Implamentare experienta.

DeletedUser

Guest
Nume: Experienta
Propun sa se implementeze experienta. Experienta este folosita de unitatile terestre si maritime si ar ajuta unitatile sa fie mai puternice si ar face jocul mai interesant si ar fi cam asa:
Un sabier a participat la 10 batali de unde a plecat in viata. Aceste batali vor fi in atac. Din moment ce a iesit din batali cu viata unitatea v cunoaste mai bine tainele luptei deci initial unitatea are 5 la atac dupa 10 batali atacul sa ii creasca la 6.Daca face 30 de batali va creste la 7 puterea atacului.
Cand este in aparare sabierul trebuie sa iasa victorios in 20 de batali. Dupa aceasta fiecare ,,indemanare de aparare" sa zic asa va creste cu 1.
Viteza nu se creste!
La fel se face si la unitatile maritime.
Cand vrei sa ataci sau sa trimiti un sprijin jos unde scrie,,Selectarea tuturor unitatilor" sa mai apara inca un buton ,,Selectare doar unitati cu experienta" si bineinteles vei putea sa trimiti doar unitati care au experienta.
Experienta vine doar atunci cand sunt peste 200 de unitati in tabara opusa.
Experienta nu vine daca ataci orase fantoma!
Avantaje: -jocul mai realistic
-bonusurile nu ar influenta cu mult batalia
-la jucatori pe camp de razboi no sa fie multe unitati cu experienta deci nu se va abuza sau sa devina ceva foarte folosit
-o unitate care este in aparare va trebui sa poarte 20 batali deci aparatorul nu ar fi asa avantajat
Dezavantaje: Nu vad.
 

DeletedUser

Guest
Nume: Experienta
Propun sa se implementeze experienta. Experienta este folosita de unitatile terestre si maritime si ar ajuta unitatile sa fie mai puternice si ar face jocul mai interesant si ar fi cam asa:
Un sabier a participat la 10 batali de unde a plecat in viata. Aceste batali vor fi in atac. Din moment ce a iesit din batali cu viata unitatea v cunoaste mai bine tainele luptei deci initial unitatea are 5 la atac dupa 10 batali atacul sa ii creasca la 6.Daca face 30 de batali va creste la 7 puterea atacului.
Cand este in aparare sabierul trebuie sa iasa victorios in 20 de batali. Dupa aceasta fiecare ,,indemanare de aparare" sa zic asa va creste cu 1.
Viteza nu se creste!
La fel se face si la unitatile maritime.
Cand vrei sa ataci sau sa trimiti un sprijin jos unde scrie,,Selectarea tuturor unitatilor" sa mai apara inca un buton ,,Selectare doar unitati cu experienta" si bineinteles vei putea sa trimiti doar unitati care au experienta.
Experienta vine doar atunci cand sunt peste 200 de unitati in tabara opusa.
Experienta nu vine daca ataci orase fantoma!
Avantaje: -jocul mai realistic
-bonusurile nu ar influenta cu mult batalia
-la jucatori pe camp de razboi no sa fie multe unitati cu experienta deci nu se va abuza sau sa devina ceva foarte folosit
-o unitate care este in aparare va trebui sa poarte 20 batali deci aparatorul nu ar fi asa avantajat
Dezavantaje: Nu vad.

Travian? :))
Buna idee.
 

DeletedUser

Guest
Un sabier a participat la 10 batali de unde a plecat in viata. Aceste batali vor fi in atac. Din moment ce a iesit din batali cu viata unitatea v cunoaste mai bine tainele luptei deci initial unitatea are 5 la atac dupa 10 batali atacul sa ii creasca la 6.Daca face 30 de batali va creste la 7 puterea atacului.
[...]
Dezavantaje: Nu vad.

Vad eu dezavantaje.
Pentru fiecare unitate care e detinuta de fiecare jucator de pe o lume, vor trebui atribuite doua numere: unul care sa retina cate batalii are fiecare unitate si unul care sa retina experienta -> serverul s-ar aglomera.
Alt dezavantaj: cum se va putea simula un atac in Agora-Simulator? Daca se ataca cu 500 prastiasi (unii mai foarte vechi, unii vechi, unii mai noi, altii foarte noi, etc.) nu va avea nimeni rabdare sa stea si sa introduca experienta pentru fiecare prastias.

Te rog sa ma scuzi daca nu am inteles eu propunerea ta.
 

DeletedUser

Guest
Da,nu se poate aplica caci ar da simulatorul total peste cap.
 

DeletedUser

Guest
Auziti vad ca uni mi-au pomenit de un joc travian ce e ala? Ma rog presupun ca e un joc. Din cate am vazut pe google e jocul anului in 2006 da la ce grafica are nu prea cred..
 

DeletedUser1684

Guest
ideea cu experienta nu mi se pare buna deloc....si mai ales in ce ai propus tu nu stiu cum sa spun dar valorile alea sunt cam greu de inghitit...cai despre cel putin pt nu stiu cate batlii si nu stiu cati dusmai si nu orice fel de batalie apai nu te supara dar alea ce mai sunt...deci asta e un detaliu care duce la multe altele...si multe alte lucruri si dezechilibre,etc...e poate buna dar pt lt joc...
 

DeletedUser1888

Guest
exista falangala are te ajuta cu 10% si puterea de la atena care la fel 10% daca vrei mai mult cumparati cont premiu
 

DeletedUser

Guest
Dupa 4 randuri m-am oprit din citit.Dar ganditi si voi fratilor cand spuneti ceva!
 

DeletedUser

Guest
1 si acum dak tu ai 2000 de spade fiecare cu experienta diferita crezi ca se apuca aia de al innogames sa creeze un altgoritm care sa iti tina minte la fiecare experienta+sa adapteze altgorimul la joc.....................
2 o idee total aiurea,poate eventual sa implementeze un erou care sa castige experienta si sa aibe obiecte dar.... cum a zis si un coleg mai sus ideea e buna la alt joc
 
Sus