Cercetare/Puncte de cercetare/resetare cercetare

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Dar macar punctele de cercetare le primesc inapoi ?
Nu am ajuns sa resetez vreo cercetare, dar din explicatia pe care o da jocul, exact pentru asta este resetarea: sa primesti inapoi punctele de cercetare ca sa poti dezvolta alte cercetari.
 

DeletedUser1720

Guest
Am si eu o nelamurire legata de cercetari. Poti de exemplu sa cercetezi calaretii fara sa cercetezi hopliti sau cerere de trupe? Sau macaraua fara sa cercetezi plugul?
 

DeletedUser47

Guest
Cercetările nu au legătură unele cu altele în sensul că nu trebuie să cercetezi ceva pentru a putea cerceta altceva. În concluzie la întrebarea ta răspunsul este da, poţi cerceta călăreţii făra a cerceta hopiliţii sau macaraua fără a cerceta plugul.
 

DeletedUser

Guest
Am o intrebare in legatura cu cercetarile si as dori un raspuns de la cei care stiu sigur.Daca cercetez cucerirea de ex la nivelul 28 si se foloseste semn divin pe academine si o darama la nivelul 27 trebuie sa construiesc inca odata nivelul 28 pentru a putea folosi cucerirea sau odata cercetata ramane ''valabila'' si daca mi se darama academia la 27.
Ca sa fiu mai clar pe triburi daca ti se darama fieraria nu pierdeai nobilul dar pana nu urcai fieraria la 20 din nou nu puteai face nobil(asta ca sa fie mai clara intrebarea mea).
 

DeletedUser

Guest
am si eu o intrebare:

daca am 200 hopliti si resetez la academie hoplitul, ce se intampla cu ei ?
 

DeletedUser

Guest
Logic ar fi ca cei 200 deja recrutați să îți rămână..dar..resetând cercetarea,să nu mai poți recruta alții.
 

DeletedUser

Guest
Trupele deja recrutate raman. Cercetarea afecteaza doar recrutarea din cazarma/port (dupa caz).
 

DeletedUser

Guest
Diplomatie
Diplomatia scade riscul de rezistenta intr-un sat cu 20%.

cum vine asta? Adica daca atac un sat in loc sa ii scada dispozitia cu 25% ii scade doar cu 5%?
sau imi permite sa atac satul cu dispozitie de 60% fara a se revolta cetatenii

sper ca mi-ati inteles nedumerirea...Ms anticipat!
 

DeletedUser

Guest
cum vine asta? Adica daca atac un sat in loc sa ii scada dispozitia cu 25% ii scade doar cu 5%?
sau imi permite sa atac satul cu dispozitie de 60% fara a se revolta cetatenii

sper ca mi-ati inteles nedumerirea...Ms anticipat!

Poti ataca satul respectiv daca dispozitia e sub 60 -_-. Daca ajunge sub 40 se vor revolta taranii.
 

DeletedUser

Guest
cum vine asta? Adica daca atac un sat in loc sa ii scada dispozitia cu 25% ii scade doar cu 5%?
sau imi permite sa atac satul cu dispozitie de 60% fara a se revolta cetatenii

sper ca mi-ati inteles nedumerirea...Ms anticipat!

Adica poti farma linistit pana la 60%
Sub 60% exista posibilitatea sa se rascoale taranii.

Din experienta proprie am observat 4 stadii de Dispozitie ale taranilor (cu cercetarea respectiva facuta):
1. Fericiti -> peste 60% -> nu se rascoala
2. Sa zicem Neutrii -> intre 60%-40% -> exista o sansa sa se rascoale (nu stiu ce valoare are "sansa" respectiva sau pe ce calcule matematice se bazeaza, dar sigur este o formula). Deci poti fi norocos si sa nu se rescoale, dar poti fi si ghinionist si sa se rascoale.
3. Suparati -> intre 40% si 20% -> se rascoala sigur
4. Maniosi -> sub 20% -> se rascoala sigur

Recomand sa se farmeze doar cand Dispozitia satului este peste 60%. Doar in cazuri urgente sa te risti sa dai si cand este sub 60%. Oricum ca sa faci profit maxim trebuie sa cresti si puterea si deci mai trimiti 2-3 atacuri inainte de cel de pradare, si exista sansa sa se rascolae si cand trimiti atac de crestere a puterii.
 

DeletedUser

Guest
Adica poti farma linistit pana la 60%
Sub 60% exista posibilitatea sa se rascoale taranii.

Din experienta proprie am observat 4 stadii de Dispozitie ale taranilor (cu cercetarea respectiva facuta):
1. Fericiti -> peste 60% -> nu se rascoala
2. Sa zicem Neutrii -> intre 60%-40% -> exista o sansa sa se rascoale (nu stiu ce valoare are "sansa" respectiva sau pe ce calcule matematice se bazeaza, dar sigur este o formula). Deci poti fi norocos si sa nu se rescoale, dar poti fi si ghinionist si sa se rascoale.
3. Suparati -> intre 40% si 20% -> se rascoala sigur
4. Maniosi -> sub 20% -> se rascoala sigur

Recomand sa se farmeze doar cand Dispozitia satului este peste 60%. Doar in cazuri urgente sa te risti sa dai si cand este sub 60%. Oricum ca sa faci profit maxim trebuie sa cresti si puterea si deci mai trimiti 2-3 atacuri inainte de cel de pradare, si exista sansa sa se rascolae si cand trimiti atac de crestere a puterii.
e cea mai buna si completa opinie care am vazut-o pana acum pe subiectul asta
e exact concluzia la care ajunsesem si eu doar ca exprimata foarte bine
 

DeletedUser1044

Guest
am si eu o intrebare

tot ce se afla la academie poate fi cercetat pe un singur sat???
 

DeletedUser

Guest
Nu.
Pentru a cerceta toate tehnologiile ar fi nevoie de 194 de puncte.
Ori,maximum disponibil pe un un polis este de 120 puncte+ 12 puncte date de bibliotecă.

amănunte,aici
 

DeletedUser

Guest
Amintesc celor care se apuca de cercetat "de toate" ca nivelul maxim al fermei este 40 deci cu un sat dezvoltat sa zicem pe la 6000 putere, poti avea MAXIM 1500-2000 trupe controlate dintr-un singur oras (nu stiu suma exacta) si indiferent cat ai avansa in joc, acea limita nu o poti depasi niciodata

Concluzia este ca trebuiesc facute sate DEDICATE. De exemplu primu sat 100% ofensiv sol, urmatoru 100% defensiv sol, urmatoru defensiv nave, urmatoru ofensiv nave, etc etc etc... DECI trebuie sa stabiliti de la bun inceput ce fel de sat este acela in care aveti academia si sa cercetati strictul necesar dedicat special satului respectiv! (de exemplu nu cercetati nave usoare/bireme sau "+10% putere navelor" in capitala unde scoateti doar prastiasi/cai/hopliti si transporturi). Cumparati sau imprumutati o birema de la un aliat sa o lase la voi in sat pana o sa aveti un sat dedicat bireme


Intrebari:
1. Strapungerea (din cate inteleg din detaliile inexistente) muta batalia pe sol inaintea bataliei navale? daca am 1 nava de atac si 100 transporturi... aia moare si restu transporturilor trec pe langa 500 bireme fara probleme si ii rad trupele de pe sol fara sa mai fac nave ofensive? :|
2. Ce au de gand cei care lucreaza la joc sa faca in legatura cu limita maxima de ~2000 trupe ofensive per atac versus cel din aparare care poate strange trupe din 100 sate intr-un singur sat devenint efectiv un sat ce pierde 1 soldat pt fiecare 10 soldati ce-l ataca (sau mai mult)


ps: nu mai cercetati democratia ca 2 ore nu ajuta la nimic. Din 24h, 12 sunt in protectia de noapte cand nu are nimeni cum sa te salveze iar in restu 12 daca nu ti-a trimis nimeni ajutoare inca... poti sa-ti stergi contu si sa multumesti aliantei

pps: satele alea "de tarani" pot riposta si la dispozitie peste 60% (fara diplomatie cercetata). Mie mi-au ripostat de 2x pana acu si aveau putere 100 si disp. 63-64... si atac non stop de pe 4 sate, pe 4 insule diferite deci am testat ceva sistemu. Peste 65% nu mi-a ripostat niciodata
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus