[Ghid] Tipuri de orase si cercetarile specifice.

  • Autor subiect DeletedUser5208
  • Data de început

DeletedUser5208

Guest
Oras atac terestru:
Prastias, Hoplit, Straja orasului, Diplomatie, Prada de razboi, Ceramica, Calaret, Arhitectura, Instructor, Meteorologie, Car de lupta, Nava usoara, Serviciu militar obligatoriu, Criptografie, Nava de colonizare, Plug, Cusete, Falanga, Strapungere, Berbec, Cartografie, Cucerire.

Oras atac maritim :
Straja orasului, Ceramica, Arhitectura, Macara, Nava usoara, Constructor de nave, Criptografie, Plug, Matematica, Berbec.

Oras aparare terestru :
Arcas, Hoplit, Straja orasului, Diplomatie, Ceramica, Arhitectura, Instructor, Macara, Meteorologie, Car de lupta, Serviciu militar obligatoriu, Criptografie, Plug, Cusete, Falanga, Cartografie.

Orase aparare navala :
Straja orasului, Ceramica, Bierma, Constructor de nave, Criptografie, Plug, Matematica, Berbec.


Nota : Nu este nevoie sa va construiti biblioteca neaparat(pentru 12 puncte de cercetare), Cu aceasta strategie sau usor adaptata dupa bunul vostru plac nici nu veti avea nevoie de toate punctele de cercetare acordate de Academie.

Nota : Falanga si Berbecul ar trebui cercetate pe absolut orice oras din cadrul aliantei.
De ce:

Deoarece aceste cercetari sunt specifice doar orasului si de exemplu eu am cercetat berbecul, un alt coleg are nevoie de sprijin dar nu are cercetat berbecul, atunci unitatile mele navale trimise in sprijin nu vor beneficia de acel berbec (adica puterea lor de lupta va fi mai scazuta).

Cu alte cuvinte degeaba studiez eu berbecul si falanga daca trimit trupe in sprijin unui coleg care nu le are cercetate ca atunci acele facilitati nu vor avea efect

In sens invers daca eu am cercetate aceste facilitati si un alt coleg nu le are dar imi trimite unitati in sprijin unitatile lui vor lupta cu puterea sporita oferita de aceate facilitati.


Astept cu drag pareri si impresii despre strategiile voastre si despre cum vedeti voi lucrurile poate gasim niste adaptari mai de succes.



+rep daca le gasiti folositoare.​
 

DeletedUser

Guest
Pentru primul polis ce tip de oras ar trebui sa adopt ???
 

DeletedUser5208

Guest
Primul polis este mereu un oras hibrid:) atat trupe defensive cat si ofensive . Dar daca iti permiti sa fii mult timp online si poti evita atacurile celorlalti , cea mai buna alegere ar fi un oras full ofensiv.
 

DeletedUser

Guest
Drăguţe precizări...
 
Ultima editare de un moderator:
Sus