Atac comun

DeletedUser

Guest
Trebuie facut ceva cu atacurile. Am 3 orase si este foarte greu (pentru mine chiar imposibil) sa trimit un atac catre un polis inamic din 2 orase ale mele in acelasi timp. Am incercat cu cronometru dar degeaba. Din 10 atacuri nu am reusit cu niciunul sa ajunga in acelasi timp, mereu sunt 2 atacuri diferite.
Deci propunerile mele ar fi:
1. Sa se poata transfera trupe dintr-un oras in altul si de acolo sa poti trimite un atac concentrat (sau sa se poata folosi trupele trimise ca sprijin in orasul respectiv)
2. La un atac trimis de la unul dintre orasele mele catre un polis inamic sa ma pot alatura cu trupe din al doilea oras.

Astept si alte propuneri numai sa se ajunga undeva.

Multumesc
 

DeletedUser

Guest
contra
este destul de bine asa cum este acum
asa te face sa te gandesti de doua ori daca mai vrei inca un oras sau nu
Ideea cu armata ar usura atacurile asupra unui polis ceea ce ar insemna desigur eliminarea multor jucatori:cool:
 

DeletedUser

Guest
Contra.Daca ai 3 orase si il ataci pe unul cu un singur oras,clar ca aparatorul nu are sanse(gandindu-ma ca tu dai un atac "concentrat").Este defavoritism pe fata.

Tu ataci cu 5000-5500 de trupe iar el/ea se apara cu 2000 de unitati.Nu e chiar fair-play.
 

DeletedUser

Guest
Contra.Daca ai 3 orase si il ataci pe unul cu un singur oras,clar ca aparatorul nu are sanse(gandindu-ma ca tu dai un atac "concentrat").Este defavoritism pe fata.

Tu ataci cu 5000-5500 de trupe iar el/ea se apara cu 2000 de unitati.Nu e chiar fair-play.


parerea mea este ca un atacator cu 5000 trupe din 3 orase nu poate exista
iar faptul ca atacul vine pe mare este un avantaj important pentru aparator; cu o aparare pe masura atacatorul nu are nici o sansa

in ceea ce priveste timpul de sosire: deja ati observat ca se dau timpi aproximativi: ~
si asta pentru ca timpul se calculeaza asa: a*d/v

unde
a - variabila random
d- ditanta
v-viteza trupei

variabila random face ca:
-atacurile sa nu poata fi sincronizate perfect
-atacatorul sa nu poata utiliza scripturi
-in acelasi timp ofera si un mic avantaj aparatorului care poate fenta relativ usor
 

DeletedUser

Guest
parerea mea este ca un atacator cu 5000 trupe din 3 orase nu poate existar

Daca ai cate 1700 de trupe(ma refer la locul ocupat in ferma,nu la unitati) pe fiecare sat si are 3 sate,sunt mai mult de 5000 de trupe in total.
 

DeletedUser

Guest
si asta pentru ca timpul se calculeaza asa: a*d/v

unde
a - variabila random
d- ditanta
v-viteza trupei

variabila random face ca:
-atacurile sa nu poata fi sincronizate perfect
-atacatorul sa nu poata utiliza scripturi
-in acelasi timp ofera si un mic avantaj aparatorului care poate fenta relativ usor

Formula e gresita. Variabila random e adaugata dupa calcularea timpului aproximativ si e intr-un interval de -10...+10 secunde.
 

DeletedUser903

Guest
Atac comun.

Pai daca aparatorul poate utiliza ca defensiva unitati ce provin din alte orase ca sprijin, atunci atacatorul este cel dezavantajat, pentru ca poate utiliza doar trupele dintr-un oras.
 

DeletedUser

Guest
Trebuie facut ceva cu atacurile. Am 3 orase si este foarte greu (pentru mine chiar imposibil) sa trimit un atac catre un polis inamic din 2 orase ale mele in acelasi timp. Am incercat cu cronometru dar degeaba. Din 10 atacuri nu am reusit cu niciunul sa ajunga in acelasi timp, mereu sunt 2 atacuri diferite.
Deci propunerile mele ar fi:
1. Sa se poata transfera trupe dintr-un oras in altul si de acolo sa poti trimite un atac concentrat (sau sa se poata folosi trupele trimise ca sprijin in orasul respectiv)
2. La un atac trimis de la unul dintre orasele mele catre un polis inamic sa ma pot alatura cu trupe din al doilea oras.

Astept si alte propuneri numai sa se ajunga undeva.

Multumesc

Atacatorul ar fi avantajat cand ar ataca cu mai multe trupe. S-ar pierde un anumit echilibru in sistemul de lupta :)

Jocul chiar are impus intentionat un sistem impotriva unei asemenea sincronizari (sistem valabil si pentru cei ce incerc sa se fereasca de atacuri).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser903

Guest
Si atunci la ce se mai creaza aliante? Doar pentru aparare?
 

DeletedUser

Guest
Pentru aparare, pentru a avea cui oferi sprijin, pentru a invata sa te aperi singur
sa ataci singur si tot asa
:D
 

DeletedUser

Guest
contra
daca vrei sa ataci vre-un sat poti sati ei un aliat iar daca ei te ataca pe tine pot navali vreo 10 si te maninca cu tot cu cizme!!!

Decit sa fii pe spatele cuiva si sa lasi treaba murdara s-o faca el si tu sa ei bunurile mai bine lucrezi de unul singur si macar stii ca este eforul tau si victoriea este tot a ta si nu a altcuiva
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
bun raspuns.......sindykat............ tot contra... e o idee proasta
 

DeletedUser

Guest
va spun: eu joc ikariam si acolo poti da atacuri comune dar dureaza vreo ora!!!
dar inainte cind nu puteai asta deodata se termina lupta si nici macar 1 minut nu asteptai!!!
asa ca sint contra!!!
 

DeletedUser

Guest
Concluzie:IDEEA nu e buna........ deci puteti inchide acest topic......
 

DeletedUser

Guest
:)

in caz ca nu s-a inchis: daca tot te-ai hotarat sa ataci, la atacuri in valuri probabil pierzi 10% soldati in plus decat daca ai ataca simultan. Iei in calcul si asta si gata...

alianta poate face atacuri - fiecare jucator sacrifica un numar de trupe cu scopul de a slabi apararea inainte de atacul principal.

:) unirea=putere e visul romanilor de secole, pare sa nu fie si al "grecilor" din grepolis...

Concluzie : consider actuala implementare ca fiind "savoare" grepolis, deci n-as schimba...
 

DeletedUser

Guest
Va rog sa folositi caractere de dimensiuni normale. Va puteti expima parerea si fara sa "scoateti ochii" celorlalti cititori ai forumului. ;)

Multumesc.
 

DeletedUser

Guest
de ce?

de ce este necesara pararea tuturor membrilor?avem admini,avem moderatori,avem intemeietori de aliante,deci de ce trebuie ca intotdeauna sa isi dea cu parerea o gramada de oameni?asta nu e democratie,asta e haos.
 
Sus