HTML de la A la Z [Tutorial video] (Incepatori)

  • Autor subiect DeletedUser12315
  • Data de început

DeletedUser12315

Guest
Am observat ca tot mai multe persoane sunt curioase/interesate cum se face un site html. Nu poate decat sa ma bucure acest lucru. In ajutorul vostru doresc sa va aduc un tutorial VIDEO [dupa cum se stie "o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte"] ce va poate aduce de la un nivel egal cu 0 absolut (-273.15 grade C) la un nivel la care va puteti creea singuri pagina voastra web.

Ce trebuie? Un nivel mediu de intelegere engleza si MUUUULT pop-corn. Intregul tutorial dureaza 4h 32m si inainte sa va speriati pot sa va spun ca desi nu stiti nici o boaba de programare , sintaxele si codurile folosite le veti invata in aproximativ 5 minute.

Sper ca v-am trezit interesul spre invatare :D

Tutorial HTML(Incepatori)

Spor la creeat siteuri:)
 

DeletedUser

Guest
Mie mi-a fost de ajuns sa-mi arate cineva ceva asemanator ca asta:

HTML
<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body>
<div id="wrapper">
<div class="left"</div>
<div class="right"</div>
</div>
</body>
</html>

CSS
body{margin:0;}

#wrapper{height:500px;
width:940px;
background: #000;
margin:0 auto;

.left{height:400px;
width:340px;
background: #FFF;
float:left;
margin-top:10px;

.right{height:400px;
width:540px;
background: #FFF;
float:right;
margin-top:10px;

si de acolo am inceput sa le invart singur pana am ajuns sa trec un design din psd in cod.
Oricum foarte bune tutorialele de la lynda. :) Am sa le folosesc ca vreau sa invat php si mysql
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11784

Guest
4 ore pentru atat? :)

Eu am invatat tot sub forma de scris, pt ca nu am viteza la net sa ma uit la videouri, de aici www.w3schools.com
Cred ca e mult mai simplu, pt ca ofera si un live preview
 

DeletedUser15445

Guest
Pot sa pun un link catre un site cu tutoriale pentru invatare HTML , PHP , CSS , JS , ETC gratis si foarte utila?
Nu detin site-ul, este unul foarte popular.
 

DeletedUser7851

Guest
Daca tu crezi ca vor persoane interesate de subiect, de ce nu?
 

DeletedUser15445

Guest
Site-ul este http://www.w3schools.com/
Eventual puteti sa il traduceti cu google astfel: In partea din dreapta de sus a site-ului, pe bara aceea verde este un glob, apasati pe el si selectati Romana.
Bafta la invatat! :)
PS: Ordinea recomandata de mine este aceasta: HTML -> CSS -> JavaScript -> jQuery (optional) -> PHP -> si in final, SQL
-SQL il recomand ultimul deoarece consider ca este cel mai greu de invatat, insa el se bazeaza pe "manipularea datelor în sistemele de manipulare a bazelor de date relaționale (RDBMS)". (SQL wikipedia)
-Si pentru JavaScript este nevoie de ceva efort, dar mie mi-a fost mult mai usor sa invat JS, nu stiu de ce, si de aceea consider ca nu este cel mai greu de invatat.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus