Google - si tot ce inseamna el

  • Autor subiect Contele de Rutherford
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Well, din cate am vazut, s-a facut recent un update la PR (page rank). Pentru neavizati, page rank-ul unui site este ca o nota; care se acorda printr-un algoritm ft complicat si sucit al celor de la Google. In mod normal, e vorba de la PR n/a (adica inexistent), la PR 10.

Cel mai bine cotat la ora actuala este Facebook, logic. Daca nu ma insel, google.com are PR9, google.ro stiu sigur ca are PR7.

Am observat ca mi-au crescut PR-ul la 2, pe un site relativ mort. Dintre cei care stiu despre ce discut, stie cineva daca s-au modificat algoritmii? La ultimul Panda update a fost dezastru...
 

DeletedUser

Guest
Din auzite,stiu ca statistica google este una dintre cele mai proaste(nu vorbesc de motorul de cautare).
De exemplu,am avut un mic site,cu aproximativ 150 viz. unici/zi.Google a dat PR 4.
Alta eroare:cum poti sa dai PR 7 la google.ro?toti romanii care au acces la internet(52% din populatia Romaniei daca nu ma insel),acceseaza Google.ro.
In concluzie,"notele" google nu sunt prea bune.echipa lor tehnica mai are de lucrat.
 

DeletedUser

Guest
Din auzite,stiu ca statistica google este una dintre cele mai proaste(nu vorbesc de motorul de cautare).
De exemplu,am avut un mic site,cu aproximativ 150 viz. unici/zi.Google a dat PR 4.
Alta eroare:cum poti sa dai PR 7 la google.ro?toti romanii care au acces la internet(52% din populatia Romaniei daca nu ma insel),acceseaza Google.ro.
In concluzie,"notele" google nu sunt prea bune.echipa lor tehnica mai are de lucrat.

Gandeste in ansamblu :) Tu spui ca PR7 pt google.ro e prea putin? Eu zic ca e prea mult. Algoritmul google se ia in calcul global. Compara-l cu google.co.uk - pr7, google.it - pr8, google.de-pr8 si vei vedea ca aia "toti romanii" , adica aprox 10 milioane, nu-s suficienti :)

Si sa stii ca PR4 e ok, desi merge si PR5-6 pt site-ul ala. Al meu stiu de ce are PR2. Am avut activitate pe un folder al domeniului unde instalasem un blog mic. Ala l-a ridicat.

Partea proasta a algoritmului e ca nimeni nu stie cu exactitate ce foloseste. Backlinks, postari de calitate, rss-uri, vizitatorii...
 

DeletedUser

Guest
Eu am facut o comparatie.
Diferenta dintre google.ro(aprox.10 mil vizitatori) si un site micut de 150 vizitatori este de doar 3 "puncte" in PR-ul facut de Google.
Poate ai dreptate si algoritmul este bazat pe altceva,nefolosind viz.Nu as vrea sa cred ca creatorii celui mai mare motor de cautare din lume,fac asemenea erori.
 

DeletedUser

Guest
Eu am facut o comparatie.
Diferenta dintre google.ro(aprox.10 mil vizitatori) si un site micut de 150 vizitatori este de doar 3 "puncte" in PR-ul facut de Google.
Poate ai dreptate si algoritmul este bazat pe altceva,nefolosind viz.Nu as vrea sa cred ca creatorii celui mai mare motor de cautare din lume,fac asemenea erori.

In urma ultimului update al algoritmului, cea mai vehiculata idee e ca baza principala pentru pr sut backlink-urile; si nu nr de vizitatori. Totusi traficul unui site conteaza. In ce masura, nu stiu sa-ti spun; si nici care e diferenta de trafic sau backlinks intre un pr4 si pr7. Totusi, inclin sa cred ca google, indiferent de domeniu nu beneficiaza de backlinks. E un motor de cautare, nu vad logica ca cineva sa puna asa ceva. Singurele care le vad posibile sunt casutele de cautare google care mai sunt pe unele site-uri.
 
Sus