Interviu Zacanus

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta am avut ca interlocutor pe Zacanus.​



Zacanus: Sincer nu prea am timp sa intru si pe forum extern, sunt foarte ocupat cu lucru si pierd destul timp si pe joc, chiar imi pare rau.

AncaBoghian: Am inteles... Te-ar deranja totusi daca am discuta?

Zacanus: Desigur putem discuta, nu ma deranjeaza cu nimic.

AncaBoghian: OK. Atunci sa incepem, bine? Imi spui te rog numele din spatele nickname-ului de joc?

Zacanus: Petru.

AncaBoghian: Ce varsta ai?

Zacanus: 40 de ani, dar tu cati ani ai si cum te cheama daca nu-i secret.

AncaBoghian: Numele meu este Anca si am in toamna implinesc 33 de primaveri :)

Zacanus: Multi inainte, eu sunt din Resita (Banat) dar de 20 de ani nu mai traiesc in Romania.

AncaBoghian: Multumesc asemenea :) Pot sa intreb care este tara ta adoptiva acum?

Zacanus: In Romania, in Banat sun 7 sate de croati si toti am primit cetatenie croata, dupa care am plecat imediat in Croatia, in orasul Zagreb si aici am ramas de 20 de ani, acasa in Romania venim doar in concediu si de Anul Nou.

AncaBoghian: Am inteles... E frumos acolo? Descrie-mi in cateva cuvinte orasul Zagreb...

Zacanus: Croatia este o tara mica cu o populatie de 5 milioane de locuitori care anul viitor intra in CE. Zagreb este capitala si este un oras frumos, curat si civilizat. Si aici capitala este aglomerata dar cand vad in Bucuresti doamne fereste... Daca ai un accident poti sa primesti si bataie si multe altele. De cateva zile ma uit cum se cearta acuma sa-l dea pe Basescu jos :)) In rest, acu' cateva zile am fost aici la mare. Sincer, multi romani vin aici pe litoral, este foarte curat si frumos, daca intri pe net poti sa vezi la Marea Adriatica statiunile DUBROVNIK, ZADAR sau MAKARSKA.

AncaBoghian: Din cate imi spui esti multimit de viata de acolo. Pot sa te intreb cu ce te ocupi?

Zacanus: Sunt multumit aici fiindca am de lucru, sunt sofer la o firma de constructii, mi-am cumparat un apartament in Resita si aveam de gand acum 6 ani sa ma intorc in Romania, dar pana la urma am ramas aici din cauza fiului pentru ca invata foarte bine aici, in fiecare an a fost premiant si sper sa aiba un viitor mai bun de cat in Romania.

AncaBoghian: Foarte frumos, felicitari baiatului pentru realizari, cat si voua :) Ai spus ca esti de meserie sofer si parerea generala este ca soferii sunt pasionati de masini si de tot ce tine de ele. Cum ai ajuns la grepolis?

Zacanus: Am jucat Travian pe serverul croat si cand s-a deschis lumea ALPHA in Romania am intrat sa joc. Am vrut sa joc cu romanii mei, de 20 de ani tot limba croata vorbesc cand vin in concediu la tara la fel, tot croata vorbim findca este limba materna. Doar cand ma duc in oras vorbim romaneste. Aici este frumos, dar nu stiu... Tot timpul ma bate gandul sa ma intorc acolo unde m-am nascut.

AncaBoghian: Am inteles... De cat timp joci grepolis?

Zacanus: Pai am inceput pe Alpha si atunci m-am mutat pe Gamma. Aici am gasit multi colegi de treaba si aveam multa actiune pe vremea aia, cred ca au trecut deja 2 ani daca nu si mai mult, cum s-a deschis lumea Gamma am si intrat, dar acuma lumea de pe Gamma nu prea mai are pofta de jucat, cred ca o sa fie primul server care o sa fie oprit.

AncaBoghian: Am inteles... Si acum doar pe Gamma joci?

Zacanus: Am intrat din nou pe Alpha acu 6 luni cand am vrut sa vad cum stau aliantele acolo cu minunile si am ramas. Acum joc si acolo.

AncaBoghian: Deci doar Alpha si Gamma?

Zacanus: Da, la restul am renuntat fiindca pierd mult timp pe gamma, mai ales ca aici sa pun resurse la minuni, numai pe piata pierd 3 ore,sunt multe orase si este mult de lucru.

AncaBoghian: Dintre aceste doua lumi, care iti place cel mai mult? Si de ce?

Zacanus: Lumea Gamma imi place cel mai mult,aici mi-am gasit niste prieteni, unii au renuntat la joc, dar tot pastram legatura.

AncaBoghian: Deci de lumea Gamma te leaga ceva mai mult decat jocul in sine. Imi poti spune care sunt oamenii care ti-au influentat cariera de jucator de grepolis?

Zacanus: Din pacate pe lumea Gamma au mai ramas cu mine kokan si gyyc, restul, cei mai buni colegi, si-au dat delete la cont, cum a fost coustoix andrei victor jon joni Redlionsi multi altii. Chiar si la inamici am gasit catva prieteni de treaba, imi pare rau cel mai mult pentru crystyanysys mai are doar un oras de 524 de puncte. Este o femeie de varsta mea, Cristina din Bucuresti. Era pe primul loc aici pe Gamma, a muncit foarte mult pentru alianta ei dar din pacate nu prea a fost ajutata si-a dat delete la cont nu de mult.

AncaBoghian: Pe mai multe lumi am vazut ca s-a intamplat asa, jucatori foarte buni sa renunte. De ce rasturnarile astea de situatie? Care crezi ca este motivul pentru care se intampla lucruri de genul asta?

Zacanus: Aici pe Gamma eram multi jucatori, pe primul loc era alianta TBP. Erau jucatori buni si activi. Atunci au inceput probleme cand spuneau ceva pe forum extern pe unii poate i deranja si au fost pe rand banati. Atuncea s-au hotarat sa renunte la lumea Gamma si foarte multi au dat delete la conturi intr-o zi si au plecat pe serverul englezesc, acolo joaca acum. Dupa aceea a venit epoca minunilor in care fiecare alianta se straduia sa le construiasca cat mai repede. Noi eram in conflict cu cei din JDI(JUST DO IT), multi din colegii de alianta erau banati fie pentru mai multe conturi fie pentru anumite afirmatii facute. Cand colegii mei faceau reclamatie celor din JUST DO IT nu se intampla sa fie banati si de aici colegii au tras concluzia ca cei care conduc acest server favorizeaza alianta JUST DO IT. Cand cei din ET-Army au facut o minune la nivelul 10, jucatorul care avea orase pe insula respectiva a dat stergere cont si au pierdut un nivel la minune. Dupa cateva luni acelasi lucru s-a intamplat in alianta JUST DO IT, un jucator cu orase pe insula cu minunea a dat stergere, dar nu au pierdut un nivel la minune, a ramas la 10. Colegii mei au facut reclamatii, s-au certat cu echipa de administrare, unii dintre ei au fost banati si tot nu s-a rezolvat nimic. De atunci alianta noastra, care era pe primul loc s-a destramat, au inceput discutiile in contradictoriu, unii au dat stergere cont iar altii si-au pierdut tot cheful de joc. De atunci lumea Gamma a intrat in declin. Acum de curand un alt jucator a dat stergere cont avand orase pe insula cu o minune la nivelul 10 iar cand orasele lui au devenit fantoma nivelul a scazut la 9. Chestia este ca acum este prea tarziu. Tot ce stiu este ca lumea Gamma va fi prima lume care se va inchide, multi jucatori si-au dat stergere cont iar conditiile de inchidere a unei lumi de joc spun ca in momentul in care vor fi mai putin de 300 de jucatori activi va incepe numaratoarea inversa. Daca te uiti nu-ti vine sa crezi cati am ramas :(

AncaBoghian: Am inteles... S-au deschis lumi noi de atunci, de ce nu ai incercat sa activezi pe ele?

Zacanus: Am jucat pe Achiles dar am renuntat fiindca este foarte greu sa joci pe mai multe lumi mai ales daca ai un cont asa de mare, cand se inchide lumea Gamma poate incep din nou pe alta lume.

AncaBoghian: Am inteles. Ce le-ai spune celor care abia acum isi incep cariera de jucator de grepolis?

Zacanus: Pai ce sa le spun... Sunt fel si fel de jucatori, am intalnit si aici multi care trisau, jucau pe 2-3 conturi. Acestia sunt jucatori care nu inteleg ca este doar un joc, daca este atacat si pierde orasu nu trebuie sa il injure pe jucatorul care i-a cucerit orasul, eu la fel am intalnit jucatori care ma injurau cand i atacam, eu nu depuneam tichet ca sa fie banat dar il atacam in continoare, erau jucatori care ma rugau sa-i las in pace pe multi chiar i-am adus la mine in alianta si i-am ajutat sa creasca cat mai repede, de aceea cred ca este bine sa joci cinstit si sa te comporti frumos cu fiecare jucator si sunt sigur ca o sa fie si ajutati si o sa isi gaseasca multi prieteni aici.

AncaBoghian: Care este diferenta dintre jucatorul de grepolis Zacanus si omul Petru?

Zacanus: Diferenta nu este de loc, sunt acelasi in viata reala cum sunt si aici, tot timpul mi-a placut sa ajut cat pot si nu cred ca poate cineva de pe lumea Gamma sa spuna ca mi-a cerut ceva si eu nu l-am ajutat daca am putut, am intalnit jucatori care imi ziceau la punctele mele am cucerit putine orase de la inamic; este adevarat, dar pentru mine asta nu conteaza, mai bine sa am cat mai multi prieteni de cat inamici chiar daca el este in alianta inamica. Eu si acuma am jucatori inamici langa mine care au poate 20-50 de orase dar eu sincer nu ma gandesc sa-l atac, mai bine cuceresc un oras fantoma findca sunt destule decat sa cuceresc de la un jucator activ, cum am mai zis, fiecare are stilul lui de joc, nu putem toti sa fim la fel.

AncaBoghian: Ai schimba ceva la joc? Si daca da, ce?

Zacanus: Nu pot sa zic de joc nimic, este ok, este o placere sa joci. Daca faceau de la inceput cei care au condus acest server si il conduc in continuare, cum vrei tu sa vorbesti, cu cat mai multi jucatori poate nu se ajungea aici, poate este primul server care se va inchide in curand si, sa nu uitam ca poate este singur server unde multi jucatori foarte buni si-au dat stergere la cont si au plecat pe serverul englezesc.

AncaBoghian: Am inteles... Eu iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru rabdare si sper sa ne vedem mai des pe forumul extern :)
 
Ultima editare de un moderator:
Sus