Fulgerul lui Zeus - metodologie de aplicare

DeletedUser

Guest
Datorita discutiilor de AICI si datorita faptului ca s-au pus in discutie niste probleme pertinente legate de posibilele abuzuri cu fulgerul lui Zeus, propun urmatoarea metodologie de folosire:

Cel care foloseste fulgerul lui Zeus asupra altui polis trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. Sa aiba minim 1/3 din punctele celui pe care il ataca cu fulgerul lui Zeus - fair-play si echilibru in joc;
2. Sa fi atacat inainte polisul pe care vrea sa foloseasca fulgerul lui Zeus, cu minim 10% din numarul de unitati - ca locuri in ferma - a celui asupra caruia vrea sa foloseasca fulgerul lui Zeus - fair-play;
3. Sa fie localizat in aceeasi mare (acelasi K) cu cel asupra caruia vrea sa foloseasca fulgerul lui Zeus, sau la distanta de 10 insule locuite (nu se iau in calcul cele cu locuri de colonizare) - echilibru in joc.

Toate aceste 3 conditii sa fie indeplinite simultan.



In acest fel se pot evita atat abuzurile de care se vorbeste in topicul la care am facut referire, cat si "faultarea" unor jucatori.

De ce spun asta?
Sa presupunem ca lui "X" i se pune pata pe un jucator din primele locuri - care e usor de gasit in clasament, sau ca are el ceva de impartit cu un alt jucator.
Acest jucator "X" mai are vreo 5 prieteni in joc; daca fiecare din cei 6 da cate un fulger pe polisul jucatorului "vizat", cate unul, pe rand, cand trec orele de protectie dupa fulgerul anterior, jucatorul victima va fi complet paralizat in recladirea nivelurilor afectate si in dezvoltare - avand in vedere timpii mari de constructie si resursele ce trebuie reinvestite in ceva ce deja fusese construit, dar trebuie reconstruit.

Avantaje? - sunt evidente (in special echilibrarea situatiei);
Dezavantaje? - frustrarea celor ce se regasesc in exemplul Jucatorului "X".

ps: astept sa vad cate fulgere voi primi in zilele urmatoare pentru aceasta propunere. :confused:
 

DeletedUser

Guest
Sunt deacord cu tine astfel se va echilibra situatia si cum ai spus dezamagirea
celor care adora atat de mult fulgerul
 

DeletedUser

Guest
Asa cum am spus si pe celalalt topic , fulgerul trebuie limitat sau chiar scos.
Deci , de acord cu tine !
 

DeletedUser

Guest
+1000!

Sunt total de acord.
Sa speram ca se si aplica ceva.
 

DeletedUser

Guest
primul punct,nu e prea starlucit,fiecare trebuie sa aiba dreptul sa atace pe cine vrea;Punctul 3,sunt deacord.Punctul 2 ar mai trebuii lucrat,eu as propune ca fulgerele sa poate fii trimise doar daca sunt insotite de trupe(un numar minim de 100 buc)dar atunci si fulgerele sa fie mai puternice,sa distruga mai mut de un lev,pt ca altfel ar fii defavorizat mult Zeuz.Oricum nu stiu daca ne baga cineva in seama pe acest forum...La nemti fulgerele sunt la fel?
 

DeletedUser

Guest
Punctul 2 ar mai trebuii lucrat,eu as propune ca fulgerele sa poate fii trimise doar daca sunt insotite de trupe(un numar minim de 100 buc)dar atunci si fulgerele sa fie mai puternice,sa distruga mai mut de un lev,pt ca altfel ar fii defavorizat mult Zeuz.

Eu am facut doar niste propuneri; e logic ca am asteptat si pareri pro si contra si propuneri noi.

Ai dreptate cu trimiterea de trupe. Dar atunci, fulgerul lui Zeus sa cada pe polisul atacat exact cand ajung si trupele.
Insa cu daunele mai mari nu prea sunt de acord, deoarece oricum faci daune si cu unitatile de atac pe care le-ai trimis.
 

DeletedUser

Guest
aaa si mi-am adus aminte de nemti
daca la ei toata lumea construieste, la noi toti darama... =))
 

DeletedUser

Guest
Sunt perfect de acord ca ceva trebuie schimbat.
Dar cu cat se pun mai multe conditii cu atat e mai greoi jocul, care si asa e ceva mai complex decat alte jocuri de razboi.
O singura conditie ar trebui introdusa: fulgerul sa fie insotit obligatoriu de atac si atunci vedem cui i-ar conveni sa se dea in barci. :)
 

DeletedUser

Guest
De acord cu schimbarea aplicarii unei vraji asupra unui alt jucator. Si aici ma refer la toti zeii care au vraji ce pot fi folosite asupra altor jucatori. Asa cum am sustinut si in topicul anterior cred ca ar fi de cuviinta ca o astfel de vraja sa fie posibila doar daca Jucatorul X intentioneaza realmente sa faca combat cu Jucatorul Y. Altfel e total aiurea sa distrugi polisul cuiva doar de dragul de a vedea efectele unei vraji sau de dragul de a iti bate joc de munca cuiva.

Sustin 100% si conditia ca aplicarea unei vraji sa se poata aplica doar daca esti in apropiere si cand spun apropiere ma refer la faptul ca atunci cand vrei sa faci war cu Jucatorul pe care si intentionezi sa folosesti vraja, sa nu-ti i-a mai mult de 10-12 ore pana ajunge armata ta acolo. Risti sa-ti ti ocupata armata degeaba timp de cel putin 20-24 de ore, dar mai mult sa fi atacat in acel timp.
 
Sus