Familia perfecta

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
TE5MN5oUQjGJ7OVoM3h-zw.jpg



O zi in familie!


Zeii Olimpului se cam plictisesc in perioada de vara si au inceput sa se certe. Sunt o mare familie si ca in orice familie nu poti sa-ti alegi rudele. De aceea Zeus s-a hotarat sa caute printre muritori familia perfecta.
Descrieti in cateva cuvinte cum este o zi frumoasa de vara in familia voastra.



Perioada de desfasurare a concursului 10.08-17.08.2017.
Echipa va alege 3 "lucrari" si le va premia cu 700, 600 si 500 de monede de aur.
Castigatorii vor fi anuntati in data de 20 august 2017.



Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele (daca sunt inserate in text).
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
 

DeletedUser14052

Guest
Famile, vara, 2 cuvinte care nu se regasesc. De 2 veri nu mai petrec timpul cu familia mea :( insa de cand am inceput jocul pe Olimpia am gasit o noua famile. O sa va descriu cum e aceasta familie pentru mine in cateva versuri:

Lumea noua a venit
Multa lume am gasit
Unii vechi, alti mai noi
Dar tot o familie suntem noi.

Astazi intr-o zi de vara
Eu ma joc Grepolis iara
De dimineata cand am intrat
De familia mea am dat.

Nu ne stim de prea mult timp
Dar vorbim non stop , zambim
Ne distram, ne amuzam
Lumea noua o castigam. :)

Stam cu ochii-n joc mereu
Sa nu lasam pe nim la greu
Pentru ca asa-i frumos
Sa nu cada nimeni jos. :))

Nu stiu daca va placut
Dar am vrut sa fiu pe scurt
Sa aveti o zii mai buna
Cu familia la-n demana.
 

DeletedUser16139

Guest
O familie Am eu
Cu certuri,cu împăcări sunt familia mea
Ei trebuie respectați și iubiți
Ne ajutăm mereu indiferent de situație
Ei mă ajuta mereu
Mie îmi place familia mea
 
Ultima editare de un moderator:

Gymus

Membru activ
HMM.. NU ma apuc sa fac poeme ca nu asta este obiectivul concursului.

O zi de vara la mine incepe pe la ora 10 . Primul lucru pe care il fac este sa ma uit la notificarile aparute pe telefon , noapte-i scurta somnu-i adanc si cine stie cum nu am auzit alarma. Apoi aprind pc-ul asteptand ca sa se trezeasca sorumea sa faca cafeaua .Dupa beau frumos cafeaua , mai stau pe joc . Apoi este imposibil sa nu am un motiv de cearta cu sorumea :) . Ziua continua discutand cu tatal meu teme fotbalistice , ce transfer s-a mai facut sau ne uitam la tot felul de documentarea . Cand o vad pe mama imi vine in gand intrebarea aia sacaitoare : "Astazi ce avem de mancare?" continuand cu un "Nu-mi place , fa altceva" . Pe seara ma impac cu sorumea , mergem frumos la magazin , luam 4-5 pungi de seminte si ne intalnim cu prietenii stand la taclale si spargand seminte pana la orele diminetii.


Cam asa arata o zi de vara !
 

nicol 10

Stie Tot
O mare familie intradevar :) nu lipsesc tatăl, mama, frați și surori cât cuprinde, chiar și un soț, fini de cununie, etc iar când intervin certurile, nu-ti rămâne decât sa activezi Modulul și sa sper la o zi mai relaxanta în prezenta familiei reale ;) mult, dar mult mai restransa: eu plus un adult cu ifose de copil și copilul :)
Căldură mare de la primele ore ale dimineții dar primesc cu drag fiecare comandă de mic dejun, ignor dezastrul de după din bucătărie si pun în mișcare echipa, o plimbare pe malul fluviului ar fi perfecta, ador mersul pe jos, copilul vrea bicicleta iar soțul urăște mersul pe jos, el pregătește mașina.
Oprim pe faleza superioara, exact lângă un parc de joaca pt copii și diferite activități sportive si pt adulți, toată lumea împăcată până în ora prânzului când am putut servi un prânz copios la o terasa din zona și mai apoi a venit momentul meu mult asteptat: plimbarea pe malul apei, liniște și briză răcoroasă.
Ceva comentarii au fost, am acceptat bicicleta copilului iar pe soț l-am echipat cu gentuța de rigoare: bidon apa, pălărie si ochelari soare, șervețele, plasturi, etc pentru a evita orice tentativa de-a ne întoarce din drum ;)
Pe drum au mai fost ceva cereri de înghețata, sucuri si popcorn, opriri pe bancă, admirat de sculpturi etc, nimic de refuzat atâta timp cât păstram direcția înainte :)
Nu știu cum a trecut ziua, ne-am trezit privind apusul de soare, am imortalizat momentul cu câteva poze de familie, destul de reușite, în ciuda coafurilor ciufulite si a nasurilor înroșite de soare, aveam cu toții zâmbete largi, sanatoase. Bănuiesc ca amândoi se gândeau la ce spusesem eu cu un moment înainte de-a face poza: " gata, mergem acasa".

Mergem acasă , dar nu înainte de-a lua ceva la pachet pentru cină, ziua fusese obositoare pentru toată lumea ;)
 

DeletedUser14698

Guest
Când copiii(deveniți adulți) îți pleacă de acasă, își fac rostul lor în viață, cele mai frumoase momente sunt atunci când se reunește familia, de regulă vara. Acele zile de vară sunt de neuitat. Trăiești din nou sentimentul împlinirii și prin ei, retrăiești copilăria lor (cățăratul în copaci după cireșe, plimbatul cu roaba prin curtea bunicilor, colindatul pădurilor după ciuperci, culesul florilor de câmp din care faci coronițe, mersul la baltă, unde îți măsori priceperea de a arunca pietre astfel încât să atingi apa de 3-4-5 ori, pescuit, construit castele de nisip și multe altele pe care îți e dor să le faci dar parcă nu gasești momentul să devii "copil"). Apoi, familia adunată în jurul grătarului, sau la masă, cu mâncare românească, așa cum numai noi românii știm să pregătim, depănând fiecare amintirile petrecute peste an, râzând, glumind, iar eu savurând fiecare clipă, fiecare cuvânt, fiecare grimasă a lor, pentru a avea o bogăție de amintiri din care să îmi iau puterea de a rezista încă un an fără prezența lor fizică. Asta facem când ne vin copiii vara acasă- le oferim și ne oferim momente simple, poate copilărești, dar de neuitat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus