Cronicile Taramului de Nicaieri

Nihilius

Membru activ
Cronicile Taramului de Nicaieri


Dragi jucatori, va propunem un proiect, o poveste in care oricine doreste poate sa isi creeze un personaj, sa ii conduca destinul printr-un taram de poveste in aventuri nebanuite, sa interactioneze cu alte personaje. Fiecare poate sa isi aduca contributia la dezvoltarea povestii, sa devina parte dintr-un taram de vis, un taram in care singura limita este imaginatia noastra.

Povestea noastra se petrece intr-un loc uitat de lume, intr-o vreme despre care putin isi mai amintesc, pe cand se purtau razboaie crancene si nevinovati plateau cu viata sau cu libertatea, cazand prada lacomiei si rautatii celor puternici. Pe vremea cand picau regi de pe tronurile lor doar datorita uneltirilor unor necunoscuti priceputi in vorbe mestesugite..


Protagonistii (deocamdata) sunt un barbat si o femeie, fiecare cu trecutul sau, mai mult sau mai putin sumbru, ale caror drumuri s-au intalnit la un moment dat, atingandu-si reciproc destinul.


El:
Balthazar (Nihilius), un barbat chipes, seducator , dotat cu un amestesc de egoism si narcisism, poate sa fie un inger si in secunda urmatoare un demon. Galant si sarmant cu femeile, urmarindu-si scopurile, iscusit la vorbe dar schimbator, poate sa devina crud, ironic, cand acestea nu ii mai folosesc. Isi planifica pasii, dar actioneaza uneori si sub impulsul momentului. Un foarte bun luptator, se foloseste de toate armele de care dispune pentru a castiga o batalie, indiferent daca depaseste sau nu limita cavalerismului. Poate sustine o cauza cand aceasta ii convine, iar cand nu ii mai serveste poate trece in tabara opusa fara a avea nici un fel de remuscari.

Ea:
Arachne (Paianjen, in traducere)(Ailbhe) o femeie frumoasa, candva purta nume de floare si era firava ca orice printesa, acum este puternica, hotarata si razbunatoare. Priveste lucrurile in fata si le spune pe nume. Este priceputa la vorbe si a rasturnat imperii folosindu-se de frumusetea si viclesugurile ei. Durerea pierderii familiei si a tuturor celor dragi a facut-o ca putin sa o mai poata impresiona sau speria.

Pe parcurs vom afla impreuna (daca va place ideea) prin ce peripetii au trecut cei doi si ce i-a facut sa ajunga in momentul povestirii.

Daca va surade ideea si ne putem baza pe participarea voastra, fara de care povestea nu ar putea exista, vom posta in curand primul capitol.

A se intelege ca absolut totul este fictiune si nu ne-am dorit decat un exercitiu de imaginatie in care sa fie implicati cat mai multi useri cu putinta.
Asteptam parerile voastre pe acest topic.
 
Ultima editare:

Nihilius

Membru activ
Capitolul 1. Reintalnirea

320240150032.jpg


Intr-un colt al Padurii Umbrelor, o femeie se grabea sa ajunga cat mai repede la cabana ei lovind calul cu pintenii cizmelor sale. Ploaia era din ce in ce mai deasa, nici macar nu mai putea privi inainte lasandu-se astfel in seama animalului care mergea pe o poteca vazuta parca doar de el. In cele din urma ajunse la destinatie, o cabana veche, intr-o stare nu foarte buna. Femeia lega calul la adapost si se grabi sa intre inauntru. In momentul in care deschise usa simti ca ceva nu e in regula, toate simturile ei spuneau ca se afla in pericol. Duse mana la pumnal si inainta cu grija, pregatita de orice. Intr-un colt de camera, pe un scaun masiv se afla El, dar cum oare... trebuia sa fie mort.
-Bine v-am regasit Doamna. A trecut ceva vreme de la ultima noastra intalnire.
-Traiesti !?! Dar cum, ultima oara ....
El nu o lasa sa termine si spuse:
-Ultima oara zaceam infipt cu pumnalul dumneavoastra, Doamna, in trup. Nu am uitat acea intalnire, nici cuvintele pe care mi le-ati soptit la ureche sau sarutul de pe frunte. Daca as mai avea inima, probabil ca as fi trist, sa nu va bucurati sa ma vedeti... dupa cate am trecut si impartit impreuna? Beti un pahar de vin cu mine, probabil va este sete de la drum, stati langa semineu sa va incalziti. Deja tremurati, vreti sa imi rapiti placerea de a va omora in cea mai buna conditie ?
-Cata grija pentru mine, domnul meu. Aproape ca mi-a fost dor de aceste cuvinte, de modul in care va jucati cu ele. Totul este un joc, chiar si aceasta reintalnire, o priviti ca pe un joc. Dar fie, am sa particip, oricum, in noaptea asta se va termina totul, odata pentru totdeauna, intr-un fel sau in altul.
- Va multumesc pentru favoare si da, in noaptea asta vom incheia totul.
Femeia isi dete pelerina jos, turna un pahar cu vin si se aseza langa semineu, pe un alt scaun, mereu atenta la gesturile barbatului, pregatita sa raspunda la orice incercare neasteptata de atac. Stateau in tacere, studiindu-se unul pe altul. Anii trecuti nu au schimbat-o, e la fel de frumoasa, iar acei ochi, arunca si acum flacari, gandi barbatul. Ochii sai ii alunecau pe formele trupului ei, acel trup care odata a fost al lui. Buzele lui sunt la fel de ademenitoare, dar fata... e acum mai intunecata, ochii lui nu mai straluceau de amor, ci de furie, dorinta de razbunare, isi spuse femeia in gand. Timpul trecea, ei se priveau purtand parca un dialog neauzit. In cele din urma barbatul intrerupse tacerea:
-Greu mai sunteti de gasit, Doamna. Am fost mult timp cu un pas in spatele dumneavoastra gasind victimele pumnalui pe care il manuiti cu atata dibacie. Frumoasa, dar atat de fatala, nimic nu s-a schimbat. Aceeasi femeie care ucide cu zambetul pe buze.
-Odata va placea asta, nu-mi spuneati ca la cel mai mic semn de slabiciune ma veti devora, ca vreti pe cineva puternic, care sa faca fata furiei dumneavoastra ? Am fost puternica, m-ati facut sa fiu si mai puternica. V-am iubit, dar tradarile voastre au schimbat totul. M-ati iubit, dar nu indeajuns, nu indeajuns sa nu ma tradati. Sa ne amintim doar acele femei, celelalte femei din voastra. Si ele sunt doar un exemplu al tradarii dumneavoastre.
- V-am spus de la bun inceput cum sunt, nu am mintit. V-am spus ca pot sa fiu cel mai mare dusman al vostru, un inger si in secunda urmatoare un demon. Stiati !!!
Linistea se asternu din nou, cei doi oameni privindu-se, fiecare din ei se gandea cum au ajuns ei aici, cum din acei 2 oameni indragostiti unul de altul acum sunt precum niste animale gata sa se ucida cu sange rece. Oare unde s-a pierdut pasiunea dintre ei, cand au s-au despartit drumurile lor, poteca pe care au apucat fiecare ducandu-i tot mai departe unul de altul pana cand s-au pierdut.
Parca intelegandu-se din priviri cei doi se gandeau la clipa cand s-au cunoscut, cand a inceputul totul, acum 9 ani. La Hanul Vrajitoarelor destinul lor s-a impletit, odata pentru totdeauna.


Femeia isi scoase pumnalul cu maner de fildes si il aseza pe masa, langa pahar apoi se ridica si se indrepta spre foc. Flacarile isi aruncau lumina si aceasta se juca in buclele ei aramii..ochii ca smaraldul aruncau sabii de gheata iar privirea I se pierdu in valvataia focului..
- Daca ma vroiai moarta, o faceai fara sa mi te arati. Dumneata nu dai ochii cu dusmanul, dumneata doar ucizi! Deci, sa lasam nostalgia deoparte, nu-si are rostul! Spune-mi: ce cauti aici?
Femeia nu isi lua privirea de la jocul vioi al flacarilor.
- Raspunde!
- Ti-am spus, am venit sa incheiem ceea ce a inceput candva, demult..
Si cu o miscare fulgeratoare insfaca pumnalul de pe masa si se indrepta spre femeie. Aceasta ii prinse incheietura intr-o clipa, fara sa intoarca macar privirea de la flacarile jucause si stranse cu putere. Mana lui Balthazar isi pierdu puterea si pumnalul cu maner in forma de dragon cazu cu zgomot pe podeaua colibei.
-Niciodata nu am inteles cum poti fi atat de iscusit in manuirea sabiei si atat de stangaci cu un banal pumnal. Chiar si aceasta incercare timida de a ma ucide imi intareste banuiala ca altul este scopul vizitei dumitale. Vorbeste! Este tarziu..

Balthazar zambi. " Este la fel de iute.." gandi cu un soi de mandrie. In fond, el o invatase sa manuiasca sabia si pumnalul, dar de data asta ucenicul isi intrecuse cu mult maestrul.
-Vorbeste! tuna femeia..si o liniste neagra cobori in incapere. Flacarile isi micsorara lumina si parca incercau sa se ascunda de mania femeii.
-Ai ramas la fel de patimasa si de nerabdatoare. Surpriza revenirii mele vad ca nu te-a atins prea mult..
-Ai distrus tot in jurul meu! spuse femeia intorcand spre el o privire ce ar fi inghetat si flacarile iadului. Te-am vrut mort si am crezut ca am reusit.
Femeia isi intoarse privirea spre foc..
-De atunci bantui lumea ca o stafie..traiesc doar ca sa nu uit ce odata mi-a fost drag..si a ajuns blestemul meu: nu voi uita niciodata!

Balthazar se aseza din nou pe scaun. Statea acolo si privea silueta femeii..Si totusi Arachne avea dreptate: nu venise s-o ucida. Si atunci, ce cauta el acolo oare?
Dusmani nu mai aveau niciunul, avusesera ei grija de asta cu multi ani in urma..

Gandul ii fugi din nou la intalnirea de la Hanul Vrajitoarelor, atunci cand o femeie cu ochi de smarald si parul aprins ca focul ii fura linistea noptii..si mai apoi a multor nopti de atunci...
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Intre timp la curtea regelui Morwen , eu , Gibernius , lordul stanelor de oi si unul din cei mai influenti nobili din cartierul de sus , un fost luptator refugiat sub aripa lui Morwen , un asasin in adevaratul sens al cuvantului , un un maestru in arta infiltrarii si in arta trasului cu arbaleta , pumnalul imi este fratele cel mic de care trebuie mereu sa am grija dar si fratele cel mic alaturi de care traiesc . Cresc oi , este adevarat dar ce nimeni nu stie e ca afacerea asta e de acoperire , eu sunt un vanator de vrajitoare (witchhunter) , tatal meu a fost vanator de vrajitoare , bunicul la fel , arta transmisa din generatie in generatie , arbaleta nu este doar o arbaleta simpla , este confectionata din colti de bestie a umbrei , o simpla zgarietura si otrava patrunde prin tot corpul tau .

(Adevaratul inceput al povestii)

Eram la hanul 3 galbeni , stateam la un pahar de rom , dar nu alcoolul era cel ce ma atragea la acel han ci zvonurile care ziceau ca in padurea norwise se afla un vrajitor (necromancer) , unul care stapanea puterea invocarii demonilor . In jurul castelului se pare ca au cam disparut cativa oameni , era cazul sa investighez , disparitiile sunt prea dubioase asa ca ma dintr-o inghititura beau paharul si ma ridic indreptandu-ma spre hangiu , un om trecut de floarea varstei , avea parul alb , o barba sura , inalt de vreo 5-6 coti , précis el stia ceva despre vrajtor :
-Batrane , am cateva intrebari pentru tine .
-Tinere , ca sa stii , aici in hanul meu , informatia costa , da-mi 3 galbeni pentru fiecare intrebare pe care o ai .
Batranul parea hotarat , précis asta e o cale din a face bani insa , niciodata sa nu accepti pretul pana nu negociezi .
- Iti dau un galben pentru fiecare intrebare .
- Tinere , pentru un galben nu aflii decat unde e iesirea din han .
- Batrane asculta , eu iti dau maxim 2 galbeni , nimic mai mult !
- Hmmmm! E un prêt destul de rezonabil , putem bate palma , deci ce doresti sa aflii?
- Spune-mi ce se afla in padurea norwise?
- Unele zvonuri spun ca pe acolo se gaseste un grup de vrajitori , dar nu orice fel de vrajitori , unii puternici care pot sa invoca demoni . Nu ti-as sugera sa te avanti pe acolo cel putin daca nu ai un grup de luptatori .
- Asta e treaba mea . Zic eu aruncandu-I 2 galbeni pe tejghea .

Se pare ca am de cautat un grup de oameni , este o misiune grea care implica multi bani recompensa pentru oamenii lipsa , dar de unde sa incep , précis barul luptatorilor era locul perfect unde sa imi incep cautarile . Intru in bar , printre fumul produs de tigarile din iarba de lup observ intr-un colt mai retras un barbat , tanar , solid , parea perfect pentru misiunea pe care o aveam eu .
- Cum te cheama voinice ?
- Cine doreste sa afle?
- Numele meu il vei afla dupa ce vei auzi treaba pe care o am eu pentru tine .
Ii spuns misiunea pe care o am si de ce am nevoie de el , dupa ce i-am povestit ochii lui incepura sa straluceasca , incepu sa tremure , précis murea de nerabdare .
- De accord , cand plecam ? Diseara ?
- Rabdare voinice , inca nu mi-ai zis cum te numesti .
- Oh da , ma numesc Ulf , pe aici lumea ma cunoaste ca si vanatorul de lupi .
- Ai vanat vreodata o bestie a umbrei?
- Nu dar odata am avut bestia in fata , inca imi amintesc clipele de teroare .
- Eram la prapastia lupului , la o partida de vanatoare impreuna cu tatal meu , cand zaresc o blana neagra , credeam ca e un lup negru, blana lui valoreaza foarte mult , dar era o bestie a umbrei care dormea , greseala mea a fost ca am tras in ea , am trezit-o si ea a sarit pe mine , am fugit intr-o crapatura unde nu putea patrunde , tatal meu l-a ademenit si bestia a sarit cu el in prapastie , in aceea zi dureroasa … mi-am pierdut cel mai bun prieten , si anume tatal meu .
Am fost cuprins de fiori , copilul asta a trecut prin multe , sa treci peste moartea tatalui este un moment greu , asta mi-a dovedit ca Ulf e calit prin foc si ca il pot lua in echipa mea .
-Fiule , vom merge la vanatoare de vrajitori !
Ulf fu’ asa de entuziasmat incat incepu sa ma imbratiseze , insa el era doar primul din echipa mea aveamm nevoie de un adevarat luptator in lupta corp la corp , din pacate la barul luptatorilor nu am gasit asa ceva asa ca m-am indreptat catre hanul marinarilor , acolo puteam gasi un luptator in lupta corp la corp , si chiar cum am intrat in bar vad o persoana care loveste cap in cap alti doi barbati , précis el e omul meu .
-Hei tu , batausule!
-Cine esti tu de ma deranjezi?
-Am o misiune pentru tine , se plateste bine .
Atunci atentia lui creste , si imi sugereaza sa ne retragem intr-un compartiment .
-Sa aud ce misiune ai .
-Ai auzit de padurea norwise?
-Nu este locul unde se zvoneste a fi vraijitorii?
-Da , acela e , vreau sa mergem sis a ii ucidem .
-Daca primesc un sfert din recompensa vin .
- De acord , pregateste-te plecam maine dimineata !
M-am indreptat spre casa , dupa o noapte in care nu am putut dormii din cauza cosmarurilor , in care vedeam 5 vrajitori , printre care un barbat , care credeam ca e tatal meu , si care chema demonii sa imi devoreze sufletul , veni dimineata , las totul in grija sotiei mele Gretha si ii urc pe cal , la iesirea din castel ma asteptau Ulf si marinarul , (am uitat sa precizez ca pe marinar il chema Milt ) am plecat spre padure , dar totusi pana acolo mai aveam de trecut prin pasistile sufletelor , un loc pe unde misunau sufletele care au murit acolo in timpul luptelor, care nu au trecut prin poarta de apoi , sufletele care nu si-au gasit linistea si care te devoreaza psihic .
Deja de la intrarea in pajiste simteam aura demonica a sufletelor , dar simteam altceva , era o aura dar care nu era demonica sau oricare alta , era una pe care am mai simtit-o dar nu mai stiu de unde . Gandurile imi sunt deranjate de un raget , privesc in spate si o bestie alerga catre mine ca dupa prada , avea blana neagra , un corn mare , colti ascutiti si gheare puternice , mai mult ca sigur era o bestie a umbrei , ma intorc si cu o lovitura de sabie o zgarii , doar am reusit sa o enervez mai tare . In timp ce ma luptam cu bestia , o sageata venita de nicaieri strapunge ochiul bestiei care cade la pamant , o femeie tanara, imbracata intr-o vestimentatie de piele venea spre noi .
-Cine esti? Intreb eu fiind curios.
-Ma numesc Elena , si nicaieri nu mai gasesti o femeie vanatoare la fel ca mine .
-Asculta , noi ne ducem sa vanam vrajtorii din padurea norwise , vrei sa te alaturi noua?
-Desigur , dar o parte din recompensa revine mie .
Eu accept si plecam la drum , padurea norwise nu mai era departe insa se innopta , trebuia sa dormim . Ne-am hotarat ca fiecaresa stea de straja timp de 3 ceasuri (ore) , prima persoana fu’ Ulf , apoi eu , apoi Elena si urma Milt daca nu , in timpul noptii , aud un zgomot , deschid ochii si vad o persoana care pune mana pe arbaleta mea si o ia la fuga , catre padure , ma ridic in graba si ce sa vezi? Elena a disparut , nu puteam fugi dupa ea pentru ca nu cunosteam padurea si noaptea m-as fi ratacit , nu i-am trezit pe cei 2 pentru ca aveam nevoie de toate puterile pentru dimineata .
Dimineata , i-am trezit ,le-am spus povestea insa am hotarat ca tot vom merge catre vrajitori si oriunde ar fi Elena o vom gasi si vom recupera arbaleta . Au trecut 1-2 ceasuri de cand am intrat in padure , si atentia imi fu’ atrasa de catre un foc de tabara, acela nu putea fi decat a lui Elena , trebuia sa o luam prin surprindere , era un vanator iscusit si doar o lovitura si ne putea ucide , eram norocos ca inca mai aveam arbaleta normala .M-am asezat pe burta si cu o lovitura bine amplasata ii strapung inima , se pare ca ea obisnuia sa ii pacaleasca pe vanatori , infipta intr-o sageata statea o foaie pe care scria :
Ucide pe oricine se aventureaza in padurea asta , in special daca vin in grupuri , nu ii lasa se ne deranjeze studiile , daca nu faci asta nu iti mai revedea fratele .”
Era clar , era obligata sa faca asa ceva , probabil nici vrajitorii nu erau departe , mi-am luat arbaleta si am plecat , dupa ceasuri de cautare simteam ceva necurat printr-o parte a padurii , ma indrept spre locul acela . Am ajuns acolo, un turn mare care avea aceea aura necurata , jos erau vrajitorii , era adevarat , erau 5 insa un barbat imi atrage atentia ,era cel din cosmarurile mele , am tras o lovitura de arbaleta catre el dar cum , nu l-am nimerit , précis a facut el sa ratez , am mai tras odata dar in altul si atunci acela cade la pamant . Atentia vrajitorilor asupra colegului lor a fost momentul oportun sa atacam , am doborat unul in graba noastra insa o bestie a umbrei este dezlantuita , m-am ferit de ea lovind un alt vrajitor , iar in viteza alunec pe sub bestie si ii infing pumnalul in inima , nu a mai ramas niciurma de vrajitorul din cosmaruri, précis a fugit , dar socul dupa ce i-am invins a fost ceea ce a zis Ulf , “Acela era tatal meu “ …
 

DeletedUser

Guest
Capitolul 3
Padurea Umbrelor

3619446_f520.jpg

Intaia noapte

In timpul acesta, in Padurea Umbrelor noaptea isi strecura vraja treptat printre frunze si primele stele isi faceau aparitia pe cer, privind catre pamant si zambind..
Arachne iesi in pragul colibei si privea ganditoare spre Apus..


-Nici tu nu ai somn, cavalere?

-Amintirile luptelor de odinioara ma bantuie, domnita.

-Padurea Umbrelor are darul acesta, cavalere..ne readuce in minte momente infricosatoare... ca si ea, pe timp de noapte..

-A readus in memorie crime demult comise, uitasem si chipurile celor ucisi. Acum par atat de vii.

-Este spiritul padurii, cavalere..El nu ne lasa sa dam uitarii ce s-a petrecut demult..
Eu am invatat sa-mi infrunt stafiile trecutului in fiecare noapte, retraind la nesfarsit greselile tineretii..

-Domnita, va trece noaptea asta, demonii vor fi iar bagati in cusca lor. Voi scapa de imaginea sangelui de pe mainile mele. Tineretea.. cu impulsul pe care ti-l da ea. Totusi, chiar si acum, parca sunt la fel. Sau nu... omor mai bine.

-Da, cavalere..noaptea aceasta va trece iar maine vei uita..dar va urma o alta noapte..
Atata timp cat vei inopta in padurea aceasta mainile iti vor fi insangerate..si se vor curata la fiecare ivit de zori..
In fiecare noapte ma gandesc..daca nu te-as fi intalnit..


-Daca nu m-ai fi intalnit, ce-ar fi fost oare ? Probabil ca ramaneai o printesa inocenta, undeva intr-un castel inconjurata de servitori, doamnele tale de companie pregatindu-ti rochiile, participand la banchete si razand la clovnii din regat. Probabil ca asta ar fi fost...

-As fi admirat florile din gradina palatului..m-as fi jucat cu picaturile de roua ce impodobeau candva iedera de la fereastra iatacului meu, in diminetile in care ma trezea cantul privighetorilor din gradina blandului meu tata..
Mi-ai furat asta..mi-ai luat tot..


-Furat.. Nu, nu e asa. Te-am ajutat sa iti atingi potentialul, ti-am fost maestru si te-am invatat aproape tot ce stiam eu. Te-am distrus, doar ca sa te remodelez iar. Esti creatia mea oricat ai incerca sa fugi. Esti a mea, domnita.

-A ta..M-ai ucis in cel mai frumos mod, dar tot ucisa raman..Sa fug? Nu. Resemnarea, cavalere..in fata destinului..
M-ai creat, da..sunt creatia ta si trebuie sa inveti sa traiesti cu ceea ce ai creat..Va trebui sa-ti pazesti spatele, cavalere..voi lovi cand te astepti mai putin. Tu m-ai invatat asta.
A ta..gresit!Nu apartin nimanui, cavalere..sunt a nimanui..

-Nici nu m-as astepta la altceva de la tine, domnita, decat sa ma vanezi. As fi fost tare dezamagit sa fie altfel, ai invatat de la cel mai bun, doar.
Tu te inseli. Esti a mea. Mintea, trupul, sufletul tau sunt ale mele. Vrei, nu vrei, poarta pecetea mea.
Jocul nostru... imi place, de asta nici nu incerc sa il termin.

-Atunci mintea, trupul si sufletul tau imi apartin in egala masura..
Te voi vana, cavalere..voi razbuna tot ce mi-ai luat..
Rasul cristalin al surorilor mele, dojana blanda a tatalui meu, cantul mamei mele ce facea vantul sa se opreasca intre frunze si sa-l asculte..tineretea si inocenta mea...toate cer razbunare si o vor avea, cavalere..

-Poate, cine stie.
Trebuia sa iti iau totul, sa te las fara nimic pentru a te avea, a fii precum lutul. Familia ta a murit deoarece atat timp cat ea exista nu puteai fii a mea. Au murit ca sa te rup de tot, sa scot la iveala furia din tine, sa te fac dupa chipul si asemanarea mea.

-Chemi furia zeilor asupra ta cu blasfemia aceasta..nu esti un zeu! Dar asta ma va ajuta..imi faci un favor crezandu-te atotputernic.

Poate ca destinele noastre au devenit unul atunci, demult..si poate ca voi fi nevoita sa-mi traiesc nemurirea cautand razbunarea..vom vedea.
Deocamdata esti oaspetele meu, Padurea Umbrelor este casa mea si te voi trata ca atare. Dupa cum se vede, nu sunt intru totul creatia ta, nu ai reusit sa distrugi tot: un strop de suflet macar mi-a ramas mie si va ramane doar al meu.
Odihneste-te. Am sa rog creaturile noptii sa iti dea liniste..

-Te vei intoarce la mine, trebuie sa te intorci la mine. Te-am invatat prea multe sa te las libera, atat timp, atata sange a curs, ani si ani in care mi-ai fost aproape, ucenic..
E tarziu insa, sa lasam aceste ganduri. Ma bucur sa te revad, domnita.

-Niciodata, cavalere..O colivie, fie ea si de aur, tot temnita ramane..
Ai dreptate, cavalere, sa lasam gandurile acestea..
Bucura-te de lumina stelelor ce incep sa apara printre copaci, iti va fi calauza in lumea viselor si straja impotriva nalucilor noptii..

-Te impotrivesti mie, dar oare pentru cat timp ?

Ma uit la stele si-mi imaginez ca sunt si ochii tai, cei de odinioara care ma priveau.. ma priveau altfel.

-Pentru eternitate, cavalere..Uiti ca m-am osandit singura sa nu uit in veci ce odata mi-a fost drag.

Trebuia sa te gandesti, cavalere, ca ucigand tot ce iubeam vei ucide si stralucirea din ochii mei. Stelele din ochii mei au pierit inecate in lacrimi amare..
Este tarziu si nostalgia nu-si are locul in Padurea Umbrelor..doar singuratatea si tristetea.
Noapte linistita, cavalere..Bucura-te de odihna! Odata cu ivirea zorilor ospitalitatea mea va lua sfarsit..


-Eternitatea... exista mereu ceva care o poate oprii, stopa. Nu uita asta, nu fii tu acum cea care se crede atotputernica.
Ma voi odihni... adorm privind trupul tau....

-Nu, cavalere..nu ma cred atotputernica. Eternitatea mi-au oferit-o zeii in schimbul singuratatii mele si al amintirilor..
Vei adormi privind la stele, trupului meu nu-i mai este de mult dat sa fie privit de ochii tai. Batranul si bunul meu prieten, stejarul, te va gazdui langa trunchiul lui si te va proteja..
Ma retrag, cavalere, este tarziu si in curand zorii isi vor face loc printre frunze..atunci vei vedea cu adevarat ce spun ochii mei..

-Noapte buna domnita, iar cand soarele va rasari... jocul va reincepe.

-Da..Eternul joc.
Noapte buna..
 

DeletedUser

Guest
A doua noapte

picture.php


Dupa ce a hoinarit ziua intreaga prin padure cautand-o, Balthazar calare pe calul lui se apropia agale de cabana.
In prag, Arachne lustruia ingandurata lama pumnalului.
"Oare la ce se gandeste?" se intreba Balthazar in gand..



-Domnita, a mai trecut o zi, noaptea iar ne-a adus impreuna.

-Da, cavalere..
Se pare ca nu te dai dus din Padurea Umbrelor.
Sau iti place sa-ti retraiesti clipe de mult apuse?


-Clipe demult apuse, dar totusi atat de vii in memoria mea. Nu plec din Padurea Umbrelor, inca nu... Stai linistita, nu am venit sa ne luptam, aici , acum nu... Alta data poate.

-Uiti ca nu TU alegi daca va exista o lupta sau nu, cavalere..iar liniste nu mai am de multa vreme..

-Linistea asta, e supraevaluata. Ce am fii noi daca am avea-o ? Am da oare tot ce putem noi mai mult ? Linistea ta ar fi insemnat ceva plictisitor, o viata lipsita de insemnatate, ai fo fost una ca oricare alta, fara nimic special
Nerecunoascatoareo... Te-am ajutat sa devii speciala, sa-ti atingi potentialul, iar tu... m-ai renegat, ai incercat sa stergi amintirea mea. Ai vrut sa ma omori.

-Nu voi avea liniste pana cand nu te voi opri, cavalere..
Poate ca eram o fiinta cu un destin plictisitor, o fiinta neinsemnata, banala..dar mie imi era de ajuns.

Iti pierzi calmul, cavalere si nu este bine sa faci asta, nu daca tii la viata ta, la linistea ta.
Uiti, cavalere, ca eu nu am avut niciodata vasali ci numai prieteni dragi..ii am si acum. Ei pazesc Padurea Umbrelor si nu ar fi foarte fericiti sa te auda rastindu-te la prietena lor draga..Nu ca as avea neaparata nevoie de ajutorul lor ca sa te rapun dar, daca eu sunt ospitaliera si te tratez cum se cuvine, ei sentimentele acestea nu le cunosc, le sunt straine.
Te las, cavalere, sa-ti recapeti stapanirea de sine odata cu venirea noptii..sper sa reusesti.


-Sa ma opresti, din ce anume, domnita ? Crezi ca ma poti opri asa usor, ?
Calmul meu, stapanirea mea de sine... mi le pierd ascultandu-te cum te gandesti la acea viata pe care o puteai avea. Te-am salvat de la a fi una ca oricare alta, te-am invatat atatea. Da, pretul pe care l-ai platit a fost unul mare, a trebuit sa pierzi totul ca sa renasti.
Prietenii tai, chiar vrei sa ii amesteci in jocul nostru ? Uiti cat de crud pot sa fiu? De ei nu-mi pasa deloc, nu as avea nici cea mai mica ezitare in a-i trimite spre alte lumi.

-Te voi opri, cavalere..ai ucis destul.
Candva nu era muritor sau situatie care sa te faca sa-ti pierzi stapanirea de sine, nimic nu te gasea vulnerabil..ce s-a schimbat, cavalere?
M-ai invatat multe, adevarat, dar as fi putut trai si fara sa cunosc ceea ce mi-ai aratat dumneata...si poate as fi cunoscut si fericirea.
Prietenii mei , cavalere, sunt chemati de tonul vocii dumitale si de gandurile ascunse si intunecate, nu de mine. Dar as regreta sa apara..mi-ar fura placerea razbunarii daca te-ar ucide ei, pentru ca trebuie sa stii de pe acum ca ar fi o lupta inegala in care cel defavorizat sta acum in fata mea.
Noapte buna, cavalere!..

-Am ucis si am sa mai ucid. Iadul l-am dezlantuit, am mintit, inselat, sedus, abandonat si altele la fel de rele. Vrei sa fii acum constiinta mea ?
Ce s-a schimbat ? Mai intrebi, domnita ? Tradarea ta. Asta s-a intamplat, m-a surprins. Stai insa linistita, nu mi-am pierdut total calmul, inca stiu sa imi joc cartile asa cum trebuie.
Gandurile mele ascunse si intunecate... le stii prea bine care sunt ele, le stii. Chiar in aceste momente in care discutam mintea ta se gandeste la ele.
Prietenii tai, oare nu ii supraestimezi ? Ai grija, daca va fi nevoie, voi arde si aceasta padure, o voi transforma in scrum asa cum am facut cu toate cele inainte... Esti dispusa sa-ti sacrifici prietenii ? Nu cred, prin urmare, mai bine i-ai opri.

-Imi acorzi prea multe credite acolo unde nu le merit si prea putine acolo unde stii ca nu am egal..
Nimeni nu ii poate opri..nici macar eu. Nu iti doresc sa ii cunosti.
Pe maine, cavalere..este timpul sa-ti odihnesti mintea si trupul. ai nevoie de asta.
Maine poate...


-Da, maine... Noapte buna, domnita..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Capitolul 4. Luna, magia şi dragonul.

picture.php

Noapte... E minunat cum lumina Lunii creează forme strălucitoare, magice, peste tot în jur. Nu ai nevoie să vezi ci doar să simţi... Pădurea vorbeşte dacă ştii să o asculţi. Îmi place să calc pe frunze, să simt mirosul de pământ umed şi să simt respiraţia pădurii... este vie... este una cu mine.. trăim în acelaşi moment, sub lumina Lunii reci. Enchantia este casa mea, pădurea magică ce nu lasă picior de om să o calce. Aici niciodată nu adie vântul dar totul e în mişcare şi copacii.... copacii mă alintă cu poveşti despre cavaleri şi prinţese... animale şi spirite. Nu sunt legende, sunt istorie şi sunt... viitor. Trăiesc aceleaşi momente cu lumea datorită lor, exist, aud, văd şi simt.

picture.php

Mi se deschide calea spre stânci, acolo unde Luna e cel mai aproape de Pământ. Acolo unde pot fi eu şi Ea, unde atingerea ei mă încarcă cu energie, viaţa ce-mi curge prin vene. Pielea îmi luceşte, mângâiată de lumina rece. Luna este zeiţa mea şi eu sunt ea.

Privesc spre râpă.. spre crestele ce răsar de pe platoul ei... sunt frumoase, negre-gri, pustii. Şi mă las învăluită de magie şi mă întind pe piatra rece. E plăcut să auzi cum liniştea pustietăţii şi foşnetul pădurii din spatele meu se întâlnesc şi se luptă pentru a mă cuceri. Nimic nu poate strica momentul.
Închid ochii şi visez poveştile copacilor. Şi cele trecute, şi cele ce vor veni. Fragmente, cuvinte, chipuri şi locuri. Văd cum se ciocnesc săbiile oamenilor, cum pământul soarbe picături de sudoare, sânge şi lacrimi. Apoi văd sărutul dintre ea şi el... şi copilul ce se naşte din iubirea lor. Şi aud tropot de cai... şi vorbe de trădare spuse pe la colţuri... şi jurăminte false. Şi simt cum o inimă bate pentru dreptate, şi alta pentru răzbunare, şi se întrec să bată una mai tare decât cealaltă. Şi văd clar... atât de clar!!... cum lama ascuţită a unui pumnal taie în două un fir arămiu. Şi apoi e linişte.

Deodată, un val de căldură mă cuprinde şi toate simţurile mi se trezesc. Strâng pumnul, care se umple de lumină albă, inima mi se zbate în piept şi mintea ordonează cuvinte magice: “pierzanie”, “viaţă”, “sânge”, “foc”. Şi deschid ochii. Mă opresc la timp, înainte să fi făcut ceva necugetat.

- “Pleacă!!!”

Mă priveşte fix.. cu ochii roşii, arzând. Nici nu trebuie să-mi spună ce doreşte. Se simte şi numai din felul cum respiră... deasupra mea. Întind mâna spre el şi trec cu degetul peste botul lui... zgâriindu-l cu unghia.

- “Îmi aparţii. Fără mine nu exişti. Eşti al meu, Anducar, şi mă vei asculta.”

Se aude cum se crapă o piatră. A strâns-o între gheare. Şi nu zice nimic... ştie că am dreptate. Se întoarce şi îl privesc zburând spre munţi. Este frumos. Atâta putere adunată într-un singur trup. Trup de dragon. Dragonul meu!

picture.php

 

DeletedUser

Guest
Lucassa

M-am trezit de dimineata... ma simtem bine, asa ca m-am dus sa alerg cu fluturasii pe campie. Ador aerul racoros de dis de dimineata , culoarea macilor (inca am impresia ca sunt cea mai reusita creatie a mea)si cantecul albinelor. Dupa ce am mancat ceva nectar si-am baut un strop de apa m-am dus la oglinda sa vad ce mi fac restul jucariilor. Calutii de foc salbatici erau inca mahniti ca Lin-Lin si sta langa mine sa asculte povesti (da, da ! le adorrrra la fel ca si mine) si nu mai vrea sa alerge pe campiile albastre si sa se joace impreuna cu ei
Bazz bazz ...iar o ruga fierbinte, mai mult o soapta caci nu indraznea mai mult, ma gandesc: "ok, am chef..hai sa o ascult". E o fetiscana care se roaga iar si iar sa o iubeasca Balthazar... Altceva chiar nu are de facut creatura asta?Deja m-am enervat, cam insistenta fata.
Dau sa inchid receptia de rugaminti, dar urmatoarea vine prea repede.E o femeie tare agitata. Porneste un razboi in sud si ii e teama pentru fiul ei, plecat la culces de fructe cu cea mica. I-e teama sa nu fie recrutat cu forta de oastea imparateasca. Nimeni intreg la minte nu vrea sa traiasca in mijlocul razboiului spune ea(gandindu-se la copii)..si nici fara copii(gandindu-se la sine). Este multa dragoste, pasiune pentru cei dragi si multa ura pentru razboi in ruga ei, lacmile ii ard obrajii....hmmm am sa fac din fiul ei un cavaler puternic , iar fata daca e frumoasa, metresa pentru imparat. e mult mai bine asa decat sa se ofileasca muncind in camp. Ia sa-i vedem...ah..ce dulce e cea mica, cred ca mai bine mi-o fac preoteasa...da, asta am sa fac.
Am sa o iau in fiecare dimineata cateva minute, dar inainte am s-o intorc la mama-sa...
n-are rost sa piarda amandoi copii intr-o zi, prea multa durere trasnforma pe oricine in stana de piatra. Intai sa pun o vraja pe cel mic sa fie curajos si bun, si mai ales sa nu poata fi ranit decat cu arma de obsidian(sticla din vulcani). acum sa o apere pe cea mica dandu-se prins la recrutare...
Micuta fuge pangand.imi rupe inima. Ii spun de vraja asupra fratelui sa-si dea seama de binele ce l-am facut pentru ea. Sunt tare mandra de hotararea mea. Am sa ma distrez cat ea va invata sa ma invoce si sa faca vraji marunte, parca deja o vad...ha ha ha ....
Lin - Lin,ce parere ai despre asta? Ma duc sa-i tes rochita , lookul de tarancunta nu e potrivit cu o preoteasa a mea. Un trandafir de-argint o sa-i prinda coada. Rochita azurie de nu-ma uita va rade si va chicoti tinandu-i companie cand sunt eu ocupata la la la..o sa fie minunat!!!!

Lucassa isi poate schimba forma , dar Lin-Lin este
firehorse_6y3jio65.gif
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3207

Guest
Exista undeva,un loc,uitat de lume....Un loc magic,unde doar cei mai intelepti si mai curajosi dintre oameni ajung...Unii ii spun Paradis....altii ii spun Infern.....eu ii spun ACASA!
Acum 3.000 de ani,cand lumea oamenilor era impletita cu cea a dragonilor,a inceput un razboi....unii dintre oameni au ridicat demoni din alte lumi care au ars si omorat totul,om sau dragon.....la auzul vestii,Shadar,liderul de pe atunci al dragonilor,a hotarat sa salveze aceasta lume care cazuse in haos.
Trimitand peste tot cei mai puternici dragoni pe care ii stia,a reusit sa impinga demonii pana cand acestia au ajuns sa mai detina o singura fortareata,in mijlocul padurii...insa neamul oamenilor,sedusi de puterea si bogatia pe care demonii le-o ofereau,au uitat cate vieti nevinovate pierisera din cauza lor!
Imparatii oamenilor au hotarat astfel sa-l tradeze pe Shadar...Cu ajutorul oamenilor demonii au reusit sa invinga dragonii,insa fapturile intunecate si-au dat seama ca sunt prea slabe fara oameni....asa fiecare demon poseda o parte a omului....cand demonul se trezeste la viata,omul nu mai are nico putere asupra lui....
Dragonii afland de tot ceea ce se intamplase,s-au dus in lumea lor....acel Paradis , cum il numesc oamenii.....astfel s-au inchis pentru totdeauna legaturile dintre cele doua specii.....sau cel ptin asa s-a crezut...
Afland ca demonii marsaluiesc spre pesterile ocupate de dragoni,Shadar a plecat in graba cu ceilalti,lasand in urma un sigur ou...care a fost luat de catre oamenii neintinati de catre rautate si dus departe...undeva unde nu va putea fi gasit........Insa o vrajitoare a dat de urma oului,pe care prin puteri magice l-a spart,iesind din el un dragon negru,cu puterera de a aduce viata sau moarte doar printr-o singura suflare...
picture.php

Dar asta se intampla demult....acum sunt captiv in munti,incercand sa scap de aura demonica pe care o emana vrajitoarea...insa nu pot sa scap,e prea puternica....acum!
Insa odata si odata to va deveni cineva mai puternic decat ea....atunci imi voi putea duce planurile mele la bun sfarasit!
Insa degeaba vorbesc...cavalerii morti din jurul meu nu pot sa inteleaga....insa stiu pe cineva care va putea sa ma ajute....
Dar cum as putea da de el???
Eu nu pot sa plec de aici....locul asta este singura bariera intre mine si ea.....cel putin pana gaseste o vraja destul de puternica cat sa distruga echilibrul magic al acestui loc!
Trebuie sa-l aduc cumva aici....va trebui sa il fac sa viseze ca aici va gasi ceea ce cauta mai mult....insa eu nu pot face asta....trebuie s-o conving pe vrajitoare sa faca asta in locul meu....
Dar cum?
 

DeletedUser

Guest
CAPITOLUL IX–Legenda

Undeva,in inima Padurii Umbrelor exista o vrajitoare pe nume Salena.Se spune ca ar detine secretul tineretii vesnice ,ea insasi avand mai bine de 800 de ani. Unii oameni spun ca ar avea pact cu insasi diavolul,dar nimeni nu stie sigur daca este de partea binelui sau de partea raului. Circula nenumarate zvonuri si legende despre vrajile pe care le face si despre puterea enorma pe care o detine, cel mai putin cunoscut dar totusi cel mai important dintre toate fiind acela ca intr-o vreme ar fi fost indragostita de un om de rand ,care a fost ucis. Nu dragostea pentru un muritor e partea importanta a legendei ci faptul ca vrajitoarea a ramas insarcinata de la acesta,astfel ca orice om, a nascut cand a venit momentul ,o fetita care urma sa aiba un destin mareţ.Nu se stie din ce motiv Salena a abondonat fetita undeva la marginea padurii aruncand asupra ei o vraja si lasad-ui un medallion in forma de stea cu şase colturi,care sa o protejeze de toti cei care-i voiau raul.Vraja aruncata era una deosebita care facea copila sa ramana bebelus,sa nu simta frig si foame pana cand cineva vrednic o va gasi si o va creste,astfel implinindu-se maretul destin al acelei copile.
images
Mai tarziu…..
Intr-o zi ploioasa de toamna ,un om pe nume Dar s-a ratacit prin padure.Era intuneric,iar vantul sulfa cu putere si atata racie incat il simtea pana in oase.In acest haos intunecat ,parea ca n-are scapare.In goana lui a auzit plansul unui bebelus.La inceput l-a ignorat,dar apoi a incepand sa-l mustre constinta si dandu-si seama ca oricum nu are scapare a pornit spre sursa zgomotului.Cand a ajuns nu i-a venit sa-si creada ochilor!In scorbura unu stejar batran de vreo 1000 de ani ,infasata intr-o paturica rosie de matase statea o copila foarte frumoasa.Dar se uita o vreme la ea ,dupa care intra si el in scorbura stejarului asteptand sfarsitul furtunii cu bebelusa in brate.
Intere timp ,Salena ii privea pe cei doi cu mare atentie ;avea grija de ei..
picture.php
images

Cu putin ajutor din partea Salenei ,cei doi au trecut cu bine peste acea noapte furtunoasa,iar dimineata,Dar impreuna cu bebelusa a plecat la casa lui , avand grija de micuta parca ar fi fost fata lui..I-a pus numele Lisa .
Lisa a crescut necunoscandu-si originile si destinul ,crezand ca Dar este tatal ei si ca mama ei murise in timpul nasterii.Cu toate acestea Lisa nu se simtea niciodata in apele ei,se simtea singura si diferita de toti ceilalti.
Intr-o noapte la fel de urata ca cea in care Lisa a fost gasita ,Dar decide sa-i spuna adevarul si anume ca este un copil gasit ,datorita oamenilor care barfeau prin sat si care mereu o dispretuiau din aceasta cauza.Auzind acestea ,fata fuge de acasa,hotarata sa-si gaseasca adevaratii parinti,cu toate ca afara domnea o furtuna ingrozitoare…..
picture.php

Intamplarea face,ca la fel ca Dar,si ea se rataceste prin Padurea Umbrelor si ajunge la aceeasi scorbura in care a fost gasita.Lisa decide sa petreaca acolo noaptea. Dimineata nu mai era nici urma de furtuna:in aer se simtea mirosul proaspat al padurii ,soarele isi furisa razele printer crengile copacilor iar vantul adia usor.Cand s-a trezit,a gasit un medallion in forma de stre cu o piatra albastra la mijloc,aruncat undeva in scorbura.Dupa o clipa de gandire,fata decide sa pastreze medalionul,crezand ca i-a purtat noroc in acea noapte.Si cata dreptate avea!...
Acela era chiar medalionul pe care-l pierduse acum mult timp,medalionul primit de la mama ei,Salena….
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
PERICOLUL

Era de cateva zile aici, in aceasta padure. Incepea sa urasca scorbura in care statea, iar pentru a-i tine caldura nu avea decat o patura pe care Arachne i-o imprumutase cu atata “bunavointa”. Oare la ce se asteptase cand a venit dupa ea ? Nici el nu mai stia, stia doar ca trebuie sa o faca, sa o vada din nou. In plus, mai era cealalta problema pe care nu stia cum sa i-o spuna.
Balthazar se opri din gandurile sale, ceva i se parea a fi in neregula. Padurea dintr-o data era mult prea linistita, niciun animal nu mai scotea vreun sunet. De cand era aici, niciodata nu a fost asa, parca ceva ameninta intreaga padure iar animalele isi cautau adapost, fugisera din acel loc. In acel moment observa unul din Spiritele Padurii, cel care il supraveghea. Zacea la pamant, mort sau poate adormit. Nu auzise nicio lupta, nu simtise pe nimeni asa de aproape. Sa fie oare o vraja ? Arachne... poate se afla si ea in aceeasi stare. Trebuia neaparat sa ajunga la ea.
Se ridica usor din scorbura si se strecura cat a putut el de in cabana. Deschise usa si....
-Vad ca si tu ai simtit primejdia, sopti incet Arachne.
-Da, ceva nu este in regula. Prea multa liniste, iar unul din Spiritele Padurii zacea ca si cum ar fi mort sau lesinat. Sa fie o vraja ?
-Posibil... dar cine sa faca asta ?
In timpul acesta, in jurul cabanei se strangeau din ce in ce mai multe umbre, oameni inarmati care asteptau ceva, ordinul de a ataca.
-Ce facem, suntem inconjurati , spuse Balthazar ?
-Avem de ales, luptam cu ei fara sa stim cine sunt, ce pot face sau scapam de aici. Cavalere, daca am invatat ceva de la tine este sa am mereu o cale de scapare. Exista un tunel de salvare, intrarea este sub podeaua cabanei.
-Domnita, ma faci mandru de tine, ai fost un ucenic bun. Trebuie totusi sa creem o diversiune, nu va trece mult de la momentul in care vor intra in cabana si vor gasi tunelul.
Spunand aceste cuvinte Balthazar lua din semineu un lemn arzand si incepu sa dea foc la obiectele din jur. Curand acestea ardeau, focul se imprastia si mai mult. Cei doi desfacura usa din podea si se strecurara in tunel. In acest timp cabana ardea din ce in ce mai mult. Unul din soldatii care inconjurasera cabana se apropie de un alt barbat care purta o pelerina nelasand sa se i vada fata.
-Maestre Tarin, cabana arde. Soldatii mei nu se pot apropia acum de ea sa vada ce este cu cei doi, daca sunt acolo sau nu. Trebuie sa asteptam sa se stinga focul. Ce doriti sa facem?
- Nu mai avem timp sa ii cautam si apoi sa iesim din padure in siguranta. Vraja va inceta in curand, iar Spiritele padurii se vor trezi si nu vor fi deloc fericite. Trebuie sa ne retragem, au scapat de data asta. Arhidiaconul Maxentius nu va fi deloc fericit cand va afla ce s-a intamplat aici.
In acest timp, Arachne si Balthazar se tarau prin tunel ajungand la o mica pestera. Inauntru se gaseau arme, provizii si lemne pentru foc. Intrarea in pestera era blocata de o usa masiva din fier.
-Frumos adapost, imi place cum l-ati decorat domnita, spuse Balthazar.
Nu termina bine de spus aceste cuvinte ca Arachne se apropie de el si tinand in mana pumnalul cu semnul dragonului si il ridica amentitor:
-Acei oameni care ne-au atacat, ii stii de undeva. Ti-am vazut privirea cand te uitai pe fereastra, ceva iti parea cunoscut.
-Lasa acel pumnal, daca doreai sa il folosesti nu mai spuneai nimic, actionai deja. Da, a fost ceva cunoscut. Unul din oamenii de acolo, avea pe pelerina un semn cunocut, semnul Sectei.
-Secta, cine sunt ei ? Nu am auzit nimic despre ei si ce vor de la tine, noi ?
-Acum ceva timp, cand te cautam pe tine, am observat ca cineva isi extinde influenta pe acest taram. Chiar si unii dintre lorzii aflati sub influenta mea au schimbat tabara, asa ca am inceput sa investighez. Informatii multe nu am putut strange despre ei, isi spun simplu Secta. Se pare ca sunt o organizatie foarte veche, de milenii, care a stat mai mult in umbra, cel putin pana acum. Scopul lor e sa trezeasca la viata ceva ce ei numesc Ahmon.
-Si ... simt ca mai ceva ce nu-mi spui. Spune tot, nu mai ascunde nimic.
-Cautand informatii despre Secta unul din oamenii mei mi-a spus despre o procesiune pe care a vazut-o intr-un templu de al lor. La ea lua parte si un baietel. Omul meu l-a vazut pentru scurta vreme la fata, pe frunte, in partea dreapta avea un semn, o pata in forma semiluna. Din pacate, la scurt timp dupa ce mi-a povestit aceste lucruri a disparut. Presupun ca a fost descoperit si omorat. Acum ceva timp, pana sa te cunosc, am avut un copil, un baietel . Nu o iubeam pe mama lui, dar la acel moment mi-a fost de folos. La putin timp dupa nasterea copilului, castelul in care se aflau el si mama lui a luat foc. Toti oamenii mei au fost ucisi. Nu am putut gasi nicio urma, indiciu care sa ma duca la cei care au facut asta. Am presupus ca au murit. Acum, insa, dupa ce am aflat de acel copil, cu acel semn nu mai stiu ce sa spun. Arachne, am nevoie de ajutorul tau. Mi-am folosit toate resursele mele si nu am putut afla nimic, nicio alta informatie. Stiu ca ma urasti, ca nu o sa ma ierti niciodata pentru ceea ce am facut, dar hai sa lasam asta la o parte, pana descoperim ce este cu acea secta, cu baietelul. Orice ar face Secta nu este de bine, va aduce multa durere multor oameni. Dupa ce aflam putem sa ne duelam unul cu altul, sa faci orice anume doresti tu. Te rog, ajuta-ma.
 

DeletedUser

Guest
Arachne simti cum ii ingheata sangele in vene…"Un copil?? Al lui??.." Il privi rece si pentru prima oara de cand il cunoastea citi ingrijorare pe chipul lui. Se vedea clar ca ii pasa de soarta acelui baietel..baietelul lui.
"Oare Balthazar chiar stie sa iubeasca?Exista in lumea asta fiinta de care sa ii pese?.."se intreba ea in gand, nelasandu-si mimica fetei sa-I tradeze gandurile.
Isi baga pumnalul inapoi in teaca si indreptandu-se catre usa de fier spuse cu o voce joasa:
- Am auzit ca in inima Padurii Umbrelor traieste o vrajitoare puternica, se numeste Salena. Nu am intalnit-o niciodata dar i-am simtit puterea de multe ori. Daca este cineva in stare sa te ajute sa-ti gasesti fiul, nu vad pe altcineva mai potrivit decat ea. Mergi si caut-o, vorbeste-I si poate o indupleci sa te ajute, eu nu o pot face.
Si deschizand usa de fier se intoarse catre el spunand:
-Este momentul ca drumurile noastre sa se desparta, cavalere. Mergi si indeplineste-ti destinul, regaseste-ti fiul si protejeaza-l de tot raul care il pandeste!
Prin deschizatura usii se vedea padurea..totul revenise la normal semn ca efectul vrajii nestiute trecuse. In prag se ivi o umbra care se agita nelinistita. Arachne o privi zambind si I se adresa:
- Sunt bine, a trecut totul. Nu trebuie sa va mai faceti griji pentru siguranta mea. Prieten drag, ai grija ca musafirul meu sa ajunga pe taramul vrajitoarei cu bine. Iti incredintez viata lui si ma astept sa il protejezi asa cum m-ai proteja pe mine.
Balthazar privea si asculta mut tot ce se intampla. Nu-I venea sa creada ca Arachne refuza sa il ajute si ca..il alunga.
- Asculta-ma, Arachne! Fara tine nu voi putea reusi sa imi gasesc fiul si sa impiedic nenorocirea pe care o pune Secta la cale!
- Ba da, vei reusi! Trebuie! Este destinul tau si nimeni altcineva nu o poate face pentru tine. Si privind catre umbra nelinistita din fata usii adauga: Mai mult decat atat nu pot face pentru tine. Vei avea langa tine pe unul dintre prietenii mei de suflet, care te va proteja atata timp cat vei fi in Padurea Umbrelor, apoi..totul ramane in seama ta! Drum bun, cavalere, si fie ca soarta sa fie de partea ta si sa iti regasesti fiul!.
- Ne vom mai revedea vreodata? sopti Balthazar cautand privirea femeii.
- Probabil ca nu, cavalere! raspunse femeia zambind. Acum ai alt destin si trebuie sa il urmezi..

Pentru o clipa,lui Balthazar ii trecura prin minte crampeie din momentele petrecute alaturi de cea pe care o privea acum, poate, pentru ultima oara..altfel isi imaginase sfarsitul.
Si totusi, trebuia sa plece in cautarea fiului sau..
Isi ridica pelerina cazuta langa el si se indrepta spre usa cu privirea tinta inainte.
- Ramai cu bine, domnita! spuse Balthazar pasind pragul usii.
- Mergi sanatos, cavalere..

Arachne inchise usa grea de fier in urma lui si o umbra de tristete ii strabatu chipul...Nu isi explica foarte bine de unde venea regretul. In ultimii ani singurul ei tel era sa isi razbune familia, sa-l ucida pe Balthazar si acum...totul se schimbase intr-o clipa. Nu putea lasa copilul acela fara tata, nu ii putea face lui ceea ce Balthazar i-a facut ei..
Copilul acela ii schimbase complet cursul vietii si nici macar nu il cunostea. Era doar un copil..fiul lui Balthazar..

Deschise din nou usa si se strecura afara. Luna isi arata stralucirea printre crengile copacilor. Arachne se aseza pe o buturuga si privea cerul..parca asteptand.
- Sunt aici.. Se auzi o voce calda de femeie.
- Salena..rosti Arachne. Ai venit..
- Da, Arachne, este vremea sa-mi inapoiezi ce ti-am daruit.
- Stiu, Salena..sunt pregatita.
- De ce ai renuntat? Puteai sa-l omori de atatea ori dar ai ales sa nu o faci! De ce?
- Asa a fost sa fie, Salena!raspunse Arachne zambind. Poate soarta a vrut ca eu sa aflu intai de fiul lui si apoi sa hotarasc ce voi face. Cand am cerut sa-mi daruiesti nemurirea, am jurat ca-mi voi razbuna familia, ca Balthazar va muri dar..nu imi pot pastra nemurirea cu pretul nefericirii unui copil. Nu pot.
- Arachne, legamantul este legamant! Te-am avertizat de atunci ca nu poate ramane in viata decat unul dintre voi iar tu ai ales in noaptea aceasta ca cel care ramane in viata sa fie el. Oricat de mult as regreta ca fac asta, trebuie sa respect legamantul.
- Stiu, Salena. Iti multumesc pentru momentele in care ai fost langa mine si pentru prietenii minunati pe care mi i-ai daruit drept gardieni in toti anii acestia. Tie si lor va datorez viata.
Arachne se ridica de pe buturuga si porni catre inima padurii. Salena ii mergea alaturi parca plutind, abia atingand pamantul cu rochia ei stravezie. Era invaluita intr-o lumina dulce care , treptat, o cuprinse si pe Arachne. Paseau tacute spre intunericul din inima padurii..iar Arachne stia ca este un drum pe care nu il va mai face inapoi..
 
Ultima editare de un moderator:

Nihilius

Membru activ
Lungul drum .....

Arachne disparuse... nu mai era cu el. Mai aveau vreun rost toate acestea, tot ce facuse el pentru a o gasi ? Rascolise cerul si pamantul, cercetase si cel mai mic indiciu care il primise, lunile devenisera ani . Apoi o gasise. Era mai frumoas ca oricand, dorea asa de mult sa lase totul, toata ura, totul si sa o stranga in bratele lui, sa ii mangaie parul, sa o simta la pieptul sau.... de ce naiba nu facuse asta atunci, de ce ? Statuse atata timp cu ea, se duelasera in cuvinte in loc sa o stranga in brate, sa ii spuna ca o iubeste mai mult decat orice. Era obosit, obosit de tot si de toate, dorea sa doarma, o mie si una de nopti, sa se trezeasca si iar sa doarma. O iubea, dar la ce il ajuta asta, nu contase. Stia cat de mult gresise, cat ii inselase toate asteptarile, visele... Nu stia de ce facuse asta, de ce.
Se facu lumina, Soarele isi arunca razele lui asupra Padurii. Balthazar statea in continuare rezemat de un copac, pe alta lume parca. Usor stropii de ploaia isi facura aparitia vrand parca sa spele toate tristetea, toata acea atmosfera incarcata. Una din naluci se aproprie de Balthazar si il trase usor de mantie.
-Trebuie sa va adapostiti de ploaie, se pare ca va incepe furtuna.
Nu primi niciun raspuns, cavalerul se intoarse usor cu fata spre el si zambi, parca neintelegand ceea ce se petrece. Isi intoarse iar privirea cautand ceva, ceva ce nu mai era acolo.. o cauta pe ea. Era departe acum, plecase si il lasase singur... singur.
Putinii stropi de ploaie se transformasera acum intr-o furtuna in toata regula, tunetele se auzeau in departe, fiind parca ecoul unui razboi dus sus , sus in ceruri. Fulgerele strabateau cerul, lovind din ce in ce mai aproape Padurea. Balthazar se ridica si se indrepta spre armasarul sau. Il incaleca si disparu lasandu-se purtat de el spre iesirea din Padure. Nu mai suporta padurea asta, nu mai suporta nimic. Nici macar pe el nu se mai suporta, pentru prima data in viata lui era dezamagit de sine.
Zile intregi goni prin Taramul de nicaieri, luand pauze pentru a-si odihni armasarul, apoi pleca iar, grabindu-se spre acel loc unde trecutul era asa de prezent. Devenise precum o stafie, nedormit, nemancat... nu conta insa nimic, tot ce conta era sa ajunga acolo. In cele din urma, intr-un ceas tarziu in noapte ajunse. Lasa calul se mearga din usor cand intra pe ulita satului. Din loc in loc, cate o lumina se vedea, semn ca satul nu era parasit. Se schimbase asa de mult de cand nu mai fusese aici, deabia isi amintea aceste locuri. La marginea satului, pe un deal, intr-o casuta se vedea fumul cum iese pe cos. Era locuita ? Cine oare statea acolo ? Se aproprie si intra pe neasteptate. In fata lui se afla o femeie cu copil in brate incercand sa il linisteasca din plans. Langa ea un barbat cautand in priviri parca ceva cu care sa se apare.
- Cine esti tu, intreba barbatul ?
- Eu.. un calator. M-am ratacit in noapte si cautam adapost. Este casa voastra?
- Nu, nu este casa noastra... eu cu familia mea am fugit din calea unor talhari si am ajuns aici. Am gasit casa parasita, am intrebat pe localnici, ne-au zis ca putem sta, proprietarii erau morti de mult probabil. Ia un loc, probabil ca esti obosit, o sa-ti pun ceva sa mananci imediat, o sa leg calul in grajd si ii dau niste orz si lui. Nu avem mult, dar ce avem este si al tau, il putem imparti.
- Multumesc , dar am ceva de facut inainte. O sa revin, aveti grija de calul meu pana una alta, e obosit, am facut un drum lung.
Spunand aceste cuvinte, Balthazar iesi din casuta si se indrepta usor spre un copac aflat in apropriere. Ajuns langa el se oprii privind cele 2 cruci. Se intinse langa copac scoatand de la piept un medalion pe care il deschise lasandu-se sa se vada la lumina lunii fetele a doi oameni.. parintii sai.
- Sunt din nou acasa, dupa atata timp. Probabil ca va intrebati ce am mai facut ....de ce sunt acum aici. Nu stiu nici eu. Dupa toate cele intamplate am vrut sa vin acasa, iar aici.. aici e ACASA, sunteti voi. Imi pare rau ca v-am dezamagit, ca am ajuns ceea ce sunt acum. Nimic nu va compensa raul facut de mine, sangele pe care l-am facut sa se scurga. Totul e gresit, tot. Nu stiu ce sa fac, nu mai stiu. Ar trebui sa am un obiectiv, secta, sa aflu ce este cu acel baiat, dar... nu am forta de a cauta, de a ma lupta. Mi-e dor de voi, tare dor. Mi-e dor sa fiu un copil, doar un copil care alerga pe ulitele satului jucandu-se cu alti copii, venind acasa julit incercand sa isi acopere vanataile pentru a nu ma certa, a nu va face griji pentru mine. Doar voi mi-ati mai ramas, sunteti alaturi de mine. Nu merit asta, pana si voua v-am intors spatele... nu merit nimic bun. Nimic...
Isi stranse pelerina in jurul sau , in maini tine acum medalionul cu parintii sai. Cumva, adormi asa, sprijinit de acel copac. In casa, copilul incetase se planga, el si parintii lui dormind acum linistiti.
 

DeletedUser

Guest
Capitolul XI
Partea I –Socoteli neincheiate

Zorii zilei au inceput sa apara.Balthazar era inca acolo,langa stejarul batran,de pe a carui frunze cadaeau lin picaturile de ploaie una cate una.Vantul sufla incet,iar el,desi ud din cap pana-npicioare .statea nemiscat meditand la cele intamplate...Se gandea la doamna lui ,frumoasa Arachne , la parintii lui,pe care n-a mai apucat sa-i vada in viata,la toate persoanele nevinovate pe care le-a ucis cu sange rece,dar mai ales la baiatul lui,care ar mai putea fi in viata.In cele din urma,decide sa porneasca in cautarea baiatului,indiferent cu ce pret.A incalecat si a pornit la drum ,spre padurea Enchantia,in cautarea unei vrajitoare pe nume Salena ,poate singura persoana de pe pamant care ar putea sa-l ajute sa-si gaseasca fiul. Drumul spre padure e lung si foarte primejdios,dar el merge cu toata viteza,ca o stafie care nu-si gaseste linistea sufleteasca...
Merse el asa zile in sir ,strabatand munti,dealuri si campii , indurand arsita,vant si furtuni de vara pana cand a ajuns intr-un sat ,unde a oprit la hanul Trei Galbeni pentru a intreba de drum si a afla mai mute despre vrajitoare.Acolo da de un marinar batran,trecut prin multe din incercarile vietii.Se apropie de masa la care statea marinarul,se aseaza si comanda ceva de baut.Dupa cateva minute cei doi incep o discutie:
-Cine esti si ce cauti aici,in acest loc aproape parasit?
-Eu...sunt un calator,care doreste sa afle mai multe legat de zvonurile despre o vrajitoare care ar trai in padurea Enchantia.Ce credeti ,sunt adevarate?Chiar poate sa vada viitorul sau sa gasesca persoane disparute cu puterea unui singur gand?Dar ce e mai important,ea chiar exista?
-....Salena...
-Va sa zica,stiti ceva despre aceste zvonuri?Daca da,va rog spuneti-mi tot ce stiti.Osteneala dumnneavoastra va fi rasplatita.
-Multi oameni,mai ales cei tineri,nu mai cred ca Salena exista cu advarat,insa eu sunt batran,am vazut si am trecut prin multe.Va pot spune sigur ca ea exista si este mai puternica decat va puteti imagina!Ce ai insirat dumneata acolo ,sunt doar fleacuri!Ea ,pe langa ce ati spus,mai cunoaste si secretul tineretii vesnice,avand mai bine de 800 de ani.Mai circula nenumarate legende dar cea mai fascinanta dintre ele este ca Salena ar avea un copil,undeva intre oameni,care,se spune ca va avea un destin maret.
-Multumesc mult domnule!Mi-ati fost de mare ajutor!Va mai pot pune o ultima intrebare?
-Desigur...
-Care este cel mai scurt drum spre padurea Enchantia?
- Cel mai scurt drum acolo,fiind totodata si unicul drum e sa mergeti prin Desertul Stancos,un taram arid aflat undeva la vest de Padurea Umbrelor.Daca ati mai fost in acea padure probabil ati ajuns la prapastia din marginea padurii.O prapastie care parea infinita in lungime,latime si adandime.. Ei bine,aceasta prapastie care pare fara sfarsit se stramteaza la capatul acestui desert,fiind vizibila bucata de pamant de pe cealalta parte si anuma padurea Enchantia,insa nu va sfatuiesc sa mergeti pe acolo
-Nu trebuie sa va faceti griji!Am trecut prim incercari si mai grele decat traversarea unui desert! Spuse Balthazar bagand mana in buzunar si scotand doi galbeni pe care îi pune pe masa,dupa care porneste spre iesire.
-Domnule,stati o clipa!Nu am terminat tot ce aveam de spus!Eu nu-mi fac griji pentru primejdiile desertului,ci pentru primejdiile ce va asteapta la prapastie!Peste prapastie este construit un pod de franghii ,foarte vechi numit “Poarta Iadului” ,care este pazit de ultimul dragon viu de pe pamant,dragonul Salenei,pe nume Aducar. Acesta poate sa ucida un om doar cu rasuflarea lui de foc,sau sa-l stiveasca ca pe un gandac,nu pot trece numai oamenii cu intentii pure,toti ceilalti fiind nimiciti!
-Multumesc pentru tot!Sper sa ne mai revedem.
Dupa aceasta discutie Balthazar a pornit spre padure,nepăsându-i de primejdiile care-l asteaptaă acolo,nu inainte de a-si face provitii pentru aceasta calatorie lunga si periculoasa.
Intre timp ,nu foarte departe,undeva in Padurea Umbrelor,Lisa mergea singura ...Intr-un taziu a ajuns la o prapastie care parea infinita.Nestiind ce sa faca merge pe marginea ei ,spre apus.Pe masura de inainteaza,padurea se rareste iar pamantul parca e din ce in ce pai uscat .A pasit intr-un fel de desert,care nu era ca celelalte,deoarece nu era nici macar un fir de nisip,numai stanci.Singurul lucru care-l aseamana cu un desert este caldura insuportabila si uscaciunea.Sperand ca acest desert nu e de mari intinderi,Lisa isi continua drumul...Au trecu deja cateva zile de cand Lisa era in desert.Apa era pe terminate iar hrana nu mai avea deloc...era disperata!De intors nu se putea intoarce,deoarece drumul e prea lung,si nu ar rezista atata timp fara apa.Dar daca merge inainte,are sanse mai bune?Nu se stie...
Dupa inca un timp bun de mers ,Lisa lesina ,cazand de pe cal.Se pare ca nu mai are nici o scapare!
Balthazar ,venea si el grabit spre prapastie cand,deodata a zarit ceva care lucea in departare.La inceput a ignorat acest aspect dar cu cat inainta acele sclipiri prindeau contur...era o fata!Balthazar se apropie de ea si îi ia pulsul.Era foarte slab...Balthazar hotaraste sa faca popas acolo si sa aiba grija de fata.Se uita la ea,gandindu-se ”Ce norocoasa e aceasta copila!Daca nu avea acest medalion la gat ar fi pierit,deoarece stralucirea lui mi-a atras atentia...Oare ce cauta ea aici,in acest loc uitat de lume?....”
A doau zi dimineata ,Lisa isi deschise ochii uitandu-se direct in ochii lui Balthazar.Nici unul din ei nu spunea nimic.Parca conversau doar cu privirea.Dupa cateva clipe de tacere ,Lisa rosteste un singur cuvant “multumesc!”,urmat de alte clipe de tacere....Intru-n tarziu,Balthazar,dezmeticindu-se spune:
-Cine esti si ce vant te-a adus in acest loc in care nici macar stafiile nu bantuie?
-As putea sa intreb si eu acelas lucru,dar fiind ca mi-ai luat-o inainte am sa raspund.Sunt in cautarea mamei mele.M-am ratacit iar acum n-am nici cea mai vaga idee unde sunt.
-Esti in Desertul Stancos.Nu-mi spune ca si tu vrei sa ceri ajutorul vrajitoarei...
-Despre ce vrajitoare vorbesti?
-In padurea Enchantia ,aflata dincolo de prapastia ce se vede acolo,in departare ,traieste o vrajitoare pe nume Salena,cu puteri magice de neinchipuit!Nu exista lucru in lume,pe care ea sa nu-l poata face!
-Inseamna ca m-ar putea duce la mama mea....Te rog ia-ma cu tine!Fac orice-mi ceri!Imi dau cuvantul ca nu voi fi o povara.
-Nu!E prea periculos pentru o copila ca tine!Sti macar sa manuiesti vreo arma,ceva?
-Ma descurc binisor cu spada.
-Sa te vad!Spuse Balthazar aruncandu-i o spada.Cei doi au inceput sa lupte.Desi Balthazar era un luptator nemaipomenit,Lisa nu a renuntat usor.Desi a luptat cat a putut ea de bine,nu a reusit sa-l infranga pe Balthazar.Cu toate acestea el zambi:
-Cine te-a invatat sa lupti?
-Tatal meu adoptiv.
-Sa sti ca ai un potential mare...
-Deci pot sa vin cu tine?
-Oricum,din cate te vad,nu vei renunta,deci poti sa vi cu mine...Dar nu-mi sta in cale!Daca nu-ti convin deciziile pe care le iau poti pleca oricand!
-Multumesc!
-Cum te numesti?
-Lisa,tu?
-Numele meu este Balthazar.
Dupa acestea cei doi pornesc la drum impreuna .in cautarea vrajitoarei Salena nestiind cate aventuri si pericole îi asteapta.
 
Sus