Interviu ncd1

DeletedUser

Guest
Astazi interlocutorul meu a fost ncd1, una dintre legendele Grepolisului, un jucator apreciat de foarte multi dintre voi. L-am prins greu, dar l-am prins...​


Anca Boghian: Multi dintre fostii tai colegi de pe Zeta m-au rugat sa iti transmit cele mai bune urari, alaturi de bucuria ca ai revenit pe joc.

ncd1: Sa le spui ca le multumesc, datorita oamenilor ca ei timpul si sufletul bagat in grepolis incepe sa aiba un sens :D Este bine formulat, doamna reporter?

Anca Boghian: Da, este foarte bine formulat :))))) De unde asta cu "doamna reporter"?

ncd1: Pai doamna am dedus ca esti si reporter - interviurile, "gramajul verighetei" :p

Anca Boghian: Deci ti-ai facut temele inainte...

ncd1: Sunt atacator, nu om care da cu capul in zid. Sau cel putin asa tind sa cred. Hai sa ii dam drumul, am emotii :p

Anca Boghian: De ce emotii?

ncd1: Pentru ca cei care-l vor citi vor intelege ca sunt jucator ofensiv. Daca maine ma trezesc cu zero polis- uri? :|

Anca Boghian: Mi-e greu sa cred ca se va intampla asta, esti o legenda a grepolisului, nu cred ca va indrazni cineva

ncd1: Pai, in cazul asta, daca e vorba de admiratie, sa atasam si niste poze. Domn respectabil, 2 m, 100 kg, blond cu ochi albastri. Sa vezi ce pacifist devine grepolis. In doua luni le luam fata celor de la facebook :)))

Anca Boghian:Nu ma omor eu dupa barbatii blonzi cu ochi albastrii, dar in cazul tau voi face o exceptie :))) Deci numele din spatele nickname-ului ncd1 este Cristi. Cristi care are ce varsta?

ncd1: 30 anisori... asl pls :)))))

Anca Boghian: Multi inainte, dar nu suntem pe mirc, mandrule :)))

ncd1: Damn... I had some old school romance in me...

Anca Boghian: I like old school, so hit me

ncd1: Neaaaa... you ruined the moment, I`m shyyyyyy :">

Anca Boghian: I am a skeptical by nature B-) Sa revenim deci. Spune-mi te rog cifra oficiala a perioadei petrecute pe Grepolis.

ncd1: 2 ani, 6 luni, 4 zile si 32 de ore :)) Glumesc. Am inceput pe lumea Beta acum aproximativ 2 ani, 2 ani si jumatate. Am cochetat cu Delta, Epsilon, Zeta si acum Pi.

Anca Boghian: Pe care dintre aceste lumi ti-ai facut "ucenicia"?

ncd1: Pe Beta am fost autodidact, iar pe Delta am invatat sa joc exasperandu-l pe iokull cu 30 de telefoane pe zi.

Anca Boghian: Si care dintre aceste lumi ti-a placut cel mai mult?

ncd1: Fiecare lume a avut ceva special si captivant. Din punctul de vedere al colectivului si setarilor de joc insa, mi-a placut in mod deosebit Zeta. M-am descurcat foarte bine cu sistemul de cucerire, mi se potriveste ca o manusa. Practic, ma apar atacand. daca ar fi sa fac un rezumat, gustul grepolis-ului l-am prin pe delta, in perioada in care faceam parte din legiunea a IX a, unde stateam cu Robert77 nopti intregi si atacam in stanga si-n dreapta. Eu, Robert77, mikatakito, kalubestialu... etc

Anca Boghian: Si totusi te regasim, dupa o lunga absenta, pe o lume cu sistem de cucerire cu revolta. Cum se face asta?

ncd1: Am intrat la un moment dat sa verific un e-mail pe care nu-l mai folosisem de mai bine de un an. Am gasit niste mesaje de la wolphu si robert77 prin care ma rugau sa-i contactez. Mi-am dat seama ca nu poate fi vorba decat de grepolis. Initial, nu m-a incantat ideea de a relua grepolis-ul, dar, dupa putin timp, am realizat ca gustul amar cu care ramasesem in urma experientei cu zeta se pierduse. Asa ca am decis sa mai incerc o data, for old time sake...

Anca Boghian: Asta e si parerea mea. O lume noua inseamna noi posibilitati, un loc unde sa nu repeti greselile facute pe alta lume, dar sa lasi loc unor greseli noi.

ncd1: Same here. Timp de mai bine de un an, nu puteam sa aud cuvantul "grepolis"... Cat despre sistemul de cucerire, nu pot spune ca ma deranjeaza sau ca am ceva punctual sa-i reprosez. Pur si simplu imi place mai mult si simt ca mi se potriveste cel de pe zeta. Oricum, avantajul unei lumi noi, cand vii cu un bagaj de experienta, este ca iti permite sa faci comparatii si astfel poti decide ce iti place mai mult.

Anca Boghian: Corect. Sunt multi care inca nu au inteles ce s-a intamplat atunci pe lumea Zeta. Poti sa ii lamuresti in cateva cuvinte?

ncd1: OK, hai sa incerc sa iti explic. Ideea e urmatoarea: nu m-a deranjat atat de tare ce s-a intamplat, raportat la joc, in sine. dar, mai mult decat un joc, grepolis a insemnat prieteni si efort si timp investit. Frustrarea cea mai mare a intervenit tocmai cand s-a pierdut toata munca si toate eforturile depuse atat de mine cat si de ceilalti din jur. Mi-am respectat adversarii si am jucat fair-play si am avut aceleasi asteptari. Imi amintesc ca am inceput lupta cu Reborn (nu retin exact numele pe care il aveau) pe delta, am continuat pe epislon si zeta si, in paralel, dezvoltasem o amicitie pe skype. Am luat un jucator nou, pe ionut85, care abia incepuse si nu stia prea multe despre ce inseamna grepolis. L-am "crescut" si l-am invatat tot ce era nevoie ca sa devina un jucator dintre cei buni. El stia absoult tot despre contul meu: parola, organizare etc. cand am facut o fuziune cu Triada condusa de alexandru sefu, cu care inca mentin legatura, ionut a dat detaliile contului meu altei persoane (cosma.cent) care mi-a dat inceput nou si dizolvare alianta. Asa a considerat el ca isi va asigura un loc intr-o alianta rivala. Ii consider vinovati in egala masura pe ionut85, cosma.cent si liderii aliantei cu care a negociat trecerea lui. Ti-am spus ca o perioada nu suportam sa aud numele acestui joc, atunci , aveam o gramada de sentimente pe care nu le puteam controla. Imi parea rau de oamenii pe care i-am lasat acolo, de timpul, sufletul si banii investiti. De bani cel mai putin, de oameni cel mai mult :(

Anca Boghian: Eu sincer iti multumesc pentru raspunsul asta si cred ca nu numai eu... Daca tot suntem la lumea Zeta, spune-mi ce amintiri te leaga de ea?

ncd1: Tin minte ca stateam cu alex, ipod, busybee, ionut, zefy, deceneu nopti intregi. Majoritatea timpului vorbeam diverse subiecte... Cel mai bun exemplu de jucator BUN si cu foarte multe puncte pe care l-am eliminat din cauza comportamentului si al vocabularului este polux.

Anca Boghian: Mda... Nu stiu daca polux a avut loc pe undeva din cauza asta...

ncd1: In AOG a fost primit cu bratele deschise ca doar avea puncteeeeeee... Cat despre oamenii... caracterele difera. Si in epsilon, si in zeta - lumile in care am fost conducator - am condus prin exemplu, tot timpul in prima linie si cautam sa cuceresc intemeietorii. Alta amintire frumoasa, era o insula ocupata de intemeietorii din Force. Aveam eu 2 orase acolo, ipod unul si ionut unul, ei aveam 12 orase. Asta seara. Dimineata ei mai aveau 4 si noi 12 :)))) Oricum, una dintre cele mai frumoase amintiri de pe zeta a fost alta. Se culca cineva cu 8 orase de peste 10k fiecare si cand se trezeste, avea un oras de 175 puncte. Mi-a dat omul mesaj si a spus scurt "Iti jur ca de cand am intrat si am vazut ce s-a intamplat, vorbesc singur prin casa" :)))))))))))))

Anca Boghian: Cum ti se pare Grepolis dupa absenta de un an? Ce schimbari in bine sau rau s-au intamplat in acest timp?

ncd1: Este inca prea devreme sa imi fac o parere concreta. Calitativ, mi se pare mai slab. S-au pierdut o multime de jucatori buni, pana acum am cucerit relativ usor, pot sa vin cu un raspuns dupa ce discut cu wolfzor, ariesh, ladima... Cat despre alianta din care fac parte, o sa supar foarte multe persoane, dar mi se pare din punct de vedere calitativ slaba. Am fost placut surprins sa vad ca totusi joaca in echipe sau incearca. Sa ne intelegem, vointa exista timp investit exista, doar ca nu am vazut foarte multi jucatori BUNI si m-am ghidat dupa rapoartele lor de atac si aparare. Robert77 a facut o treaba minunata explicand totul. Pe alte lumi, din 70 jucatori 30 erau de top. Nu am inca o luna de joc pe PI, nu pot inca sa afirm cu tarie ca asa stau lucrurile. Daca se mai lucreaza la tactica putin, sigur vom castiga lumea.

Anca Boghian: Optimist :p Cat de importanta este perfectionarea in Grepolis?

ncd1: Realist... FOARTE importanta. Este cat de poate de simplu, ataci cu ce trebuie - iti moare mai putina armata - te refaci mai repede - ataci mai repede - faci mai multe puncte de cultura. Am vazut atacuri cu 800 prastiasi pentru 200 de sabieri si etc. Astea sunt greseli mari, reconfigurezi si ataci corespunzator. Iar ca si aparare, toti se barcadeaza. Este mai simplu sa intercalezi 100 bireme in fata navei si astfel iti pastrezi armata pentru cand trebuie si astfel faci comert unde ai nevoie sau puncte de cultura , etc. Totul tine de viziune. Jucatorii cu experienta te invata, iti arata, dar de acolo trebuie sa iti creez singur identitatea. Ca si in viata, parintii te invata, dar TU esti cel ce trebuie sa ia deciziile , nu iti poti ghida viata dupa un rules book.

Anca Boghian: Care sunt pricipiile de viata care ar trebui sa se aplice si in Grepolis?

ncd1: Nu iti subestima niciodata inamicii/prietenii (vezi cazul meu). Nu te arunca cu capul inainte. Respecta si vei fi respectat. Nu exista nu pot, exista NU vreau.

Anca Boghian: De la care dintre aceste principii nu ai face rabat, indiferent de situatie si consecinte?

ncd1: De la absolut niciunul. Cele enumerate mai sus + fiecare om raspunde pentru actiunile sale, sunt principiile dupa care m-am ghidat in viata. Este exact cum m-ai intreba : fara ce parte a creierului mai poti sa fi normal ? fara stanga sau dreapta. Nu prea las loc de negocieri, nu ?

Anca Boghian: E cel mai bine asa. In foarte multe cazuri mi s-a demonstrat ca bunatatea sau rabdarea este confundata cu prostia, lucru care ma enerveaza la culme...

ncd1: Referitor la constatarea ta, daca asta ti se intampla in viata de zi cu zi, este vina ta ca te lasi inconjurata de astfel de oameni. Orice padure are surcelele ei si eu incerc sa limitez surcelele. Si eu am patit-o, iar in acele cazuri "I brought the rain" sper ca stii ce inseamna... bombele cu napalm folosite in razboi de americani - cand erau in situatii dificile chemau avionasele cu bombe , si nu mai ramanea nimic dupa ele...

Anca Boghian: Spune-mi te rog, ce provocari iti ofera o zi de Grepolis tie?

ncd1: Sa gasesc timpul de a juca :) Atunci cand nu joci pe o miza, este dificil sa gasesti provocari. Pentru mine acum it`s just for fun, nu trebuie sa mai stau, sa ii impac pe toti, sa organizez n atacuri pe n mari .. etc...

Anca Boghian: Care sunt asteptarile tale de la joc acum? Sau care este cel mai provocator proiect al tau acum pe Grepolis?

ncd1: Just wanna have some fun... Cand am intrat pe orice lume, nu aveam nici o asteptate si toate mi-au oferit momente unice. Sper ca si aici sa se intample la fel.

Anca Boghian: Onoarea de a intervieva o legenda a grepolisului mi-a creat ambuteiaj in cap, am nevoie de semafor ca sa imi pun ordine in idei :)) Am uitat sa te intreb cum s-a intamplat ca, acum 2 ani, 6 luni, 4 zile si 32 de ore, Cristian a devenit ncd1.

ncd1: Acum 2 ani etc, prinsesem gustul jocurilor online si pasionat fiind de tot ce inseamna istorie , am vazut un add (nu mai stiu unde) am dat click si s-a creeat B.D la munte si la Grepolis

Anca Boghian: Cand ai dat click pe add care au fost asteptarile tale?

ncd1: Inca ma gandesc la asteptari... Sincer nu aveam, voiam sa vad despre ce este vorba.

Anca Boghian: Si? Dupa ce ai facut contul si ai intrat care a fost prima impresie?

ncd1: Mi-a placut ca nu era pompos ci simplu, putea sa il invete si un copil de 4 ani daca citea cu atentie. Cel mai mult mi-a placut dependenta de atacul naval. Fara usoare nu faci nimic in acest joc. Ca parti slabe, inconstanta atacului. Poti sa simulezi de n ori , 3 din 7 nu poti sa dai atac la secunda si poti pierde foarte multa armata degeaba.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cateva nume ale unor jucatori care ti-au influentat cariera ta de jucatori grepolis, colegi, aliati, adversari...

ncd1: Cel mai mult am invatat din lupta mea cu comnenul81 (faceam parte din aceeasi alianta pe lumea Delta si, spre disperearea coechipierilor, ne-am certat prosteste) eram cu nava de colonizare la o ora unul de celalalt, amandoi aveam 16 orase atunci si ne-am luptat timp de 3 saptamani. Ne-am oprit cand ne batea o alianta inamica la poarta. Alaturi de el de kalubestialul - care este un excelet orator si un caracter cum mai rar intalnesti - Mikatakito , robert77- pe el nu il mai laud :) - si cativa jucatori ai legiunii a IX - a, am impins frontul pana la orasele de inceput ale inamicilor, moment in care razboiul s-a incheiat. Asta a fost numai pe Delta. Am jucat mult, am "memorii"... La capitolul oameni in primul rand mai intra Ipod, alexandrusefu si inca o armata de oameni. Imi este greu sa imi amintesc cateva nume, tinant cont de faptul ca pe lumile Epsilon si Zeta am intalnit foarte multe caractere si oameni cu care am luptat. Toate persoanele cu care am jucat mi-au influentat "cariera" fie ca aveau cateva orase si trimiteau tot ce aveau la colegi, fie ca atacau pe bonus de noapte sa salveze un coleg. Colectivul din care am facut parte pe Zeta a fost pe departe cel mai bun, tin minte cum ne-am distrus toti usoarele intr-o seara deorece un jucator - era micut dar ne ajutase in permanenta - avea nava in port. Am distrus 2500 bireme pe bonus de noapte, din 100 de oameni 80 au atacat pe bonus! Spune-mi tu, Anca, cum pot sa nominalizez o mana de oameni cand au fost atatia care merita sa fie nominalizati... Te rog sa corectezi tu micile greseli de ortografie pe care le fac acum, dar jur ca m-au cuprins emotiile cand mi-am amintit...

Anca Boghian: Si tu si Robert77 vorbiti atat de frumos despre lumea Delta, despre vestita legiune a IX-a, incat nostalgia si regretul ca acele vremuri s-au incheiat sunt palpabile.

ncd1: Dupa cum am spus mai sus, fiecare lume a venit cu ceva unic. Cand am terminat cu lumea Delta, am crezut ca asta a fost, ca nu o sa mai mai am niciodata acel sentiment. Lumea Epsilon mi-a confirmat crezarea initiala, dar Zeta... a fost ceva magnific (inlove)

Anca Boghian: Zeta a avut farmecul ei special, intr-adevar...

ncd1: Nu am incepput lumea PI cu mari asteptari si uite ca incet, incet incep sa ma asez si aici. Am avut norocul sa il gasesc pe Ipod, robert, zefy, deceneu, dkonvikted si wolf, jucatorii alaturi de care mai jucasem. Pe epsilon nu am petrecut foarte mult timp, razboiul cu Reborn a durat mult prea putin si mi-am pierdut orice provocare.

Anca Boghian: Esti unul dintre jucatorii care a scris istorie in grepolis, a contribuit la reusite frumoase. De ce crezi ca lucruri precum legiunea a IX-a nu se mai intampla acum pe harta? Care e parerea ta?

ncd1: OAMENII... In primul rand joci cu omul, trebuie sa fie deschis, sa aiba moralitate si viziune. Am sesizat ca aici se vorbeste foarte mult si e face foarte putin. Sunt putini oamenii cu viziune. Am tot vorbit cu diferiti oameni si am stabilit ca o sa revenim pe o lume noua, o alianta mica formata numai din jucatori buni, trebuie doar sa gasim setarile. In scurta perioada petrecuta aici am casit o mana de oameni buni, dar din pacate, doar o mana :( Problema numarul 1 - sunt extrem de multi care ies in fata doar cu numele, si neglijaza oamenii care tot ii ajuta. Esti locul 1, bravo! dar esti acolo pentru ca ai multi oameni care te mentin acolo ! Prea multi vorbesc, prea putin fac intr-adevar ceva.

Anca Boghian: Crezi ca performantele de alta data pot fi repetate?

ncd1: Pot fi intrecute, tot timpul trebuie sa tindem sa ne auto-intrecem, trebuie doar sa ai formula corecta

Anca Boghian: Care crezi tu ca este aceasta formula?

ncd1: Ia aceasta lume ca exemplu, la nici o luna, am loc de 16 polisuri. Pe zeta, am stat mai slab ca acum dupa o luna. Am scris : timp, oameni, pasiune...

Anca Boghian: Spune-mi ce face Cristi cand nu e ncd1?

ncd1: Pregateste terenul pentru fiica pe care o asteapta. Ii fac de acum schemele de atac si aparare :))))))

Anca Boghian: /:) Daddy's warrior princess.

ncd1: HELL YEAH !!!!!

Anca Boghian: >)

ncd1: Ca "zestre" ii las 10 orase cu fuluri de usoare :)))))))

Anca Boghian: Pot sa intreb cum se va numi printesa?

ncd1: Mayra - Eva. Si nume de scena emn01. men nu sunta prea bine nu ?

Anca Boghian: Ba da, suna dur B-)

ncd1: Pai nu ai spus tu ca este daddy`s warrior princess? Daddy`s no wimp..

Anca Boghian: Deci men ramane.

ncd1: men01.

Anca Boghian: Suna mai bine men decat emn, sau cel putin asa mi se pare mie... Cand men01 isi va face aparitia pentru prima oara pe grepolis, cu ce bagaj de cunostinte ar veni de "acasa"? Si aici ca refer la sfaturile pe care ncd1 le-ar da unui incepator.

ncd1: Sa aiba rabdare, sa nu fie delasator iar cel mai important, sa intrebe jucatorii cu experienta. Poti sa citesti toate schemele de atac si aparare din lume, tot trebuie sa ceri parerea si sa te ajute cineva la inceput.

Anca Boghian: Corect... Spune-mi te rog care este diferenta dintre Cristi si ncd1?

ncd1: Diferentele sunt minore. Joc conform stilulu meu de a fi. Calculat, agresiv. Shoot first, ask questions later.

Anca Boghian: Daca ai putea alege un personaj din mitologia greaca, care ar fi preferatul tau?

ncd1: Am sa aleg un muritor, Agamemnon. Calul troian, este unul dintre motto-urile dupa care ma ghidez in joc si implicit in viata de zi cu zi.

Anca Boghian: Exista o reteta a succesului in Grepolis. Spune-mi te rog care sunt, din punctul tau de vedere, ingredientele acesteia?

ncd1: Singurele lucruri la care ma pot gandi sunt tactica, echipa si timpul investit in joc.

Anca Boghian: Spune-mi te rog ce ai schimba la joc daca ar fi in puterile tale?

ncd1: Delay-ul de la atacuri. Sa fie macar +/-8, ca sa nu zic 5. Sa fie un singur pachet de cladiri speciale din care sa se poata alege, astfel incat Baile termale sa nu anuleze posibilitatea de a construi Far.

Anca Boghian: Daca ai putea da timpul inapoi, ce ai schimba din ce ai trait pe Grepolis? Regreti ceva?

ncd1: Din ce am trait - faptul ca am avut incredere in cine nu trebuie cu acel cont iar la capitolul regrete, echipa pe care am lasat-o pe Zeta si ca, judecand acum la rece, as fi acceptat oferta lui Still...

Anca Boghian: In final, as vrea sa te intreb daca ai ceva de spus echipei Grepolis.

ncd1: Sa ii felicit. In primul rand pe Stil, pentru munca depusa si sa continuie pe aceeasi linie.

Anca Boghian: OK. Eu iti multumesc inca odata pentru amabilitate dar si pentru rabdare, si vreau sa iti spun ca mi-a facut o placere deosebita si mai ales onoare sa discut cu tine.
 

DeletedUser5815

Guest
felicitari nu doar pentru interviu ... felicitari pentru tot :)
 

DeletedUser

Guest
daca tot o dam pe engleza..Living Legend..mai mult e de prisos
 

DeletedUser5843

Guest
Nu am jucat mult impreuna pe Zeta, sper sa o facem aici pe Pi :) Felicitari pentru interviu amandurora (Anca si Cristi)
 

DeletedUser6811

Guest
Nu o data am spus ca lumea Zeta s-a stins o data cu pierderea contului ncd1. cei care mi-au fost prieteni pot confirma.

Bine ai revenit Cristi pe joc.
Felicitari Anca pentru interviu.

PS. Cristi, ai mesaj pe Omi :)
 

DeletedUser

Guest
Cristi asa cum ne-ai obisnuit ai fost mereu printre cei mai buni.La fel si acest interviu este unul din cele mai obiective interviuri de pe forumul-grepolis.Felicitari. ;)
 

DeletedUser2795

Guest
Felicitari!!!
Cafeaua o dau eu
Cristi nu uita de un personaj important de pe delta ``Cantacuzino``
Unii stiu la ce ma refer:D
 

DeletedUser3255

Guest
Felicitari!!!
Cafeaua o dau eu
Cristi nu uita de un personaj important de pe delta ``Cantacuzino``
Unii stiu la ce ma refer:D
Hey , nu te-am mai vazut de un car de vreme :)
Da , ai dreptate , am uitat :) dupa cum am spus , imi este extrem de greu sa nominalizez o mana de oameni ...
 
Sus