Bug jefuire sate

DeletedUser

Guest
Azi-noapte, pe la ora 2-3, mi-am activat de la o misiune optiunea de a nu scadea dispozitia satelor dupa ce le jefuiesc. Desi arata la toate zero stricare de dispozitie, imi strica dispozitia ba la un sat ba la altul, in mod alternant asa. Pe zi, n-am intampinat astfel de erori.

- - - Updated - - -

Azi-noapte, pe la ora 2-3, mi-am activat de la o misiune optiunea de a nu scadea dispozitia satelor dupa ce le jefuiesc. Desi arata la toate zero stricare de dispozitie, imi strica dispozitia ba la un sat ba la altul, in mod alternant asa. Pe zi, n-am intampinat astfel de erori.

Hopa! Ca sa vezi, se intampla si azi pe zi. Rusine!!!

13204503.png
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dispozitia nu trebuie sa se strice ca satele sa se revolte.

Fara "diplomatie" cercetata satele au posibilitatea sa se revolte cand au dispozitia de sub 80%.
 

DeletedUser9489

Guest
Ce chestie... erau vremuri cand aveam dispozitia 0 si nu se revoltau...
 

DeletedUser

Guest
Nimic nu zice ca se revolta vreodata sigur (cu toate ca la dispozitia 0, ar cam trebui :)) )... Doar posibilitatea e mai mare cu cat dispozitia e mai mica.
 

DeletedUser9489

Guest
Si inca ceva(e testat, dar nedeclarat!). Daca jefuiesti cu capitanul sunt si mai putine sanse sa se revolte taranii, le e frica de el probabil.
 

DeletedUser

Guest
Se pare ca duminica serverele Grepolis isi fac de cap ( supervizorii sunt liberi :) )
Problema este testata pe recompensa "Loialitate impusa" si fac pariu ca azi nu se aplica nici o recompensa de la misiuni.
Mi-am luat 6 revolte pe sate, testand, inainte sa pun acest post.

1. Dupa folosirea recompensei "Loialitate impusa" trebuia ca dispozitia satelor sa fie 100% instantaneu -> Nu s-a intamplat. Crezand ca e bug vizual am jefuit satele la 5 minute.
2. Jefuire prin capitan -> 2 sate si-au luat revolta -> Dispozitia satelor a ramas aceeasi (aveam 64%, a ramas 64%).
3. Dupa 5 minute, am dat jefuire la 5 minute, de data asta manual fara folosirea capitanului, pe 5 sate(ca celelate 2 erau in revolta) -> unul dintre sate si-a luat revolta.
4. Am dat Deconectare -> conectare. Apoi jefuire sate prin capitan la 5 minute -> 3 sate si-au revolta.
5. Dispozitia satelor dupa toti pasii de mai sus -> 65% (a crescut cu 1% - e normal asta).

Concluzie: "Loialitate impusa" astazi iti "ingheata" valoarea dispozitiei(comportament normal) dar nu impiedica revolta satului (bug).
Cateva poze acum, le folositi cum vreti:
http://vvcap.net/db/roZDWciXrCnsoPzwPV8A.htp
http://vvcap.net/db/fBHcurZiUctzyqlOpfQX.htp
http://vvcap.net/db/w82BCtnfHHBrPFf0VqK_.htp
http://vvcap.net/db/arxvkFaJJkmW80moy6VD.htp
http://vvcap.net/db/hUqVrW9l9Pp-4QD-fr7b.htp
http://vvcap.net/db/vR7wupAoqvvHiDh0PkJf.htp

PS: 1. sunt tester bun, nu ? (am luat 6 revolte in sate din cele 7 cate aveam :) ).
2. Mentionez ca doar astazi, duminica a aparut aceasta problema, in restul zilelor (am jucat zilnic si am folosit de multe ori aceasta recompensa) nu s-a intamplat acest bug.
 
Ultima editare de un moderator:

Mr Jack

Super Moderator
este adevarat ca mai apar si erori, dar este nevoie de cateva clarificari:

-"Loailitate impusa" nu ridica dispozitia satelor la 100, acesta a fost un bug, care s-a rezolvat o data cu update-ul 2.40(gasiti precizarea facuta in anuntul de pe forum)
-satele se pot revolta daca au deja dispozitia scazuta inainte de folosirea recompensei, adica daca ai un sat cu dispozitia 64 si folosesti recompensa acesta se poate revolta in caz de jefuire, recompensa respectiva doar impiedica scaderea dispozitiei mai mult decat este deja scazuta
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Multumesc pentru clarificare.
Nu citisem "Update 2.40".
Totusi functionarea recompensei cu ridicare la 100% a dispozitiei satelor era viabila avand in vedere insasi utilizarea unei asemenea recompense. Exemplu:
- dai jefuire 4 ore pentru ca pleci la munca -> 52%
- dupa 4 ore conectare -> solicitare 4 ore -> Se termina cele 8 ore de munca -> Dispozitie sate undeva pe la 75%
- ajungi acasa si folosesti recompensa pentru a sta vreo 6 ore sa reusesti sa soliciti cat mai multe resurse -> folosesti degeaba recompensa pentru ca exista riscul de revolta.

Prin eliminarea "bug"-ului conform "update 2.40" pasii de mai sus nu mai pot fi efectuati si implicit jucatorul este defavorizat de faptul ca mai trebuie sa si lucreze pentru a cumpara monezi si contribui la bunastarea Grepolis pentru distractia proprie.
Este doar o parere personala si trebuie tratata ca atare.
Va multumesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cum vine asta? Eu am 79 dispozitie, am recompensa de nescadere a dispozitiei, iar satenii tot se revolta? Asta e bug!
 

DeletedUser

Guest
Cum vine asta? Eu am 79 dispozitie, am recompensa de nescadere a dispozitiei, iar satenii tot se revolta? Asta e bug!

Loialitate impusa = DOAR IMPIEDICA scaderea dispozitiei satelor, NU si REVOLTAREA satelor (conform UPDATE 2.40).
Tu ai avut 79%, deci ai intrat in aria de RISC revolta si ai luat revolta.
Nu-mi mai place functionarea actuala si mi-am spus pararea. POATE revin la vechea forma in "UPDATE 2.41".
 

DeletedUser

Guest
@joienegru: Puterea Loialitatea impusa tot timpul a impiedicat doar scaderea dispozitiei de dupa jefuire. Satele tot timpul s-au revoltat tinand cont de dispozitia de dinanintea jefuirii (citeste explicatia lui Jack de mai sus).

@Zaqq: Nu cred ca se revine. Noua functionalitate e normala si echilibrata, pe cand cresterea dispozitiei oferea un avantaj enorm (rata normala de crestere fiind 10 * viteza per 24 de ore)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Multumesc pentru clarificare.
Nu citisem "Update 2.40".
Totusi functionarea recompensei cu ridicare la 100% a dispozitiei satelor era viabila avand in vedere insasi utilizarea unei asemenea recompense. Exemplu:
- dai jefuire 4 ore pentru ca pleci la munca -> 52%
- dupa 4 ore conectare -> solicitare 4 ore -> Se termina cele 8 ore de munca -> Dispozitie sate undeva pe la 75%
- ajungi acasa si folosesti recompensa pentru a sta vreo 6 ore sa reusesti sa soliciti cat mai multe resurse -> folosesti degeaba recompensa pentru ca exista riscul de revolta.

Prin eliminarea "bug"-ului conform "update 2.40" pasii de mai sus nu mai pot fi efectuati si implicit jucatorul este defavorizat de faptul ca mai trebuie sa si lucreze pentru a cumpara monezi si contribui la bunastarea Grepolis pentru distractia proprie.
Este doar o parere personala si trebuie tratata ca atare.
Va multumesc.
ai perfecta dreptate. se incurajeaza astfel ca unii playeri (copii in mare parte) sa stea pe joc 5-6-7 ore si sa farmeze la 5 minute,si, precum bine spui sa bage bani in conturile inno... deh, nemtii nu sunt prosti... incearca sa creeze dependenta! :)
Noua functionalitate e normala si echilibrata
cred ca esti printre putinii cu aceasta parere.... oare e defect profesional?:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Hai mai sa fim seriosi.. Inainte de aparitia puterii cum se facea? Puterea trebuie sa ofere un scurt avantaj, nu sa modifice complet cererea de resurse.
 

DeletedUser

Guest
de fapt tot exista un bug...daca activezi loialitate impusa (nu mai scade dispozitia) si faci misiune pe insula si ai ca provocare la ea loialitate scazuta tot iti scade dispozitia....normal ar fi fost sa se anuleze una pe alta nu? adica una scade cealalta nu ii da voie...desi asta nu se intampla
 

DeletedUser

Guest
Tocmai am patit si eu. din 6 sate cu dispozitie la 54, diplomatie cercetata si recompensa de loialitate impusa activata, am jefuit cu capitanul activat la 5 min si 3 sate mi-au intrat in revolta :(((

Fac asta de cand a inceput serverul si e prima oara cand pataesc.....
 

DeletedUser

Guest
Hai mai sa fim seriosi.. Inainte de aparitia puterii cum se facea? Puterea trebuie sa ofere un scurt avantaj, nu sa modifice complet cererea de resurse.
pai scurt este, max 8 ore. (in caz ca se gaseste cnv care poate sa stea cu ochii lipiti de display atita timp). iar diferenta de resurse este de doua ori mai mare, nu vad ce mare dezechilibru s-ar crea. eu sunt de parere ca era bun asa cum era, in varianta actuala eu cel putin nu ma mai incurc de ea prin inventar.
digit, se refera doar la unitati si reserse, de alte vraji nu zice nimic, deci nu e bug... pt alte nelamuriri pm la nenea orbit, te lamureste el. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
de fapt tot exista un bug...daca activezi loialitate impusa (nu mai scade dispozitia) si faci misiune pe insula si ai ca provocare la ea loialitate scazuta tot iti scade dispozitia....normal ar fi fost sa se anuleze una pe alta nu? adica una scade cealalta nu ii da voie...desi asta nu se intampla

Nu, nu cred ca ar trebui sa se anuleze. Exista insa o mica problema dupa ce expira "Loialitatea scazuta", in cazul in care ambele puteri sunt aplicate. Loialitatea s-ar putea sa scada la jefuiri chiar daca "Loialitatea impusa" e inca activa. Cam asta ar fi singura problema de care stiu eu si pot spune c-am patit-o.

Restul, nu-mi par a fi. Loialitatea impusa nu promite decat avantajul de a nu mai scadea loialitatea, nu si refacerea ei (@db23urs, e suficient avanjatul asta, iti permite dublarea resurselor in orele respective).
Daca atacati sate cand dispozitia e la 54%, nu va mai mirati ca se revolta satele...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu intelegeti. Recompensa "Loialitate Impusa" este anulata ca sens logic si rational cand nu impune nici o loialitate. Loialitate Impusa inseamna evitarea unei Revolte. Pai cum naiba aplic apa pe foc dar apa de fapt nu functioneaza?
 

DeletedUser

Guest
Nu intelegeti. Recompensa "Loialitate Impusa" este anulata ca sens logic si rational cand nu impune nici o loialitate. Loialitate Impusa inseamna evitarea unei Revolte. Pai cum naiba aplic apa pe foc dar apa de fapt nu functioneaza?

Citeste descrierea vrajii. Spune clar ca nu scade din dispozitie, dar de revolta nu precizeaza nimic. Poti sa o ai activata, daca in acelasi timp esti cu dispozitia in aria de revolta nu te mai ajuta la nimic vraja.
 

DeletedUser

Guest
Citeste descrierea vrajii. Spune clar ca nu scade din dispozitie, dar de revolta nu precizeaza nimic. Poti sa o ai activata, daca in acelasi timp esti cu dispozitia in aria de revolta nu te mai ajuta la nimic vraja.

13238606.png


Prin definitia jocului, satele aflandu-se intre dispozitia 75% - 100% NU SE APARA. Conform pozei mele de sus, aveam 79% dispozitie si a iesit REVOLTA. Asta e BUG. Intre 0% si 74% vad ca intradevar se poate intampla orice. Dar dupa 75% nu ar trebui. Zi tu acum, nu e asta un caz inchis?

p.s. Si ca sa fie cat mai frumos, uite ca tocmai mi s-a revoltat si zidul unui sat =))

13238641.png
 
Ultima editare de un moderator:
Sus