Interviu ursulety

DeletedUser

Guest
Interlocutorul meu astazi a fost ursulety, caruia ii multumesc inca odata pentru rabdare si amabilitate.

Anca Boghian: Colegii te-au recomandat pentru interviul saptamanii. Bine, acum le-am cam decalat si nu prea mai sunt ale saptamanii, lucru pentru care imi cer scuze...

ursulety: Ma numesc Ciprian si am 28 de ani. Grepolis joc din februarie si aceasta este singura lume pe care joc.

Anca Boghian: Eu sunt Anca :) De ce ai ales acest nickname de joc, ursulety?

ursulety: Ma cheama Ursu Ciprian si totul a inceput cu Triburile, mi-a prezentat un prieten jocul si mi-am facut cont ca sa vad cum este si am ales acest nickname care mi-a intrat la inima! Nu prea ma ia lumea in serios la inceput si este un avantaj... cel putin pe Triburile a fost.

Anca Boghian: Cunosc sentimentul. Si eu patesc la fel :)) Si de pe Triburile cum ai ajuns pe Grepolis?

ursulety: La triburile am renuntat la presiunile parintilor, a prietenei mele care este acum sotia si a faptului ca nu mai aveam suficient timp de joc! Inca imi pare rau ca am renuntat, aveam cam 100 de sate si lumea 4 pe care am jucat avea razboaie captivante dar asta e, water under the bridge! Grepolis joc dintr-un "accident", am vazut link-ul in timp ce imi verificam mail-ul si am zis sa vad cum e si am inceput sa-mi dezvolt orasul iar pe langa dezvoltare am citit din scoarta in scoarta tot info-ul prezent la ajutor si pe forum ca sa vad cu ce se mananca!

Anca Boghian: Care au fost asteptarile tale cand ai facut contul pe Grepolis?

ursulety: La inceput am vrut doar sa vad cum se joaca si, ca orice incepator, am invatat "the hard way" ca nu se ataca fara usoare si multe altele! Am avut noroc intr-un jucator, sithis, care m-a invatat cum merge treaba si am reusit sa ma dezvolt in zona mea! Asteptarile mele erau sa gasesc un grup de jucatori cu care sa ne distram si eventual sa facem nopti albe dar din pacate in zona mea jucatori nu prea au fost seriosi si a trebuit sa colaborez cu jucatori care se aflau la distante considerabile de mine! Asta e, m-am adaptat si in afara de faptul ca majoritatea oraselor mele sunt in mijlocul aliantei si e greu sa cuceresti un oras cand sprijinul vine de la 10 ore totul e ok.

Anca Boghian: Deci nu ai fost autodidact Nici eu, recunosc :p

ursulety: Am fost autodidact intr-o mica parte doar! In schimb m-am documentat la inceput atat cat sa nu pun intrebari imbecile (intrebari care imi vin zilnic)...

Anca Boghian: Stiu cum e, am fost lider de academie la un moment dat. Doamne, urata perioada din viata mea pe Grepolis a fost aia :))))

ursulety: Te cred :p

Anca Boghian: Mi-ai spus ca activezi doar pe lumea Xi. De ce? S-au mai deschis si alte lumi de joc intre timp, nu te-a tentat nici una?

ursulety: Nici macar nu m-am uitat pe setarile celorlalte lumi! Stilul meu este sa ma ocup de cate o lume si nu mai multe in acelasi timp! Dupa ce vom castiga aceasta lume voi incepe sa joc pe o alta.

Anca Boghian: Aha... Care sunt asteptarile tale de la lumea Xi? Cum crezi ca vor evolua lucrurile? Sau cum speri ca vor evolua?

ursulety: Din categoria dezamagiri sunt cei din Circus care au jucat murdar si i-am si felicitat la un moment dat, felicitari care le retrag acum! Sper sa castigam lumea dar depinde de cat de buna va fi relatia cu WOG. Cei din WOG inca nu au inteles ca batalia pentru castigarea lumii XI este pe granita Royal Blood-Legio Dacorum dar daca vor intelege in maxim o luna sau doua totul va fi bine. Asteptari am de la colegii de alianta sa fie mai activi si mai deschisi.

Anca Boghian: Hei, mandrule, nu te grabi cu raspunsurile. Inca nu am ajuns la intrebarea cu dezamagirile :D

ursulety: Sunt pe ultima suta de metri la grepolympia.

Anca Boghian: Stiu...

ursulety: Ar fi pacat sa pierd ultima cursa...

Anca Boghian: Si aia e drept. Mai ai doar cateva ore.

ursulety: Minute.

Anca Boghian: Corect, e aproape 12 noaptea... 11 minute mai exact.

ursulety: Sa ma scuzi 11 minute :p

Anca Boghian: :)))))) Te scuz, dar sunt cu ochii pe ceas :))))

ursulety: Si eu...

Anca Boghian: :))

ursulety: Gata! Sper sa iasa.

Anca Boghian: Si eu sper. Apropos de asta, cum ti s-a parut Grepolympia?

ursulety: Grepolympia a fost foarte bine structurat iar premiile au fost apetisante! Foarte putina lume a inteles cum trebuie sa procedezi si de aceea nu prea am avut stres in castigarea probelor dar din pacate cei din alianta mea nu au fost prea curiosi sa ma intrebe cum sa distribuie punctele de indemanare. Oricum ca sa faci treaba buna era nevoie de ceva monede de aur insa eu m-am descurcat foarte bine cu laurii.

Anca Boghian: Adica? De ce crezi ca putina lume a inteles cum se procedeaza?

ursulety: Majoritatea cu care am vorbit despre grepolympia au crezut ca totul consta in numarul punctelor de indemanare dar cheia era in distribuirea acestora! Eu am bagat la "macinat" cateva manticore si cateva erinii in rest am bagat trupele care ofereau cele mai multe puncte de indemanare per zi.

Anca Boghian: Mda... Si acum vin cu intrebarea cat de importanta e perfectionarea in Grepolis?

ursulety: "Practice makes perfection" Cu cat joci mai mult cu atat ajungi mai bun! Grepolis este mult mai bun decat Triburile datorita decalajului in atac/sprijinire pentru ca iti poti arata maiestria, pe triburile veneau atacuri la secunda cu nobili(sau la milisecunda mai nou) si aveai putine artificii de care sa te folosesti ca sa scapi insa aici daca esti on si ai cateva orase in apropierea celui atacat ai mari sanse sa scapi indiferent cati ataca sau cat de puternici sunt! Pe lumea Xi sunt maxim 50 jucatori experimentati, restul invata din greseli...

Anca Boghian: Spune-mi te rog ce provocari iti ofera o zi de Grepolis?

ursulety: Incerc sa-i stresez pe cei din LegioDacorum in masura in care pot dar e destul de greu de la distanta si astept sa revina lumea din vacanta ca sa ne pregatim de Minunile Lumii!

Anca Boghian: Ma bucura optimismul tau As vrea sa imi spui ce ai schimba la joc daca ar fi in puterile tale.

ursulety: Penalizarile pentru cei care triseaza! Din punctul meu de vedere faptul ca intra un jucator la altii 7 pe cont si trimite atacuri/sprijin mi se pare inadmisibil si ar trebui exclus din joc! Inteleg si eu latura comerciala dar sunt mult prea permisivi admini... Sunt foarte multi copii frustrati care nu se respecta pe ei insisi! Acolo e problema, eu nu pot face chestii din astea.

Anca Boghian: Asa este, si daca tot suntem in zona asta, spune-mi te rog care sunt principiile de viata care se aplica si in Grepolis? Sau care ar trebui sa se aplice.

ursulety: Consider ca este foarte greu sa iti dai seama cu ce fel de oameni ai de-a face, dar cu timpul iti poti face o impresie destul de completa! Este important sa fii corect, cel putin ca si conducator, sa iti respecti adversarii si sa te respecti si pe tine in acelasi timp, sa ajuti si sa permiti sa fii ajutat si nu in ultimul rand sa iti ceri iertare atunci cand gresesti! Exact ca si in viata exista multa trufie si nu e deloc benefica :(

Anca Boghian: Asa este. De la care dintre aceste principii nu ai face rabat, indiferent de situatie si de consecintele acesteia?

ursulety: Respectul mi se pare cel mai important! Si pot spune despre adversarii aliantei mele, cei din LegioDacorum (majoritatea), ca au dat dovada de respect si de aceea avem o relatie destul de comunicativa cu ei.

Anca Boghian: Ce factori influenteaza evolutia unui jucator de grepolis?

ursulety: Cel mai important factor este timpul! Daca nu acorzi suficient timp nu cred ca poti sa faci treaba pe grepolis dar ar mai fi istetimea si capacitatea de a te intelege cu cei din jur! Situatia jucatorului din viata e zi cu zi este foarte importanta si capacitatea de a pune grepolis-ul in partea superioara a listei de prioritati zilnice.

Anca Boghian: Exista o reteta a succesului in Grepolis. Care sunt, din punctul tau de vedere, ingredientele principale?

ursulety: Nu cred ca exista o reteta a succesului! Trebuie sa ai si noroc dar in principal succesul tine de cat de mult te implici si cat de bine ai inteles acest joc. Pana la urma acest joc nu e chimie atomica si cel mai mult succes au cei care pot acorda timp jocului si/sau cei care au o gasca bine organizata (cazul celor dIn LegioDacorum).

Anca Boghian: ursulety si Ciprian... Exista diferente intre cei doi?

ursulety: Nu foarte mari! Poate ursulety ar avea mai mult tupeu in fata nevesti-mii

Anca Boghian: :)))))))))))))))) Ce face Ciprian cand nu este ursulety?

ursulety: Am o alimentara de care ma ocup, o nevasta "simpatica" si ghilimelele nu sunt la vrajeala puse si un copilas de 2 ani si 4 luni care e foarte foarte activ!

Anca Boghian: Sa iti traiasca sanatos si norocos :)

ursulety: Mersi.

Anca Boghian: Ce le-ai spune tu celor care abia acum isi fac cont pe Grepolis?

ursulety: Faceti loc 3 ore in fiecare zi pentru Grepolis! Merita :D

Anca Boghian: Daca ai putea da timpul inapoi, ai schimba ceva din ce s-a intamplat pe Grepolis? O decizie, o miscare pe harta...

ursulety: Trecerea cu 2 orase pe granita cu CIRCUS a fost o greseala pe care nu as mai face-o! In rest nu imi reprosez nimic.

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc mult pentru rabdare si amabilitate. Mi-a facut o adevarata placere discutia noastra si sper sa nu fie ultima :)
 

DeletedUser

Guest
ursulety: Trecerea cu 2 orase pe granita cu CIRCUS a fost o greseala pe care nu as mai face-o! In rest nu imi reprosez nimic.
dc regreti? le-ai pierdut prea repede? sau tii trupe de aparare acolo si nimeni nu se incumeta sa atace?
 

DeletedUser

Guest
ursulety: Trecerea cu 2 orase pe granita cu CIRCUS a fost o greseala pe care nu as mai face-o! In rest nu imi reprosez nimic.
dc regreti? le-ai pierdut prea repede? sau tii trupe de aparare acolo si nimeni nu se incumeta sa atace?

numai oamenii care nu sunt foarte inteligenti comenteaza fara sa cunoasca detaliile!Totusi ca sa nu mori "neinteligent" am pierdut un oras si l-am pierdut in favoarea trisorilor din marea alianta Circus care acum 90% din ei sunt blocati definitiv(fa tu calculele)
 

DeletedUser

Guest
numai oamenii care nu sunt foarte inteligenti comenteaza fara sa cunoasca detaliile!Totusi ca sa nu mori "neinteligent" am pierdut un oras si l-am pierdut in favoarea trisorilor din marea alianta Circus care acum 90% din ei sunt blocati definitiv(fa tu calculele)
vezi tu ursule, eu nu am comentat , am pus o simpla intrebare ca sa cunosc detalii la o simpla curiozitatea.
 

DeletedUser8276

Guest
succes !!! baiat de treaba... din cat am discutat cu el... asa un pic
 

DeletedUser

Guest
Este de apreciat respectul care il ai pentru LEGIO DACORUM, in comparatie cu multi membrii ai Royal-ului.... nu trebuie uitat un lucru: chiar daca este un joc.... cel mai important este sa fi "om".
 

DeletedUser

Guest
Dumnezeule, ursulety, nu stiam ca Circus a avut un efect asa mare asupra ta, si ma bucur totusi.
Circus nu a trisat cu nimic, cel putin nu conform cu valorile mele morale pe care ma bazez si in viata. Parerea mea e ca regulile grepolis sunt viciate. La travian nu esti banat permanent ca sitter. Dar sunt lucruri care nu are rost sa fie comentate prea mult, ce a fost a fost.
Noi 6-7 jucatori din Circus am fost David in fata lui Goliath, am fost buturuga mica in fata carului mare, cand Royalul a venit peste noi si cu fortele intarite de MASH (respect si pt amicii mei de acolo).
V-am aratat ce inseamna clasa, stil si disciplina, si voi, cu ajutorul adminului care era si membru in alianta voastra (asta se numeste conflict de interese) ati reusit sa ne scoateti din joc.
Sper ca v-ati simtit mai bine, desi, eu intotdeauna am vrut sa am cel mai puternic adversar intr-un joc, pt ca jucand cu jucatori slabi nu ai nici o satisfactie cand castigi. Cel putin asa gandesc eu.
In incheiere te rog nu fi prea aspru cu noi cei cativa din Circus care am fost sitteri ocazionali intre noi, cand unul era la munca, sau ocupat cu copilul la doctor. Nu cred ca e o vina destul de mare incat sa ne urasti.
Cu maxima consideratie,
Iceman[sk] - Cristian
 

DeletedUser

Guest
Onoarea e de partea mea vechi coleg. Sper ca iti merge bine pe acolo. Cum e, e mai liniste acum? :D
 

DeletedUser

Guest
O vechi camarad onoare si de partea mea !
Treburile sau complicat Circul a disparut avem noi colegi in breasla (ROYAL) acum noua alianta se numeste PHOENIX luptam cu LD ... acum ursulety ne este coleg de alianta !
Liniste pe m75 ca intotdeauna acum zona de conflict este 66 granita cu LD. WOG nu mai reprezinta o mare amenintare.
Cam asta este pe scurt istoria.

Stima vechi coleg !
 
Sus