Crescuta forta de atac a Pegasilor

  • Autor subiect stupiddevil
  • Data de început

DeletedUser

Guest
sa zicem ca pa(puterea de atac) e x;
aplicam vraja de atac, pa devine 1.1*x;
aplicam vraja de aparare, pa devine 0.9*1.1*x, iar asta inseamna
9/10*11/10*x = 99/100*x.

Concluzionam ca dupa aplicarea ambelor vraji, aparatorul iese in castig. Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici tu mai sus, ca nu prea folosesti virgule.

In mod ciudat, eu stiam ca vrajile nu se pot aplica simultan. :confused:
 

DeletedUser

Guest
Pai exact,nici nu se aplica simultan,se aplica aceleasi valori,pe rand(daca aparatorul aplica dorul si apoi atacatorul aplica putera eroica,cel dintai va avea un avantaj;daca atacatorul este primul atunci acesta va avea un avantaj) ).
 

DeletedUser

Guest
Din cate stiu vrajile se aplica la valoarea initiala si nu se cumuleaza. Asta insemnand ca formula de mai sus a lui dinnot nu e valabila iar o vraja ce creste puterea cu 10% poate anula una ce scade puterea cu 10%... Totusi nu sunt 100% ca asa e.
 

DeletedUser

Guest
Din cate stiu vrajile se aplica la valoarea initiala si nu se cumuleaza. Asta insemnand ca formula de mai sus a lui dinnot nu e valabila iar o vraja ce creste puterea cu 10% poate anula una ce scade puterea cu 10%... Totusi nu sunt 100% ca asa e.
Nu esti 100% sigur? Nu inteleg de ce sa nu fii sigur cand e foarte clar(parerea mea),altfel ,zic eu,nu ar fi posibil( jocul e facut de germani;))
 

DeletedUser

Guest
Pai nu e chiar asa clar.. Stiu sigur ca vrajile ofera avantaje doar la valoarea initiala, necumulandu-se cu o alta vraja sau o alta functie a jocului (vorbesc aici de premium). Nu sunt insa foarte sigur daca acest lucru e valabil si pentru vrajile aplicate trupelor sau doar cele aplicate oraselor.

Formula corecta e "(0.1 *x) + (-0.1 *x) + x = puterea atacului", unde x este puterea initiala a atacului. Astfel cele doua vraji se anuleaza reciproc.
 

DeletedUser

Guest
eu cred ca ar fi bine sa fie crescuta forta de atac a pegasilor la nivelul carelor de lupta sa zicem

pegasii sunt buni in aparare si se misca repede dar tinand cont de faptul ca nu ii poti trimite sprijin decat pe orase care venereaza atena si mai departe tinand cont de faptul ca penalitatile pentru venerarea aceluiasi zeu pe mai multe orase sunt foarte mari inorogii nu au practic nici o utilitate in afara de cazul in care ai 1 sau 2 orase care venereaza atena

de la 3 orase in sus devine extrem de nerentabil sa venerezi acelasi zeu si din cauza asta unitatile mitice isi pastreaza utilitatea numai pe orasele de atac
prin faptul ca pe langa atac au si un defence destul de bun sau au un def slab dar au un atac mult mai bun decat unitatile normale

singurele unitati mitice care se abat de la aceasta regula sunt cele de la atena

contra inteleg ca de abia acum te ai apucat de jucat insa pegasii sunt perfecti asa cum sunt acum,40 de pegasi ii inteapa in fund pe ponei de a 2 oara nu se mai intorc :))(propunere noob-ista sa zic asa)

cand o sa ajungi la 20-30 de orase o sa vezi si o sa intelegi motivul pentru care dak venerezi acelasi zeu pe mai multe orase ai penalitati mari
 

DeletedUser

Guest
Ai dreptate norbit,chiar eu am spus ca se aplica aceleasi valori,deci,sa zicem:
putere de atac=100=>100 +10/100(puterea eroica)=110(putere dp aplicare p.e)
100- 10/100(dorul)=90
110+90=200/2=100 p.a =>vrajile se anuleaza reciproc(daca vrajile se aplica aceleasi valori) q.e.d
 

DeletedUser

Guest
nu se anuleaza rezultatul e 99 puterea de atac(DAK AR FI POSIBIL SA LE DAI PE AMNDOUA,insa nu se poate)

aplici dor -. P_A=90 aplici puterea eroica 90*0,1=9 ->90+9
aplici puterea eroica ->110 aplici dorul 110*0,1->11= 99
 
Sus