LUMEA RODOS

Au făcut Demos charge back sau nu

  • Da

    Voturi: 32 84,2%
  • Nu

    Voturi: 4 10,5%
  • Au jucat cu bot

    Voturi: 2 5,3%

  • Total votanți
    38

hermes25

Membru activ
Coaie, eu ma refer strict la România despre asta e vorba, si de acolo a plecat firul discuției…nu cred ca a menționat nimeni vreun African din Kongo:)))))))
Omule ai avea perfecta dreptate dar când piața ajunge la saturație acele posturi nu o sa mai valoreze mult, asta nu vrei sa înțelegi. Dacă anual ies 10k, in peste 25 de ani nu o sa mai ai de munca sau la fel de bine plătit pt toți din ei. Legat de medicina foarte mulți pleacă afara ca nu sunt suficiente locuri de munca pt toți doctorii care ies. Iar dacă te duce capul și faci foarte mulți bani si oamenii ti-ar urma ideile au sa rămână câțiva care sa te hrănească, sa îți facă curat, haine și orice cacat de bun consum pe care îl consumi la preturi foarte mari. Sa zicem ca România are 10 oameni. 5 în IT, 3 doctori și 2 "prosti " ( unul constructor și altul agricultor ). Aia 2 pot trai fără banii tai, tu fără ei nu poți și atunci îți dau niște preturi de salariul tău ala imens nu o sa valoreze nimic.
 

DanyGBR

Membru activ
Omule ai avea perfecta dreptate dar când piața ajunge la saturație acele posturi nu o sa mai valoreze mult, asta nu vrei sa înțelegi. Dacă anual ies 10k, in peste 25 de ani nu o sa mai ai de munca sau la fel de bine plătit pt toți din ei. Legat de medicina foarte mulți pleacă afara ca nu sunt suficiente locuri de munca pt toți doctorii care ies. Iar dacă te duce capul și faci foarte mulți bani si oamenii ti-ar urma ideile au sa rămână câțiva care sa te hrănească, sa îți facă curat, haine și orice cacat de bun consum pe care îl consumi la preturi foarte mari. Sa zicem ca România are 10 oameni. 5 în IT, 3 doctori și 2 "prosti " ( unul constructor și altul agricultor ). Aia 2 pot trai fără banii tai, tu fără ei nu poți și atunci îți dau niște preturi de salariul tău ala imens nu o sa valoreze nimic.
Ai si tu dreptate intr-o oarecare masura, dar nu in totalitate..iti pot da un exemplu usor si 100% sigur, domeniul IT, IT-isti pe langa ca au salarii imense, nici nu sunt impozitati ca noi restul, muritorii de rand, pentru ca in primul rand noi ca si tara avem deficit..si statul nu isi permite sa ii piardă..dar daca ma intrebi pe mine sunt incorect impozitati si privilegiati ;))
Aici nu stiu exact daca am pus punctul pe “i” concret, dar cineva ce lucreaza in domeniu poate confirma spusele mele, daca is aproape de adevăr sau nu.
Studiez o facultate in domeniu, stiu despre ce vorbesc si inteleg si ceea ce vrei tu sa spui:))
 

Lord Smaug

Stie Tot
aveam scutirea de 10%, acum insa, prin proiectul de lege care e in monitor, it-istii pana in 10k o sa aiba aceeasi scutire, iar peste 10k o sa se adauge si acel impozit de 10%
 

twistdark1

Stie Tot
Daca nu aparea pizda aia de ragee pe aici bombardier ca scoate el aliante la interval si alti 2 3 bombardieri tari in clanta castigau lejer sv ... asa la cum vad lucrurile castigati voi lejer . nu au ce sa faca atat timp cat voi controlati ciupercile , si clar aveti echipa mai buna (activa ) si Demos are , dar au imbatranit oameni lor ce erau bombardieri candva .(Daca nu rulezi jucatori costant ally se duce pe pla . )
Si au dat cu stangu' -n dreptu' , cel mai rau imi pare de cei din All Stars + cativa din Wild ce ii vad acolo , numai decizi proaste a luat @twistdark1 in ultimul timp .... in loc sa isi ridice alianta , sa acapareze noi jucatori in grup , el si- a futut "brand-ul " . (nu o zic in nume de rau ) .

Am mai zis-o acum ceva timp ca joc cu oameni cu care imi face placere . Si oricum pe lumea asta majoritatea baietilor care sunt pe granita sunt din All Stars , din demos sunt mai multi deffenderi , lucru care poate fi confirmat de oricine . Nu s-au schimbat multe , dam actiuni in aceiasi oameni + cativa ocazional , doar ca sunt mai multi deffenderi .

Si oricum , dupa lumea asta nu stiu daca o sa mai am timp de grepolis , cel putin cativa ani .
 

DeletedUser17271

Guest
Trebuie doar sa te duca capul, ca banii se fac atat aici, cat si in afara, dar cum am spus, trebuie sa te duca capul si trebuie sa muncești ca sa ajungi acolo..ca nu vine nimeni sa-ti dea banii astia..cine vrea sa ma contrazică, sa o faca, dar nu e cazul :))
Citisem un reportaj acum cateva zile , ca Romania duce lipsa de tractoristi si ca sunt salari de peste 2000 de euro .


Trebuie sa te indrume cineva de pe bancile scoli + sa iti placa tie scoala , sa ai o baza , o diploma ... ca sa te apuci la 25 -30 ani sa te faci contabil , doctor , it-st s.a e greu , pt ca ai alte responsabilitati , vrei sa duci bani in casa , nu sa te apuci iar de scoala ...
Totul pleaca de sus , din guvern ... cum ? simplu , facand programe/ proiecte , sa implice/ indrume generatiile viitoare catre meserii ce sunt cautate pe viitor si din care se fac bani .
EX. perfect , Clujul e Silicon Valley privind it- si Ro. e cred ca top 1 pe Europa , motivul principal e proiectul ala euro 200 , de acum 20 ani . Prin care fiecare familie primea 200 euro sa isi cumpere un pc ... Plm cat e acum 7 - 8 % din pib adus it .... zic si eu ...
 
Ultima editare de un moderator:

Lord Smaug

Stie Tot
si totusi, suntem cei mai multi proprietari din europa dar asta se datoreaza si faptului ca sunt "proprietari" de 400-500 de case :))
 

DanyGBR

Membru activ
Citisem un reportaj acum cateva zile , ca Romania duce lipsa de tractoristi si ca sunt salari de peste 2000 de euro .


Trebuie sa te indrume cineva de pe bancile scoli + sa iti placa tie scoala , sa ai o baza , o diploma ... ca sa te apuci la 25 -30 ani sa te faci contabil , doctor , it-st s.a e greu , pt ca ai alte responsabilitati , vrei sa duci bani in casa , nu sa te apuci iar de scoala ...
Totul pleaca de sus , din guvern ... cum ? simplu , facand programe/ proiecte , sa implice/ indrume generatiile viitoare catre meserii ce sunt cautate pe viitor si din care se fac bani .
EX. perfect , Clujul e Silicon Valley privind it- si Ro. e cred ca top 1 pe Europa , motivul principal e proiectul ala euro 200 , de acum 20 ani . Prin care fiecare familie primea 200 euro sa isi cumpere un pc ... Plm cat e acum 7 - 8 % din pib adus it .... zic si eu ...
Nu este tarziu nici la 25 de ani, dupa 30 intr-adevăr deja nu iti mai arde de invatat, tocit s.a.m.d, dar eu am spus ca si idee, ca este posibil sa duci un trai bun sau chiar foarte bun si in țară, dar aici depinde de tine ca persoana cat poti evolua pe plan profesional si nu numai.
 

saca 24

Stie Tot
Legat de invatat sau tocit, de diplome/scoala/studii superioare etc, am avut cativa colegi de generala(cu situatii financiare nasoale) care abia au facut 8 clase.Cu greu si alea.
SI-acuma-s patroni sau is plecati prin tari exotice si-o duc bine mersi. :))))
Fiecare cu norocul si soarta sa.Bine, norocul ti-l mai faci si cu mana ta, dar sunt unii care au reusit intr-un fel sau altul.
Iar unii din fostii mei colegi de facultate, sunt pe santier acum.Hamali.Nu c-ar fi o rusine.
Dar zic asta asa, ca termen de comparatie.
 
Legat de invatat sau tocit, de diplome/scoala/studii superioare etc, am avut cativa colegi de generala(cu situatii financiare nasoale) care abia au facut 8 clase.Cu greu si alea.
SI-acuma-s patroni sau is plecati prin tari exotice si-o duc bine mersi. :))))
Fiecare cu norocul si soarta sa.Bine, norocul ti-l mai faci si cu mana ta, dar sunt unii care au reusit intr-un fel sau altul.
Iar unii din fostii mei colegi de facultate, sunt pe santier acum.Hamali.Nu c-ar fi o rusine.
Dar zic asta asa, ca termen de comparatie.
aia de is patroni au umblat cu necuratul cum umbla @My-TzA15 asta cu payment issue.
 
Am mai zis-o acum ceva timp ca joc cu oameni cu care imi face placere . Si oricum pe lumea asta majoritatea baietilor care sunt pe granita sunt din All Stars , din demos sunt mai multi deffenderi , lucru care poate fi confirmat de oricine . Nu s-au schimbat multe , dam actiuni in aceiasi oameni + cativa ocazional , doar ca sunt mai multi deffenderi .

Si oricum , dupa lumea asta nu stiu daca o sa mai am timp de grepolis , cel putin cativa ani .
Taci in pl mea ca ai intrat sa-l bati pe david pe srv asta sa va luati revansa dupa Nesebar,si va luati bataie de la Mr.Sunshine asta:)).Asa cum a intrat @CaponeM cu turma de oii pe Byllis, sa isi ia revansa ca o pierdut Parosul...si s-a dus cu coada intre picioare, si-a luat o mai rau decat pe Paros.
 
Ultima editare:
Sus