Eroare la CERERE DE TRUPE (zeta)

DeletedUser

Guest
Eroare la CERERE DE TRUPE (zeta) [REZOLVATA]

Mi s-a intimplat de mai multe ori sa "mi se para" ca nu am soldati destui in plus - atit cit cica recrutasem din sate la un atacuri. Azi i-am si numarat. In raport spune ca am 13 in plus iar eu trimisesem 100 de arcasi si uite ce delegatie mi s-a intors 100+3 si inca 6, deci 9 in plus.

Gresec ceva ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Alt exemplu

Aveam populatie libera 113 si acum am 93, in raport scriind ca am capturat/recrutat 20 de oameni: 113-93=20, pare bun.

Dar eu am trimis: 32p + 117a + 6c + 6care si s-au intors cu 13 (doar) mai multi. Unde sunt 7 ????

In imagine aveti intoarcerea dupa capturare
 

DeletedUser

Guest
voi care cititi ..

Voi cei care cititi ce am scris .. nu aveti nici o parere sau nu ati numarat niciodata?
 

DeletedUser

Guest
Nu este nici o eroare. Calaretii , ocupa 3 spatii in ferma cea ce ar duce la 3x2=6 . Dumneavoastra ati scris ca ati trimis spre atac 6 care de lupta,ceea ce nu apare in raport.Dupa cateva calcule facute de mine am observat ca ati trimis spre atac 2care de lupta ,nu 6. .Iata calculul trupelor recrutate: 3sabieri+3hopliti+2prastiasi+2arcasi+2calareti+1car=13 unitati.3sabieri+3hopliti+2prastiasi+2 arcasi ocupa 10 spatii in ferma.2calareti+1car ocupa 10 spatii.Astfel, 10+10=20 spatii in ferma. In prima imagine nu va indica spatiile in ferma, ci cate unitati recrutati.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am inteles ...

Am inteles. Eu numaram oamenii veniti pe cind in raport sunt spatiile in ferma mea. Multumesc
 

DeletedUser

Guest
eroare CERERE TRUPE

nu este nici o eroare. la raport apare numarul de populatie capturat. si nu numarul soldatiler sau a unitatilor capturati.de ex. la raport apare 7 tarani recrutati dar tu vez ca in plus sunt numai 3arcasi si 1car de lupta.deci te gandest ca numai 4. si zici ca e eroare. ei nu .pentru un car de lupta iti trebuie 4 populatie.si pentru arcas 1 populatie. intelegi deci de aici vine numarul de 7 aparut la raport.
 
Sus