Corabii: Corabie de transport

DeletedUser

Guest
Cum se face cu corabia asta de transport, sa incarc oamenii in ea si sa merg pe alta insula? Ca am tot cautat si nu am gasit.
 

DeletedUser

Guest
Da.Intr-o corabie de transport intra maxim 20 de oameni.
 

DeletedUser

Guest
mda

asta stiam, problema este cumimbarc eu oamenii in corabie si plec cu ei in alta parte
 

DeletedUser

Guest
asta stiam, problema este cumimbarc eu oamenii in corabie si plec cu ei in alta parte

Simplu, cand ataci alegi si barca de transport + 20 de oameni si gata ;) nu ii imbarci, pur si simplu cand e sa ataci pe cineva de pe alta sau chiar de pe insula ta alegi si barca
 

DeletedUser47

Guest
Când ataci jucatorii de pe alte insule pe pagina de atac îţi va apărea sus în stânga capacitate 0/xx (in functie de cate bărci de transpor selectezi) Fiecare trupă trimisă cu barca de transport va ocupa un numar de locuri egal cu numarul de muncitori din ferma pe care il ocupa. De exeplu un prăstier ocupă 1 loc, un călăreţ ocupă 3 locuri. Bărcile de transport pot fi distruse în timpul atacului iar toate unităţile din acestea vor fi pierdute.
 

DeletedUser

Guest
Transportul trupelor - nave

când vom avea mai multe orașe, vom putea transporta cu o navă dintr-un oraș trupe din altul? nu cred că vom putea ajuta pe colegi de alianță la transport de trupe, dar măcar pentru orașele proprii cred că ar fi interesant.
 

DeletedUser47

Guest
Poți transporta trupele cu ajutorul navelor de transport.
 

DeletedUser

Guest
Nu am întrebat cu ce nave pot transporta, ci dacă pot folosi nave din orașul X pentru a transporta trupe din orașul Y. Poate acum va fi mai clară întrebarea mea... Sau pot folosi eu nave pentru a transporta trupele unui coleg de alianță, sau trupele mele să fie transportate cu navele lui?
 

DeletedUser47

Guest
Nu am întrebat cu ce nave pot transporta, ci dacă pot folosi nave din orașul X pentru a transporta trupe din orașul Y. Poate acum va fi mai clară întrebarea mea... Sau pot folosi eu nave pentru a transporta trupele unui coleg de alianță, sau trupele mele să fie transportate cu navele lui?

Atunci de ce s-ar mai numii navă de transport? Da poţi să trimiţi sprijin unui coleg de pe altă insulă cu ajutorul navelor de transport. Poţi folosi navele de transport doar pentru trupele tale.
 

DeletedUser

Guest
bine, am înțeles, pot transporta doar pentru trupele mele doar cu navele mele de transport, dar încă nu am primit răspuns la asta: când voi avea două sau mai multe sate, pot transporta trupe din orașul Y cu nava de transport din orașul X, ambele orașe fiind ale mele?

sau rămâne să încerc și să aflu singur răspuns la asta?
 

DeletedUser47

Guest
DA DA DA!!! Din moment ce le poţi transporta la un coleg de alianţă crezi că nu le poţi transporta şi pe alt oraş de al tău? Gândeşte şi tu logic. :eek::eek::eek:
 

DeletedUser

Guest
nu asta am întrebat. uff.

voi fi și mai explicit, scuze pentru timpul pierdut cu mine, dar chiar vreau să mă lămuresc.

Am trei sate, să zicem Atena, Sparta și Salonik. Am nava de transport făcută în Atena, trupele de apărare în Sparta și vreau să sprijin Salonik. Pot folosi această combinație? Adică duc nava de transport din Atena în Sparta, iau trupele de apărare de acolo și le duc în Salonik. Este posibil așa ceva?
 

DeletedUser

Guest
kinderule...nimic nu intelegi...el spune cam asa ceva:
am 10 sabi in orasul x si o nava de transport in orasul y
daca trimit nava de transport din orasul y intarire catre orasul x dupa ce ajunge in orasul x , atunci cand retrag nava de transport pot lua si cei 10 sabieri care apartine de orasul x cu nava de transport din orasul y?
intrebarea mea:
daca merge ce se intampla cu soldatii din orasul x odata ce ajung la y? pot ataca cu ei direct din orasul y sau trebuie sa ii duc inapoi in orasul x ca sa pot ataca?

the odor ...sincer nu cred ca poti
 

DeletedUser

Guest
Controlul total asupra unei nave il ai doar de la polisul in care ai construito , si poti cara cu dansa doar trupele din satul in care a fost construita nu poti face "transport in comun" cu o nava.

Mai pe inteles: sa luam 2 sate X si Y , daca trimit trupele din X la Y sprijin, eu cand intru pe satul Y am control doar asupra trupelor care sunt 'construite' in Y pe cele care le am primite de la X ca sprijin nu pot sa le trimit la atac, singurul control care il am asupra lor este sa le trimit inapoi de unde au venit , acelasi lucru se intampla si cu navele.

Cand alegi sa trimiti sprijinul inapoi la casa lui ,ai optiunea sa trimiti doar trupele primite sprijin.
Cand cineva vrea sa retraga sprijnul trimis , poate sa retraga doar trupele lui.
Asta e valabil si intre polisurile tale.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am trimis sprijin unui coleg de al meu 17 nave de transport cu 340 unitati.
la un atac primit de el am pierdut aprox 100 unitati.
ca sa le pot retrage imi spune ca aceste nave trebuiesc sa fie complet pline.
mi se pare o tampenie, ca o data ce am pierdut 100 unitati inseamna ca 5 nave din cele 17 nu le pot retrage...

intrebarea mea este cum fac sa imi retrag navele de transport?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
curios , eu am reusit sa-mi retrag barcile goale inapoi dupa ce sprijinul meu dat acelui oras a fost atacat si infrant
 

DeletedUser

Guest
inseamna ca ori trebuie sa imi retrag sprijinul ramas ca sa imi vina toate navele inapoi, sau sa imi fie sprijinul atacat si nimicit si poate asa imi pot lua navele.
 

DeletedUser

Guest
atac din nava de transport

pot ataca pe altă insulă dacă îmbarc trupele pe o navă de transport, fără să folosesc nave de război?
 

DeletedUser

Guest
da poti sa ataci un polis de pe alta insula cu barci de transport
 

DeletedUser

Guest
pot ataca pe altă insulă dacă îmbarc trupele pe o navă de transport, fără să folosesc nave de război?

poti ataca,insa,daca cel atacat are o amarata de nava de lupta,o sa pierzi absolut tot,si navele de transport,si trupele terestre care le cari,fara macar sa produci o paguba....deci,nu se merita.
 
Sus