Interviul Robert77

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Una dintre propunerile voastre pentru interviul acestei saptamani a fost Robert77. A fost atat de amabil incat sa imi acorde cateva minute pentru a sta de vorba si iata cum a decurs. Sper sa va placa...


Anca Boghian: Esti propus pentru interviu.

Robert77: N-a reusit nimeni sa mi ia un interviu pana acum :D

Anca Boghian: Nici eu nu reusesc?

Robert77: Nu stiu ce sa zic... Dar nu ma simt destul de important pt a mi se lua un interviu :D

Anca Boghian: "Nici eu nu reusesc?" era retorica intrebarea si daca am lasat impresia ca e pe vrute, imi cer scuze pentru dezinformare :D

Robert77: Help!!!!

Anca Boghian: Aici esti pe privat deci poti sa tipi cat vrei, nu te aude nimeni, asa ca let's begin...

Anca Boghian: Deci... Gabi... Suna ciudat Anca, reporter pe teren.

Robert77: Poti sa mi spui Stimate Domnu Gabi, Stimate Reporter :)))

Anca Boghian: Stimate Domnule Gabriel!

Robert77: :)

Anca Boghian: Imi spui cati ani ai?

Robert77: Momentan am 31 de anisori 1 luna si 2 zile -2 ore

Anca Boghian: Multi inainte.

Robert77: Mersi

Anca Boghian: Din cei 31 de ani pe care ii posezi, cati au fost dedicati grepolis?

Robert77: 2 ani si ceva am inceput cu lumea Delta.

Anca Boghian: Waaw, veteran... Si acum? Pe ce lumi mai activezi?

Robert77: Ajut pe Achille pe Omicron si ma implic doar pe lumea Pi

Anca Boghian: Am inteles... Pe Achille si Omi doar ajuti?

Robert77: Da , joc static fac doar aparare in principiu si trimit sprijin permanent

Anca Boghian: De ce doar asta? Clasamentul imi arata un jucator bun, nu doar un aparator bun

Robert77: Pentru ca timpul si mentalitatea mea nu mi permit sa joc pe mai mult de o lume

Anca Boghian: Poti sa detaliezi? Ma refer la partea despe mentalitate...

Robert77: Cand joc pe o lume asimilez toate informatiile ce imi sunt aduse si in functie de ele iau decizii care afecteaza o alianta intreaga. Toate astea corelate cu mesaje private catre fiecare jucator cu indicatii despre ce ar trebui sa faca intr un anumit interval de timp...

Anca Boghian: E prea mult?

Robert77: Imi rapeste foarte mult timp...Eu nu ma limitez sa joc doar cu 5-6 jucatori de pe skype, eu joc cu 2 aliante momentan pe Pi ambele sunt nr 1 si nr 2 in clasamentu general la toate categoriile. Iar acest lucru este foarte anevoios uneori datorita faptului ca nu am inca timpul necesar sa ma ocup cum trebuie de treburile astea. Datorita acestui fapt am cativa prieteni care ma ajuta dar acest lucru e un dezavantaj, orice implicare in conducerea unei aliante duce la un minus de timp alocat jocului. Un ex concret e wolph si saw care daca nu s-ar implica la conducere ar avea mai mult timp sa farmeze sa atace, ceea ce ar fi un plus pt ei si normal un plus pt alianta.

Anca Boghian: "Eu nu ma limitez sa joc doar cu 5-6 jucatori de pe skype". Vrei sa detaliezi asta te rog?

Robert77: Toata lumea face asta e un trend. Exista elita iar ceilalti fac si ei ce pot... Ehhhh eu fac putin mai mult. Elita se imparte in 2-3 grupuri si se uneste cand este necesar. Cand nu, actioneaza individual pana cand au un target. Momentan pe pi au fost doar targeturi subtile, conduse de 3-4 jucatori. Cu toate astea, am ramas placut impresionat ca nu a trebuit sa ma fortez prea tare fiindca e dorinta asta la inceput de a asimila informatii si de a se omogeniza si identifica cu alianta din partea jucatorilor.

Anca Boghian: De ce lumea Pi si nu celelalte?

Robert77: Am vrut sa joc pe Pi intr-o formula restransa, doar cativa jucatori gen Pufoseniile, din cauza vitezei si a modului de cucerire care e similar cu lumea Delta... Sa zicem ca dintr un motiv melancolic (reintoarcerea la origini).

Anca Boghian: Am inteles... Pe alte lumi nu ai putut reface formula de pe Delta?

Robert77: Am facut o pe Kappa la un nivel mai superior decat pe Delta dar modul de cucerire difera asa ca tactica a fost alta. Am fost norocos ca intotdeauna am fost capabil sa strang o gramada de jucatori cu caracter si altruisti care au facut o figura frumoasa la final de server.

Anca Boghian: Am inteles... Esti mandru de realizarile de pe Kappa?

Robert77: Sa zicem ca sunt mandru dar si extrem de trist pt ca odata cu lumea Kappa s-a incheiat un capitol din viata majoritatii jucatorilor de grepolis care au activat in alianta, sa zicem ca viata reala si-a pus amprenta definitiv multi dintre ei nu mai joca grepolis ceea ce e o pierdere imensa.

Anca Boghian: Ce a influentat rezultatul de pe Kappa? In afara de caracterul altruist al colegilor si capabilitatile lor de luptatori?

Robert77: Rezultatul a mai fost influientat si de colectivul care a fost extrem de deschis la sugestii si sfaturi fiind unul dintre cele mai frumoase momente, din cate am inteles, dintr-un capitol al vietii grepolitane.

Anca Boghian: "Sa zicem ca viata reala si a pus amprenta definitiv" ce-ai vrut sa spui prin asta?

Robert77: Majoritatea celor ce au activat pe Kappa nu mai joaca. Unii fiind fixisti ca mine nu se pot concentra decat pe un singur lucru asa ca viata de familie sau joburile solicitante si-au spus cuvantul si pt marea majoritate a fost ultimul server pe care au jucat. Ca sa explic mai bine... Multi prefera sa faca un lucru bine si sa-l finalizeze decat sa inceapa 10 si sa nu termine niciodata. Cred ca si din aceasta cauza ne am inteles asa bine toata lumea fiind constienta ca pe langa distractie mai trebuie si o doza de seriozitate...

Anca Boghian: E adevarat asta. Crezi ca figura de pe Kappa nu se poate repeta si pe lumile noi deschise? In aceleasi conditii?


Robert77: Nimic nu e imposibil insa aici intra o serie de factori ce nu-i poti controla iar in grepolis imprevizibilul e la el acasa.

Anca Boghian: Da, asa e.

Anca Boghian: "Multi dintre ei nu mai joca grepolis ceea ce e o pierdere imensa" Crezi ca vor reveni daca vor avea ocazia sa faca ce au facut pe Kappa?

Robert77: A fost pusa aceasta problema sub diverse forme si nimeni nu doreste sa inceapa ceva..Sunt constienti ca atunci cand intra isi asuma o responsabilitate....Au un renume de aparat si nu vor sa dezamageasca.

Anca Boghian: De ce ar crede asa ceva? Pe Kappa lucrurile erau noi, necunoscute unele dintre ele si totusi au reusit. Acum, ca stiu mersul, de ce nu ar reusi din nou?

Robert77: Pentru ca sunt constienti de ce implica acest lucru si nimeni nu mai doreste sa rupa din timpul pe care il acorda familiei sau jobului pt al dedica grepolisului.

Anca Boghian: Deci Kappa a fost "one time job"?

Robert77: Ii putem spune si asa ceva... Nimeni nu s a asteptat ca acest joc sa fie atat de solicitant. Dumnealor prefera sa faca un lucru cum trebuie asta inseamna ca daca e cazul se trezeste la ora 2 sau 3 noaptea si da atac sau trimite aparare. Au fost si sunt oameni de bun simt, daca 1 s-a putut trezi nici ceilalti nu s-au facut ca ploua.

Anca Boghian: Dupa "voce" imi dau seama ca iti lipsesc. Si oamenii si perioada aceea, asa solicitanta cum a fost ea.

Robert77: Pai normal... Sunt foarte rare acest gen de persoane... Iar cand ele se regasesc intr-un colectiv e normal sa ai parte de lucruri frumoase si nu numai raportat la grepolis. Inca tin legatura cu majoritatea prin skype/facebook, dar nu se compara cu ce a fost.


Anca Boghian: Desi iti lipseste perioada aceea, esti sceptic in ceea ce priveste repetarea ei.

Robert77: Nu sunt sceptic ci rezervat dupa cum am spus grepolisul e o lume imprevizibila nu ai de unde sa stii ce se v a intampla. Stiu ce am de facut si tocmai de aceea doar cand ma gandesc imi apar fire albe :)

Anca Boghian: Te cred... Spune-mi care e diferenta dintre jucatorul de grepolis Robert77 si omul Gabriel.

Robert77: E una simpla: Gabriel e un individualist pe cand saracu Robert tre' sa se ingrijeasca de bunastarea "partidului" in nici un caz de promovarea propriei persoane

Anca Boghian: Partidului?

Robert77: Da, mi s-a spus ca sunt comunist nu doresc sa-mi tin tovarasii rosii in anonimat :D

Anca Boghian: Si esti comunist?

Robert77: Sa zicem ca e un termen destul de ambiguu datorita faptului ca lumea nu e constienta de ceea ce inseamna a fi comunist.. Iar definitia difera de la tara la tara.

Anca Boghian: Era urmatoarea mea intrebare asta. ce intelegi tu prin a fi comunist?

Robert77: Comunistului, cetateanul roman ii atribuie toate relele este supapa prin care refuleaza eul fiecaruia. Se ia curentul - e ca pe vremea comunistilor; imi zice sefu sa ii aduc un pix - e comunist, imi zice tata sa merg la scoala - clar e comunist. Ce inteleg eu prin comunism? Sa zicem ca e un curent modern ce a fost gestionat si aplicat prost ideea nu e rea doar ca practica ne omoara

Robert77: Sunt apolitic insa eu nu pot sa vad decat lucrurile bune din orice situatie.

Anca Boghian: Ma bucura asta. Ai ales lumea Pi ca lume pe care sa activezi. Vei reusi si acolo sa readuci vremurile bune care au fost pe Delta?

Robert77: Pe lumea Delta am invatat sa joc eram impartiti pe legiuni. Am ajuns comandat al legiunii a IX-a, legiune vestita, cea mai buna legiune a Centurionilor de pe acea lume. Eram modelul pt ceilalti si binenteles odata cu asta am devenit si lider, insa am renuntat la acea lume datorita lipsei de viziune a domnului Petronel. Sa zicem ca oriunde aparea legiunea a IX-a inamicul capitula avand in componenta nume grele ale grepolisului cum ar fi ncd1, Kalubestialu, Busy, Mikatakito, ovy22 (care pe vremea aia juca nu ca acuma) piratu si multi altii printre care si eu ca sa ma laud, ca tot suntem la capitolul asta... Cand am renuntat eram nr 2 la atacatori si nr 9 ca marime pe lumea Delta.

Anca Boghian: Dintre cei care au capitulat in fata voastra, care ti s-a parut un dusman redutabil, impotriva caruia ti-a placut sa lupti?

Robert77: Miramas este unul din ei un nume cu renume in grepolis. Avea 12 polisuri si eu 4. L-am inconjurat cu legiunea, l-am izolat si a devenit target practice si multi altii din TLOE. Asta de pe lumea Delta. In rest, pe lumea Kappa m-am raportat la aliante. Am facut planul, l-am pus in aplicare si alianta disparea. Pana cand s a ajuns ca din toate resturile aliantelor desfintate sa se faca The Conquerors. Ca dusman redutabil mi-a facut placere sa lupt impotriva doamnei zamfira.

Anca Boghian: Ai avut contributia ta la reusite frumoase pe grepolis. De ce crezi ca nu se mai intampla asta acum? Ce s-a intamplat cu vechile razboaie? Luptatorii redutabili de alta data unde sunt?

Robert77: Pai sunt si acum dar, din pacate pentru ei, vad lucrurile mult mai clar. Vom avea parte de un razboi frumos pe Pi primul razboi clar ce va tine pana la sfarsit de server.

Anca Boghian: In ce sens vad lucrurile mai clar?

Robert77: In sensul ca pot vizualiza conflictele la nivel global nu raportat la 10-20-30 de polisuri.

Anca Boghian: E adevarat asta. Dar de ce razboaiele de acum nu mai sunt ca cele de alta data?

Robert77: Pentru ca erau foarte putini jucatori experimentati si foarte putini jucatori dornici sa invete sa joace grepolis...E si normal ca in decursul a cativa ani din noobi sa devina cat de cat experti invatand la randul lor pe altii. Si nu exista retiaua asta de socializare. Inainte foloseam conferinta de pe yahoo care e mult mai anevoios, nu erau atatia cunoscuti si cunoscute. Sa zicem ca era un taram virgin un fel de land of promise pt tinerii aventurieri.

Anca Boghian: Da, dar considerand toate astea, razboaiele ar trebui sa fie mai interesante. Una e lupta cu un incepator si alta e lupta cu un jucator experimentat.

Robert77: Am combatut deja de multe ori aceasta afirmatie, dar in final totul se rezuma la determinarea unuia dintre cele 2 grupuri conflictuale.

Anca Boghian: Asa e. Ce reprezinta pentru omul Gabriel grepolis?

Robert77: O metoda placuta de a mi stimula neuronul.

Anca Boghian: Doar atat?

Robert77: La aceasta intrebare am raspuns inderect prin unele raspunsuri pe care ti le am dat mai sus. Nu mi place sa ma repet daca nu e cazu ma apuca nostalgia.

Anca Boghian: :)) Era greu sa spui "prieteni noi care imi sunt dragi"?

Robert77: Uneori e greu sa recunosti lucruri evidente iar ele sunt mai placute daca sunt spuse la timpul si locul potrivit.

Anca Boghian: Ai fost si tu un incepator odata. Te-a invat cineva jocul? Sau ai fost auto-didact?

Robert77: Ii pisam cu intrebari pe iokull si pe petronel pentru ca nu intelegeam logica nu aveam pe atunci acest link http://i55.tinypic.com/17a7ox.jpg Dupa ce am invatat sa atac am invatat si sa anticipez miscarile adversarului si sa-l contraatac cu miscari de trupe la nivel individual la apoi la nivel de legiune. Iar apoi am implementat ce am invatat la nivel de alianta.

Anca Boghian: Ti-ai dedicat mult timp grepolisului?

Robert77: Depinde de fiecare ce intelege pt asta fiecare are o masura proprie. Am o afinitate in a retine informatii in ce priveste grepolisul asa ca sunt multi tasking. Cel mai mult imi ia sa raspund la mesaje. In rest, in timp ce ma uit la un film sau citesc un articol rezolv cate o problema sau vin cu o noua strategie... Toate astea le fac involuntar, dar am invatat sa simplific foarte mult orice tine de grepolis ca sa fie pe intelesul tuturor.

Anca Boghian: Din multitudinea de jocuri online care sunt, de ce te-ai oprit la grepolis?

Robert77: Nu m-am oprit la grepolis, sa nu fiu inteles gresit sunt un gamar. Jocul pe care il joc eu cand am timp liber e World of Warcraft, alt tab grepolis:) Sa zicem ca m-am oprit la acest joc pentru ca m-a atras reteaua sociala ce s-a contruit in jurul lui.

Anca Boghian: Ce iti place la grepolis, in afara de reteaua sociala? Daca n-ar fi fost aceasta retea, ai mai fi jucat?

Robert77: Ma indoiesc ca stateam acuma de vorba daca era altfel :)

Anca Boghian: :)) Imi poti spune cateva nume din "reteaua sociala"?

Robert77: Flory2 the wich tania321 afrodite mr jack robert marcel ariz ziji pove ncd1 saw wolph H mikatakito dumat h3keru elid bussy bee mihnea cip dariuka 2nice nut craker zohar storm si multi alii... Si multe virgule.

Anca Boghian: Ce le-ai spune celor care abia acum descopera grepolis?

Robert77: Ignorati-l pe AlexDanciu. :))))))))) Serios vorbind acum, sa citeasca profilul aliantelor si sa apese cu incredere pe AJUTOR.

Anca Boghian: De ce profilul aliantelor? ce crezi ca poate scrie acolo?

Robert77: Majoritatea care incep jocul si nu au alianta se duc frumos la clasament dau click aliante si trimit mesaje la liderul aliantei ce e clasat pe primu loc fara ca sa se oboseasca sa citeasca profilul acesteia. La fiecare alianta ce se respecta exista un barem de recrutare postat la profil + detalii de contact.

Anca Boghian: Cea mai mare reusita a ta pe grepolis care este?

Robert77: Norocul de a face parte dintr-un colectiv atat de calduros.

Anca Boghian: Daca ai putea schimba ceva din trecutul tau de pe grepolis, ce ar fi?

Robert77: Nu as vrea sa schimb nimic.

Anca Boghian: Regrete ai? Pe grepolis?

Robert77: Nu. Da' presimt ca o sa am dupa interviul asta :)))))))

Anca Boghian: Pentru echipa grepo, ai ceva sa le spui?

Robert77: Sa ne vedem cu bine la o bere.

Anca Boghian: Sa speram. OK, eu iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru rabdare :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Foarte frumos interviul! Felicitari, Anca! Intrebari pertinente, interesante, legat logic intre ele :*
Felicitari si tie...Robert-Gabriel :))) mai direct de atat, nu puteai sa fii....si spontan, ca de obicei :p
Amandoi aveti aptitudini de gazetari! :D
 

DeletedUser

Guest
Multumesc mult de tot :">
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Felicitari Anca
Foarte interesant si "legat' ca si prezentare!:)
Felicitari Robert ,interesant ,la obiect ,si un pic nostalgic!:D
 

DeletedUser

Guest
Da, l-am citit de doua ori .Chiar trezeste nostalgi placute.
Multa bafta Seff.
 
Sus