<3 <3 <3

DeletedUser

Guest
2QjJ3yG.png

Fie că vrem sau nu, fie că ne place sau nu, iubirea ne prinde când are chef şi ne întoarce pe toate feţele la orice vârstă :D
Nu ştiu dacă e doar coincidenţă sau care ar putea fi explicaţia , dar Dragobetele ( Sărbătoarea iubirii româneşti) derivă din slavonul "drag", şi că să nu fie treaba incompletă, acesta vine la pachet cu alt termen : "iubire" , tot de pe la slavi ( ruşii îi spun "ljublov") . De aici termeni ca "ibovnic" - sinonim pentru "iubit"; asta aşa, că să ne exprimăm cât mai nuanţat sentimentele ;)
Nu am găsit explicaţia pentru care nu am păstrat şi noi termenul latinesc ( "ama,re") ca celelalte neamuri romanice, ci doar ca rădăcină în termeni ca "amic", "amiciţie" şi alte derivate, dar probabil că după atâta cucerit numai de împărtăşit dragoste romanilor nu mai aveau ei chef săracii daci :D Cum poporul de la răsărit este de fel un neam mai petrecăreţ si mai înfocat în ale iubirii, se pare că au prins mai repede la sufletul strămoşilor noştri.
Mai nou , termenii şi-au mai găsit rude, în "love" şi "friend", dar până a le simţi românul intens ca pe IUBIRE şi DRAGOSTE, mai e cale lungă... :x :x :x
Pe voi cine v-a sărutat astăzi? :">

Să fiţi iubiţi!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
2QjJ3yG.png

Fie că vrem sau nu, fie că ne place sau nu, iubirea ne prinde când are chef şi ne întoarce pe toate feţele la orice vârstă :D
Nu ştiu dacă e doar coincidenţă sau care ar putea fi explicaţia , dar Dragobetele ( Sărbătoarea iubirii româneşti) derivă din slavonul "drag", şi că să nu fie treaba incompletă, acesta vine la pachet cu alt termen : "iubire" , tot de pe la slavi ( ruşii îi spun "ljublov") . De aici termeni ca "ibovnic" - sinonim pentru "iubit"; asta aşa, că să ne exprimăm cât mai nuanţat sentimentele ;)
Nu am găsit explicaţia pentru care nu am păstrat şi noi termenul latinesc ( "ama,re") ca celelalte neamuri romanice, ci doar ca rădăcină în termeni ca "amic", "amiciţie" şi alte derivate, dar probabil că după atâta cucerit numai de împărtăşit dragoste romanilor nu mai aveau ei chef săracii daci :D Cum poporul de la răsărit este de fel un neam mai petrecăreţ si mai înfocat în ale iubirii, se pare că au prins mai repede la sufletul strămoşilor noştri.
Mai nou , termenii şi-au mai găsit rude, în "love" şi "friend", dar până a le simţi românul intens ca pe IUBIRE şi DRAGOSTE, mai e cale lungă... :x :x :x
Pe voi cine v-a sărutat astăzi? :">

Să fiţi iubiţi!

Eu ma pup in fiecare dimineata cand ma uit in oglinda...fir-as al dracu de simpatic ce mai sunt!!! se pune?
 

DeletedUser

Guest
Intrebarea era cine, nu pe cine, dar sa includem si oglinda ca personaj, ca doar Narcis mai are inca urmasi :D
 

DeletedUser

Guest
:-O iti plang de mila, eu sunt cu gripa in spate de cateva zile deja :(
un pupic de Dragobete s-ar putea sa faca totusi minuni :D
 

DeletedUser13911

Guest
Imposibil,eu sunt ultima reduta din casa...ceilalti sunt cazuti deja:D
Jumatatea e cu 39 in termomentru ...praf.asa ca am sa ma pup singur in oglida,,,vorba lui protest,poate ma vindec:D
 

Rareshhh

Membru activ
Azi am fost pe modelul Parazitii, "Bot in bot cu o lepra mica".

[video=youtube;QE1YI-q1mTc]https://www.youtube.com/watch?v=QE1YI-q1mTc[/video]
 
Ultima editare:

DeletedUser13911

Guest
Asta ar fi o dorinta....nu?.hahaha
Chestia e ca sunt atat de perverse incat nici nu stii cand te trezesti cu ele in sufletul tau..hahaha
 

nicol 10

Stie Tot
2QjJ3yG.png

Fie că vrem sau nu, fie că ne place sau nu, iubirea ne prinde când are chef şi ne întoarce pe toate feţele la orice vârstă :D
Nu ştiu dacă e doar coincidenţă sau care ar putea fi explicaţia , dar Dragobetele ( Sărbătoarea iubirii româneşti) derivă din slavonul "drag", şi că să nu fie treaba incompletă, acesta vine la pachet cu alt termen : "iubire" , tot de pe la slavi ( ruşii îi spun "ljublov") . De aici termeni ca "ibovnic" - sinonim pentru "iubit"; asta aşa, că să ne exprimăm cât mai nuanţat sentimentele ;)
Nu am găsit explicaţia pentru care nu am păstrat şi noi termenul latinesc ( "ama,re") ca celelalte neamuri romanice, ci doar ca rădăcină în termeni ca "amic", "amiciţie" şi alte derivate, dar probabil că după atâta cucerit numai de împărtăşit dragoste romanilor nu mai aveau ei chef săracii daci :D Cum poporul de la răsărit este de fel un neam mai petrecăreţ si mai înfocat în ale iubirii, se pare că au prins mai repede la sufletul strămoşilor noştri.
Mai nou , termenii şi-au mai găsit rude, în "love" şi "friend", dar până a le simţi românul intens ca pe IUBIRE şi DRAGOSTE, mai e cale lungă... :x :x :x
Pe voi cine v-a sărutat astăzi? :">

Să fiţi iubiţi!

ma uit la punctul de plecare si cel la care s-a ajuns.....:( nu spun ca suntem nemuritori, cu totii ne vom duce pe apa ....dar pana atunci hai sa ne iubim :)
 

DeletedUser2039

Guest
Eu imi iubesc aproapele, cine e din sud-est ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ma uit la punctul de plecare si cel la care s-a ajuns.....:( nu spun ca suntem nemuritori, cu totii ne vom duce pe apa ....dar pana atunci hai sa ne iubim :)

Asa ziceam si eu.Hai. Unde, la mine sau la tine?! Eu sunt capabil de foarte multa iubire, iubesc orice, mai putin adminii...hahahahahahaha
 

DeletedUser13911

Guest
ahahahaaaa....nu'l zgandari pe leu..ca-si revarsa "dragostile' gramada acusi..asta-i iubaret rau ..maica
@M..Putin...:D
 

DeletedUser

Guest
trebuie sa iubesti femeia nu functia pe care o exercita :)

Auzi? Tu crezi ca Fat Frumos cand vine sa rapeasca cate o printesa n-o intreaba unde lucreaza?Se duce dreacu cu armasarul lui alb cu tot cand aude ca printesa e de fapt femeie de serviciu......lol
 

DeletedUser13911

Guest
Auzi? Tu crezi ca Fat Frumos cand vine sa rapeasca cate o printesa n-o intreaba unde lucreaza?Se duce dreacu cu armasarul lui alb cu tot cand aude ca printesa e de fapt femeie de serviciu......lol
Auzi mah...nu fi nazlau...daca Gina Pistol ar fi femeie de servici..i-ai da bice calului..???

- - - Actualizat - - -

mai exista Fat Frumos in 2015?? :) esti pe interes sau iti urmezi inima?

Cred ca da..nu viseaza toate felele la asa ceva..??? tre' sa existe cumva..nu?
 

nicol 10

Stie Tot
noi visam dar eu intreb daca exista, asa ca ne multumim si cu "un om de serviciu"
 
Ultima editare:

DeletedUser13911

Guest
Eu zic ca speranta moare ultima....spor la vis..macar nu costa nimic.
Sfatul meu e sa visati cu ochii deschisi,e mai safe in ziua de azi :D

- - - Actualizat - - -

noi visam dar eu intreb daca exista, asa ca ne multumim si cu "un om de serviciu"

Uite,chiar e interpretabila varianta cu 'om de serviciu".
Ma gandesc ,am putea simpli angajati,venim de facem treaba si inapoi la job.Politica feminista asociata expresiei e interesanta,sa spunem,desi pare a fi ceva suspect.
Pana la urma..nu mai inteleg..femeia e un rau necesar sau barbatul un om de servici?Cred ca asta e controversa saptamanii...:D
 
Ultima editare de un moderator:
Sus