Interviu Star81

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta interlocutorul meu a fost Star81

Anca Boghian: Deranjez?

Star81: Nu

Anca Boghian: Nu de alta, dar eu pot sa si deranjez, sa stii :D

Star81: In, general oamenii sunt capabili de multe lucruri, important este sa le constienteze...

Anca Boghian: Corect.

Star81: Astept

Anca Boghian: Nu esti o persoana rabdatoare vad...

Star81: rabdarea nu este una din calitatile mele principale.

Anca Boghian: Nici a mea.

Anca Boghian: Deci... Star81 de pe lumea Beta, un jucator de top pe acea lume. Cum se numeste persoana din spatele acestui nickname?

Star81: Alin.

Anca Boghian: Alin care are ce varsta?

Star81: Am 31 de ani.

Anca Boghian: Multi inainte. Mai devreme mi-ai spus ca esti profesor. Ce materie predai?

Star81: Predau Informatica si Matematica

Anca Boghian: :|

Star81: 2 materii frumoase

Anca Boghian: Nu si pentru mine...

Star81: Si ca sa inceheiem datele preliminare, sunt din Rm.Valcea

Anca Boghian: Rabdarea chiar nu e punctul tau forte...

Star81: :)))

Anca Boghian: Alin, 31 de ani, prof de mate-info din Rm. Valcea, care pe lumea Beta se numeste Star81. De unde vine acest nickname? Ce l-a inspirat?

Star81: Pai 81 vine de la 1981 , anul meu de nastere, "star" mi-a placut mai demult din tinerete acest nick si am ramas cu el; eram mai impatimit cu fotbalul si tinand cu echipa Steaua ( star=stea) etc.

Anca Boghian: Frumos... Cum a ajuns un impatimit al fotbalului la Grepolis?

Star81: Pai un profesor de info este si un impatimit al jocurilor pe PC, mi-au placut intotdeauna jocurile de strategie : Warcraft, Starcraft , Heroes3 etc

Anca Boghian: E adevarat, dar de la fotbal la Grepolis mi se pare o distanta lunga...

Star81: grepolis-ul mi-a fost prezentat de un elev , care intrase pe beta

Anca Boghian: Si care a fost reactia ta cand l-ai vazut pentru prima oara?

Star81: Am intrat si eu, primele 2 zile au fost asa de incercare (nu prea m-au atras jocurile on-line, datorita faptului ca iti cer mult timp) , dar acest joc m-a captat si am decis sa joc cat se poate. In primele ore de joc m-am familiarziat cu regulile si cu ce trebuia sa fac( am studiat bine tutorialele).

Anca Boghian: Care a fost momentul decisiv sau ce a fost lucrul care te-a convins sa mergi mai departe cu grepolis? Sau in care grepolis a depasit stadiul de "intru si eu sa mai pierd timpul" si a devenit o chestie serioasa?

Star81: Dupa ce am studiat tutorialele si am intrat in prima mea alianta ( DACII LIBERI) am purtat multe discutii cu un coleg de acolo - andutu pentru cei care sunt pe server de la inceput. Impreuna cu andutu am gandit o strategie de joc care m-a incantat si m-a facut sa joc serios.

Anca Boghian: Cand se intampla asta?

Star81: martie-aprilie 2010.

Anca Boghian: Jucator vechi si experimentat vad. Doar pe lumea Beta activezi? Sau si alte lumi?

Star81: Am incercat pe gamma si pe lumea unde s-a implementat prima data versiunea noua - kappa, dar e foarte greu sa joci pe mai multe lumi la un nivel inalt, mai ales ca eu am avut mereu in aliante roluri de diplomatie, care iti mananca foarte mult timp. Nu am stat decat maxim o luna pe cele doua lumi.

Anca Boghian: Aha... Deci ai ramas fidel lumii Beta. Spune-mi te rog ce provocari iti ofera fiecare zi ca si jucator de grepolis?

Star81: Pai acum provocarile sunt mai rare.. La inceput pierdeam nopti, cu multi dintre actualii mei colegi ne atacam reciproc, atacuri la secunda , sprijin la secunda. De asemenea, de cand am infiintat alianta Romania alaturi de 10-15 colegi de-ai mei am avut parte de multe zile si nopti pline de adrenalina. Atacuri organizate, munca in echipa. Sa nu uitam lupta cu minunile , unde am reusit printr-o munca extraordinara sa le facem pe toate. Astazi, sincer, multi dintre noi suntem rutinati si poate doar o data pe saptamana sa mai jucam asa cum o facaeam acum un an, doi...

Anca Boghian: De ce nu ati incercat sa faceti lucrul asta pe lumile noi deschise? Ma refer sa o luati de la inceput, mai ales acum cand banuiesc ca virgula colectivul este mai inghegat decat era la inceput

Star81: Pai, dupa am spus si mai sus e foarte greu sa joci la un nivel inalt pe mai multe lumi. Aici pe beta , am o gasca extraordinara de prieteni. Unii au intrat si pe alte servere, pe lumea eroilor, dar marea majoritate au ramas fideli acestui server si cred ca principala cauza o reprezinta "gasca nebuna" care reprezinta alianta Romania. Plus ca eu sunt de principiu ca viata reala nu trebuie afectata "prea mult" de un joc, pe care il practicam de placere si pentru divertisment.

Anca Boghian: "Astazi, sincer, multi dintre noi suntem rutinati si poate doar o data pe saptamana sa mai jucam asa cum o faceaam acum un an, doi" asta a fost motivul intrebarii de mai sus...

Star81: Stiu, dar suntem rutinati datorita jocului. Eu unul nu cred ca as mai putea sa o iau de la inceput, am sacrificat mult timp pentru acest joc, motivul pentru care continui inca pe beta este legat de prezenta prietenilor pe care i-am gasit aici

Anca Boghian: Deci de lumea Beta nu te leaga doar harta. Imi spui cateva nume de jucatori pe care ii apreciezi? Colegi, aliati sau adversari deopotriva...

Star81: Colegi - Darius77, Xbish, Monica2502, Corli, Elly33, Sadmann, mary2222, sarbatoare, alissia, lalas, linistitul, marc2310, johnybit, cif1976, MVIX, vupaumugi, weaver, Failure, Cipp.rian

Adversari : cuxi ( un jucator foarte activ si care a sparga un tratat ca sa reziste pe acest server), the wild thing......... au mai fost adversari redutabili, dar s-au lasat ( Alandala un exemplu)

Aliati : baubau1900, christoshelu, hammas

In general eu, fiind un jucator bazat pe atac, apreciez jucatori care joaca tot in acest stil sau diplomati ai altor aliante cu care am avut nenumarate discutii, certuri, proiecte etc.

Anca Boghian: Ca noi toti, ai fost un incepator odata. A existat o persoana sau mai multe care ti-au indrumat cariera de jucator? Sau ai fost autodidact?

Star81: Pai, am spus mai sus, colegul meu de la DACII LIBERI - andutu ( s-a lasat); apoi alaturi de sadmann, Darius77, xbish, Simbaleo (s-a lasat) , Cipp.rian in Romania am facut diverse strategii care se pare ca au dat roade, deoarece ne-au adus unde ne-au adus. Noi am muncit aproape o luna la strategia de alcatuire a aliantei, la reguli, la ierarhii etc.

Anca Boghian: In "tonul vocii" se simte multumirea si mandria pentru rezultatele aliantei Romania pe lumea Beta. De ce atunci scepticism in ceea ce priveste reluarea acelorasi performante pe alta lume de joc?

Star81: Da, sunt bucuros ca alianta Romania , plecand de jos, respectand (in masura posibilitatilor) regulile prezentate in CHARTA ei, a ajuns pe primul loc, a castigat aceasta lume (realizand 7 din 7 minuni); avem primul loc la atacatori, desi suntem alianta infiintata cu aproape un an mai tarziu decat Avatars de exemplu etc. Nu e vorba de scepticism, e vorba de realism, pe acest server mai sunt 500 si ceva de jucatori, din care maxim 250 activi... multi dintre colegii mai mai intra pe joc doar la cota de avarie, sa mai discutam, sa mai spunem un banc. Pe un alt server am incercat , dar nu au intrat decat maxim 10 jucatori din trupa noastra, si acei 10 spuneau ca nu mai este aceeasi atmosfera. Eu cred ca pe fiecare server s-a creat o legatura intre jucatorii de acolo, iar daca acest lucru nu il regasesti, te lasi ( eu asta am facut).

Anca Boghian: Care este sau a fost cel mai provocator proiect al jucatorului Star81?

Star81: Cel mai provocator a fost crearea aliantei Romania si dezvoltarea ei. Apoi a fost lupta cu minunile. De asemenea, in calitate de diplomat al aliantei, am fost intotdeauna cu urechile ciulite si vigilent in privinta celorlalte aliante.Aam reusit sa spargem alianta PHOENIX, care voia sa creeze un pact cu celelalte aliante impotriva noastra

Anca Boghian: Care sunt principiile de viata care se aplica si in Grepolis? Sau care ar trebui sa se aplice...

Star81: Respect atata fata de colegi cat si fata de adversari... Alte principii ar fi bun-simt, responsabilitate (mai ales la lideri)

Anca Boghian: De la ce principii nu ai face rabat niciodata, indiferent de consecinte?

Alin Badea: Respectarea regulilor. Noi in Romania am fost impotriva conturilor multiple sau a cedarilor de conturi... Aici am de facut o observatie : multi adversari joaca cu multicont, dovada ca au si fost penalizati de multe ori; nu mi se pare normal ca ei sa incalce regulile repetat (adica mai mult de o data) si sa nu fie penalizati DRASTIC.

Anca Boghian: Ultima observatie e raspunsul la intrebarea "ce ai schimba la grepolis daca ai putea?"

Star81: Da, observatie poate intra acolo, si as mai avea o observatie in acest sens.

Anca Boghian: Te rog...

Star81: Eu fiind un atacator pe acest server, nu pot sa nu observ ca aparatorii sunt avantajati total : resurse mai putine pentru unitatile de aparare, zidul, posibilitatea de a blinda un oras; in schimb noi atacatorii trebuie sa rupem de 2-3 ori mai multe trupe pe un oras blindat, si de aceea sunt multi care prefera sa se apere si este si mai usor sa faca puncte.

Anca Boghian: Stiu cum e :((

Star81: As propune sa existe o cladire si pentru atac( asa cum este zidul pentru aparatori) si eventual ca puncte facute in atac sa valoreze de 2-3 ori mai mult decat cele facute in aparare.

Anca Boghian: Celor care abia acum descopera grepolis ce le-ai spune?

Star81: E un joc de strategie captivant, dar pentru a face o impresie buna pe server trebuie sa fie atenti la urmatoarele aspecte : sa fie activi (cel putin 2-3 ori pe zi sa intre), sa mizeze pe dezvoltarea oraselor cu unitati, nu cu cladiri pentru puncte, sa fie atenti si sa cantareasca foarte bine ideea de a intra intr-o anumita alianta. Daca startul e bun si cu pasi atenti, atunci veti petrece foarte mult timp pe acest joc, deoarece pe langa adrenalina adusa de atacaarea/cucerirea unui oras, veti gasi cu siguranta o multime de jucatori cu care veti lega prietenii

Anca Boghian: Echipei de administrare a jocului, ai ceva sa le spui?

Star81: Joc acest joc de 2 ani si jumatate ; in acest timp am avut sentimentul ca adminii jocului nu sunt foarte receptivi la ideile expuse de jucatori pe forumul jocului; de multe ori s-au iscat conflicte, care se puteau evita printr-o mai buna comunicare si o mai multa aplecare asupra celor care joaca acest joc zi de zi si care cunosc realitatile acestui joc. In general adminii mi s-au parut ca sunt corecti si chiar daca unii faceau parte din diverse aliante, nu am simtit ca acestea ar fi fost favorizate.

Anca Boghian: Eu iti multumesc pentru amabilitate si rabdare, mi-a facut placere sa discutam si sper sa ne "vedem" mai des pe forumul extern :)

Star81: Si eu iti multumesc si de asemenea, multumesc tuturor colegilor mei din alianta Romania care au fost alaturi de mine de la infiintarea acestei aliante, precum si celor care, din diverse motive, au parasit acest server; am aratat ca suntem "o gasca nebuna" , o adevarat echipa , care nu a uitat niciodata deviza acestei aliante : "Numai impreuna suntem de neinvins!"
 

DeletedUser6553

Guest
Eu am bagat doua nave de colonizare la star81 :
Una la inceput de semestru si una la finalul anului scoalar(cunosteam meseria) am banuit ca fiind profesor e foarte aglomerat, nu stiu daca m-am inselat sau nu,stiu doar ca ambele au intrat iar la cea de-a doua numaram atacurile si ma minunam(cu zamfira eram in conf pe skype).....au fost peste 170 si-acum ma mai minunez,consider c-a fost una din cele mai interesante colonizari.

Din pacate toate navale au fost sparte de baieti... niste "nesuferiti" (cu ghilimelele de rigoare) :)).

Ce nu pot sa-mi dau eu seama e cum de-a disparut andutu...nici macar pe mess n-a mai intrat:-w...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1527

Guest
Banuiesc ca este vorba de fostul jucator Alandala, care are postarea de mai sus.

Ca sa fim corecti in exprimare : a reusit sa bage o singura nava, care cu ajutorul colegilor a fost scoasa dupa 8-9 ore de asediu si care a aratat inca o data ce forta de echipa a aratat alianta Romania de-a lungul disputelor pe acest server.

As fi curios sa ne povesteasca distinsul "fost coleg" de atacuri despre multiplele conturi pe care le avea in fosta alianta PHOENIX si el si si alti colegi (gen Xray, etc.) cu care ne-am luptat ( noi prin metode cinstite) , dar pe care in acest moment serverul nu-i mai cuprinde.
 

DeletedUser6553

Guest
Te chinui degeaba....n-am trisat niciodata pe beta...nu-s dator sa-ti dovedesc contrariul, doar o observatie imi permit: acuzele nefondate le practici si in viata cotidiana?

P.s:Nave au fost doua bagate si ulterior scoase...
 

DeletedUser

Guest
ingenioasa treaba cu navele :)
acum spune-ne cum a fost cand ti-au bagat ei tie :))
oricum te invidiez , joc de peste 2 ani pe beta dar nu cunosc sentimentul navei in orasul propriu , bine exceptand pe cele cedate
 

DeletedUser

Guest
Si te numesti jucator?
nu , in nici un caz , ma numesc player
poate nu m-am exprimat corect , au ajuns multe nave de-a lungul timpului la portul meu dar a fost ecluza inchisa si n-au intrat
deci nu fi obraznic si spune-ne cum a fost cand te-au atacat si ei pe tine
 

DeletedUser6553

Guest
Deci in primul rand player ,jucator ,sinonime(acelasi inteles)...;)

Mereu am sustinut ca acolo a fost o paine de mancat....personal nu am fost interesat de pierderile oraselor ci de timpul pierdut in apararea lor.
Nu stiu daca ma intelegi dar tineam neaparat sa innec un anumit numar de trupe la fiecare tentativa de nava....mai tineam si sa nu joc in Romania,puteam accepta desigur sa "tradez" prieteni....
Asadar,poker face la nave, like a boss la scafandrii....
:D:D

Iar faptul ca n-ai pierdut orase denota din faptul ca n-aveai 100 de atacuri zilnice venite de la distante chiar de 30 ore ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Deci in primul rand player ,jucator ,sinonime(acelasi inteles)...;)

ms mult ca mi-ai spus :)) ca muream prost :)) nu mai fac nici o ironie de acum incolo ca nu-mi iasa :)
pai nus cum e cu tradatul dar ei cand te-au lasat pe tine poligon de tragere in fata romanilor
iar de pierdut orase nu am pierdut poate ca am fost destul de norocos , atacuri sa sti ca am avut si peste 150 e adevarat nu de multe ori insa mi-am format pe langa mine o echipa redutabila cu care am putut sa joc in echipa si nici n-am plecat ca scufita rosie prin padure cum ai facut pe orasele lui simbaleo sau ale cui au fost si dupa sa te trezesti incercuit de lupi

- - - Updated - - -

oricum concluzia ramane ca ai studiat un an de zile cu calendarul si programa scolara si ai bagat 2 nave care s-au spart in 8 ore , iar ei in 8 zile te-au facut sa tragi cortina pe beta
oricum in orice alianta pe orice lume daca nu ai colegi care sa puna umar la umar cu tine nu poti rezista in fata unei aliante intregi
 

DeletedUser1527

Guest
Te chinui degeaba....n-am trisat niciodata pe beta...nu-s dator sa-ti dovedesc contrariul, doar o observatie imi permit: acuzele nefondate le practici si in viata cotidiana?

P.s:Nave au fost doua bagate si ulterior scoase...


Crede-ma ca stiu de cate ori a intrat o nava in orasele mele , s-a intamplat de 5-6 ori (in afara cazului cand am cedat orase unor colegi). Deci sunt absolut convins ca a fost una.

Referitor la corectitudine, ceilali jucatori de pe beta pot spune ce fel de jucator sunt; am fost diplomat al aliantei si am avut contacte cu multi lideri. Stii prea bine ca voi aveati multi jucatori cu multicont, v-am blocat de nenumarate ori cu raportari la admini.

Oricum nu pot sa nu vad o oarecare frustrare in postarile tale, dar asta e, atunci cand pierzi mai ai parte si de astea.
Sa tii minte ca ai bagat o nava si nici aia sa nu ramana , si sa fie una din cele mai tari amintiri .... e ceva.

Oricum acest server a aratat inca o data ce inseamna jucatori cu caracter si uniti, care au respectat intotdeauna regulile si care si-au respectat adversarii. Si asta nu o poate face oricine, ci doar cineva care are acelasi comportament si in viata reala.
 

DeletedUser2039

Guest
vorbeste ca un star,paseste ca un star ,deci trebuisa fie star (cred) nare cum altfel...
 
Sus