Chestionar concurs Personalitatea Lunii pe lumea Xi

  • Autor subiect AncaBoghian
  • Data de început

Doriti organizarea concursului Personalitatea Lunii pe lumea Xi?

  • DA

    Voturi: 15 75,0%
  • NU

    Voturi: 4 20,0%
  • Nu stiu

    Voturi: 1 5,0%

  • Total votanți
    20
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
Cei care au votat DA la poll ar trebui sa vina si sa spuna ce asteapta de la acest concurs.
Pina la propuneri sa va detaliez ce trebuie sa contina un concurs:
-un nume/o tema
-un anunt de prezentare
-premiile
-perioada de desfasurare
-modalitatea de decidere a cistigatorului
-regulamentul

O parte din aceste cerinte sunt indeplinite. Anca va cerut parerea cu privire la regulament. Si a fost indreptatita sa faca acest lucru, avind in vedere ca la precedentele concursuri de acest tip au iesit discutii.
Banuiesc ca din momentul in care s-a votat DA stia fiecare in parte ce isi doreste.
Nu trebuie decit sa va expuneti ideiile cu privire la concurs si in particular la regulament.
Propunerile se fac dupa lansarea concursului.
 

DeletedUser

Guest
Nu am stabilit inca regulile dupa care se va desfasura si conditiile de participare. Pe lumea Xi nu cred ca sunt doar 20 de jucatori...
 

DeletedUser

Guest
Eu pentru asta am deschis topicul, sa lucram dupa regulamentul vechi. Vreau sa va implicati si voi in organizarea lui, sa spuneti ce reguli ar trebui sa existe si conditii de participare pe care concurentii sa le indeplineasca.

E asa de greu sa spuneti cum vreti voi sa arate concursul sau ce conditii trebuie sa indeplineasca cei care participa la el?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ok
Propuneri cred ca pot face TOTI playerii Xi
Dupa mine, as pune niste criterii mai drastice:
Sa fie in primii 100 la :
- Clasamentul General "Jucatori"
- Clasamentul la "Atacatori" sau "Aparatori" - deoarece unii sunt mai agresivi sau altii sunt mai defensivi
- Clasamentul General "Luptatori"

Nu cred ca poate fi personalitatea Lunii unul cu 2 orase sau care intra odata pe zi!!!

De aici sa venim cu imbunatatiri!!!
 

DeletedUser

Guest
Asta vreau eu de la voi, voi fiind cei care jucati pe lumea Xi si cunoasteti jucatorii si harta mult mai bine decat mine. Regulamentul vechi l-am postat ca sa ne ghidam dupa el.

Un anumit numar de puncte in clasamente aveti in minte pentru participanti? La cel general si la cel de luptatori ma refer...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Bravo Anca... asa te vrem!!!
Prezinta-ne mai intai ce trebuie sa facem, ca e greu sa ghicim noi!!!
De obicei, jucatorii cu cele mai multe puncte de cultura pe aparare si atac, cel care are cea mai frumoasa cucerire (Multe atacuri si mult sprijin), Castigatorul trebuie sa fie si ACTIV - deci sa nu aibe nici un oras cucerit de DUSMAN!!!
Un alt reper ar fi si carisma, seriozitate si aprecierea celorlati playeri Xi.

Pe beta facem puncte de batalie in atac si aparare care mai apoi se cumuleaza in puncte de cultura prin parade triumfale alaturi de festivaluri ,etc . Probabil gandul indelungat la mult ravnita mazgalitura albastra care apare sub numele tau odata cu primirea acestui titlu controvesat te-a facut sa te exprimi gresit , insa nu-i problema pt ca oricum punctele fie ele de cultura sau batalie nu sunt relevante in acest conscurs , pentru cea mai frumoasa cucerire meritele sunt atribuite aliantei sau echipei din zona respectiva si nu jucatorului , asta doar daca atribuim titlul de personalitatea lunii unui jucator care a bagat o nava si restul e poezie deja nu mai tine de el ci mai mult de colegi , de asemenea faptul cu a fi sau nu activ nu are nici o legatura , nu inseamna ca daca esti activ nu pierzi orase ( poate nu ai intalnit in joc pe cine trebuia ) sau invers , joc de 2 ani jumatate grepolis si n-am reusit deocamdata sa pierd nici un oras ( nici macar n-am cunoscut sentimentul navei straine la mine in oras ) insa am vazut multi jucatori mult peste mine ca valoare care au pierdut mai multe orase , si asta tine mult de jocul in echipa .toate astea de mai sus ar fi contat la concursul luptatorul lunii :)
indradevar carisma , seriozitatea , vertebralitatea caracterul din spatele contului atat in joc cat si in relatiile cu colegii aliatii sau adversarii sunt repede destul de bune iar aprecierile celorlati jucatori iti aduc si votul
De asemenea cu drept de participare la concurs ar trebui sa fie toti jucatorii de pe lume nu doar cu un anumit numar de orase , ce vreti sa spuneti ca in spatele unui cont chiar si cu un oras nu exista un om , un caracter ?
deci sa nu punem regulile asa cum ne convin fiecaruia si nici sa nu ne autopropunem in echipa gen 'x il propune pe y' si y se simte flatat si apare si propunerea 'y il propune pe x' ca ne facem de ras :) mai onorifica ar fi postarea : vreau sa fiu personalitatea lunii ca nu mai am somn noaptea
sistemul de vot cel mai de bun simt ar fi fara chestionar unde voteaza fiecare pe ascuns sau cu mai multe maini ca in Parlament , sa se faca pe forum cu postari ' votul meu merge la ... pentru ca ... bla bla bla '
Si binenteles cu termen mai lung de vot ( ca sa avem si posibilitatea votului celor care intra mai rar pe forum) , nu 3 zile ca sa iasa cel care da mai multe globale prin alianta
oricum din postarile frustrante cu caracter jignitor pe care le-am vazut pe topicul asta si pe cel care a fost inchis , cu interviurile cred , 90% din voi nu puteti fi personalitatea lunii nici daca masluiti votul :))

Spor la joc !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@cristoshelu: Problema cu participarea tuturor la acordarea unei astfel de distinctii e ca apoi sistemul ar functiona dupa un cu totul alt principiu.. Si anume, care are gura mai mare si chef sa trimita mai multe mass-uri in joc si care are chef sa profite de o conexiune dinamica si sa se voteze de cat mai multe ori.

Am facut fara limita si rezultatele au fost uimitoare... Sa acorzi un titlu special, care teoretic ar presupune ca respectivul e, chiar daca nu un jucator foarte bun de unul singur, dar un coechipier fantastic si un caracter special, unui membru ce nu are cum sa fie in aceasta postura, e o reclama proasta atat pentru noi cat si pentru jucatorii acestei comunitati.

Revenind, eu sunt aproape sigur ca nu vom mai organiza un asemenea eveniment, insa la dorinta voastra vi s-a acordat un drept de vot si dorim sa va ascultam parerile la cum ar putea decurge un asemenea joc complementar fara a starni scandal (cel putin nu unul prea mare), ura si, cel mai important, aducand laude doar jucatorilor ce intradevar le merita..
 

DeletedUser10583

Guest
Nu stiu daca doriti un vot simplu sau un vot insotit de exprimarea unor pareri .
Fara dorinta de a face spam opinia mea este ca un astfel de topic nu poate fi relevant, iar votul meu este NU.
De ce?
Daca o alianta il considera pe unul de-al lor o personalitate pentru ca e activ, de baza si stie intr-adevar sa joace, acest lucru nu este relevant pentru jucatorii unei alte aliante.
Jucatorii altei aliante nu pot sti ca eu ma pot baza oricand la nevoie pe X, care este un bun strateg si un bun jucator, asa cum eu nu sunt de acord ca Y, pe care se bazeaza ei, ar putea fi o personalitate. Or, topicul se numeste "personalitatea lunii pe LUMEA XI". Consider ca nici un jucator nu poate fi pesonalitatea unei lumi. Jocul/serverul poate sa ii acorde o medalie pentru actiunile intreprinse la un moment dat. Astfel, acelei persoane i se recunosc meritele, REALE si JUSITIFICATE numai intr-un anumit interval de timp.

Parerea mea este ca mult mai relevant ar fi interviul saptamanii pentru ca astfel jucatorii propusi pot vorbi nu numai in numele lor ci si in numele aliantei din care fac parte despre strategie, planuri, minuni, razboaie. Interviul luat unui player poate caracteriza o intreaga alianta, nu numai pe el insusi.
 

DeletedUser

Guest
CORECT - numai ca suntem in "SILENTZIO STAMPA"

@cristoshelu - eu am incercat sa fac un dialog cu cei ce normal trebuia sa gaseasca deja aceste REPERE, le-am scos cu forcepsul pt ca nu am o astfel de experienta in oraganizare de REGULAMENTE!!!
Insa tu vii cu niste idei care ar aduce niste MICI COMPLETARI, si niciodata n-o sa fie toata lumea multumita.

Momentan se discuta un REGULAMENT cica;

Noi Legionarii de pe Xi n-o sa tanjim dupa vreo MEDALIE, RECUNOSTINTA generala sau ceva de genul!!!
 

DeletedUser

Guest
Initial am votat sa se organizeze acest concurs, dar din discutiile din acest topic realizez ca este imposibil. Marea majoritate a jucatorilor arata faptul ca nu vor fi niciodata corecti in evaluare si vor merge pe principiul "il votez pe al meu", lucru de care nu pot fi acuzati cum ca ar fi nedrept, fiecare este indreptatit sa voteze jucatorul pe care il cunoaste si aprecieaza.
Cum spunea si un alt jucator mai sus, nu vom ajunge sa cunoastem toti jucatorii propusi ca sa putem vota in mod corect, ceea ce inseamna ca majoritatea vom vota cu cine cunoastem.
La momentul actual consider ca nu exista regulament care sa faca acest concurs corect( nici macar daca am pune cate o descrierere a fiecarui jucator propus la care anexam si probe pt cat de bun jucator e, tot nu ar merge). De aceea consider ca mai bine ramanem la interviuri si atat, iar pentru interviuri sa gasim un regulament in vederea jucatorilor propusi. Sa nu fie suficienta doar cerinta unui jucator, ci a mai multor jucatori, sa reprezinte un interes comun acel interviu.

PS: Pentru Tessa, se scrie "SILENZIO STAMPA"
 

DeletedUser

Guest
@morrigane.... ca eu macar nu porcesc numele jucatorilor si sunt MULT MAI ATENT la nume decat la alte detalii inutile care ORICUM se intelege ce am vrut sa scriu... puteai sa scrii direct Tesalarissa sau daca nu Tesa.... NU CUM SCRII TU ACOLO.... Tessa ;)

Avand in vedere ca MAJORITATEA WOG-arilor a-ti fost intervievati va convine sa bate-ti apa in piua, si sa te lamentezi pe aici ca "nu stiu ce si nu stiu cum"
In cazul tau "Daca taceai filozof ramaneai" !!!

P.S.: SILENTZIO STAMPA - pe romaneste si cum zici tu SILENZIO STAMPA e pe limba italiana... e vreo problema ca am optat pt varianta romaneasca?
 

DeletedUser

Guest
In limba romana traducerea este "tacere" nu exista silentzio stampa, traducerea ta e ceva de genu' furculition, ca in opera lui Caragiale.
Nu am cerut eu sa fiu intervievata, nu m-am propus singura :)). Puteam trai linistita si fara interviu, nu am facut scop in viata mea sa mi se ia interviu pe forumul grepolis.
Eu mi-am exprimat o parere, parere pe care orice om are dreptul sa si-o exprime asa cum este mentionat si in Declaratia Universala a Drepturilor Omului sau chiar in Constitutia Romaniei.
Mai bine tu taceai si nu raspundeai, pentru ca mai rau te-ai facut de ras. Tu ai impresia ca 4 oameni din WOG reprezinta toata alianta?
Te inseli!!!
 

DeletedUser10719

Guest
zise ursul suparat, care nu are tasta "-" sau nu stie cand sa-l foloseasca
 

DeletedUser

Guest
bai morrigane, daca tot a-ti fost intervievati, cum zici tu nepropusa sau nedorind sa faci lucrul asta - desi eu am vazut ca erau propusi si alti playeri din alte aliante dar NEBAGA-TI IN SEAMA de don'soara Ancutza - cum iti explici ca acuma nu se mai fac macar INTERVIUL LUNII - nu cel al saptamanii???
Tu daca erai din BLACK SEA, LIGA NEGRISORILOR sau ....... fostele aliante distruse miseleste de voi CIRCUS sau ELITE - nu ai fi fost frustrata de situatia data???
E exact ca in politica aici, daca guvernul e ALBASTRU sa zicem - TOTI CEU CU ALBASTRU SUNT INTERVIEVATI, daca e alta culoare nu sunt baga-ti in seama!!!
Eu propun sa se apuce alt MODERATOR sa faca niste INTERVIURI si don'soara Ancutza sa se ocupe ori de alta lume ori de alt joc din cadrul inno!!!
 

DeletedUser

Guest
Ok... Intr-un fel sunt bucuros ca exista frustrari pentru interviurile acordate/neacordate. Inseamna ca exista atentie si interes.

In alta ordine de ideei, Tesalarissa, nu inteleg aluzia cu "toti cei cu albastru sunt intervievati"!? Cine-i privitorul si pe al cui cont joaca? Sau mnah, care-i/cine-i guvernul? :)

Acum, ca sa nu mai obosim pe aceasta tema:
Interviurile vor fi reluate in functie de disponibilitatea noastra si a jucatorilor, regulile sunt aceleasi, propuneti persoane (in tema deja existenta) si vom incerca sa le luam fiecaruia interviuri. Tineti va rog cont ca ne (si in special imi) rezerv imensul drept de a intrerupe sau refuza/amana interviuri cu diferite persoane, in functie de situatie. Au existat astfel de cazuri si sunt sigur ca vor mai fi.
Acestea fiind spuse, in general, dar nu tot timpul, moderatorul sectiunii va lua interviurile.

Personalitatea lunii nu are sens sa mai continue. Anca a tras la cererea mai multor jucatori sa refaca acest eveniment, insa acest lucru nu pare a fi posibil deocamdata pe comunitatea noastra. Imi pare rau.

Imi pare rau daca vreo unul din aceste lucruri dezamageste sau supara pe cineva, insa nu cred ca ajungem nicaieri prin continuarea acestei teme si e pacat sa ramanem blocati la stadiul de planificare.

Distractie placuta si discutii placute in continuare!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus