Captura unitatilor inamice

  • Autor subiect *CoolboyxXx
  • Data de început

DeletedUser

Guest
CAPTURA UNITATILOR INAMICE

Stau si ma uit la rapoarte si vad ca mereu o armata pierde tot ce are...
Ideea mea este urmatoare:sa fie construita un fel de inchisoare unde sa fie tinuti prizonieri soldatii capturati in razboaie...sa fie un fel de pestera imprejmuita de vreo 2 stanci...
si in acea pestera sa fie tinuti prizonierii...sclavii...sa zicem ca fiecare nivel al inchisorii iti permite sa mai inchizi inca 10 soldati
Acum..un exemplu
sa zicem ca primim raportul unei batalii...sa zicem ca am 500 de soldati in aparare,iar cineva ma ataca cu 100 de prastieri...la fiecare zecime din armata pe care o distrug mai capturez un soldat inamic...sa zicem ca eu ii omor 90 de prastieri si mai capturez 10...intelegeti?
Faza asta cu captura poate fi optionala..daca suntem atacatori putem da "captura soldati inamici"..sau daca credeti ca e mai bine sa fie automata captura....Putem avea posibilitatea de a vinde captivi în sclavie..sa zicem ca ii vindem in piata pentru materii prime...
Sunt multe chestii in legatura cu asta...putem sa creem si o nava speciala cu care sa transporte sclavii,putem creea distinctii ..ceva cu "Negociatorul zilei"...adica a vandut cei mai multi sclavi in ziua aia..sau "Captura zieli"...adica a capturat cei mai multi soldati inamici...sau
"NEGOCIATOR SUPREM"..distinctia asta sa fie primita cand vinzi peste 250 de sclavi...Ideea poate continua intr-un sens pozitiv si chiar ar putea fi pusa in aplicare daca va place...
Ce credeti?
Astept parerile voastre in legatura cu asta...
 

DeletedUser

Guest
Sincer ar complica prea mult jocul sa ii si vindem pe resurse...

Ar fi frumos cum spui tu sa fie prizonieri si sa devina soldati dar nu sclavi...
 

DeletedUser903

Guest
Captura

E foarte interesanta ideea. Si sa se mai creeze si o gradina, cu gard inalt, inalt, inalt, inalt, da' inalt de tot, sa nu-l mai sara nimeni.
 

DeletedUser

Guest
...

sau am putea sa ii vindem si pe resurse...sa ii transformam si in soldatii nostri...sau sa ii trimitem in alte orase...
am putea face orice cu sclavii...nu stiu de ce vezi ca ceva complicat daca ii dau la schimb pe resurse...
alte pareri in legatura cu asta?...
si cu inchisoarea...voi cum credeti ca ar fi mai adecvat?...mie mi se pare mai realistic daca ii trimitem pe sclavi intr-o pestera inconjucarata de stanci..sau am putea sa ii mai folosim si in sporirirea resurselor...nu?
creste cu 1% la fiecare 10 sclavi...la 100 de sclavi vom beneficia de o productie de resurse cu 10% mai rapida...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Super!

Imi palce ideea de a-ti da mai multe resurse, asta in functie de cati sclavi ai captivi. Sa te apuci sa-i vinzi, sa faci schimbi, nu cred ca e o idee buna e prea complicat. Ar mai putea fi introdusa inca o chestie; la urmatoarele atacuri daca nu reusesti sa te aperi un procent din sclavi sa fie elberati.
 

DeletedUser

Guest
da...e foarte bine asa...
sa participe si sclavii la razboi daca armata ta e nimicita
iar puterea sclavilor va fi relativ mica...adica stiti cum e ...dau si ei cu pietre,cu tarnacoape :))..sau cu ce mai lucreaza ei
un fel de gardieni dar care participa automat daca armata nu reuseste sa invinga atacatorul...
sa fie putin mai puternici decat gardienii..ca na'..au fost luptatori odata si au experienta...
 

DeletedUser

Guest
unitate:sclavi
necesitate:inchisoare 1
arma:14
tip:shoot
aparare:asc:13
neasc:13
shoot:13
 

DeletedUser

Guest
si inchisoare sa poata capta 10 sclavi per lvl si sa aiba 30-40 nivele.sau 15 sclavi per lvl daca se intoduce o cercetare in academie ceve de genu ca straja
orasului
 

DeletedUser

Guest
eu sunt pro, dar o singura problema, unde va fi plasatta aceasta inchisoare?
 

DeletedUser

Guest
eu am scris ca langa pestera unde sunt spionii..dar nu prea e loc...poate exista un pic de loc intre cazarma si academie,dar nu prea mi se pare bine
probabil ca ar trebui facuta chiar langa pestera..acolo ,sa se vada 2 stanci...e ceva loc...
 

DeletedUser

Guest
grepoliswb.jpg


1.daca vreti langa pestera ..mie mi se pare ca da bine acolo
2.si acolo se vede bine...langa mina de argint
am putea sa intelegem de la punctul 2 ca muncesc undeva, la mina de argint din greu..
3.asta daca vreti ca sclavii sa creasca productia de resurse...dar cred ca preferati sa ii vindeti pe resurse..sau sa ii inrolati in armata...cum vreti,oricum o sa gasim cea mai buna cale impreuna
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
sa stiti bine ca are loc intre academie ca in general ar putea sa fie sub pamant arrowstone dupa cum cred ca sti inchisoarea nu e bine ingrijita da sa fim seriosi putin ar trebui sa sune asa sa dureze 24 de ore sau mai putin sau mai mult ca sa fim seriosi ce asa din prima se alatura armatei tale si im plus la prima idee la ce ne ajuta sclavi si mia venit o idee sclavi sa ajute la barci adica sa le mareasca viteza si ca si cei de la inno sa primeasca ceva sa fie ceva de genu motivatie 30% mareste cu 5 viteza 20 monede
 

DeletedUser

Guest
e o idee super daca sar realiza chestia sa facem cv de genu ca acei sclavi sai faci pe resurse sau sa devina cum sant gardienii
 

DeletedUser

Guest
sa stiti bine ca are loc intre academie ca in general ar putea sa fie sub pamant arrowstone dupa cum cred ca sti inchisoarea nu e bine ingrijita da sa fim seriosi putin ar trebui sa sune asa sa dureze 24 de ore sau mai putin sau mai mult ca sa fim seriosi ce asa din prima se alatura armatei tale si im plus la prima idee la ce ne ajuta sclavi si mia venit o idee sclavi sa ajute la barci adica sa le mareasca viteza si ca si cei de la inno sa primeasca ceva sa fie ceva de genu motivatie 30% mareste cu 5 viteza 20 monede


frate, las-o balta cu monedele tale......si intre cazarma si academie se tinparadele trumfale, felstivalurile si jocurile olimpice:p

grepolistownlibraryandt.jpg


nu radeti.... made in paint.....
 

DeletedUser

Guest
Zic sa fie plasata langa pestera de spioni.Dar sclavii dupa atac sa fie transforati in soldatii aparatorului...Si sa coste foarte scump un sclav..Si sa fie random...Altfel toti ar astepta un atac in loc sa recruteze.
Nivel maxim 10 si la un atac sa fie maxim 1 soldat pentru fiecare nivel...
Si inchisoarea sa coste foarte ieftin.Ca si piata.
 

DeletedUser

Guest
asa...deci avem inchisoare formata din 2 stanci langa pestera spionilor...
avem 10 nivele la inchisoare...inchisoarea e la fel de ieftina ca si piata
apoi?
ce facem cu sclavii?
ori ii vindem pt resurse(ar fi ceva,resurse suplimentare) ori ii transformam in soldatii nostri(si asta ar fi ceva mai rapid decat atacul de recrutare,dar mai bine nu)..ori plasam inchisoarea langa mina de argint si sclavii ne maresc productia de resurse...1% 10 sclavi
in total vor fi 100 de sclavi...deci cu 10% mai multe resurse pe ora...
ori ii transformam in gardieni cum a spus syle...mie nu prea imi place treaba cu gardienii...sunt destui astia care sunt...:p
asa...ori vor participa la lupte daca sansele armatei noastre este mai mica...cum vreti?
mie imi surade ideea cu vinderea sclavilor pt resurse sau faza cu cresterea resurselor pe ora
 
Sus