Interviu RDG1

DeletedUser

Guest
Anca Boghian: Servus

RDG1: Buna... seara

Anca Boghian: Deranjez?

RDG1: Nope. Frumos id... de mess

Anca Boghian: Mersi

DGA1: Anca Boghian... daca presupun bine ?

Anca Boghian: Presupui corect.

RDG1: K. RDG1 here...

Anca Boghian: I know :D

RDG1: Am vrut doar sa lamurim lucrurile.

Anca Boghian: OK

RDG1: Am retinut varsta din interviul lui zaca. O reprezentanta a sexului frumos NU are varsta, e INTOTDEAUNA tanara

Anca Boghian: Multumesc, dar eu sunt mandra de varsta mea.

RDG1: Inteleg, exceptiile se exclud intotdeauna. Si eu apreciez la adevarata ei... savoare varsta pe care o am - 48.

Anca Boghian: Multi inainte.

RDG1: Mersi

Anca Boghian: Si numele exact din spatele nickname-ului care este?

RDG1: Mihai. Mihai Zamfir. Aproape identic cu id-ul.

Anca Boghian: Nu stiam exact daca e sau nu si n-am vrut sa fac vreo gafa.

RDG1: OK.

Anca Boghian: Mihai Zamfir. Ruda cu maestrul Gheorghe Zamfir? :D

RDG1: As vrea eu :))))) Mai "stresez" cateodata vecinii cantand la... muzicuta

Anca Boghian: Si? Te apreciaza sau nu?

RDG1: Ma mai surprinde cate o intrebare adresata sotiei: cine canta asa frumos la voi? Cu sotiile e mai complicat, vorbesc la modul general. Eu ma bucur ca am gasit o fiinta deosebita sa ma inteleaga. "Racii" sunt persoane extrem de dificile.

Anca Boghian: Probabil, nu am de unde sti, sotul meu e alta zodie :)

RDG1: Fiecare dintre noi are o anumita frumusete interioara, pe care trebuie sa o cultive

Anca Boghian: Exact.

RDG1: Talentul de a descoperi aceea frumusete interioara a fiecaruia si de a reusi sa o scoata in evidenta o au insa putini.

Anca Boghian: Asa este. Si cati ani din cei 48 pe care ii ai cati ai dedicat jocului grepolis?

RDG1: Ultimii 2 ani am petrecut des pe grepolis. Incerc sa ma amagesc ca NU este o stare de dependenta, pentru mine ORICE activitate de care ma apuc este o provocare si e adevarat ca gandesc de cel putin 2 ori inainte de a "asalta" provocarea respectiva. Doar sunt... rac. O data ce m-am apucat de treaba doar "forta majora" ma opreste. Inainte de grepolis am jucat Triburile. Consider jocurile de strategie o activitate care pastreaza "tonusul cerebral" la un nivel optim, evident completata cu "portia" corespunzatoare de miscare in aer liber. Triburile au un ritm de joc mult mai rapid fata de ceea ce pot eu "investi" ca si timp in jocurile de acest gen. La momentul declararii starii de ... "dependenta" activa (pe triburile) am lasat "mostenire - averea comuna" camarazilor si am decis ca Real Life e prioritara.

Anca Boghian: Te-ai documentat vad :)

RDG1: Documentat e inexact.

Anca Boghian: Ai citit interviurile anterioare.

RDG1: Am "rasfoit" pe scurt doar cel al lui zacanus.

Anca Boghian: Am vazut ca ai raspuns dinainte de a pune eu intrebarile :))

RDG1: Eu sunt Clujean (copil de asfalt), ca sa completez schita existenta, am doi baieti mari. Ar fi fost frumos sa am o "papusa" in miniatura, lucrez in domeniul auto, consider ca rutina noastra zilnica TREBUIE sa insumeze un complex de activitati impartite intre familie - job - si relaxare.

Anca Boghian: Sa-ti traiasca.

RDG1: Multumesc.

Anca Boghian: De unde vine RDG1? Sau de la ce?

RDG1: Mda... e putin mai complicat cu RDG1... hai sa trecem peste asta

Anca Boghian: Ce l-a inspirat atunci?

RDG1: Ceva in genul "Rebelul De (pe) Gamma"... doresc totusi sa trecem peste asta

Anca Boghian: OK. Care sunt lumile pe care activezi?

RDG1: Am activat si activez la modul "semi - profesionist" NUMAI pe GAMMA. Dedic acestui joc de "sah evoluat" timpul pe care il consider necesar fara excese semnificative.

Anca Boghian: Deci doar lumea Gamma. S-au deschis si alte lumi intre timp. De ce nu joci pe ele?

RDG1: Pe ACHILLES am ramas (si voi ramane) cat va fi posbibil NUMAI ca sa sprijin un bun prieten si coleg de pe GAMMA. Dupa cum spuneam, joc pentru a mentine un tonus optim al "micilor celule cenusii" - daca gasesti un alt termen de comparatie mai potrivit ar fi ok - in rutina zilnica TREBUIE ca fiecare activitate sa isi aiba propriul ei loc si scop.

Anca Boghian: De ce m-ai intrebat de lumea Omicron?

RDG1: Ca si recomandare personala rasfoieste putin asta (si cam tot ceea ce defineste) http://en.wikipedia.org/wiki/Pareto_principle. Te-am intrebat de omicron pentru ca acolo ai activitatea cea mai relevanta

Anca Boghian: Da, acum joc doar pe lumea Omicron.

RDG1: Faptul ca joci pe o anumita lume inseamna ca ai gasit un colectiv cu care te poti "recrea" la modul adevarat, in fond si la urma urmei GREPOLIS este DOAR un joc, conceput pentru un singur scop: DISTRACTIE !!! categoria de... hmmm ... asa zisi jucatori care NU inteleg asta ajung sa renunte destul de repede la joc. strategia este (si va fi intotdeauna) un joc al mintii.

Anca Boghian: E adevarat. Imi spui te rog care dintre colegii tai de alianta iti sunt cei mai apropiati?

RDG1: Colegii din alianta (si inamicii din teren) ajungi sa-i cunosti cu adevarat NUMAI in momente cheie adica prietenul de langa tine TREBUIE ajutat atunci cand are nevoie si nu atunci CAND VREI TU! Eu am un respect deosebit pentru yoady el a fost "prietenul decisiv" in momentele cheie ale lungului drum prin lumea GAMMA. Prieteni apropiati (actuali) sunt imo m, korsars, cristi.petre, DLDP, YceAngel, hunter1 ... si multi altii cu care am avut placerea sa conlucram intr-un moment sau altul al jocului. Lista este lunga, am amintiri deosebite despre camarazi si prieteni care NU mai exista in baza de date a jocului. Acesta ar fi un aspect de luat in calcul, si de corectat in viitor - PIERDEREA REALIZARILOR a unuia sau a altuia dintre cei care au jucat. De exemplu, ai vazut ca pe triburile istoricul jucatorului se pastreaza pana la un anumit moment (inca nu stiu exact cat timp) dar pe grepolis daca vrei cateodata sa cauti "urme" ale prietenilor si camarazilor care NU MAI exista pe gioc din pacate nu gasesti si in momentul in care jucatorul da delete informatiile se pierd din pacate.

Anca Boghian: Cum ai descoperit grepolis?

RDG1: Nevoia personala de "exercitiu intelectual" m-a condus de la sah la un joc de strategie, am jucat STARCRAFT (impreuna cu copii), am incercat triburile si mi-a placut, insa ritmul este mult prea rapid pentru timpul pe care il investesc pentru joc, in final ajungand la GREPOLIS.

Anca Boghian: Cand te-ai logat prima data pe grepolis care au fost asteptarile tale?

RDG1: Asteptarile mele erau sa-mi umplu intr-un mod placut timpul liber disponibil, sa caut noi prieteni si sa pastrez relatia speciala pe care o confera jocurile de agest gen intre cei cu adevarat interesati de joc.

Anca Boghian: Alianta din care faci parte a construit minuni?

RDG1: In acest moment situatia in care (ma) ne aflam este una mai speciala, alianta care ramane pentru mine DEFINITORIE pe GAMMA este alianta REBORN. In REBORN exista un nucleu HOTARAT de jucatori DEOSEBITI si activi, care au realizari surprinzatoare daca ne raportam la numarul de jucatori din alianta. Acest lucru a fost posibil prin hotarare si munca in echipa, Initial lumea GAMMA a inceput fara necesitatea construirii minunilor, iar parerea mea personala ca aceasta regula de constructie a minunilor a stricat farmecul initial al jocului. Am construit o minune cu prietenii din REBORN si am ajuns la concluzia exprimata plastic de yoady ca "daca vroiam sa stau sa construiesc jucam SIMS" :))) Pentru noi farmecul "conflictului" strategic intre echipe JUCAT IN LIMITELE FAIR PLAY-ului si al respectului reciproc este de neegalat, minunile nu au facut altceva decat sa strice din acest farmec. In acel moment am renuntat sa mai construim minuni. Am decis sa ne organizam in asa fel ca UNA singura dintre aliante - cea care era cel mai in avantaj la momentul respectiv - sa construiasca minunile impreuna cu TOTI partenerii la pactul respectiv. Ideea a prins si este valida in continuare insa DIN PACATE ne aflam pe panta descendenta a jocului, multi jucatori de pe lumea GAMMA renuntand la joc din varii motive. Repet, decizia este una colectiva, atat PERLELE cat si KOH - ul plus REBORN am facut front comun pentru a construi in cadrul JDI toate minunile.

Anca Boghian: Am inteles. Daca lumea Gamma se va inchide maine, ce ai face? Ai lua-o de la 0 pe alta lume?

RDG1: Absolut. Pe langa miscarea fizica zilnica am nevoie si de cea "a intelectului". As investi ca si pana acum maxim de randament - de exemplu - pe lumea ACHILLES.

Anca Boghian: Ce ai schimba la jocul grepolis daca ai putea?

RDG1: Hmmmm. In primul rand AS PASTRA setarile initiale ale lumii pe care am decis sa joc. Schimbarea regulilor jocului pe parcursul acestuia este neplacuta. Daca am ales sa joc o lume fara minuni de ce dupa o vreme se decide de staff sa se faca altfel? In rest nu am comentarii. este un joc care imi face placere si pentru care am renuntat de exemplu sa mai joc shootere.

Anca Boghian: Ce faci cand nu joci grepolis?

RDG1: Facem abstractie de job - este activitatea care ne asigura existenta. Ma simt bine in familie cu sotia si copii, nu renunt de asemenea la turele de bicicleta, ma mai perfectionez in putinul timp liber ramas la cate o limba straina si sa nu uitam de stresatul vecinilor cu muzicuta. Orice activitate suplimenatar cere o investitie "de timp". Important este sa "mixezi" suma activitatilor tale astfel ca sa fii "in armonie" cu prietenii si familia si sa te destinzi atunci cand acest lucru este necesar.

Anca Boghian: Ca noi toti, ai fost un incepator. Ai avut un "mentor" in ceea ce proveste grepolis? Sau ai fost autodidact?

RDG1: Eu sunt un autodidact, si sunt constient de faptul ca orice discutie in contradictoriu intre 2 persoane care inteleg lucrul asta este un progres. Dupa o vreme a fost nevoie de un mentor care in timp s-a transformat in lider de urmat - yoady. Unul din motivele importante pentru aceasta decizie este ca eu prefer intotdeauna sa fiu "locotenent" pe "campul de lupta" decat "sef de stat major".

Anca Boghian: Daca ai putea da timpul inapoi, ce ai schimba in lucrurile pe care le-ai trait in grepolis? Sau decizii luate?

RDG1: In deciziile si trairile personale NIMIC - raman cu amintiri deosebite, daca as avea putere as face in asa fel ca aceasta lume sa se inchida in conditiile in care a si inceput.

Anca Boghian: Regrete ai? Si aici ma refer la grepolis.

RDG1: DELOC ! - in momentul in care nu mai re-gasesc placerea jocului in ceea ce am inceput caut alta activitate

Anca Boghian: Ce le-ai spune celor care abia acum isi fac cont pe grepolis?

RDG1: Sa joace de placere si sa joace "fair play", altfel jocul isi pierde din farmec si isi pierde pana la urma rostul.

Anca Boghian: Echipei de administrare a jocului ai sa le spui ceva?

RDG1: Tot respectul meu echipei de administrare a jocului, in situatiile necesare raspunsurile (si solutiile) au fost in foarte mare masura la obiect.

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc mult pentru timpul acordat si pentru rabdare :)
 
Sus