Bonus cultură - eliminare jucător

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Un coleg a întrebat : ce se întâmplă cu cultura unui jucător dacă-l scoți de pe hartă? se pierde sau o preia cuceritorul? Răspunsul e se pierde. Dar dacă totuși s-ar oferi un bonus?

Pentru a nu face ca toți jucătorii să se orienteze către jucătorii mici(fiind ușor de scos), bonusul pe care îl primește cuceritorul ar trebui să fie numărul maxim de orașe pe care le-ar fi putut cuceri apărătorul.

Exemplu:
Jucătorul scos de pe hartă avea următoarea situație la cultură:
Nivel de cultură: 67
Oraşe: 66/67
6584/6633
Jucătorul care îl scoate de pe hartă primește 67 puncte de cultură adiționale.

Desigur, nu e mult, dar pe lumile vechi apar delete-urile și se simte lipsa de cultură.
 

DeletedUser2467

Guest
Un coleg a întrebat : ce se întâmplă cu cultura unui jucător dacă-l scoți de pe hartă? se pierde sau o preia cuceritorul? Răspunsul e se pierde. Dar dacă totuși s-ar oferi un bonus?

Pentru a nu face ca toți jucătorii să se orienteze către jucătorii mici(fiind ușor de scos), bonusul pe care îl primește cuceritorul ar trebui să fie numărul maxim de orașe pe care le-ar fi putut cuceri apărătorul.

Exemplu:
Jucătorul scos de pe hartă avea următoarea situație la cultură:
Nivel de cultură: 67
Oraşe: 66/67
6584/6633
Jucătorul care îl scoate de pe hartă primește 67 puncte de cultură adiționale.

Desigur, nu e mult, dar pe lumile vechi apar delete-urile și se simte lipsa de cultură.

contra,punctele de cultura trebuiesc muncite,app exista si festivale !
 

DeletedUser

Guest
mie mi-ar placea...imi ia foarte mult sa fac punctele de cultura:(
 

DeletedUser

Guest
@1mpact: cred că am destulă experiență încât să cunosc toate metodele de a face cultură. Mulțumesc de informație.

Ceea ce am propus eu ar aduce ceva mai multă activitate și motivație. De multe ori, unii jucători sunt cruțați din diverse motive(oraș prea mic, etc.). Dar cu un bonus bun de cultură, cred că s-ar face ceva eforturi în a scoate jucătorii de pe hartă.

Totodată, s-ar accelera ritmul de dispariție a jucătorilor de pe server, ceea ce pe serverele vechi ar scurta plictiseala și poate chiar ar alunga-o.
 

DeletedUser2467

Guest
@1mpact: cred că am destulă experiență încât să cunosc toate metodele de a face cultură. Mulțumesc de informație.

Ceea ce am propus eu ar aduce ceva mai multă activitate și motivație. De multe ori, unii jucători sunt cruțați din diverse motive(oraș prea mic, etc.). Dar cu un bonus bun de cultură, cred că s-ar face ceva eforturi în a scoate jucătorii de pe hartă.

Totodată, s-ar accelera ritmul de dispariție a jucătorilor de pe server, ceea ce pe serverele vechi ar scurta plictiseala și poate chiar ar alunga-o.

te inteleg dfa,dar hai sa ne gandim la o treaba,iti dau exemplu de pe theta.net unde joc eu,
-un jucator avea 128 orase si 1mil 750k, din alianta adversa,de ex eu am luat 4 orase de la acesta,crezi ca ar fi normal pt mine sa primesc jumatate?sau un sfert din nr de puncte de cultura pe care le are acesta?ar fi corect ca dupa ce cuceresti un oras sa prim bonus inca 100/200 puncte de cultura?sau pentru cei din jurul tau.sau hai sa ne gand alfel din pacate intrii mai tarziu pe o lume si incepi sa joci faci si tu un nr respectat de puncte de cultura sa zicem 5,pestii cei mari de pe mare te observa si te inghit imediat,iti convine ca punctele tale sa mearga catre ei dupa tot timpul consumat,daca stam sa ne gand toti playerii ar vana numai jucatori medii cu un nr de puncte de cultura bunicel si f usor de inchis!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu pentru un oraș, ci pentru când rămâne cu 0 orașe. Atunci se acordă bonusul.
Toți vor merge pe peștii mari și oricum, bonusul e destul de mic. Mie îmi trebuie pentru următorul oraș cam 200 puncte. La 67 orașe, cred că pot scoate singur din joc unul de 5 orașe, nu primesc mare mult 5 cultură, dar așa, simbolic, de la fiecare, se strânge :) Nu primești la fiecare oraș 200 cultură cum ai spus tu.
 

DeletedUser

Guest
Sunt PRO
prima data vroiam sa zic Contra , dar dupa argumentele aduse de DFA , sunt PRO şi eu .

Dar , să se mai implementeze şi pe versiunile 1 ceva , că de 2.0 deja ne-am plictisit ..:p
 

DeletedUser

Guest
Eu as cere un ban pt domnu bula asta ..
Si DFA , o intrebare , ar fi distractiva treaba asta , cu eliminarea jucatorilor , dar daca tu iei 3 orase iar jucatorul are 4 , si vine un coleg de'al tau , si ii ia ultimul oras , tu ce faci ? :D
 

DeletedUser

Guest
Eu as cere un ban pt domnu bula asta ..
Si DFA , o intrebare , ar fi distractiva treaba asta , cu eliminarea jucatorilor , dar daca tu iei 3 orase iar jucatorul are 4 , si vine un coleg de'al tau , si ii ia ultimul oras , tu ce faci ? :D

Ghinion de neșansă, dar întro alianță serioasă se atacă în echipă și s-ar decide care să ia bonusul. Cu acest aspect, cred că propunerea ar face și mai palpitantă eliminarea celor mici, fiindcă jucătorii care-i atacă e posibil să-și spargă navele între ei și o parte din cultură le va reveni celor mici. Astfel se creează și șansa celor întârziați de a recupera timpul pierdut.
 

DeletedUser

Guest
Eu asi fi PRO, cu un singur amendament . Anume :

Bonusul de cultura ( sau preluarea punctelor de cultura, tranzlatarea acestora sau cum vreti sa o denumiti ) sa se faca numai si numai daca actiunea a avut loc 1 vs. 1.
1 vs. 1... atentie!! Doar in ceea ce priveste atacurile decisive, de cucerire.
Adica daca un singur player a cucerit si scos la marginea hartii un cont advers. El poate fi sustinut de colegi cu atacuri, dar navele de colonizare si cucerirele, implicit, sa apartina numai si numai unui singur jucator.

Exemplu :
Atac un cont de nu stiu...7 polisuri, sa zic. Pot fi sustinut de colegi cu atacuri si/sau suport ( acolo unde este cazul) dar cucerirea celor 7 polisuri trebuie sa imi apartina 100% mie. Eu sa am posibilitatea de a cuceri 7 orase...sa bag 7 nave si sa scot contul la margine. Atunci, da...ar fi fain sa ii iau si punctele de cultura invinsului meu.
 

DeletedUser

Guest
Ar fi frumoasa si o distinctie cu , jucatorul cutare a furat/preluat (cum vreti voi) deja x/xx/xxx puncte de cultura de la jucatori.

Si/sau jucatorul cutare , a scos deja 1/3/5/10 jucatori din joc.


Ar fi frumos :)))
 

DeletedUser

Guest
lol ma Contra

Unde te crezi aici la ratele si vanatorii???

Daca vrei pct de cultura MUNCESTE
 

DeletedUser598

Guest
Contra!
1.Greu de implementat
2.Nu sunt jucatori(sau,foarte putini) cu orase unul langa altul. Cred ca nu vei alerga pe 5 mari sa cuceresti un jucator. Plus la asta,unde tu pe alpha (garantez si pe altele la fel,mai ales alea cu viteza turbata de dezvltare) gasesti jucator cu 5-10 orase? Sau imi vei lua mie toate 60 de orase? imposibil asa ceva...
... Sau te vei baga peste jucatorii care abia incep...pe la margini de harti? (care e imposibil)

Ca sa nu fie disparitie de pe server,asa cum ai zis tu,mai bine au implementa asta din INNO ceva si pe lumile cu versiunea 1.xx.
Cum ar fi de exemplu:
1.Adaugarea lui hades (o sa ia ceva timp sa te dai cu noul zeu,sal incerci,sal folosesti)
2.Sa faca satele asa ca pe 2.0. (mai simplu de luat resurse daca iti trbuie ceva+ mai bagi resurse acolo,mai ataci si acolo,e ceva ocupatie)
3.Sa se bage si pe Alpha si restu lumilor 1.xx ceva de gen superbilding pe insula,cum e genul celora din orase,adika,sa poti alege,uite...din 5 facem asta,sau asta,,. Si fiecare din ele sa aiba un anumit bonus (naval,terr,la zei etc).
4.Sa se bage o expeditie ceva. Jucatorul sa poate trimite ceva nave de atac cu trupe,ma rog...in cercetarea marilor. Astfel sa se gaseasca ma rog,ceva,nave ramase din fosta expeditie,resurse,comori cum au fost alea de pasti daca nu gresesc,adica(o chemare a marii,o casatorie,sport etc etc).
5.Sar putea face ca pe insula sa se poata domina satele. Adika,nu fiecare domina taote de sine statator in urma atacurilor,cum e pe ver.2.xx,dar sa fie real time,ai atacat,ai distrus trupele inamicului,tii tu satul,el til recapata daca are nevoie si tot asa. Ridici in nivel orasele..etc etc.
6. Ideea cu negotatorul care vine si vinde cate ceva de pe ver 2.xx e la fel ideala,de ce sa nu se implementeze si pe ver. 1.xx...
...
Si multe alte idei...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus