Atac comun

DeletedUser

Guest
de ce este necesara pararea tuturor membrilor?avem admini,avem moderatori,avem intemeietori de aliante,deci de ce trebuie ca intotdeauna sa isi dea cu parerea o gramada de oameni?asta nu e democratie,asta e haos.
pentru ca toti jucam acest joc nu doar admini,moderatori si intemeietori.
 

DeletedUser

Guest
de ce este necesara pararea tuturor membrilor?avem admini,avem moderatori,avem intemeietori de aliante,deci de ce trebuie ca intotdeauna sa isi dea cu parerea o gramada de oameni?asta nu e democratie,asta e haos.

Cine zice ca trebuie? Nimeni nu e obligat sa faca nimic. Fiecare are dreptul de a-si da cu parerea daca doreste.

Va rog reveniti la discutia despre propunerea de la inceputul temei.
 

DeletedUser

Guest
eu sunt pro,in primul rand treb sa te duca capul sa dai un astfel de atac,apoi aparatorul are marele avantaj de a respinge atacul in 24h(asta daca il ajuta alianta);ne fiind posibila o sincronizare perfecta ce rost are sa ai mai multe orase?Oricum se poate face calculul afland cu ce nave esti atacat,astfel incat sa poti fenta atcul,neputand executa un atac concentrat,cucerirea va devenii inposibila.Noroc cu nobii,ca altfel am cucerii doar satele parasite sau de pe insulele pustii.
 

DeletedUser

Guest
Schimbare de situaţie

Am vrut să fac topic nou, dar propunerea mea are cumva legătură cu ce s-a propus în acest topic.

Priviţi imaginea asta:
propunerec.jpg


Încercuit cu roşu este ora la care sosesc trupele la destinaţie, fie că este atac, fie că este susţinere.

Problema pe care am întâmpinat-o este că acel cronometru nu funcţionează. Arată ora la care "ar ajunge trupele dacă atacul ar fi pus imediat după deschiderea ferestrei"; dacă aştept 20 de minute până să pun atacul, nu va mai ajunge la ora indicată acolo.

Deci, propunerea mea este ca acel cronometru să înainteze odată cu ora serverului, cea afişată cu data la baza meniului.

Astfel, mai mulţi jucători dintr-o alianţă, sau chiar un jucător cu mai multe oraşe, ar putea pune atacuri coordonate la secundă. Dacă ele vor ajunge "la secundă" depinde numai de experienţa jucătorului care le pune şi nu va trebui să se modifice radical codul jocului.
 

DeletedUser

Guest
In acest joc nu se pot da atacuri la secunda. E foarte posibil chiar ca atunci cand trimiti doua atacuri la diferente de cateva secunde sa ajunga primul cel pe care il programezi sa ajunga mai tarziu cu cateva secunde.
Acest lucru nu este o eroare de joc pur si simplu este o protectie impotriva scripturilor care se folosesc pentru coordonarea atacurilor, astfel aceste scripturi devin inutile.
 

DeletedUser

Guest
In acest joc nu se pot da atacuri la secunda. E foarte posibil chiar ca atunci cand trimiti doua atacuri la diferente de cateva secunde sa ajunga primul cel pe care il programezi sa ajunga mai tarziu cu cateva secunde.
Acest lucru nu este o eroare de joc pur si simplu este o protectie impotriva scripturilor care se folosesc pentru coordonarea atacurilor, astfel aceste scripturi devin inutile.

Ceea ce am propus eu, nu are legătură cu scripturi. Un script ar citi ora serverului şi nu ar avea nevoie să "vadă" cronometrul ăla mergând.

Un jucător, însă, ar avea mare ajutor dacă ar vedea acel cronometru mergând.

Cei cu experienţă ştiu că există laguri de server şi socoteala de acasă nu dă întotdeauna cu cea de la piaţă...
 

DeletedUser

Guest
Ideea nu mi se pare nici rea, insa nici prea buna..

Nu prea vad la ce ar folosi acel cronometru mergand? Tinand cont ca atacul nu are cum sa fie decat aproximativ la o anumita ora, nu vad la ce ti-ar folosi un cronometru care sa-ti indice ora aproximativa la care ajunge un atac.. In plus, ai timpul de deplasare si ora serverului.. restul e doar o problema de matematica :)
 

DeletedUser

Guest
Ideea nu mi se pare nici rea, insa nici prea buna..

Nu prea vad la ce ar folosi acel cronometru mergand? Tinand cont ca atacul nu are cum sa fie decat aproximativ la o anumita ora, nu vad la ce ti-ar folosi un cronometru care sa-ti indice ora aproximativa la care ajunge un atac.. In plus, ai timpul de deplasare si ora serverului.. restul e doar o problema de matematica :)

Poate micşora considerabil diferenţa "aproximativă" dintre două atacuri sincronizate. Stai cu fereastra deschisă şi trupele pregătite până când mai sunt 4-5 secunde până la dead-line şi apeşi butonul "Attack" exact atunci.

Dacă ai jucat Travian ştii la ce mă refer ;)
 

DeletedUser47

Guest
Dacă am înţeles eu bine din ce spui tu, şi am citit de circa 4 5 ori, înţeleg că tu crezi că dacă vei ţine pe pagină deschisă fereastra cu atacul care durează de exemplu 5 ore iar acolo scrie că va ajunge la ora 16:50 tu aştepţi până la 16:49 după care dai atacul şi va ajunge la 16:50? Dacă asta ai vrut să spui este incorect cu cât aştepţi mai mult să dai atacul cu atât ora sosirii acestuia va creşte.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dacă am înţeles eu bine din ce spui tu, şi am citit de circa 4 5 ori, înţeleg că tu crezi că dacă vei ţine pe pagină deschisă fereastra cu atacul care durează de exemplu 5 ore iar acolo scrie că va ajunge la ora 16:50 tu aştepţi până la 16:49 după care dai atacul şi va ajunge la 16:50? Dacă asta ai vrut să spui este incorect cu cât aştepţi mai mult să dai atacul cu atât ora sosirii acestuia va creşte.

exact asta este problema pe care o pun... ora aia să nu fie "stană de piatră"... să îşi facă refresh în timp real faţă de ora serverului :)
 

DeletedUser1497

Guest
Pro

Eu sunt PRO .. mi se pare ok sa da-i un atac nimicitor atata timp cat e un joc de conquer si supravietuire ....
 

DeletedUser

Guest
pro....tocmai asta e ideea sa faci multe sate si sa faci armata...ce rost are sa faci 20 sate daca tu ataci numai cu 2000 soldatei? la 20 sate ar trebui sa se zguduie pamantul cand marsaluieste armata...
 
Sus