Interviu Achilles

DeletedUser

Guest
Interlocutorul meu de astazi a fost Achilles, caruia ii multumesc inca odata pentru discutie.


Anca Boghian: OK, incepem?

Achilles: k :)

Anca Boghian: Achilles. De ce acest nickname?

Achilles: Pur si simplu mi-a venit in cap numele asta, un fel de luptator care nu cedeaza niciodata asa cum o voi face eu pe Gamma :)

Anca Boghian: Si in spatele acestui nickname cine este?

Achilles: Ma cheama Mitrus am 18 ani, nu sunt din Romania. Am venit din Grecia acum, de fapt familia mea provine din Grecia... Si de aceea numele acela. Dar momentan stau in Constanta.

Anca Boghian: 18 ani... Frumoasa varsta, multi inainte

Achilles: Mersi la fel.

Anca Boghian: Un tanar de 18 ani ar trebui sa aiba alte preocupari, nu jocuri de strategie online. Cel putin asa e parerea generala Cum ai ajuns tu la Grepolis?

Achilles: Pai asa consider si eu... Pentru mine jocul a avut farmec acum 2 ani, cand aveam varsta de 16 ani totul era frumos. Eram destui playeri pe gamma care ne intelegeam super si pierdeam altfel timpul. De cand cu certurile cu adminii s-au retras multi si am ramas cativa prieteni care ne jucam de placere. Momentan jocul nu prea are un anume farmec. Joc doar sa fiu alaturi de prietenii care ii mai am cand am timp. Cum ti-am zis nu prea intru asa des din cauza carnetului de conducere, timpului petrecut cu prietena mea, sala de forta si alte chestii :D

Anca Boghian: De ce doar pe Gamma? S-au deschis atatea lumi in acesti 2 ani...

Achilles: Am incercat si lumea Achillles la un momentdat mi sa parut ca e facuta special pentru mine :D dar parca nu este acelasi farmec... Asa ca am decis sa raman cu prietenii de pe Gamma si ei la fel. Ramanem aici si cand se va inchide probabil vom migra toti care suntem pe o alta lume.

Anca Boghian: Si pe Achilles mai joci acum?

Achilles: Singura lume care joc momentan este Gamma.

Anca Boghian: Am inteles. Ce te leaga atat de strans de lumea Gamma?

Achilles: Prietenii in primul rand si timpul petrecut cu ei adica uneori simt ca prietenii de pe acest joc sunt mai stransi decat cei din real si cand am vreo problema in real ma regasesc in joc alaturi de ceilalti prieteni...

Anca Boghian: Imi spui cateva nume ale unor jucatori care ti-au ramas in minte de-a lungul timpului?

Achilles: Prietenii din vechea garda care sau lasat din certurile cu adminii: tumaximus analist, sinsila, blondyna, si bobytza care mi-a fost mentor el m-a invatat totul si prietenii cu care am ramas arkan joel yceangel florentinliviu hunter drra kall george n light.stom si pescarudarkest of days. In aceste persoane as avea cea mai mare incredere.

Anca Boghian: Deci nu ai fost autodidact, ai avut pe cineva care sa te invete tainele jocului. Spune-mi cum ai descoperit tu grepolis?

Achilles: Am jucat triburile 1 an si alte jocuri de strategie... Si prin aceste jocuri am auzit de grepolis. Mi sa parut ok la inceput eram gen "ce e aia ce e aia ce e aia?" si din prima zi l-am intalnit pe bobytza care avea experienta si m-a invatat.

Anca Boghian: Si acum? Joci doar Grepolis sau mai sunt si altele?

Achilles: Doar Grepolis ;)

Anca Boghian: Din lipsa de timp? Sau ti s-a parut mai bun decat celelalte jocuri?

Achilles: Mi s-a parut mai bun decat celelalte, care mi se par pierdere de timp... Aici imi place ca e o combinatie... Si e mult mai complicat ceea ce imi place mie

Anca Boghian: In ce sens ti se pare mai bun? Detaliaza te rog.

Achilles: Mi se pare mai bun in sensul ca este mai detaliat si mai complex fata de celelalte jocuri, care se bazeaza pe o singura chestie atac si aparare. Jocul acesta iti ocupa si gandirea si este mult mai avansat fata de celelalte.

Anca Boghian: Ce ai schimba la joc daca ar sta in puterile tale asta?

Achilles: Pai in primul rand minunile, care au creat multe conflicte intre jucatori mari care s-au si lasat pana la urma... In alt rand as schimba versiunea, mai frumoasa era cea veche si, in ultimul rand, stilul de joc cel cu revolta ....

Anca Boghian: Spune-mi te rog cat de importanta crezi ca este perfectionarea in Grepolis?

Achilles: Perfectionarea as pune-o pe primu loc, este un lucru care ajuta multa lume, adica ar fi frumos daca s-ar implementa mai des tot felul de chestii cum au fost evenimentele de Craciun in fiecare duminica sa se faca cate un event, ceva care sa faca lumea sa se simta bine si in acest fel atrage si noi participanti :D

Anca Boghian: Interesanta propunere... Notat :p Ce provocari iti ofera o zi de Grepolis tie?

Achilles: Impreuna cu prietenii mei suntem intr-o zona des acaparata de dusmani si intalnim mai zi de zi tot felul de atacuri, respingeri de atacuri, coordonari, noi cuceriri, spargeri de cuceriri...

Anca Boghian: Si cel mai provocator proiect care a fost sau este...

Achilles: Cand m-am apucat de joc primul meu proiect a fost sa ajung pe locul 1 pe lume, o idee de inceput. Dupa cum se vede am ajuns, se poate vedea distinctia :p Un al doilea proiect tot initiat de mine a fost sa mentin alianta THE BLACK PEARL pe locul 1 si, dupa cum se vede, asa este. Un al treilea proiect este si in continuare colonizarea satelor dusmane de pe aria de extindere m44 m54 m64; m44 e acaparata de noi, m54 din 1000 de orase de la dusmani mai sunt 200 si m64. Impreuna cu aliatii nostri usor usor vor disparea si de acolo...

Anca Boghian: Care sunt principiile de viata care ar trebui sa se aplice in Grepolis?

Achilles: Principii de viata... Sa ma gandesc... Mentinerea prieteniilor in primul rand si in al doilea rand daca tot ne-am chinuit atat de tare de ce sa nu mergem pana la capat? Ceea ce nu hotarasc eu singur. Asa ne-am hotarat toti prietenii din alianta.

Anca Boghian: Aha... Exista vreo diferenta intre persoana Mitrus si jucatorul de grepolis Achilles?

Achilles: Jocul este joc si viata reala e alta... Dupa cum ti-am explicat in pauza de dinainte, cred ca exista diferenta, in joc sunt alt om. Alti prieteni, cu care joc din placere... Sunt altii care incep sa te injure daca le iei un sat, ceea ce e foarte nasol.

Anca Boghian: Am uitat sa te intreb daca ai ceva de transmis echipei de administrare a jocului :D

Achilles: Sa fie si ei mai calmi si uneori mai responsabili. De ce spun asta...au fost unele banari din cauza certurilor vechi facute aiurea dar nu am comentat sa nu o patesc si eu dar asta e...

Anca Boghian: OK, eu iti multumesc mult pentru rabdare si amabilitate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2673

Guest
Interesant interviu :)
Felicitari lui Achilles si Anca Boghian pentru interviu ;)
 

DeletedUser

Guest
Frumoasa treaba ..isi aduce aminte numai prietenii dar de dusmani nu ai nimic de zis ? :)
 

DeletedUser

Guest
Frumoasa treaba ..isi aduce aminte numai prietenii dar de dusmani nu ai nimic de zis ? :)


Oooo dar ce onoare domnule dany,vezi ca mi-am schimbat skype-ul,iti trimit id-ul sa mai vb ;)

Daca e Achilles cel de pe gamma,eu imi amintesc ca era un jucator foarte bun,locul 1 nu il tinea degeaba...acuma daca ar fi el,poate si-ar aminti si de noi... :)
 

DeletedUser

Guest
As vrea mult sa joc si eu pe Achilles dar nu stiu ce trb sa fac ca sa am lase.
 
Sus