Interviu POSADA

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta interlocutorul meu a fost jucatorul POSADA, caruia ii multumesc pentru aceasta discutie.​

AncaBoghian: OK, putem incepe?

POSADA: Desigur ...

AncaBoghian: Bun. Am ales pentru interviul de saptamana aceasta pe unul dintre intemeietorii aliantei de pe locul 1 pe lumea Eta, jucator care se numeste POSADA. De unde acest nume? Ce l-a inspirat?

POSADA: Initial am vrut sa apar pe lumea eta cu nume ale unor eroi din filmele de actiune sau istorice, dar cum imi place istoria in general si acest joc este unul de strategie am ales POSADA datorita luptei si victoria reusita de catre BASARAB I impotriva lui Carol Robert de Anjou, regele Ungariei printr-o frumoasa ambuscada - in locul denumit POSADA.

AncaBoghian: E adevarat, batalia de la Posada a pus pe harta Europei noul stat feudal independent numit Tara Romaneasca. Interesanta alegere pentru un nickname folosit intr-un joc de strategie online bazat pe mitologia greaca. Are si alta insemnatate?

POSADA: :) Nu , e un nume simplu si sonor pe langa cele aratate de mine mai inainte.

AncaBoghian: OK. Spune-mi te rog cum se numeste persoana din spatele nickname-ului cu insemnatate istorica?

POSADA: BALAN MIHAI, am 39 de ani si sunt din mun. BACAU.

AncaBoghian: Buna, Mihai, eu sunt Anca :) De cat timp Mihai este POSADA?

POSADA: Imi pare bine de cunostinta. De pe data de 25 decembrie 2010, anul asta se fac 2 ani, zi de Craciun, moment in care am decis sa joc pe lumea Eta , dar care pana atunci jucasem si pe alte lumi sub alte nickname-uri gen megatronix, gelula si altele...

AncaBoghian: De ce ai ales lumea Eta?

POSADA: Jucasem pe lumiile Alfa si Zeta, unde incercasem sa formez doua aliante. Bineinteles, datorita faptului ca nu stiam exact cu ce se manaca acest joc si nici cum se joaca exact :) am esuat, dar am invatat, am furat de la unul de la altul si am decis ca pe lumea Eta sa fac ce nu am reusit acolo, ceva original si ma bazam pe faptul ca am sa fiu un strateg bun datorita meseriei pe care o desfasor in viata reala ...Si imi place sa cred ca am reusit :)

AncaBoghian: Esti multumit de realizarile pe care le ai pe lumea Eta?

POSADA: Aici ar fi multe de spus. Am format o alianta puternica, alaturi de jucatori deosebiti pe care imi place sa-i consider ca o familie :) Pana la urma asta conteaza, oamenii alaturi de care joci , iar din punctul asta de vedere sunt multumit :). Cat despre realizarile aliantei... suntem mandrii ca am rezistat si am ajuns unde suntem fara fuziuni chiar daca se putea mai mult.

AncaBoghian: Ce ai schimba, din lucrurile intamplate sau traite pe grepolis, daca ai putea sa dai timpul inapoi?

POSADA: :)) In nici un caz oamenii alaturi de care am jucat.. colegi, aliati, "dusmani". :) Nu cred ca as schimba neaparat ceva.. a fost si este o placere sa joc grepolis. Dar as vrea sa subliniez faptul ca jocul avea farmec pana au aparut minunile lumii. Asta datorita faptului ca noi ca si alianta ne luptam cu primele locuri pentru suprematia acestei lumi, iar unii jucatori care nu au fost de acord cu aparitia lor au inceput sa-si piarda interesul, atat de la noi din alianta cat si din celelalte aliante. Apropo de minuniile lumii, recunosc ca am regretul de nu fi reusit sa le termin impreuna cu alianta deoarece nu am avut inspiratia sa gasesc insulele corespunzatoare si mai la indemana tuturor sa trimita cat mai usor resursele, ceea ce a determinat ca alianta DEATHROW sa le termine inaintea noastra.

AncaBoghian: Si totusi in clasament acum sunt doar doua minuni de nivelul 10. Cum s-a intamplat asta?

POSADA: Dupa cum bine se stie cei din alianta DEATHROW au terminat de facut cele 7 minuni inaintea tuturor, si cu ocazia deschiderii lumii Ny , unii jucatori au inceput sa isi piarda interesul pentru a mai juca pe aceasta lume, dar noi am continuat sa jucam si am reusit sa terminam 2 minuni iar a 3 este in curs de a se termina ...Asta datorita fuzionarii aliantei DEATHROW cu o alta alianta sub alt nume, fapt ce a determinat disparitia minunilor deja terminate...

AncaBoghian: Deci vei continua aici pe Eta pana la final. Dupa aceea ce vei face?

POSADA: Intr-adevar voi continua pe Eta, vom incerca sa terminam aceste minuni si daca se poate sa ramanem chiar ultima alianta din aceasta lume :) ...In paralel joc si pe lumea pi unde sunt intr-o alianta destul de buna si cred ca voi face treaba si acolo, deoarece exista potential.

AncaBoghian: Care sunt asteptarile tale de la lumea Pi? Ce crezi ca va fi diferit fata de lumea Eta?

POSADA: sper sa nu mai intalnesc personaje frustrate si fara caracter asa cum au fost pe Eta din aliante "inamice ", personaje care nu stiu limba romana, de asemenea imi doresc ca si acolo sa se ajunga ca alianta din care fac parte sa devina ca pe Eta - o familie - stiu ca folosesc cuvinte mari si pentru unii poate fi bizar, deoarece este o lume virtuala, dar pe Eta am ajuns sa fim foarte apropiati iar legaturile dintre noi sa fie dintre cele mai bune. Singura diferenta pe lumea Pi este faptul ca minunile lumii sunt implementate de la inceputul ei, foarte diferit fata de lumea Eta unde au aparut cand nimeni nu stia ce sunt.

AncaBoghian: In "vocea ta" se simte mandria pentru realizarile de pe Eta, amestecata cu speranta pentru lumea Pi dar si un iz de regret pentru lucrurile care au trecut. Cunoscand astea, spune-mi ce inseamna grepolis pentru jucatorul POSADA si pentru persoana Mihai Balan.

POSADA: In mod oficial a fost un mod de a-mi petrece timpul liber, de a socializa, dar cu timpul recunosc ca devenit o obsesie ca un drog as putea sa spun, deoarece la un moment dat nu mai realizam ce am de facut in viata reala :) Adormeam cu el in cap, iar dimineata nu stiam cum sa fac sa deschid calculatorul mai repede :)...Important este sa stii sa te detasezi atat cat trebuie si sa il privesti ca pe un simplu joc, si stiu ca am dreptate cand spun acest lucru, deoarece multi sunt sau au fost in situatia mea... Una peste alta acest joc iti stimuleaza orgoliul si te face sa fi in priza mereu.

AncaBoghian: Cum ai descoperit tu grepolis?

POSADA: Cred ca intamplator. Imi aduc aminte, cautam filme online cand am vazut reclama pe net si am fost atras, fapt ce m-a determinat sa incerc.

AncaBoghian: Si atunci ai devenit POSADA... Care este diferenta dintre Mihai Balan si POSADA?

POSADA: Nu chiar, POSADA am devenit un pic mai tarziu cam dupa jumatate de an, pana atunci am fost gelula, megatronix :) ...POSADA este liderul aliantei de pe primul loc de pe lumea Eta, iar MIHAI BALAN este un familist convins, adica stalpul familiei :))

AncaBoghian: Si ce face Mihai Balan cand nu este POSADA?

POSADA: Ce pot sa va spun este faptul imi place sa cred ca asigur linistea cetatenilor si buna circulatie a autoturismelor pe strazile orasului... Si peste putin timp voi schimba scutece :)

AncaBoghian: Oooo, felicitari, sa fie intr-un ceas bun :D

POSADA: Multumesc frumos.

AncaBoghian: Spune-mi, ce ai schimba la joc daca ar sta in puterea ta?

POSADA: As schimba timpul de parcurgere a trupelor de la un oras la altul, timpul de culegere a resurselor, timpul de efectuare a paradelor si a altor modalitati de a face puncte de cultura.

AncaBoghian: Asta tine de setarile lumii de joc :) Ce le-ai spune celor care abia acum gasesc din intamplare reclama buclucasa care te-a adus pe tine pe grepolis?

POSADA: Sa nu uite ca grepolis este doar un joc si sa se distreze cat mai mult :D

AncaBoghian: Ca noi toti, ai fost si tu incepator. Ai invatat singur jocul sau ai avut pe cineva care sa te initieze?

POSADA: L-am invatat singur, am mai si "furat" de la unul, de la altul.. :)

AncaBoghian: Mi-ai spus ca in alianta din care faci parte acum atmosfera este destul de prietenoasa, aproape ca intr-o familie. Imi spui te rog cateva nume ale unor colegi de care te simti mai apropiat?

POSADA: Ar fi multi de enumerat, dar din pacate unii nu mai joaca. Cateva nume : IAriba, avocatul diavolului, greekpool, samydan, SeBib23 si toti membrii DINASTIA TRACILOR.

AncaBoghian: De ce crezi ca renunta unii dintre jucatori buni? Ce ii determina sa lase toata munca lor de ceva timp sa se iroseasca?

POSADA: Fiecare are motivele lui... Cred ca principalul motiv este lipsa timpului si motivatia.

AncaBoghian: Am inteles... Eu iti multumesc mult pentru timpul acordat, pentru amabilitate si as vrea in incheiere sa imi spui impresia ta despre echipa de administrare a jocului.

POSADA: Placerea a fost de partea mea! Despre echipa de administrare :).. sa fie mai receptivi la doleantele jucatorilor.
 
Sus