Interviul vali1313

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta interlocutorul meu a fost vali1313 caruia ii multumesc pentru rabdare si amabilitate.


Anca Boghian: Deranjez?

vali1313: Îmi pare rău, nu am fost atent şi de abia acum am revenit!

Anca Boghian: Nu-i nici o problema.

vali1313: OK! Despre ce este vorba?

Anca Boghian: Despre interviuri cu jucatorii grepolis.

vali1313: Dacă se poate, să-i dăm drumul!

Anca Boghian: Numele din spatele nickname-ului de joc care este?

vali1313: Vali, am 57 ani, joc în "spatele" preocupărilor cotidiene (fac softuri didactice), joc, în funcţie de activitate, cam 4, 5 ore pe zi.

Anca Boghian: Imi pare bine de cunostinta, eu sunt Anca :)

vali1313: După cum vezi, am luat-o cu Dumnezeu înainte!

Anca Boghian: Da :) Din cei 57 de ani pe care ii posezi, cati au fost dedicati grepolis?

vali1313: Joc de un an şi jumătate, cam , în medie, patru ore pe zi, deci (stai să calculez) 2160 ore adică 90 zile, adică trei luni. Nu am vechimea necesară pentru pensionare.

Anca Boghian: Esti un jucator pasionat? Sau joci doar pentru amuzament?

vali1313: Sunt pasionat de amuzament sau, dacă vrei, mă amuză pasiunea...

Anca Boghian: Am inteles... Din multitudinea de jocuri online care sunt, de ce ai ales grepolis?

vali1313: Joc, de fapt, să văd cum gândesc oamenii, cum "se arată" sub protecţia anonimatului. Mă distrează să văd ce instincte au şi, mai ales, ce instincte îşi înfrâng atunci când nu sunt anonimi. Sincer, a fost cel mai la îndemână şi cel care îmi oferă timp pentru ale mele!

Anca Boghian: Si ce ai descoperit pana acum? Care e concluzia pe care ai trage-o dupa un an si jumatate de grepolis?

vali1313: Am constatat că, din păcate, sunt mulţi, mult prea mulţi, cei care scriu "mi-au dat" ca pisica, adică "miau dat". Limba română se lasă destul de mult schingiuită; am mai constatat că ideea de fair-play, fair-play-ul, în general, nu există. Am mai constatat că există multe invidii care defulează în acţiuni stupide, dar am mai constatat că există şi jucători, chiar din alianţe adverse, cu care poţi discuta argumentat şi la obiect.

Anca Boghian: De ce crezi ca se intampla asta? Ce determina, din punctul tau de vedere, aceste defulari negative ale jucatorilor?

vali1313: Este chestie de psihologia anonimatului. Hai să nu intrăm în amănunte. Jocul este foarte deschis, normal, nu există o "selecţie" (nici nu ar avea cum). Dacă, însă, urmăreşti evoluţia alianţelor, dinamica modului în care se fac sau se desfac, vei observa această segregare.

Anca Boghian: Am inteles. Spune-mi te rog pe ce lumi activezi?

vali1313: Delta, Epsilon, Eta. Am mai încercat şi pe altele dar am renunţat. Erau prea cronofage.

Anca Boghian: In ce sens cronofage? Te solicitau prea mult?

vali1313: Îmi "mâncau" prea mult timp.

Anca Boghian: Ai ales sa activezi pe trei lumi. Doar din cauza lipsei de timp? Sau au fost si alte motive?

vali1313: Timpul şi, mai ales, erau lumile pe care aveam cele mai bune poziţii la acel moment.

Anca Boghian: Am inteles. Pe lumile care activezi faci parte din aliante. Care dintre ele e preferata ta?

vali1313: Da, normal! Acest joc nu este un joc al "lupilor singuratici". Dacă nu eşti într-o alianţă, atunci când eşti la început, eşti "mâncat". După aceea creşti, începi să te impui sau să impui respect prin ce spui şi ce faci. Mai ales prin ce faci. Pe chestia asta am câteva principii de la care nu abdic:
1.Nu accept atacul "în haită". Nu sunt de acord să ne unim zece împotriva unuia singur.
2. Ofer oricând ajutor dar numai în situaţia în care cel care cere ajutor este atacat aiurea. Dacă, însă, el a provocat... treaba lui. Nu pleci la vânătoare fără gloanţe.
3.Din principiu nu atac primul. Din principiu nu răspund coleric unui atac. Încerc, întâi, să văd ce vrea preopinentul. Dacă, însă, nu ajungem la dialog... răspund dur.
Din cauza acestor principii am avut de "tras" cu conducerile unor alianţe. Am fost în situaţia de a suporta peste 400 de atacuri într-o singură zi pe chestia asta dar, mă laud, nu am pierdut nici un oraş. Jocul ăsta are câteva (nu multe) subtilităţi şi şmecherii pe care, dacă le "prinzi" nu ai decât de câştigat.

Anca Boghian: Ce reprezinta grepolis pentru tine? Care crezi ca este scopul lui?

vali1313: Oficial îţi răspund că este o posibilitate de socializare, autoevaluare (dacă eşti în stare) şi defulare (ai observat cele trei rime (!). Neoficial este o modalitate a unora, pentru care spun jos pălăria, de a câştiga nişte bani de pe urma unui produs... (sunt invidios). Dar, vorba lui Arghezi: "Aşa cui făceam şi eu! Poate, chiar mai izbutit însă, vezi, nu m-am gândit!"

Anca Boghian: Si pentru tine ce reprezinta grepolis? Pentru jucatorul vali1313. De ce te loghezi zilnic pe grepolis?

vali1313: Trebuie să fac şi eu ceva cât timp calculatorul lucrează. Asta pe de o parte... Pe de altă parte este o modalitate de deconectare şi, dacă vei reciti cele scrise de mine, vei mai găsi câteva motive.

Anca Boghian: Dintre lumile de joc pe care activezi, care e cea mai draga sufletului tau?

vali1313: Toate, la fel. Din cauza asta îmi este greu să renunţ la una dintre ele.

Anca Boghian: Epoca minunilor pe lumile pe care activezi. Cum s-a incheiat?

vali1313: Nu m-a interesat absolut de loc chestia cu minunile. După părerea mea a fost o inteligentă metodă de a încetini ritmul jocului. Deci, repet, nu m-a interesat.

Anca Boghian: Ai condus vreo alianta pana acum?

vali1313: Da, pe toate trei lumile.

Anca Boghian: Esti multumit de cum merg acum?

vali1313: Nu. Prea multă încrâcenare, prea multe ambiţii, pe de o parte, prea multă delăsare, pe de alta.

Anca Boghian: Ce le-ai spune jucatorilor prea incrancenati?

vali1313: Puseurile de nervi, puseurile colerice slăbesc inima (sic!).

Anca Boghian: Jucatorilor care abia acum descopera grepolis, ai ceva sa le spui?

vali1313: Da. Să aibă răbdare şi, mai ales, să încerce să devină, până mai cresc, cât mai puţin vizibili. Este o modă, văd, să-ţi faci jucători mici "ferme". O chestie pe care o detest.

Anca Boghian: De ce crezi ca s-a instalat monotonia pe lumile de joc mai vechi?

vali1313: Pentru că jocul, prin el însuşi, este monoton. Este destul de plictisitor să stai în faţa calculatorului şi să aştepţi, să aştepţi, să aştepţi... Aş propune, pentru dinamizare, iniţierea unor turnire unul la unul. Adică să am posibilitatea să provoc un jucător la o luptă deschisă. Jocul să aibă posibilitatea ca pe durata derulării turnirului, durată stabilită de jucători, aceştia să nu poată fi ajutaţi de coechipieri sau atacaţi de alţi jucători.

Anca Boghian: Iata o propunere interesanta, suna chiar foarte bine...

vali1313: Aşa mă gândesc şi eu. Eventual pot fi numiţi şi arbitri. Evident, turnirul se poate desfăşura şi între perechi de jucători, În felul acesta cei "mici" dar activi pot creşte mult mai repede. PS Cer drept de copyright asupra ideii. (glumesc!)

Anca Boghian: Ai schimba ceva la joc? Si daca da, ce anume?

vali1313: Aş micşora timpii de aşteptare!

Anca Boghian: Regreti ceva din grepolis?

vali1313: Nu!

Anca Boghian: Echipei de administrare a jocului ai sa le spui ceva?

vali1313: Să fie mai vizibili. Sunt mulţi jucători care ar fi mai ponderaţi în limbaj dacă s-ar şti mai supravegheaţi.

Anca Boghian: OK. Iti multumesc mult pentru timpul acordat, mi-a facut placere si sper sa ne vedem mai des pe forumul jocului :)
 
Sus