Adaugare Regula la forumul "Propuneri"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Propunerea in sine:
Adaugarea unei reguli cu un format obligatoriu dupa care sa se faca propunerile viitoare.
Posibil format: Propunerea in sine ; Detalii ; Avantaje ; Dezavantaje ; Efecte .
Avantaje: o sa avem un forum mai curat, ingrijit, pe care sa-ti faca placere sa intri.
Dezavantaje: posibila scadere a numarului postatorilor
Efecte: Mai putin de lucru pentru moderatori, Mai putine injurii si vorbe urate, Mai putine acuze de grandomanie, Mai putine propuneri nerealiste, Mai multe propuneri demne de inaintat spre Inno.
Alte detalii: Si cei ce isi exprima parerea sa fie obligati sa o faca intr-un mod cat mai civilizat si cu cat mai multe argumente.
PS: nu e o idee originala, e aproape in totalitate inspirata din modelul forumului .net
 

DeletedUser

Guest
Ok.. De curand am devenit moderatorul acestei sectiuni.

O noua regula nu va fi implementata insa va fi facut un anunt ce doreste a atrage atentia asupra anumitor excese comportamentale ce nu vor mai fi permise. (totusi, pedepsele se vor da doar la incalcarea actualului regulament)

Dezavantajul principal al unei reguli ca cea propusa de tine nu e scaderea numarului postatorilor ci, cresterea numarului de avertismente acordate utilizatorilor.. De asemenea, o data cu o asemenea regula, o idee chiar daca e buna, daca nu va fi pusa "in format" va fi ignorata (sau chiar huiduita) de catre ceilalti membrii..

In concluzie, chiar daca ideea ta nu e rea si nici nu e foarte indepartata de ceea ce imi propusesem eu, nu va fi pusa-n aplicare.
 

DeletedUser

Guest
Norbit a spus:
Dezavantajul principal al unei reguli ca cea propusa de tine nu e scaderea numarului postatorilor ci, cresterea numarului de avertismente acordate utilizatorilor
exact, cresterea numarului de avertismente duce la ban (presupun ca nu poti primi avertisment la nesfarsit) si ban-ul nu iti da posibilitatea sa postezi, deci in concluzie o parte din cei ce raspund cu "idee gandita pe WC" o sa dispara
Norbit a spus:
o idee chiar daca e buna, daca nu va fi pusa "in format" va fi ignorata (sau chiar huiduita) de catre ceilalti membrii..
Daca cineva chiar are o idee buna si a stat sa se gandeasca la detalii, avantaje,dezavantaje, etc. cred ca e genul de persoana care respecta si regulile, iar huiduielile nu ar putea fi pt ca si cei ce isi vor exprima parerea vor trebui sa foloseasca un format de raspuns, dupa cum am zis in postul anterior.. cu argumente si fara injurii, altfel vor incalca regula => pedepsire :)

Chiar daca suntem romani, putem demonstra ca traim in civilizatie si nu in jungla.
 

DeletedUser

Guest
Eu, în principiu, aș fi de acord cu an0n1m și cu implementarea unui set de reguli pentru această secțiune a forumului care este, în opinia mea, una dintre cele mai importante secțiuni și care trebuie ținută în ordine.
Însă, cei care nu țin cont acum, de regulile existente,cu certitudine că nu vor ține cont nici de alte noi reguli. Tot vor exista comentarii malițioase, tot vor exista postări și opinii neargumentate.
Eu m-aș gândi la ele ca la un set de reguli de bun simț, niște regului ,,nescrise'' mai degrabă. Să nu se dea warn-uri pentu cei care nu le respectă,dar să se șteargă pe cât de repede posibil posturile neargumentate,ironiile..etc..etc.
 

DeletedUser

Guest
deci simplu si la sec,fara vaselina:
Pro pentru propunerea lu anonim,sunt mult mai multe avantaje dacat dezavantaje.
Se poate presupune ceea ce s-ar intampla,dar nu se stie pana cand nu se aplica.Sunt sigur ca persoanele cu cei 7 ani de acasa nu vor avea cu siguranta de suferit din regulile de mai sus!
 

DeletedUser

Guest
exact, cresterea numarului de avertismente duce la ban (presupun ca nu poti primi avertisment la nesfarsit) si ban-ul nu iti da posibilitatea sa postezi, deci in concluzie o parte din cei ce raspund cu "idee gandita pe WC" o sa dispara

Cresterea numarului de banari sau avertismente nu e niciodata o solutie din punctul meu de vedere. O regula nu implica doar persoanele ce raspund cu "Idee gandita pe WC".

Daca cineva chiar are o idee buna si a stat sa se gandeasca la detalii, avantaje,dezavantaje, etc. cred ca e genul de persoana care respecta si regulile, iar huiduielile nu ar putea fi pt ca si cei ce isi vor exprima parerea vor trebui sa foloseasca un format de raspuns, dupa cum am zis in postul anterior.. cu argumente si fara injurii, altfel vor incalca regula => pedepsire :)

Chiar daca suntem romani, putem demonstra ca traim in civilizatie si nu in jungla.

Nu tot timpul... Daca regulamentul forumului se bazeaza in mare parte pe bun simt, un regulament al sectiuni ar impune alte reguli si, dupa propunerea ta, un model de postare (un tipar)... Ar fi foarte simplu ca un jucator sa-si expuna parerea in afara tiparului pentru ai fi atrasa atentia. E drept ca acei membri ar putea fi penalizati.. Dar dupa cum am spus mai sus.. Penalizarile nu sunt o solutie.

Eu, în principiu, aș fi de acord cu an0n1m și cu implementarea unui set de reguli pentru această secțiune a forumului care este, în opinia mea, una dintre cele mai importante secțiuni și care trebuie ținută în ordine.
Însă, cei care nu țin cont acum, de regulile existente,cu certitudine că nu vor ține cont nici de alte noi reguli. Tot vor exista comentarii malițioase, tot vor exista postări și opinii neargumentate.
Eu m-aș gândi la ele ca la un set de reguli de bun simț, niște regului ,,nescrise'' mai degrabă. Să nu se dea warn-uri pentu cei care nu le respectă,dar să se șteargă pe cât de repede posibil posturile neargumentate,ironiile..etc..etc.

Ceva in genul ma gandeam sa fac. In principal as vrea sa moderez sectiunea prin exemplu...

deci simplu si la sec,fara vaselina:
Pro pentru propunerea lu anonim,sunt mult mai multe avantaje dacat dezavantaje.
Se poate presupune ceea ce s-ar intampla,dar nu se stie pana cand nu se aplica.Sunt sigur ca persoanele cu cei 7 ani de acasa nu vor avea cu siguranta de suferit din regulile de mai sus!

Regulamentele de genul acesta aplicate pe alte forumuri nu au dat rezultate de lunga durata. De fapt, chiar si cel al sectiunii Propuneri de pe the-west.ro (la care am contribuit si eu) a fost un esec total imediat ce un moderator nu a mai aplicat avertismente. Nu e ceea ce eu si colegii mei ne dorim....


Ca un cuvant de incheiere... Atat eu cat si colegii mei, ne dorim ca sectiunea sa fie la indemana oricui, sa se poata discuta liber, insa totodata la subiect si fara remarci inutile. Nu cred ca introducerea unui regulament suplimentar ar creea un astfel de mediu.
 

DeletedUser

Guest
Libertatea cuvintului ................unde va fiiiiiii.???????????

Unde va fi,sau unde este libertatea cuvintului fiecarui jucator,de ce sa vorbeasca doar unii,si nu toti,fiecare are dreptul la asi spune parerea.
 

DeletedUser

Guest
Libera exprimare ("libertatea cuvatului") exista si ar fi existat si daca ar fi fost implementata propunerea.

Insa prin libera exprimare se intelege si asumarea raspunderii celor exprimate ;) De aici si oblicativitatea respectarii regulamentelor impuse pentru a pastra egalitatea, bunul simt si (in mod ironic) tocmai dreptul la libera exprimare..
 

DeletedUser

Guest
Propunerea in sine:
Adaugarea unei reguli cu un format obligatoriu dupa care sa se faca propunerile viitoare.
Posibil format: Propunerea in sine ; Detalii ; Avantaje ; Dezavantaje ; Efecte .
Avantaje: o sa avem un forum mai curat, ingrijit, pe care sa-ti faca placere sa intri.
Dezavantaje: posibila scadere a numarului postatorilor
Efecte: Mai putin de lucru pentru moderatori, Mai putine injurii si vorbe urate, Mai putine acuze de grandomanie, Mai putine propuneri nerealiste, Mai multe propuneri demne de inaintat spre Inno.
Alte detalii: Si cei ce isi exprima parerea sa fie obligati sa o faca intr-un mod cat mai civilizat si cu cat mai multe argumente.
PS: nu e o idee originala, e aproape in totalitate inspirata din modelul forumului .net

care e faza??? inainte am facut si eu o propunere asemanatore, si toti au fost de acord, dar nimeni nu a implementat nimic.... nici un deget nu s-a miscat....uite aici threadul.....
 

DeletedUser

Guest
Simplu.. Eu n-am fost de acord.. Cum de altfel nici acum nu sunt :)

In speta, dupa cum am spus si acolo... sunt fost admin the-west.ro (Smokey)... Regulamentul respectiv (foarte asemanator cu cel propus aici) a fost chiar anuntat de mine. Stiu cauza, stiu efectul.. Stiu cand functioneaza si cand nu...

Nu v-a fi implementat aici, cel putin nu pentru moment.
 

DeletedUser

Guest
Eu zic ca se poate inchide threadul asta, deja s-a spus ca nu se v-a intampla ce s-a propus, asa ca alte discutii nu-si mai au rostul :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus