Concept Nou -Scor Grepolis II

DeletedUser9563

Guest
Cum am spus si prima oara: NU DAU DOI BANI PE MEDALIILE EXISTENTE PINA ACUM SAU PE CELE PE CARE SE CHINUIE INNOGAMES SA LE INTRODUCA.In profilul meu nu vor fi afisate medaliile astea stupide care nu ma ajuta cu nimic in evolutia mea in joc.Deci Inno poate sa isi pastreze medaliile ca nu dau doi bani pe ele.
 
E ceva nou si frumos pentru grepolis in general,adica le da un scop incepatorilor pentru a juca jocul si in acelasi timp pentru a stoarce bani de la ei cu astfel de "imbunatatiri".Deci e aceasi chestie ca eventurile pentru goldisiti,dar macar e ceva nou care nu iti da un avantaj la manticore,harpi sau usoare:)!
 

DeletedUser14298

Guest
Noua caracteristica sper ca va crea trenduri noi printre randurile jucatorilor gen 'Vanatori de Medalii', oameni care cauta sa obtina cat mai multe medalii sau 'Expansionisti dedicati' de ex. jucatori care vor sa arate ca au medalia X pe fiecare lume si ca asta este stilul lor de joc.
In prezent, consider ca este cam greu sa faci diferenta intre jucatori individuali, si stilul lor de joc/identitatea lor, lucru care cred ca e destul de important in acest joc; sa iesi in evidenta, sa te afirmi, fie ca jucator solo, sau ca jucator dedicat aliantei.

Ma bucur sa vad ca jocul evolueaza, atunci cand se adauga caracteristici 'gameplay', dar si cand se actualizeaza unele vechi
 

DeletedUser9563

Guest
Nu inteleg cu ce il face pe un jucator nou sa aiba un scop in joc introducerea acestor medalii , care nu au decit un rol vizual si nu il ajuta deloc in dezvoltarea orasului(oraselor)Vinatori de medalii au fost si vor fi.Daca medaliile ar veni cu ceva bonusuri in joc (marirea vitezei de refacere a vrajilor, marirea vitezei de refacere a resurselor sau armatelor (mai ales pentru cei care nu VOR sa cumpere gold) si probabil pentru unele misiuni chiar recompense in gold (nu mult, dar atit cit macar sa isi poata activa si cei care joaca doar pentru placerea jocului sfetnicii).Dar cum au doar valoare vizuala nu conteaza prea mult.

- - - Actualizat - - -

Terragon nu inteleg pe cine am denigrat.Ca zic ca nu dau doi bani pe medaliile lor , inseamna denigrare?Sau daca nu va convine parerea unor jucatori se aplica politica (devenita sport national deja) a bagarii pumnului in gura?
Cred ca nu intelegi ce inseamna termenul "denigrare", dar chiar si asa nu ma intereseaza ce iti place tie.E dreptul tau sa nu fii de acord cu parerea mea, dar nu ma acuza de ceva ce nu am zis.
 

DeletedUser9563

Guest
De ce sa fie asa un scor? Chiar nu vreau sa stiu cit sint dispusi sa cheltuie pentru acest joc unii care nu au ce face util cu banii.
 

Mr Jack

Super Moderator
Nici clasamentele de pe lumile de joc nu aduc niciun beneficiu dar foarte multi joaca pentru a urca in acele clasamente, totusi este o competite, pentru unii este important sa participe pentru altii este important sa castige, acest nou clasament global nu-i afecteaza cu nimic pe cei care ii intereseaza doar sa participe dar pentru cei care joaca pentru a castiga mi se pare un lucru in plus care sa-i motiveze
 
Ultima editare:

Missis Bella

Membru activ
Dupa mine, aceste medalii, pentru jucatori, pot fi target-uri personale de atins si -i vor motiva sa joace mai mult . Sunt bine venite. Oricum medaliile pot fi vizibile sau nu, functie de cum vrea jucatorul.
 

DeletedUser9563

Guest
Pai de cind cu minunile, toata lumea vrea ca alianta lui sa cistige lumea, dar din pacate introducerea minunilor i-a facut pe unii sa incerce sa ocoleasca regulamentul si pe altii sa cumpere cit mai mult gold,iar altii sa joace cu multiconturi,programele de trisare.Ar fi fost utile medaliile astea daca ar fi avut si o utilitate in joc pentru jucatori,dar asa e doar un aspect vizual si nimic mai mult.
 

Mr Jack

Super Moderator
clasamentele fara premii sunt doar un aspect vizual si totusi pentru cei mai multi reprezinta o motivatie
 

DeletedUser6507

Guest
Daca sunt doar pentru motivatie atunci macar aceste medalii sa ne aduca si pct de cultura,de ex ai ajuns la scorul X ai primit 1,2 pct de cultura parerea mea... Pentru un aspect vizual nici nu ar trebuii sa se chinuie jucatori sa stranga medali .Ma refer la aia care au o logica in jocul asta,altii vor strange medalii ca sa se dea marii sa vada lumea cat e is ei de "harnici","Batman" dar altii care au o logica nu se vor chinuii:).Toate cele bune.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12202

Guest
Cu ce ma ajuta medaliile existente sau cele ce se vor mai da ?Imi apara sau imi cuceresc orase ???Imi dau soldati,imi dau mitice,ma protejeaza?Ajung superlativul Grepolis-ului daca le adun pe toate ???
Am spus,ma repet : rezolvati problemele existente,pe urma dati toti ce vreti !Cum spunea bunica :tara arde si baba se piaptana !

Si da,este un mod in plus de a se baga gold pe joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12202

Guest
Ti se pare ca nu se baga bani :)?
Tocmai pt.asta ar trebui rezolvate sesizarile prima data pe urma medalii,afisaje noi(care incurca,nu ajuta)si tot ce vor sa mai implementeze.
 

db22urs

Membru activ
toate problemele alea nu pot fi rezolvate fara sa bage cineva bani joc, nu ?
voi luati bani pt ce faceti? cu exceptia lui still, bineinteles. bani e firesc sa se bage, dar avantajele obtinute nu ar trebui sa depaseasca o limita stabilita. ai prins inceputurile jocului, stii f bine despre ce vorbesc, cred. jocul pe masura ce a evoluat s-au gasit o sumedenie de modalitati de a lua bani de la jucatori, s-a ajuns in situatia ca cineva, daca baga destui bani sa sara peste etape, face trupe aproape instant, sa faca un oras peste noapte, etc, pt ca poate cumpara aproape tot, chiar si resursele. te intreb, cineva care baga bani numai ocazional, si sume mici, poate rezista? care mai este farmecul jocului, te intreb iarasi. tie chiar ti se pare normal unde s-a ajuns sau vorbesti doar din punctul de vedere al inno? chiar nu sesizezi diferenta dintre jocul de acum 5-6 ani si la ce s-a ajuns acum? mie imi vine in cap asemanarea cu felul in care procedeaza traficantii de droguri. dau la inceput ieftin, se creaza dependenta, si apoi ai 2 variante: ori te lasi, ori esti la mana lor. chiar nu realizezi asta? as vrea un raspuns sincer din partea ta, nu din punctul de vedere al stafului.
 
Ultima editare:

DeletedUser9563

Guest
Dar mai sint si unii care nu au cazut in capcana goldului si nici nu au renuntat de tot.Se limiteaza sa joace cit le permite jocul fara gold sau cu putinul gold primit la diferite evenimente si atit.
 

DeletedUser12202

Guest
Unii nu uita ca este joc,ca initial s-a vrut un joc de socializare,unii au prieteni si asta conteaza cel mai mult.
Este joc,este competitie,stii ca esti bun,vrei sa stie si restul ce poti.Goldul,ceea ce iti ofera el,corupe.Precum drogul :).
Un jucator,oricat de bun ar fi ca juacator,nu poate face fata goldului.Important este sa nu-i pese.Sa arate cum se joaca si sa lase si goldistilor sadisfactia pe care o ...merita.Si sa nu renunte !
Dragilor,e joc !Joc de echipa.Sa ne bucuram de echipa,sa dam Cezarului ce-i al Cezarului(goldistilor),noi sa aratam cum se joaca(atac intors la sec dupa nava,bireme la sec in fata navei,etc,etc,etc-bineanteles daca suntem on :) ).Si sa nu uitam realul !El conteaza cu adevarat !Aici ?,sa ne bucuram de echipa,de prietenii pe care ii avem.
Ursulet,totul...evolueaza sau...involueaza.
Dezvoltatorii,logic,vor sa castige.Cei care nu stiu valoarea banului,vor sa castige.Eu(ca mine mai sunt) vreau sa ma relaxez,sa ma distrez.
Deci,voi incerca sa fac abstarctie de...tot.
 

Mr Jack

Super Moderator
voi luati bani pt ce faceti? cu exceptia lui still, bineinteles. bani e firesc sa se bage, dar avantajele obtinute nu ar trebui sa depaseasca o limita stabilita. ai prins inceputurile jocului, stii f bine despre ce vorbesc, cred. jocul pe masura ce a evoluat s-au gasit o sumedenie de modalitati de a lua bani de la jucatori, s-a ajuns in situatia ca cineva, daca baga destui bani sa sara peste etape, face trupe aproape instant, sa faca un oras peste noapte, etc, pt ca poate cumpara aproape tot, chiar si resursele. te intreb, cineva care baga bani numai ocazional, si sume mici, poate rezista? care mai este farmecul jocului, te intreb iarasi. tie chiar ti se pare normal unde s-a ajuns sau vorbesti doar din punctul de vedere al inno? chiar nu sesizezi diferenta dintre jocul de acum 5-6 ani si la ce s-a ajuns acum? mie imi vine in cap asemanarea cu felul in care procedeaza traficantii de droguri. dau la inceput ieftin, se creaza dependenta, si apoi ai 2 variante: ori te lasi, ori esti la mana lor. chiar nu realizezi asta? as vrea un raspuns sincer din partea ta, nu din punctul de vedere al stafului.

Nu doar ca nu iau bani, dar sunt atat de fraier incat mai si bag bani uneori :D

De acord ca se pot face mai mult cu ajutorul banilor decat ar trebui pe un astfel de joc totusi daca ar fi fost mai multi jucatori care ar fi cheltuit cate putin nu s-ar fi ajuns aici, dar sa zici ca introducerea posibilitatii ca un jucator sa se poata compara cu un alt jucator, sa stie si el ce a facut in cei 5-6 ani pe joc doar o alta metoda de a produce bani mi se pare exagerat, daca asta era scopul se mai baga acolo o cumparare instant, o ceva ... nu o chestie de genul asta
 
Sus