Interviu ArHanGhElbr

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Saptamana aceasta interlocutorul meu a fost ArHanGhElbr, caruia ii multumesc pentru timpul acordat.


Anca Boghian: Servus.

ArHanGhElbr: Servus si tie.

Anca Boghian: Anca here...

ArHanGhElbr: and Arhanghel right here...

Anca Boghian: Arhanghel care se mai numeste cum?

ArHanGhElbr: Alexandru, dar cum nu-mi prea place... prefer Alex

Anca Boghian: Alex... inteles.

ArHanGhElbr: Asa suna mai frumos...

Anca Boghian: Mie nu mi se pare...

ArHanGhElbr: Daca preferi sa-mi spui Alexandru, fara nici o problema, nu ma deranjeaza. Sunt destul de matur sa inteleg ca gusturile nu se discuta...

Anca Boghian: Nu e vorba de gusturi, e numele tau, doar ca mie imi suna mai frumos Alexandru.

ArHanGhElbr: Cum spuneam: intotdeauna este vorba despre gusturi.

Anca Boghian: Exact. Alexandru... Care are cati ani?

ArHanGhElbr: Care are o varsta cam subreda din punct de vedere emotional, 21 de ani.. varsta profundelor greseli

Anca Boghian: Waaaw... Un tanar impresionabil... Trebuie sa profit de asta la maxim :)))

ArHanGhElbr: OK... Citez " sa trecem la treaba".

Anca Boghian: Citezi din cine?

ArHanGhElbr: Apai, un concurent din emisiunea Romanii au talent, din sezonul precedent.. avea o formula de adresare mai speciala, si a venit cu un fel de marca inregistrata.. cu aceasta fraza "Sa trecem la treaba" , probabil o cunoaste 40-45 % din cei care se uitau la aceasta emisiune. Si mi s-a parut umpic funny.

Anca Boghian: Este... Deci, tanar impresionabil, cati ani din cei 21 pe care ii posezi ai dedicat grepolis?

ArHanGhElbr: Aproape 3 ani.. sau 3 ani, nu stiu exact.

Anca Boghian: Deci de la inceputurile "Greciei antice" in Romania esti pe aici... Pe ce lumi de joc?

ArHanGhElbr: Intr-adevar... Momentan pe Epsilon, Omicron si Pi. Sper sa nu se mai deschida prea curand inca una, ca iar da "drogul" peste mine

Anca Boghian: Astea sunt singurele lumi pe care ai jucat?

ArHanGhElbr: As putea sa spun ca urasc limba romana, deoarece are atatea intelesuri... Unde am jucat serios sau asa mai pe "aratura"? Presupun acolo unde am luat in serios.

Anca Boghian: Presupui corect...

ArHanGhElbr: Am inceput de pe Epsilon.. de prima data, ca beginner.. dupa care am luat la rand Zeta si Lambda, dar pe Lambda nu prea mult. din cauza timpului, un factor neprielnic, cand este vorba de Grepolis

Anca Boghian: Corect.

ArHanGhElbr: Si acum pe Omicron si Pi, pot spune ca pe amandoua lumi, am dat de niste colegi exceptionali.

Anca Boghian: De ce te-ai oprit la aceste lumi?

ArHanGhElbr: Cum am spus mai sus, timpul... si ar mai fi un motiv, in spatele timpului.

Anca Boghian: Sa-l auzim...

ArHanGhElbr: Acela ca lucrez in Germania si din aceasta cauza nu vreau sa intru pe mai multe lumi, 3 imi sunt indeajuns. Dar stand plecat aproape 3 luni de fiecare data cand plec, sunt in pericol de fiecare data sa mi se stearga contul din pacate. Tocmai de aceea nu vreau sa intru pe mai multe lumi. Peste tot , pe oricare lume am jucat, intotdeauna mi-am facut prieteni.. si nu vreau sa-mi fie mult mai greu decat imi este, atunci cand parasesc Grepolisul, pentru o perioada determinata sau nedeterminata.

Anca Boghian: Am inteles. Care dintre lumile pe care ai activat ti-a ramas in suflet?

ArHanGhElbr: Epsilon si Zeta( momentan), dupa cum decurg treburile, cu siguranta ca se vor alatura si celelalte doua, Omicron si Pi.

Anca Boghian: Din aliantele din care ai facut sau faci parte inca, care ti se pare cea mai buna?

ArHanGhElbr: Nu neaparat care mi se pare cea mai buna. Eu nu am intrat pe Grepolis din cauza unei oarecare competitii in puncte s.a. , am intrat pt a cunoaste si oameni noi. Mai ales cand am intrat pt prima data pe Epsilon, am avut o asa, o oarecare retinere in a continua jocul, dar mentorul meu bondcitoo7 m-a facut sa continui. Deci, imi pare rau ca nu ti-am dat un raspuns exact la aceasta intrebare, dar niciodata n-am pus in balanta avantajele unei aliante fata de o alta.. Fiecare alianta are ceva bun si ceva rau. Este imposibil altfel.

Anca Boghian: E adevarat, dar eu vroiam sa stiu care dintre aceste aliante e preferata ta.

ArHanGhElbr: Pai pe epsilon: Cetate Deva, unde continui in aceasta alianta si-n ziua de astazi, iar pe Zeta, alianta mea a avut ceva probleme cu EDEN. Mi-a placut umpic de acea alianta, deoarece jucau grupat, o mare majoritate dintre ei, nu toti.

Anca Boghian: Spune-mi te rog cum ai descoperit tu Grepolis?

ArHanGhElbr: Pai, cautam ceva pe internet, niste informatii in legatura cu o firma, si acolo undeva, pe site-ul unde am intrat, observam o fereastra care se tot plimba pe desktop, cu reclama jocului.. si am dat click.. mi-am facut contul.. si de atunci am ramas fan inrait Grepolis.

Anca Boghian: Ce ai sperat tu sa gasesti cand ai dat click pe acea iconita? Care au fost asteptarile tale?

ArHanGhElbr: La inceput nu au fost asteptari.. Deoarece am intrat oarecum intr-un necunoscut loc. Nu mai jucasem jocuri din acest gen niciodata. Dupa aceea la doua luni de la inscriere, de atunci au inceput asteptarile.

Anca Boghian: Si acele asteptari au fost depasite? Sau nu?

ArHanGhElbr: Cu siguranta ca au fost depasite. Am obtinut ceea ce-mi doream eu cel mai mult de la acest joc. Prieteni.

Anca Boghian: Spune-mi-i pe cei mai apropiati daca vrei...

ArHanGhElbr: Acum cu siguranta Epsilon-ul tine cap de afis cu: bondcitoo7, vasvi (care din pacate s-a retras), puffy7, make07, ema89 si onutza10able... Niste oameni extraordinari. Te cheama datoria?

Anca Boghian: Nu, tigara :D

ArHanGhElbr: Ai ai... Daca n-ai avea dublul varstei mele, ti-as fi spus sa-ti fie rusine... As fi vrut sa ma duc si eu, dar cum eu sunt un om punctual.. Nu-mi place sa las lumea sa astepte... Dar nici sa fie asteptata...

Anca Boghian: Scuze :(

ArHanGhElbr: No problem. Iert dar nu uit, rac 100%.

Anca Boghian: Fecioara 100%. Sa vedem care e mai tare?

ArHanGhElbr: Nu stiu... Tu stii?

Anca Boghian: Eu, bineinteles...

ArHanGhElbr: OK, banuiesc ca Fecioara este raspunsul tau :))

Anca Boghian: Normal :D

ArHanGhElbr: Ii multumesc lui D-zeu ca mi-a dat o intuitie asa agera. Sa trecem la treaba...

Anca Boghian: Deci jucator pe lumi cu revolta. Cum ti se pare sistemul cu revolta fata de cucerirea normala?

ArHanGhElbr: Sincer sa fiu, mi-a fost umpic mai dificil, mai ales cu schimbarea versiunii de joc, din cea veche in 2.0... La inceput nu prea mi-a placut interfata sa spun asa, dar in ciuda neplacerilor am continuat.. Din cauza prietenilor bineinteles, intotdeauna doar ei sunt de vina :D Legat de sistemele de cucerire... n-a fost o oarecare problema, m-am acomodat foarte repede cu sistemul de cucerire normala.

Anca Boghian: Un "tanar impresionabil" dar precoce Imi place asta... In afara de prieteni, ce ti-a mai oferit Grepolis?

ArHanGhElbr: Totdeauna cand dadeam click sa ma loghez, intram intr-o lume fara griji, fara probleme... Mi-ar fi placut sa fie asa si-n viata reala..

Anca Boghian: Nu numai tie...

ArHanGhElbr: Da... ce sa-i facem.. continuam, viata asa cum ne-a fost data.

Anca Boghian: Exact... Ce faci tu in timpul in care nu esti ArHanGhElbr? Adica ce face Alex cand nu e ArHanGhElbr?

ArHanGhElbr: De obicei ies in oras cu prietenii, servim bere din abundenta, suntem oarecum genul englezilor, cu multa bere in sange. Bine, sa nu fim intelesi gresit acum, orice are o limita; excursii prin tara asta a noastra; cam ce face un tanar in zilele noastre sa se distreze. Pacat ca si treaba asta are o limita...

Anca Boghian: Nu stii bancul? " Intai munca si pe urma distractia" :))))

ArHanGhElbr: Pacat totusi... Mi-ar fi placut sa fiu un bondar, si sa mi se faca toate poftele... Ciudat, nu?

Anca Boghian: Nu chiar...

ArHanGhElbr: Atunci?

Anca Boghian: Fiecare dintre noi spera sa obtina mai usor lucrurile pe care si le doreste...

ArHanGhElbr: Intr-adevar... Eu as fi vrut sa stau ca bondarul si sa primesc.. ce viata as fi dus..

Anca Boghian: Wake up kid, it's morning :)))

ArHanGhElbr: I`m not a kid X(

Anca Boghian: Yes, you are.

ArHanGhElbr: No, I`m a teenager...

Anca Boghian: To me you are a kid, so zipp it.

ArHanGhElbr: If you say so...

Anca Boghian: I do say so... Sa revenim... Ce isi doreste Alex sa primeasca daca ar fi bondar?

ArHanGhElbr: Intotdeauna am pastrat un aer misterios in preajma mea.. acum cu acest interviu... se duce acel aer misterios.

Anca Boghian: I said wake up :))))

ArHanGhElbr: OK OK :)) Ce-as fi vrut sa primesc daca as fi bondar? hmm.. grea intrebare... pot sa spun PAS?

Anca Boghian: Sa ma gandesc putin... Hmmm. NU POTI :)))))

ArHanGhElbr: Maybe later pot? :))

Anca Boghian: Nope...

ArHanGhElbr: OK OK...

Anca Boghian: E ca la dentist, te doare un minut, dupa care ai liniste...

ArHanGhElbr: Habar n-am cum este la dentist, imi pare rau... Niciodata n-am avut probleme cu dintii.. asa ca.. chiar habar n-am cum este acolo. Sa-mi povestesti si mie, daca doresti, data viitoare cand il vizitezi. Revin la intrebare: crede-ma ca nici eu nu stiu ce-as fi vrut sa primesc... Sa primesc sau sa mi se indeplineasca o dorinta... La a primi, probabil nu vroiam absolut nimic, dar ca dorinta... vroiam sa traiesc intr-o lume mai buna.

Anca Boghian: OMG... Kid, wake up already... Glumesc.

ArHanGhElbr: I know... Dar cum ziceam, era doar o dorinta.

Anca Boghian: Da, stiu, la mine cateodata aceasta dorinta imbraca o alta forma, a sperantei, ceea ce e mai grav cand te trezesti la realitate.

ArHanGhElbr: Da... Cand vine vorba de sperante, deja totul ia alta forma... mult mai complicata, parerea mea.

Anca Boghian: Stiu, de aia am spus ca e mai grav :))

ArHanGhElbr: Da, chiar daca este mai grav.. Nici fara sperante nu putem trai... Renuntam la speranta, suntem si noi pierduti... Speram intr-o lume mai buna, dupa data de 21 decembrie 2012... God bless Roumanie... It`s just a joke :p

Anca Boghian: I hope so...

Anca Boghian: Care este diferenta dintre Alex si ArHanGhElbr?

ArHanGhElbr: Alex este format din 4 litere.. iar celalalt din 11 :))

Anca Boghian: Serios? Nu mi-am dat seama...

ArHanGhElbr: Bun. Apelam la seriozitate, ca-i bai mare...

Anca Boghian: Ha ha ha, te-am pacaliiiit :)))))))))))))))))

ArHanGhElbr: :)))) Pai, nu stiu..

Anca Boghian: Sa te ajut?

ArHanGhElbr: Probabil cea mai mare diferenta dintre Alex si Arhanghelbr este aceea ca Alex poate suferi lumea reala, are un impact mult prea mare, pentru carapacea racului din mine, insa pentru arhanghel, totul deja sta in calea opusa.

Anca Boghian: Deci esti impresionabil, am nimerit bine :D Glumesc...

ArHanGhElbr: Deci nu sunt impresionabil.

Anca Boghian: Nu, deloc...Chiar, de unde nickname-ul asta? ArHanGhElbr? ArHanGhEl l-am inteles intr-o oarecare masura, "br" nu.

ArHanGhElbr: Pai.. inca de cand eram baiat mic, visam oarecum la o viata dusa ca preot, in slujba binelui. Insa viata m-a dus oarecum pe alte cai. Din cauza asta, pentru ca sunt o persoana religioasa, mi-am ales nickname-ul de Arhanghel. Iar cele doua litere de la urma br provin de la Braila. A fost o combinatie asa pe moment, din cauza ca nickname-ul "mama" adica Arhanghel fusese luat deja. De aceea aveam nevoie de un surplus de litere.

Anca Boghian: Ce arhanghel reprezinta ArHanGhElbr? Sau care arhanghel e reprezentativ pentru ArHanGhElbr?

ArHanGhElbr: Arhanghelul Mihail , intotdeauna cu sabia in mana, si gata de lupta, acesta ma caracterizeaza cel mai bine, legat de grepolis.

Anca Boghian: Si in viata de zi cu zi?

ArHanGhElbr: Iar in viata de zi cu zi... un om normal, cu viata normala... fara sabii... ca suntem bagati dupa la racoare, pentru detinere de arme albe :))

Anca Boghian: Corect. Spune-mi care ti s-a parut cel mai redutabil dusman? Sau dusmani...

ArHanGhElbr: Ghost Division pe Epsilon si Eden pe Zeta. Ghost Division chiar mi-au placut.. enorm de mult as putea spune.. o companie de luptatori 100%.

Anca Boghian: Folosesti timpul trecut cand vorbesti de ei. Sa inteleg ca razboiul s-a incheiat?

ArHanGhElbr: Da. Din cate am observat, lumea Epsilon este pe moarte... multi se retrag... Iar razboaiele in mare parte, s-au incheiat, odata cu deschiderea lumii eroilor. De atunci, de cand s-a deschis lumea eroilor, a inceput o usoara monotonie pe lume care s-a accentuat odata cu trecerea timpului.

Anca Boghian: De ce crezi ca s-a intamplat asta?

ArHanGhElbr: Pai sunt o gramada de motive... Lipsa timpului, acesta ar fi principalul. Al doilea sotul/sotia nu mai permite asa ceva. Am intalnit cateva cazuri, cand, din pacate, din cauza jocului si a timpului petrecut pe joc unii chiar se mai luau la cearta...

Anca Boghian: Da, cred asta...

ArHanGhElbr: Se mai intampla... Atunci cand nu stii sa faci o balanta intre Grepolis si viata reala, pot aparea probleme de genul asta.

Anca Boghian: E adevarat, exista unele persoane care nu fac asta... Si e pacat.

ArHanGhElbr: Exact. Ce bine cand esti burlac, si nu te bate nimeni la cap :))

Anca Boghian: :)))) Ce le-ai spune tu celor care abia acum descopera iconita buclucasa care te-a adus pe tine pe grepolis?

ArHanGhElbr: In primul rand rabdare... Deoarece unii nu vor descoperi gustul grepolisului de prima data. Insa dupa ce-l vor descoperi o sa fie bai mare. Grepolisul actioneaza ca un drog, in adevaratul sens al cuvantului. Si-n al doilea rand, se merita timpul pierdut pe Grepolis. Cu atatia prieteni in jur intotdeauna se merita timpul pierdut. Cel putin asta-i parerea mea. Daca altcineva ar avea alta parere... e problema lui/ei.

Anca Boghian: Corect.

ArHanGhElbr: Ma bucur ca esti de acord cu mine... Se pare ca uneori suntem pe aceeasi lungime de unda, Fecioaro :p Am atins un punct sensibil?

Anca Boghian: Nope.

ArHanGhElbr: Stiam.

Anca Boghian: Toata lumea se amuza de zodia mea, deci m-am obisnuit cu asta :)) Ce ai spune echipei Grepolis?

ArHanGhElbr: Multa Sanatate, mai ales fecioarei si alecsandrei.. pt ca m-a propus pt acest interviu.. sincer sa fiu nu m-am asteptat. Insa se pare ca-i place sa fie spontana...

Anca Boghian: Fecioarei??? Copile, te urechez...

ArHanGhElbr: Si-n rest.. sa fie la fel de duri ca si pana acum si disciplinati, nu in ultimul rand.

ArHanGhElbr: OK, acum ca-mi stii locatia... o sa incerc sa nu mai ies din casa si sa stau cu ochii doar in Grepolis.

Anca Boghian: Nu-ti stiu locatia. Si nu tre sa stai cu ochii in grepolis de frica mea... Nu sunt asa de inspaimantatoare precum spune lumea.

ArHanGhElbr: Ti-am spus`o mai sus... Braila... De la arhanghelBR.

Anca Boghian: Braila e mare...

ArHanGhElbr: Iar n-ai fost atenta la intervievat :))

Anca Boghian: Am fost, dar Braila e mare, de la numele orasului pana la adresa exacta e cale lunga...

ArHanGhElbr: S-a inventit paginile aurii. De fapt nu stiu daca mai exista...

Anca Boghian: Nu cred ca mai exista...

ArHanGhElbr: Ghinionul tau :)))

Anca Boghian: Nu chiar, pentru ca nu aveam de gand sa te urechez personal.

ArHanGhElbr: Am inteles aluzia. Vrei sa ma urechezi pe joc.

Anca Boghian: Pentru aia nu imi trebuie Pagini Aurii

ArHanGhElbr: Intr-adevar. Iti trebuie doar cateva nave de transport, niste usoare niste luptatori si atat... Multumesc pt cultura...

Anca Boghian: Chiar asa novice par?

ArHanGhElbr: Am spus eu asta? Nu... probabil esti mai veche decat mine pe joc. Deci cu siguranta nu novice. Ma gandeam ca poate ajuta-i si tu un om sarac la cultura, e foame mare...

Anca Boghian: Pai mai citeste si tu o carte :)) Glumesc... OK, eu iti multumesc pentru timp si pentru rabdare dar si pentru amabilitatea de a-mi raspunde la intrebari. Te astept pe Omi sa ne "intalnim" pe harta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2039

Guest
Alex esti un tip simpatic si cu simtul umorului,am citit interviul si am fost placut surprins ,Braila are oameni deosebiti in grepolis...din cetatea Brailei este si Vampirelly,un interviu mult peste media a ce am mai citit,felicitari si moderatorului(se simte o diferenta fata de interviul cu sarsaila )cu Stima si Respect Money.
 

DeletedUser

Guest
frumos interviu. am jucat cu ArHanGhElbr in echipa este un adevarat co-echipier si prieten :)
 
Sus