[Ghid]Cum sa te aperi de atacuri.

  • Autor subiect DeletedUser5208
  • Data de început

DeletedUser5208

Guest
La cererea si incurajarea unui prieten am ales sa postez strategia pe care eu o adopt in astfel de momente.



Nu te panica si nu renunta , nu e de viata si de moarte.

funny-pictures.jpg


Nu uita ca este un joc. Panicandu-te atunci cand ai cateva atacuri , nu face nimic altceva decat sa te faca sa pari un fraier. Orice sub 50 de atacuri ...e joaca de copii , 50-150 ..e ceva de munca...150-300 ....pierzi mai multe ore decat de obicei , dar merita.Peste 300 ...trebuie sa recunosti ca e o sansa sa pierzi ceva orase. Singurul lucru care face cu adevarat diferenta este acela ca daca reactionezi cu calm...vei gandi lucid si vei gasi cea mai eficienta metoda de a-ti apara satele ....Eu personal pot sa-mi dau seama dupa modul in care persoana care face o cerere de sprijin pe forum daca o sa isi apere "suficient" satele .


Sunt doua variante de atacuri si anume "1 atac" sau "mai multe atacuri" . Ei bine oricare varianta ar fi ai mereu acelesi doua solutii :

1 - sa te lupti .

funny-sports-quotes-silly-face-boxer.jpg


2 - sa faci dodge .

bulletdodging_249x150.jpg



In cazul in care alegi sa te lupti foloseste-ti resursele de pe satele respective cu cat mai putin timp inainte de intrarea atacului . scoate-ti garda si asigura-te ca ai folosit toate vrajile de care dispui si care pot injumatati puterea de lupta a agresorului


Mai precis , ce pot face zeii pentru tine ?
In functie de ce zei venerezi poti alege ce sa faci . In cazul in care o venerezi pe Atena poti folosi :
A2.png
Intelepciunea pentru a afla cu ce te ataca . Intelepciunea este putere ( poti decide daca alegi sa te lupti sau sa faci dodge ) .
P4.png
Furtuna pe mare a lui Poseidon poate reduce numarul trupelor cu 10-30% (naval, dar va distruge si trupe de uscat daca acestea vin pe mare) .
Z4.png
Furia lui Zeus va reduce numarul trupelor terestre cu 10-30% chiar daca vin pe uscat sau pe mare .
H4.png
Dorul de casa al Herei in cazul in care esti sigur ca atacul contine trupe de uscat.




Hai sa vorbim un pic despre situatia in care ai doar un singur atac.

attack.jpg


Foloseste zeii sau zeul daca ii ai la dispozitie , si gandeste-te ca a venit momentul in care sa te decizi daca vei incasa "pumnul" sau daca te vei eschiva. Daca tu crezi ca ai suficiente unitati defensive si iti plac punctele de batalie , atunci accepta fericit ceea ce iti ofera celalalt.

In cazul in care nu , atunci fa dodge . Ce inseamna dodge ? Inseamna sa iti scoti trupele inainte de atac din sat si sa le chemi inapoi dupa ce "pericolul" a trecut . Si daca vrei sa-l si enervezi ..iti poti activa garda pentru a-l face sa piarda cateva unitati , si tu sa castigi niste puncte de batalie.

Daca faci dodge , e de preferat sa folosesti resursele ca sa-l oftici si mai tare pentru ca a plecat si cu unitati in minus si fara resurse . Baga in Senat ceva la construit , de preferat zidul , restul resurselor le poti pune la piata .




Cazul 2 : Ai mai multe atacuri.
funny-pictures-dancing-lemurs.jpg


Cum am spus si mai devreme , cel mai important e sa stai calm fara sa te panichezi , pentru ca daca te panichezi vei face o cretinitate dupa alta . Acum daca te-ai calmat , gandeste-te daca ar putea fi o nava de colonizare . E foarte important sa fii atent sa-ti dai seama care e nava de colonizare , multi jucatori obisnuiesc sa trimita sprijin dupa nava de colonizare , deci nu e foarte greu sa iti dai seama care ar putea fi atacul cu nava. O alta varianta sa-ti dai seama e sa observi daca unui atac ii ia mai multe ore sa ajunga pana la tine desi acelasi jucator are atacuri care ajung la tine intr-un timp mult mai scurt.


Chestia cea mai importanta, e sa fii atent in ce situatie faci dodge , pentru ca daca faci dodge la o nava de colonizare , nu vei mai avea deloc control asupra trupelor trimise.

Mai e o greseala pe care multi jucatori o fac ..poate pentru faptul ca sunt ignoranti , aroganti sau pur si simplul te subestimeaza... si ce fac? trimit atacurile navale initial si la cateva minute atacurile ofensive .

Daca te intrebi care-i greseala , am sa-ti explic. Ei bine , de obicei nu se mai obosesc sa trimita ofensiva navala langa trupele lor ofensiv terestru . Pentru ca sunt siguri de faptul ca primul "val de atacuri"a fost de succes si ti-au spart toata defensiva navala . Avand in vedere ca stii diferenta de timp dintre atacuri , poti baga foarte usor biremele intre cele doua valuri si vei ineca trupele lui ofensive . Ceea ce te asigur eu ca doare destul de tare .


In cazul in care crezi ca nu faci fata numarului de atacuri pe care il primesti sau ca nu esti deloc pregatit si stii ca se apropie cateva balene de tine , cere sprijinul aliantei . E important sa dai timpii clari la care iti intra atacurile pe sate , sa specifici in ce interval de timp si pana la ce ora maxima ai vrea sprijinul sa ajunga in orasele tale . Si ca sa fie si mai usor foloseste BB-CODES.


Dupa ce toate au trecut , nu uita sa inaintezi rapoartele colegilor tai si sa le multumesti pentru sprijinul oferit.

Cam asa stau lucrurile in mare , daca aveti intrebari , le astept cu drag aici . Asta e si scopul lucrurilor , sa invatam cum sa ne aparam.Sunt foarte multe de spus despre cum ar putea sa stea lucrurile , cum e bine sa fie , ce strategii aplica unii si ce strategii aplica altii dar toti jucatorii de top au in comun acelasi lucru , si-au pastrat calmul in astfel de situatii .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4000

Guest
Daca faci dodge , e de preferat sa folosesti resursele ca sa-l oftici si mai tare pentru ca a plecat si cu unitati in minus si fara resurse .
Da.. acest lucru e bun cand ai un oras mic la inceput si inca te dezvolti..
Dar pe parcurs sa nu uitam ca incep sa faci catapulte..si daca tu fentezi atacul si ala are pe atac si vreo 15 catapulte.. te-a ars:))

Cea mai buna strategie..e sa fi cat mai activ, sa-ti faci armata(nu sa stai in baza la 10 sabieri), sa ai cativa aliati de nadejde si cand te ataca cineva sa-i rupi dintii de fiecare data ;).

Fiecare mutare trebuie facuta la timpul ei..in functie de cine te ataca, de ce trupe dispui si de felul atacurilor.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5208

Guest
Potatoes gonna potate , haters gonna hate!:)

Mar- , da , lucrurile astea le-am explicat si eu . Ceea ce spui tu acolo , se cheama taxa de dodge . Si e un fenomen clar si bine-stiut . In schimb la nivel mic e foarte putin probabil ca cineva sa te atace cu catapulte . Cum ai spus si tu , in functie de stadiul in care se afla jocul te adaptezi situatie si stabilesti .

La nivel mare , cand atacurile contin si balene , este de preferat sa faci dodge si apoi sa tragi repede inapoi trupele pentru a evita atacurile initiale si a pune trupele tale inapoi in sat inainte sa intre balena lui .

Si eu sunt adeptul strategiei "omoara tot" , dar in functie de situatie abordezi una din cele doua variante prezentate mai sunt .


@RaducKu - mononeuronal si ilogic :) Te las pe tine sa-ti dai seama daca vorbesc despre postul tau sau despre tine ca si om.
 

DeletedUser

Guest
Mi s-a parut totul frumos,pana la "peste 300 de atacuri - trebuie sa recunosti ca vei pierde cateva sate".

Acum ceva timp,un fost coleg,a avut peste 1300 de atacuri,nu a pierdut niciun oras,ci a cucerit 2...
Tot acum putin timp,am avut 800 de atacuri,si am pierdut un singur oras (din 16) ...

Cred ca ar fi mai corect sa scrii :

"Daca ai peste 300 de atacuri,exista posibilitatea sa pierzi acel oras." ...
 

DeletedUser5208

Guest
hehe , sigur. nu am ajuns inca pe grepolis la nivelul acela de gameplay...si compar unele lucruri cu triburil:)
 

DeletedUser

Guest
Baiii , habar n'am ce inseamna ce mi'ai spus tu acolo.iar cand spun "varza" , nu ma refer la postul tau.Ci la modul in care crezi ca se joaca acest joc .. Iar daca crezi ca , cu calm se rezolva totul , tin sa'ti spun ca nu este asa ! Ca sa faca toata lumea ce spui tu acolo , trebuie sa prinda ceva experienta , iar pe deasupra , a fenta nu este totul.Desi este foarte folositor acest lucru , trebuie sa depinzi mereu de armata , si nu sa fentezi mereu.Pentru ca sa fentezi , trebuie sa stii cand vine nava , ca sa nu fentezi gresit , si sa intre nava .. Dintr'o prostie ! Iar ca sa stii cand vine nava trebuie sa fii online la macar 1 ora-2 (depinde de durata atacului) de la lansare. Si stim cu totii ca nu se poate sa fi online mereu.Eu deobicei cand am atacuri , incerc sa'mi dau seama care sunt atacuri terestre , care sunt cele navale , si care este "mireasa". Ca sa pot fenta atacurile navale , sa'mi trimit bireme si putini soldatei inaintea atacurilor terestre si la fel si inaintea "miresei" , asta daca dispun de armata.Si cel mai bine este sa verifici cu o intelepciune , modul jucatorului de a juca (daca trimite cate o nava de transport lenta pe langa 250 de usoare , si daca .. trupele terestre sunt "carate" de transportoare lente/rapide) , si poate fi foarte greu cand te ataca in jur de 10-15 jucatori , sau chiar poate o alianta intreaga ! Dar daca nu , totul este in a fenta.DAR ITI TREBUIE FOARTE MULT TIMP LIBER SA STAI SA FENTEZI DE FIECARE DATA !!!
P.S:Cand ai multe atacuri , si de la mai multi jucatori , cel mai bine este sa iti iei o foaie de hartie si sa te apuci sa calculezi si sa notezi .. !

Deeeeciii , trebuie sa mai joci acest joc ca sa stii absolut toate hopurile lui !!!
 
Sus