de pe alfa cu mai multa experienta de joc ar putea explica mai bine.
Si fara sa vrei m-ai si ajutat cu subiectul meu:
Si nu poti compara 1 calaret cu 1 arcas din moment ce numarul populatie pe care il ocupa e 3/1.

Ai perfecta dreptate aici;)
 

DeletedUser

Guest
sincer nush cate sate si cum farmati voi dar eu am 3 sate si resurse peste 10k din fiecare pe fiecare sat....pop 0 (ferma uppdate 24/7) hambar full sunt plin de resurse ...e prea putina populatia si hambarul....eu stau zilnic in fiecare zi mult sa zicem...
 

DeletedUser

Guest
sincer nush cate sate si cum farmati voi dar eu am 3 sate si resurse peste 10k din fiecare pe fiecare sat....pop 0 (ferma uppdate 24/7) hambar full sunt plin de resurse ...e prea putina populatia si hambarul....eu stau zilnic in fiecare zi mult sa zicem...

Te pui frumos si ataci pe cineva sa iti mai pierzi din trupe! Si dupa ai pe ce sa dai resursele :cool:! Sau poti sa le dai colegilor de alianta si nu numai :p!

Cat despre treaba cu maritul fermei nu cred ca e o varianta buna! Cum au mai spus si altii, creste la tine cu 1000 creste si la cel pe care il ataci! Tu faci 250 care in plus, si el is face cate 300 unitati in plus! Daca maresti ferma singurul lucru pe care il obti e acela ca faci mai multe puncte de batalie! Cred ca sunt alte aspecte la care sa se lucreze, mult mai importante decat numarul de locuri in ferma! Parerea mea!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
vorbă lungă

am citit mai mult ca skimming că m-am plictisit repede de mult scris

1. despre capacitatea fermei am de zis că este una dintre marile diferențe dintre grepo și TW unde aveai 24k și rupeai și făceai sate la mișto
.. ghicesc eu că ăștia au gândit-o puțin când au făcut grepolis ca un fel de tw combinat cu ikariam doar că i-au adăugat chestiile care-l fac mult mai mișto
.. tocmai faptul că apărătorul are avantaj este bine pentru joc...
.. îi zice, teoretic, de strategie, adică să le și gândești, nu să dai atacuri și fake fără număr.
.. de multe ori, un atac pe zona slabă a adversarului, poate să facă marea diferență(spre exemplu, să ataci alea 600 de care din apărare cu numai 100 de care ale tale)

2. dincolo de asta, nu toată lumea stă toată ziua pe cont și, unii, vor să joace numai să se distreze, de aceea, este bine ca orașul unui jucător activ dar care nu intră decât de două ori pe zi pe cont să fie cumva protejat să nu ajungă la 0 puncte care să-l scoată din joc
.. cred că este foarte bine să nu poți să iei un oraș cu un singur atac ci să ai nevoie de cât mai multe pentru a echilibra jocul non-stop al unora cu jocul la distracție al altora

3. ultima chestie, nimeni nu te obligă să iei orașul vecinului tău care se apără foarte bine și care are numai armată de apărare că nici el nu are cum să ia orașul tău
.. poți să iei alte orașe, să faci puncte și să îi iei orașul când ai tu deja 4-5 orașe și el rămâne cu unul singur(poți!)

4. și, ca ultimă nuanță, eu, în particular, mă bucur că e mai greu să iei multe orașe pentru simplul fapt că mă enerva și mă plictisea cumplit pă tw când aveam peste 20 de orașe și trebuia să stau minim câte o oră de fiecare dată când intram pe cont ca să pot să umblu la toate și tot nu făceam față
.. Aș fi vrut, la un moment dat, să pot să rămân cu 10 orașe și să mai atac numai când era un război mai serios între alianțe dar nu puteai să stagnezi că veneau alții peste tine și ți le luau.
.. Aici poți să ții foarte bine 2-3 insule numai cu orașe ale tale.
 

DeletedUser

Guest
mersi Radetot,excelent discurs,in sfarsit cineva la subiect si cu un exemplu regionabil!!Din pacate am fost prea ocupat cu trav si dupa am sarit imediat la k.a. si nu am jucat decat o zi parca tw,deci probabil comparand cu alte jocuri unde aveai libertate mare in armata aveau si defectele lor...
Astept totusi si alte pareri,pentru ca a zis si ciocio,pentru cei care farmeaza extrem e o problema populatia(chiar daca e o mica parte),si e o singura varianta pentru a scapa de limita mica de pop,ceea ce iti forteaza mana.
Parerea mea ca si aparatori au destule avantaje,bonusul de noapte,ziduri cu bonus defensiv mare,turn,nu poti sa zici cu sunt lasati pe mana lupilor...
 
Sus