Interviu Roberttinno

DeletedUser

Guest
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, am postat interviul de astazi. Interlocutorul meu a fost roberttinno, caruia ii multumesc pentru amabilitate si rabdare.


Anca Boghian: roberttinno te numesti pe grepolis. De unde vine nickname-ul?

Roberttinno: De la numele meu, Robert si am mai adaugat un Tino sa para mai placut. Imi plac jocurile de cuvinte.

Anca Boghian: Robert care are cati ani?

Roberttinno: 35.

Anca Boghian: Multi inainte :) De cat timp Robert este roberttinno?

Roberttinno: Cam din iulie anul trecut,cand am inceput sa joc pe Lambda. Lambda e prima mea lume pe Grepo.

Anca Boghian: Si in afara de Lambda?

Roberttinno: Am jucat pe Lambda, Ny iar acum joc pe Omicrom si Pi

Anca Boghian: Dintre toate lumile pe care ai activat, care ti-a ramas in minte?

Roberttinno: Nu cred ca am o lume preferata, Lambda e prima lume unde am inceput sa joc, sa cunosc tainele jocului, sa imi fac prieteni, adversari... Ny prima lume tip revolta, iubesc sistemul revolta si aici mi-am facut o gramada de prieteni. Omicrom, aici am intrat sa vad cum e pe o lume noua si uite ca joc in continuare plus ca mi-am facut noi prieteni, Pi este la inceput dar aici prevad o lume frumoasa si plina de neprevazut. Or sa fie lupte frumoase in curand pe aici... Abia astept :D Ca si pe Omi, dar mai dure.

Anca Boghian: Ca noi toti, ai fost si tu incepator. A fost cineva care te-a indrumat sau ai invatat singur secretele jocului?

Roberttinno: Sunt autodidact. Am "tocit" pagina de ajutor, iar cand nu avea raspunsuri concrete mai cautam pe extern, mai intebam un coleg...etc, stii cum e, ai trecut si tu prin asta...toti incepem de la "noob"...

Anca Boghian: Corect... Pe lumile pe care ai activat ai facut parte din aliante. Care ti s-a parut cea mai buna?

Roberttinno: Nu pot spune care a fost cea mai buna, iti pot zice care mi-a fost ce mai draga =Grepo-AllStars= de pe Lambda, poate ca si din cauza ca e prima lume si sunt un pic nostalgic, oricum mi-a fost tare draga alianta asta. Pe celelalte lumi... Ny, am jucat in Muschetari/DemosKratos si aici mi-a placut, dar din pacate a trebuit sa ma las prematur, pe Omicrom joc in A Little Pieace of Heaven si sper sa facem o figura frumoasa, iar pe Pi lumea e abia la inceput... Sper sa fie cea mai tare alianta WOD, in timp daca mai ma vei intreba sper sa spun ca asta e "number 1".

Anca Boghian: Daca tot suntem la lumea Pi, care sunt asteptarile tale de la aceasta lume?

Roberttinno: Este o lume foarte interesanta mai ales din punct de vedere al setarilor plus ca e o lume unde ne cunoastem foarte bine unul cu altul, aici ma refer inclusiv la adversari, deci zic eu ca ne vom juca la un nivel ridicat... Asta sper si asta astept.

Anca Boghian: Sa nu uitam ca lumea Pi este si o lume cu sistem de cucerire cu revolta, sistem caruia i-ai declarat iubire vesinca :)

Roberttinno: :x Da ,asa e...

Anca Boghian: Spune-mi, ce provocari iti ofera o zi de Grepolis?

Roberttinno: Grepolisul inseamna mult pentru mine, e o adevarata placere sa interactionezi cu cineva pe sistemul care ti-l ofere grepo,consider ca din momentul ce ai intrat in joc si sa mai fi si intr-o zona "rosie" provocarile apar imediat. Pur si simplu nu te plictisesti :) Provocare inseamna orice jucator cu care interactionezi fie aliat sau adversar,cum ti-am zis nu te plictiseti, intodeauna vrei mai mult si vrei sa iti incerci "puterile" pe cate un adversar care ti-a iesit in cale.

Anca Boghian: Roberttinno este jucator ofensiv sau jucator defensiv?

Roberttinno: Roberttinno vrea sa fie un jucator ofensiv, asta si daca ii permite timpul, alianta din care face parte ... Sunt mai multi factori de care depinzi... In general atacul e cartea pe care mizez. Pe de alta parte un jucator complet face ambele faze ataca si se apara sau apara pe altii.

Anca Boghian: Ce factori determina evolutia unui jucator?

Roberttinno: Sunt cativa factori care influenteaza decisiv evolutia unui jucator. In primul rand timpul, daca nu ai timp pe grepo, degeaba joci. Nu simti placerea jocului si nici nu evoluezi cum trebuie. Alt factor ar fi modul in care comunici cu ceilalti si ce echipa ai langa tine. Echipa e baza aici, degeaba esti plin de experienta daca nu ai cativa jucatori pe langa tine care sa stea bine pe joc. Si un ultim factor care conteaza ar fi echipa de liderii plus diplomatia care o adopta, in functie de asta alianta creste, stagneaza sau moare..

Anca Boghian: Corect... Care dintre acesti factori au contribuit cel mai mult la evolutia ta ca si jucator?

Roberttinno: Consider ca sunt un tip norocos din moment ce am avut parte de toti trei... Pe unde am jucat am avut timp, echipa si liderii buni de la care am si invatat multe :D

Anca Boghian: Care sunt principiile de viata care s-ar aplica si in Grepolis?

Roberttinno: Ambitie si tarie de caracter...

Anca Boghian: De la care dintre aceste principii nu ai face tu rabat, indiferent de situatie?

Roberttinno: Taria de caracter.

Anca Boghian: Cat de importanta e perfectionarea in Grepolis?

Roberttinno: Perfectionarea, hmmm, este esentiala... Si aici totul vine din informatie, cu cat te informezi mai mult cu atat devii mai bun, e ca un sport, daca vrei performanta mergi zilnic si te antrenezi.

Anca Boghian: Mi s-a spus ca esti un excelent diplomat. Ce intelegi tu prin asta?

Roberttinno: Am sa raspund scurt, intelege fiecare ce vrea..."diplomatia e arta in care trebuie sa stii a zice cutzu-cutzu...pana pui mana pe bata" :)

Anca Boghian: Care este diferenta dintre jucatorul roberttinno si omul Robert?

Roberttinno: Nu prea sunt, principile pe care le aplic in real life se regasesc si in lumea virtuala. Incerc sa fiu eu si atat :)

Anca Boghian: Ce face Robert cand nu e roberttinno?

Roberttinno: Ce face orice om obisnuit, se bucura de viata. Merge la film, mai nou se plimba in aer liber, cat de des posibil merge in vacante...

Anca Boghian: Cum a ajuns Robert sa joace grepolis? Cum l-ai descoperit?

Roberttinno: Simplu, vroia sa isi faca facebook si a dat de grepolis :))

Anca Boghian: Deci Grepolis l-ai descoperit printr-un add pe internet. De ce ai deschis acel add? Ce ai crezut ca iti va oferi?

Roberttinno: Habar nu aveam la momentul respectiv, cert e ca am devenit repede "addicted".

Anca Boghian: Cum era roberttinno atunci si cum este acum?

Roberttinno: Pai toti trecem prin stadiul de "noob", e normal, roberttinno e mult mai experimentat se pare :)

Anca Boghian: Si totusi exista o multitudine de jocuri online. De ce te-ai oprit la Grepolis?

Roberttinno: Nu stiu daca ma crezi da e primul meu joc de genul asta:). Pe scurt mi-a placut. E un joc foarte bine gandit, in scurt timp te face se devii dependent de el. Mai ales cand incepi sa iti faci prieteni.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cateva nume ale unor persoane care ti-au marcat cariera de jucator grepolis, colegi, aliati sau dusmani.

Roberttinno: Sunt multe nume de care se leaga cariera mea am sa o iau pe fiecare lume in parte, pe lambda am avut placerea sa joc alaturi de M.S.G, Digit4u, Crazyhorse, Play4funwrs, si nu in ultimul rand The KhannyBalll, cu el am jucat cel mai mult in echipa si mi se pare extraordinar ca si jucator. Pe Ny am avut onoarea sa joc cu Ariesh, Liliana01, HanibalII, SimbyII, Kritika... Pe omicrom Kawacom imi place cum joaca :), The Witch, AncaBoghian (iti spune ceva? :p). Iar pe Pi sunt cam mare parte din cei ce ti i-am enumerat mai sus, chiar daca unii au alte nicknameuri... Sper sa nu se supare cineva ca l-am uitat. Aaa uitasem de T-megatron, un jucator excelent. Cel mai puternic adversar care l-am avut a fost HanibalII.

Anca Boghian: Ce le-ai spune tu celor care abia acum isi fac cont pe grepolis? Ce sfaturi le-ai da?

Roberttinno: I-as ruga sa aiba rabdare, pentru ca in curand vor fi cuceriti :))))))))

Anca Boghian: Ce ai schimba la joc daca ai avea posibilitatea?

Roberttinno: Moderatorii? :)))))))))))

Anca Boghian: :-s Da' ce ti-am facut?

Roberttinno: Just kidding :))))))

Anca Boghian: X(

Roberttinno: Deocamdata e ok asa cum e. As vrea in schimb sa prind o lume cu aliante mici (maxim 40 de jucatori) si viteza mai mare. Cred ca "oldguys" ar merita asa ceva.

Anca Boghian: :x Si eu... Daca ai putea da timpul inapoi, ce ai schimba din tot ce ai trait pe grepolis?

Roberttinno: Nu as schimba nimic,e foarte bine asa cum a fost pana acum. Cu bune si rele,nu am avut decat de invatat :)

Anca Boghian: Regreti ceva?

Roberttinno: Da, ca nu pot merge la fast food acum :))))))))))) Nu, nu regret nimic, nici eu, nici Edith Piaf :p

Anca Boghian: Echipei de administrare, ce le-ai spune?

Roberttinno: Sincer cred ca fac o treaba buna :)

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc pentru rabdare si amabilitate si sper sa te vedem mai des pe forum :)

Roberttinno: Si mie mi-a facut placere sa discut cu tine :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5815

Guest
bravo Robert! .... bravo Anca! dar la Anca e deja un trend :*
 

DeletedUser5843

Guest
Salutarile mele Robert !!! Ii mai salut, totodata, pe toti ceilalti care m-au cunoscut sub numele Maromet pe lumea NY.
 

DeletedUser8201

Guest
Salutarile mele George:)) (Maromet) ...sau sa iti zic Chimere :p ...
 
Sus