Crescuta forta de atac a Pegasilor

  • Autor subiect stupiddevil
  • Data de început

DeletedUser

Guest
eu cred ca ar fi bine sa fie crescuta forta de atac a pegasilor la nivelul carelor de lupta sa zicem

pegasii sunt buni in aparare si se misca repede dar tinand cont de faptul ca nu ii poti trimite sprijin decat pe orase care venereaza atena si mai departe tinand cont de faptul ca penalitatile pentru venerarea aceluiasi zeu pe mai multe orase sunt foarte mari inorogii nu au practic nici o utilitate in afara de cazul in care ai 1 sau 2 orase care venereaza atena

de la 3 orase in sus devine extrem de nerentabil sa venerezi acelasi zeu si din cauza asta unitatile mitice isi pastreaza utilitatea numai pe orasele de atac
prin faptul ca pe langa atac au si un defence destul de bun sau au un def slab dar au un atac mult mai bun decat unitatile normale

singurele unitati mitice care se abat de la aceasta regula sunt cele de la atena
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ce zeitate păgână venerezi ? Că mie îmi dă cu virgulă la ,,inorog'' :D
 

DeletedUser

Guest
Dacă îți pui puțintel mintea la contribuție, ai să vezi că poți trimte orice unități mitice ca suport, oriunde. :d

Eu am descoperit până acum două modalități de a face acest lucru, pentru două situații de joc diferite.
 

DeletedUser

Guest
Dacă îți pui puțintel mintea la contribuție, ai să vezi că poți trimte orice unități mitice ca suport, oriunde. :d

Eu am descoperit până acum două modalități de a face acest lucru, pentru două situații de joc diferite.

?!? cum
poti sa schimbi zeul pe orasul caruia ii trimiti sprijin dar asta e o aiureala..
alta metoda nu vad
 

DeletedUser

Guest
Dacă o faci cum trebuie, nu e o aiureală. Consumi punctele de favor și schimbi, temporar, zeitatea. Dezavantajul ar fi că pierzi eventualele unități mitice ale zeității vechi.

Și..hai..că poți! Altă situație de joc în care poți muta unitățile mitice de pe polisul 1 pe 2, indiferent de zeitatea venerată?
 

DeletedUser

Guest
Altă situație de joc când poți muta unitățile mitice este la momentul cuceririi.

Trimiți unitățile mitice împreună cu nava de colonizare. Unitățile mitice vor rămâne în acel polis, indiferent de ce zeitate se venerează acolo sau indiferent de ce zeitate alegi tu să venerezi după cucerire.
Dezavantaje : find sub forma de ,,suport'', unitățiile rămân blocate acolo..devin ,,fixe''..nu le poți folosi din polisul respectiv ca trupe proprii ale acelui polis.
Spre exemplu, eu așa îmi folosesc minotaurii( excelente unități defensive) pe polisurile luate recent, până recrutez ceva armată acolo.
În caz că am nevoie urgent de acele unități, le pot retrage imediat în polisul de origine.
 

DeletedUser

Guest
uite ca pe asta nu o stiam..merci de hint
dar oricum asta nu schimba situatia,tot raman la parerea ca atacul pegasilor ar trebuii imbunatatit

mie atena imi pare cea mai vitregita dintre zeitati,are "putere eroica" dar cam atat

fata de zeus care are cele mai puternice unitati de atac din joc si "vant favorabil" sau fata de poseidon care are trireme fara cercetare(hidrele) si "chemarea marii"..
ce sa mai zic de hera cu "spor natal" si medusele alea care sunt beton si in atac si in aparare

"bufnita" ar fi buna in cazul in care ai mai multe atacuri sa vezi care e fake si care nu,dar e cam scumpa..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ar mai fi un dezechilibru de costuri vrăji .

Puterea eroică a Atenei costă 200 de favoruri și îți dă un +10% .

Dor de la Hera, scade puterea trupelor atacatoare cu 10% și costă 140 de favoruri.

Tu, mă ataci cu Putere Eroică..eu mă apăr cu Dor.. cele 2 vrăji se anulează reciproc.Avantaj eu, 60 de favoruri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ar mai fi un dezechilibru de costuri vrăji .

Puterea eroică a Atenei costă 200 de favoruri și îți dă un +10% .

Dor de la Hera, scade puterea trupelor atacatoare cu 10% și costă 140 de favoruri.

Tu, mă ataci cu Putere Eroică..eu mă apăr cu Dor.. cele 2 vrăji se anulează reciproc.Avantaj eu, 60 de favoruri.

aici nu iti dau dreptate pt ca "dor"-ul herei are marele dezavantaj ca trebuie sa fi online in momentul atacului,pe langa asta chiar daca esti on un atac te ia de obicei prin surprindere si cu cat vraja ar fi mai scumpa cu atat sansele sa ai la dispozitie favorurile necesare ar scadea
asta e motivul pt care "dor"-ul este mai ieftin
 

DeletedUser

Guest
De ce să fiu online la momentul atacului? Suficient să fiu on când atacul este în desfășurare..trupele atacatoare în mișcare spre polisul meu. Ceea ce poate însemna ore bune, nicidecum moment sau momente.


Eu ți-am explicat foarte clar : două vrăji care se anulează reciproc una pe alta, una însă este mai scumpă ca alta.

Acest aspect constituie unul din multe alte aspecte care, cumulate, crează un oarecare dezechilibru între atacator și apărător, în favoarea apărătorului.
 

DeletedUser

Guest
Tu nu ai de unde sa stii cand esti atacat doar daca stai 24/7 in fata pc-ului, in schimb atacatorul e constient cand te va ataca.
Mi se pare normal ca o forta pe care o folosesti in urma deciziilor tale sa fie mai scumpa decat o forta pe care o vei folosii s-au nu in urma deciziilor luate de alti jucatori, de care habar nu ai cand se va intampla si cum.
 

DeletedUser

Guest
Nu e nevoie să stau non stop pe calculator. E suficient să arunc câte un ochi, o dată la 1-2 ore, să zicem, pe joc.

Iar mie nu mi se pare normal ca două vrăji care se anuleză reciproc, să coste diferit.
 

DeletedUser

Guest
Tie nu ti se pare normal, la altu i se pare normal.
Laso balta ca nu ajungi nicaieri.
 

DeletedUser

Guest
Și dacă ,,la altu i se pare normal''..ar trebui să am și eu aceași părere?

De diversitate în opinii ai auzit?
Ca fapt divers, în caz că nu știai, tocmai asta este una dintre funcțiile forumului. Ca fiecare să își poate expune un punct de vedere sau să poate exprima o opinie. Ah..că opiniile sau părerile, sunt diferite..e și normal să fie așa.
Nu știu de unde ai dedus tu că aș vrea să ajung undeva.Doar, mi-am exprimat o opinie vis a vis de un anumt lucru. Dacă opinia mea nu concordă cu a ta, în niciun caz acest lucru nu mă va face să ,, o las baltă''.

O seară bună.
 

DeletedUser

Guest
Parerea mea este ca e bine asa cum e.
Tu ca atacator , spionezi, planifici armata, strangi favoruri pt vraja respectiva sa o folosesti la momentul oportun.
Aparatorul are o sansa mai mica sa aiba fav. necesare pt "dor" el nestiind ce-l asteapta , fiind costul mai redus, sansa creste.
In continuare as dori sa stiu ce parere ai despre diferenta de 20 favoruri de la costul pt vrajile: "Spor Natural" si "Chemarea Marii" ; efectele sunt aceleasi dar pt cladiri diferite.
 

DeletedUser

Guest
Parerea mea este ca e bine asa cum e.
Tu ca atacator , spionezi, planifici armata, strangi favoruri pt vraja respectiva sa o folosesti la momentul oportun.
Aparatorul are o sansa mai mica sa aiba fav. necesare pt "dor" el nestiind ce-l asteapta , fiind costul mai redus, sansa creste.
In continuare as dori sa stiu ce parere ai despre diferenta de 20 favoruri de la costul pt vrajile: "Spor Natural" si "Chemarea Marii" ; efectele sunt aceleasi dar pt cladiri diferite.

daca ramai fara trupe de uscat nu mai ai cu ce farma satele de tarani,de aceea "spor natural" este o vraja mai valoroasa si implicit mai scumpa

dar oricum discutiile astea sunt off-topic..
 

DeletedUser

Guest
....... două vrăji care se anulează reciproc una pe alta, ........ constituie unul din multe alte aspecte care, cumulate, crează un oarecare dezechilibru între atacator și apărător, în favoarea apărătorului.....

este oarecum, ca sa nu zic total eronat!
matematic nu ai pic de dreptate.. doar o superficialitate acuta din partea ta se poate observa din remarca facuta. hai sa-ti explic:
daca salariile scad cu 25% nu trebuiesc marite cu 25% sa ajunga la aceeasi suma, ci cu 33%. bun, sa zicem ca asta nu e relevant, dar, in economia jocului, lucrurile stau oarecum asemanator: orice simulare ai face, cu orice unitati in aparare si in atac vei trage concluzia ca aparatorul are intotdeauna un plus de avantaj. ceea ce e si firesc, ca altfel s-ar duce draq tot sistemul de joc. revenim: aparatorul are avantaj. sa nu mai punem nivelul zidului, existenta turnului, unitatile mitice, bonusul de noapte etc. etc. puterea eroica a atenei creste cu 10% un atac care oricum, cum am zis mai devreme, cel putin teoretic, in situatia unei oarecare egalitati de proportii privind atacul/apararea, este mai slaba decat puterea de aparare a atacatului. ei, amu, dorul herei, 10% scadere putere de atac, aplicat de atacat atacatorului, nu scade chiar cu 10% puterea de atac a atacatorului ci cu mai putin (vezi mai sus cresterile salariale :D) ci cu un procent mai mic. cei care au scris codul sursa al jocului stiu precis unde sa se uite sa vada formula de calcul. amu, e normal ca dorul herei sa coste mai putin decat puterea eroica a atenei, pentru ca, desi aparatorul detine un avantaj virtual si teoretic, afecteaza cu mai putin de 10% in minus atacul care vine spre el.
sper ca m-am facut inteles iar cei care au acces la codul sursa va vor putea confirma, matematic, ca ceea ce sustin e mai mult decat corect.
o zi frumoasa!
 
Sus