Interviu Unchiuletu

DeletedUser

Guest
Interlocutorul meu de saptamana aceasta a fost Unchiuletu caruia ii multumesc pentru asta.​



Anca Boghian: Buna, stiu ca nu ne cunoastem, dar colegii tai tai te-au propus pentru interviul saptamanii.

Unchiuletu: Poti sa-i dai drumul interviului - bombardeaza-ma cu intrebari agresive (banuiesc ca sesizezi o bunavointa vesela), sunt on pana mai tarziu.

AncaBoghian: OK atunci, sa incepem... Unchiuletu. Ce a inspirat acest nickname?

Unchiuletu: Sunt unchi si am nepoti in viata reala pe care-i iubesc si ma iubesc si ei. Am transpus asta si in joc, majoritatea membrilor aliantei mele imi sunt nepoti ca varsta si-i tratez ca atare; le dau sfaturi de joc dar si de viata si tin mult sa scrie corect romaneste si sa evite prescurtarile uzitate pe messenger de generatia lor.

AncaBoghian: Foarte frumos :) Unchiuletul are un nume si el, ca toti unchii. Ne poate spune care este acela? Si ce varsta are? Daca nu cerem prea mult :)

Unchiuletu: Petre 53 de ani. Anca ce varsta ai ? (daca nu cer prea mult).

AncaBoghian: Multi inainte :) Eu voi implini 33 de ani in septembrie.

Unchiuletu: Multi inainte si tie. Am o colega in alianta de varsta ta - generatia ta o trec la semi-nepoti. Nepotii din alianta au intre 14 si 19 ani cativa, 3 sau 4, sunt de varsta ta si vreo 7-8 jucatori sunt peste 40 de ani. Pana sa ne cunoastem credeam ca sunt singurul puriu ratacit pe aici dar am vazut ca jocul i-a "furat" si pe altii de varsta mea.

AncaBoghian: Este un joc captivant, care a atras in reteaua lui jucatori de toate varstele, dupa cum ai vazut :) Spune-mi te rog cum ai descoperit tu grepolis?

Unchiuletu: Cred ca a functionat sistemul cu pop-up. Am primit mai multe invitatii pe diverse site-uri parca si pe mail si l-am deschis din curiozitate. M-a captivat destul de rapid - aproape dragoste la prima vedere :))

AncaBoghian: Foarte frumos spus... Aceasta "dragoste" dureaza de cat timp?

Unchiuletu: Aproximativ un an si jumatate.

AncaBoghian: Pe ce lumi de joc activezi?

Unchiuletu: Am jucat si pe Iota, dar am ajuns la concluzia personala ca e bine sa performezi pe o singura lume. Timpul acordat jocului e in general limitat si conditionat de viata cotidiana si jucand pe o singura lume poti fi pe faza permanent. E un joc in care neatentia si lipsa te pot scoate din schema. Nu sunt un jucator din top 100 si am si o alianta de condus asa ca timpul se cam raporteaza la treaba asta. Lupt pentru orasele mele dar si pentru nepotii mei, aliatii.

AncaBoghian: Adevarat. Ce ai crezut ca gasesti atunci cand ai dat click pe reclama buclucasa care a dus la aceasta frumoasa poveste de dragoste dintre Unchiuletul cu multi nepoti si grepolis? Care au fost asteptarile tale de la acest joc?

Unchiuletu: Inceputul a fost doar curiozitate - sa incerc si asta... Apoi cred ca mi s-a potrivit - trebuie sa faci tot timpul calcule sa respecti riguros timpii (de constructie, de recrutarea armatelor, atacuri la secunda, sprijin) sa fii diplomat ca sa-ti creezi o alianta, sa fii diplomat in relatiile cu alte aliante. Pana la urma e tot un fel de socializare deoarece pe unii am ajuns sa-i cunosc si personal si sa discutam si alte subiecte din afara jocului. Oricum tuturor le-am zis sa nu se implice afectiv si motto-ul aliantei mele este: nu uitati ca este un joc de distractie deci distrati-va fara patima.

AncaBoghian: Sa inteleg ca acea reclama ti-a oferit mai mult decat te asteptai?

Unchiuletu: Cu siguranta - mult mai mult.

AncaBoghian: Ma bucur sa aud asta :) Ca noi toti, ai fost si tu incepator odata. Cat de repede ai trecut de stadiul de "noob" cum li se mai spune incepatorilor. Te-a ajutat cineva sau doar prin forte proprii?

Unchiuletu: Pana pe la 3-4 orase am crescut singurel si am incropit o alianta din "noobi". Apoi am fost "bagat in seama" de un jucator cu 20 de orase care m-a ajutat cu resurse si sfaturi si cu care colaborez si acum (in prezent e unul dintre liderii aliantei cu care stabilesc strategiile) incerc sa intorc ajutorul altor "noobi" ca stiu cum m-am simtit eu.

AncaBoghian: Cateva nume care ti-au marcat existenta pe grepolis imi poti da?

Unchiuletu: Sigur. Ii datorez mult lui pisty.

AncaBoghian: Orice unchi are nepotii lui preferati, deci te rog sa ni-i spui pe ai tai :)

Unchiuletu: Cred ca te referi la cei de pe joc. Andrei 5 - cei trei crai leumihai ArCuLeTzZZZ si DaNuTsx3 - catimaster - calatea si daca am omis pe vreunul sa ma ierte ca-l impac eu cumva.

AncaBoghian: Dintre adversari, care ti-a ramas in minte?

Unchiuletu: Am respect pentru toti adversarii mai ales pentru cei cu care lupt acum. L-as aminti pe edy76 care a fost nevoit sa renunte datorita serviciului (cred ca a primit un job in afara tarii) - ne luptam "smechereste" si discutam prieteneste in acelasi timp.

AncaBoghian: Ce iti place cel mai mult la alianta din care faci parte? Si ce iti displace la ea?

Unchiuletu: E creatia mea deci imi place. Mai multi era mai bine. Poti sa dai o nota mai vesela, mai jucausa interviului? E musai sa ne incadram intre niste limite "profesionale" ? Vorbim despre un joc de distractie si ne putem distra putin si in acest dialog.

AncaBoghian: Nu, nu e obligatoriu sa ne incadram in niste limite, eu doar am pastrat o nota de seriozitate pentru ca asa mi s-a parut cel mai "sigur".

Unchiuletu: Probabil ai avut si experiente neplacute - cu mine esti in siguranta, intreaba-ma orice ca nu ies din limitele bunului simt.

AncaBoghian: Nu e vorba de experiente neplacute, stiu sa ma descurc in situatii mai ciudate :))

Unchiuletu: Ma gandeam ca incerci sa eviti raspunsurile "nepotrivite" ca pe net interlocutorul stiindu-si identitatea protejata se poate prevala de asta si poate folosi limbajul pe care incercam sa-l evitam si dincolo de net. Am cucerit orase care aveau denumire obscena doar ca sa le scot de pe harta chiar daca nu intrau in strategia mea de dezvoltare.

AncaBoghian: Nu, nu e vorba de asta, incerc sa cuprind cat mai multa informatie intr-un interviu cat mai scurt. Cei tineri nu sunt cunoscuti pentru rabdarea lor :))

Unchiuletu: E firesc - trebuie sa-i intelegi, rabdarea vine odata cu varsta (cu exceptiile intr-un procent normal). Mmilitez pentru limbajul academic (nici nu-mi place cum a sunat - e cam cliseu dar e realitate).

AncaBoghian: Da, e adevarat :) Care e diferenta dintre jucatorul Unchiuletu si omul Petre?

Unchiuletu: Nu prea e diferenta si in viata am prieteni purii ca mine dar si copiii lor i-mi sunt prieteni si multi i-mi zic "unchiu".

AncaBoghian: Ma bucur sa aud asta. Ce face Unchiuletu cand nu joaca grepolis?

Unchiuletu: Ce mi-am dorit sa fac toata viata si nu am avut timp niciodata: stau degeaba :)) E doar o exprimare plastica - sunt innebunit dupa pescuit si cand finantele nu-mi permit sa merg la peste sunt un sprijin real in gospodarie pentru matusica (nevasta unchiuletului) - ceea ce nu doresc si altora care nu recunosc ca fac la fel.

AncaBoghian: Foarte frumos :) Ce alte pasiuni mai are Unchiuletu in afara de grepolis, pescuit si gospodarie?

Unchiuletu: Sunt suficiente pentru timpul unui om normal (starea de normalitate e totusi discutabila) imi plac filmele de top si serialele de comedie mai toate filmele romanesti, muzica rock clasica (de ... varsta) si muzica actuala - melodiile cu succes de o vara le tin minte tot o vara :))

AncaBoghian: Ce le-ai spune celor care abia acum descopera reclama buclucasa care a dus la o asa frumoasa "poveste de dragoste"?

Unchiuletu: Jucati Grepolis, jucati-l de placere si incercati sa va distrati. Cand nu mai e distractie cautati altceva, mintea nu se tine sanatoasa cu povesti triste - avem destule drame in cotidian, faceti din net o distractie si nu uitati ca aici gasiti informatia. Un om bine informat e un om puternic (si pe joc). Dupa cateva ore pe PC obligatoriu afara la prieteni - imbinati-le si folositi-va timpul eficient in ambele locatii - recomandarea mea e sa fiti mai mult afara ca proportie a timpului liber.

AncaBoghian: Cati dintre cei care vor citi interviul tau crezi ca iti vor urma sfaturile?

Unchiuletu: Sper ca toti pentru ca am fost sincer cu ei si cu tine si cu mine. Eu am acceptat intotdeauna sfaturile altora cu autocenzurare, bineinteles. Cine vrea sa aduca rautate in joc si in limbaj sa nu se oboseasca sa mai intre ca va fi facut varza URGENT. Am vorbit cu multi jucatori din top 100 si niciunul nu accepta compromisuri in ceea ce priveste comportamentul. cred ca asa s-au triat si au rezistat acest fel de oameni/jucatori.

AncaBoghian: Si totusi exista "uscaturi" si in aceasta padure. De ce oare?

Unchiuletu: Sunt pe cale de disparitie aici pe joc. In viata reala nu poti sa-i faci sa dispara - aici da se poate.

AncaBoghian: Cum ti se pare echipa de administrare a jocului? Ai ceva sa le spui?

Unchiuletu: Am avut un singur contact si am fost rezolvat prompt. Nu stiu daca e posibil sa se modifice programul in sensul ca resursele trimise pe un oras (indiferent ca e al tau sau al altuia) daca gasesc depozitele pline sa nu mai fie pierdute si sa revina pe orasul de unde au plecat. In rest FELICITARI si RESPECTUL MEU echipei GREPOLIS.

AncaBoghian: Daca ai putea schimba ceva la jocul grepolis, ce ar fi? Sau poate ai o propunere pentru imbunatatirea lui...

Unchiuletu: Doar ce am zis in mesajul anterior referitor la resurse. In rest, ma tot minunez ce minte diabolica (in sens pozitiv) a avut cel ce a conceput totul.

AncaBoghian: Cum ti s-a parut acest interviu?

Unchiuletu: Decent. Si cam in carapace, prea la obiect - dar pana la urma vorbim despre Grepolis ca el e subictul discutiei asa ca e ok.

AncaBoghian: Dezamagit?

Unchiuletu: In nici un caz. pe urmatorul subiect incearca si ceva agresivitate si ceva glumite sa echilibrezi...

AncaBoghian: Multumesc de sfat :) Si pentru timpul acordat si pentru rabdare. Te asteptam mai des pe forumul extern al jocului.
 

DeletedUser1604

Guest
Interesant interviu,ma bucur ca datorita initiativei echipei Grepolis,pot sa cunosc mai bine un om pe care am onoarea sa il pot numi aliat.
 

DeletedUser

Guest
am postat la celalalt topic jucatorii pe care as dori sa-i vad la rampa
sper ca lista nu e aglomerata si ii pot vedea macar pe unul din cei doi
 
Sus