[Ghid] Farm si importanta lui + mini-strategie rapida de dezvoltare!

  • Autor subiect DeletedUser5208
  • Data de început

DeletedUser5208

Guest
Ai observat ca ai deja un sat de barbari in mijlocul hartii cu un steag verde . Ei bine aia e prima ta ferma. Pentru a avea inca o ferma , foloseste-ti cei 6 sabieri pe care ii ai si ataca un alt sat de barbari . Vei avea doua sate pe care le poti farma .

Cand ai atins 10 sabieri poti cuceri al treilea tau sat de barbari pentru a-l farma .

Uite o lista completa cu satele de barbari si unitatile de barbari de care ai nevoie pentru a le cuceri:

Pentru primul sat de tarani este nevoie de o unitate atacatoare, pentru ca nu exista rezistenta.

- Satul numarul 2 are 1 prastias in aparare si este nevoie de 6 unitati atacatoare.

- Satul numarul 3 are 3 arcasi in aparare si este nevoie de 10 unitati atacatoare.

- Satul numarul 4 are 60 prastiasi in aparare si este nevoie de 40 unitati atacatoare.

- Satul numarul 5 are 60 sabieri in aparare si este nevoie de 100 unitati atacatoare.

- Satul numarul 6 are 100 arcasi in aparare si este nevoie de 300 unitati atacatoare.

- Satul numarul 7 are 300 prastiasi, 80 hopliti si 80 calareti in aparare si este nevoie de 600 unitati atacatoare.

- Satul numarul 8 are 150 sabieri, 150 arcasi si 75 hopliti in aparare, si zid 20, si este nevoie de 1000 unitati atacatoare.

Ce inseamna farm ? Inseamna sa dai click pe satele de tarani pe care le detii de pe insulita ta sa mergi la "Solicita resurse" sau "Jefuire" si sa le iei resurse .

Solicita resurse vs Jefuire

Solicita resurse = iei mai putine resurse decat la Jefuire dar nu scade dispozitia taranilor.
Jefuire = Luati dublu decat daca ati solicita resurse in schimb scade dispozitia cu 6.


Daca dispozitia este prea mica , poate cauza o revolta in sat , si va trebui sa creati mai multe trupe atacatoare pentru a il recuceri.

Strategia mea ? Jefuiesc pana la dispozitie 80 , dupa care solicit resurse pana creste dizpozitia .



Ce inseamna farm-ul ? Cu o mina la nivel 20 si cu bonusul de 30% ( premium ) activat , primesc 600 resurse pe ora .


1 sat de tarani la nivelul 1 imi ofera 20 resurse din fiecare pe 5 minute .
2 sate de tarani la nivelul 1 inseamna ca imi ofera 40 resurse din fiecare pe 5 minute.
3 sate de tarani la nivelul 1 imi ofera 60 din fiecare pe 5 minute.


Cat inseamna asta pe ora ? 60 * 12 = 720 din fiecare unitate pe ora .

60 = numarul resurse pe 5 minute
12 = Numarul de cate ori poti farma intr-o ora .

Funny !! 720 resurse deja ati castigat intr-o ora..mai mult decat poate produce o mina de nivel 20 cu functiile premium activate .

Imaginati-va daca bagati resurse pentru a creste nivelul satelor de tarani ( foarte usor de facut ) .


Asadar dupa ce ai inteles sistemul de farmare a satelor de tarani , ce e de facut ?

Ai in continuare unitatile de care ai nevoie pentru a cuceri satele de tarani


1ª- 1 sabier
2ª- 6 sabier
3ª- 10 sabieri
4ª- 10 Prastieri (umple cu sabieri pana la 40 de unitati necesare)
5ª- 32 hopliti (umple cu sabieri si prastieri pana la 100 unitati necesare)
6ª- 15 Calareti (umple cu sabieri si prastieri pana la 300 unitati necesare)
7ª- 140 Prastieri (umple cu sabieri si prastieri , Calareti si hopliti pana la 600 unitati necesare)

Farmeaza fiecare 5 minute pentru o perioada cat mai lunga de timp in speranta ca ajungi la limita maxima de unitati resurse farmate.

Fa doar cladirile de care ai nevoie ca sa obtii Calareti . Mareste nivelul fermei si aldepozitului , un pic mai tarziu . Poti mari senatul la nivelul nou si sa construiesti pestera pentru a depozita acolo argintul ramas.

. Mergi la port si cumpara de la Negustorul Fenician catapulta , cat de repede poti, ia-ti una sau doua , prefarabil doua.

Ataca pe toata lumea de pe insula ta si ia-le resursele din sate si punctele de batalie.

Fa niste barci si ataca oamenii din alte insule , distruge-i repede ca sa le iei resursele cat mai repede cu putinta. Preferabil sa faci niste nave usoare inainte , dar daca au sub 1.500 puncte slabe sanse sa aiba bireme.

Distruge zidul cu catapulta dar nu trimite niciodata catapulta cu calareti, coordoneaza-ti urmatoarele doua atacuri:

1º-trimite 10 prastieri + 2 catapulte + 2 barci
2º-Atacul de curatare al orasului, de exemplu 50 Calareti sau 200 prastieri.

Trebuie sa coordonezi in asa fel incat primul atac sa fie atacul de curatare al orasului , iar dupa aceea berbecii cu catapulta. In acest mod nu vei pierde niciodaa catapultele si vor distruge toti peretii pe care ii doresti.

Pasul 7. NICIODATA nu mari lemnul , argintul si piatra peste 20 , deja farmezi si nu ai nevoie de ele

Foloseste-ti apoi toate resursele pentru a mari repede nivelul academiei si al portului , farmeaza si depozitul pentru a fi sigur ca incap. Ridica academia la nivel maxim.


+rep daca vi s-a parut macar o lectura interesanta!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Orasul se dezvolta in functie de ce vrei tu sa faci in el...
 

DeletedUser

Guest
foarte util ghidul

ce zic eu ca ar trebui adaugat este ca satele de tarani pe care le cuceresti nu ar trebui alese la intamplare ci in functie de oferta de schimb pe care o au.La primul oras nu am tinut cont de asta si mi-am facut o gramada de nervi mai tarziu.

Ideea este sa incerci sa alegi satele astfel incat oferta lor de schimb resurse sa fie balansata cel putin la primele 4 sate cucerite si ulterior sa compenseze dezechilibrul de resurse de pe insula.
Deci daca primul sat pe care l-ai cucerit cumpara lemn contra argint al 2-lea sa cumpere argint contra lemn.Asta inseamna ca cel putin o data pe zi vei castiga cate 500 lemn si 500 argint schimband resurse intre cele 2 sate fara sa-ti dezechilibrezi rezerva de resurse.
De asemenea cercetarea "prada de razboi" eu zic ca trebuie neaparat facuta cat de repede pentru ca la urma urmei nu poti sta pe joc 24/24 sa soliciti res din sate la fiecare 5 minute.
 

DeletedUser5815

Guest
foarte util ghidul

ce zic eu ca ar trebui adaugat este ca satele de tarani pe care le cuceresti nu ar trebui alese la intamplare ci in functie de oferta de schimb pe care o au.La primul oras nu am tinut cont de asta si mi-am facut o gramada de nervi mai tarziu.

Ideea este sa incerci sa alegi satele astfel incat oferta lor de schimb resurse sa fie balansata cel putin la primele 4 sate cucerite si ulterior sa compenseze dezechilibrul de resurse de pe insula.
Deci daca primul sat pe care l-ai cucerit cumpara lemn contra argint al 2-lea sa cumpere argint contra lemn.Asta inseamna ca cel putin o data pe zi vei castiga cate 500 lemn si 500 argint schimband resurse intre cele 2 sate fara sa-ti dezechilibrezi rezerva de resurse.
De asemenea cercetarea "prada de razboi" eu zic ca trebuie neaparat facuta cat de repede pentru ca la urma urmei nu poti sta pe joc 24/24 sa soliciti res din sate la fiecare 5 minute.

corect!
pentru inceput ar trebui sa te intereseze satele care iti ofera ceea ce ai in minus... apoi ceea ce iti ofera ca "valuta forte" la piata, respectiv lemnul si argintul... de obicei lemnul e cel mai cautat de catre atacatori, pentru usoare si ar da chiar si argint la o oferta rezonabila pe piata :)
 

DeletedUser11712

Guest
stratedia mea este: (daca nu ai nevoie de comert cu satele) ziua solicit din cand in cand si noaptrea inaine sa inchid jefuiesc de -80% dispozitia (8h). o sa imi dea multe res. Noaptea urmatoare solicit pt 8h si din doua in doua nopti primesti MULTE RES ca sa potisati pui o canstructie inainte sa iesi sa se faca peste noapte.
 

DeletedUser9489

Guest
In primele 3-5 saptamani ale unei lumi ai nevoie foarte mult de negot cu satele. La inceput vei avea nevoie de Lemn (Port , Senat) si apoi de multa piatra (Academia, Depozit, Zid, Templu). Asa ca , pentru inceput eu recomand jefuirea pe 5 minute daca dispozitia satului este 86%.
 

DeletedUser

Guest
Salut iTonique si multumesc mult pentru sfaturi ... sunt incepator si chiar cred ca-mi vor prinde bine aceste sfaturi.

app nu-s sigur in legatura cu un lucru .. cand vreau sa atac orasele jucatorilor mai slabi" ... recomanzi sa incep cu prastierii sau calaretii ( unitati de atac in general ) ... si apoi imediat sa dau un alt atac cu catapultele si barcile + cv carne de tun cateva unitati de forma?

1. De ce a doua oara sa dau atacul doar cu catapultele? ...

2. Sa inteleg ca unitatile din orasele atacate mor?

sa zicem ca jucatorul X are in aparare 40 luptatori cu spada si alti 40 de arcasi. Si daca-l atac acuma cu 200 de calareti .
Din acest prim atac ( daca-l castig ), golesc orasul jucatorului X de armata?

iar apoi sa dau atacul nr. 2 pentru a distruge zidul orasului ?

Unitatile din oras se pierd sau raman ? ... asta-i nedumerirea mea.
Mi ca de atac doar cu catapultele alea ... voi ramane fara ele.

3. Conteaza daca atac cu catapultele din barci sau de pe uscat?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
1. Nu se da a doua oara, se da prima data. Singura exceptie e cand sunt atat de multe trupe incat daca ai da catapultele din prima, nu ar putea sa scada din zid. Astfel, dai cateva curatari ca sa mai tai din trupe, apoi catapultele incep sa dea jos zidul. Totusi, ai in vedere ca asta e un caz extrem de tot. Regula de baza ramane ca il dai de prima data. Evident, nu vei vrea sa dai zidul jos daca bagi nava de colonizare acolo pentru ca zidul va fi de partea ta pe sistemul de cucerire vechi.

2. Da, dar catapultele se dau impreuna cu trupele, nu separat.
3. Nu, conditia ar fi sa iti intre trupele pe uscat(in principiu sa bati navele de lupta ale adversarului)
 
Ultima editare de un moderator:

nicol 10

Stie Tot
Orasul se dezvolta in functie de ce vrei tu sa faci in el...

Asta este perfect adevarat si cel mai corect din punctul de vedere al colegei si al meu. Daca eu vreau sa fac un oras axat complet pe atac naval, este clar ca ma va interesa sa dezvolt doar un Port, o Academie maxim pentru a cerceta tot ce avantajeaza viteza de constructie si puterea de lupta a navelor, Depozit si Ferma intra automat maxim, ele nu solicita un numar x de populatie, Bai termale desigur, in rest totul se dezvolta strict doar ce foloseste scopului, fiecare om liber conteaza
 

DeletedUser3457

Guest
Asta este perfect adevarat si cel mai corect din punctul de vedere al colegei si al meu. Daca eu vreau sa fac un oras axat complet pe atac naval, este clar ca ma va interesa sa dezvolt doar un Port, o Academie maxim pentru a cerceta tot ce avantajeaza viteza de constructie si puterea de lupta a navelor, Depozit si Ferma intra automat maxim, ele nu solicita un numar x de populatie, Bai termale desigur, in rest totul se dezvolta strict doar ce foloseste scopului, fiecare om liber conteaza

Ex:
La un oras de atac sau aparare navala este recomandat sa fie pe o insula cu +lemn.Minele sa iti fie undeva pe la lv.20 lemn,lv.25 piatra si lv.20argint(pt usoare) sau lv.15argint(pt bireme).,Port lv.20,Pestera lv.10,Bai termale,Ferma si depozitul maxim(cum ai zis si tu 0 pop la constructie pe level),in rest dupa ce ai facut cercetarile aferente in academie o poti darama la nivel 1,cazarma daramata la nivel 1,piata daramata la nivel 1,apoi senatul daramat la nivel 9(mai jos nu merge),templu daramat la nivel 1,(nu ai nevoie de turnu,oracol,statuie sau magazin,castigi inca 60 pop din lipsa uneia dintre aceste cladiri).
Nu mai retin acum exact ca nu am jucat grepo de foarte multa vreme,dar ar trebui sa ai pe oras minim 361 de usoare pe un astfel de oras.,plus de asta orasul nu va fi atractiv nimanui,va fi prea mic in punctaj(undeva pe la 39k pt).
De ex daca aveti 20 de orase,si le configurati pe toate navale dupa ex de mai sus,mai le faceti si pe cele terestre in acelasi mod,pe o lume cu moral,va puteti bate de la egal cu unul care are 40-50 de orase la maxim dezvoltate(13716 parca).Iar cei peste 50 de orase nu va vor ataca din cauza unui moral prea mic pe tine.Prin concluzie o sa dati in "freza" oricui.
Totul este testat pe lumea Pi,acum ceva vreme,si acolo au fost jucatori buni,acum mare parte din jucatorii buni de grepo nu mai joaca,din pacate.
Bafta si spor la joc,Sarbatori Fericite tuturor,chiar si fostilor inamici ai mei :p
 

DeletedUser

Guest
Joc acest joc de foarte mult timp si tot timpul apare cite ceva care ma surprinde, in special in mod neplacut.
Rog ca care este in masura sa imi explice si mie de ce se intimpla aceste lucruri.


w3A3lm7edww46clG-6aK.png


mTrqXYO288SruapoWdiq.png


fsU3hbZgpMCsoNpkqDZf.png
 
Sus