Cercetare: Cere Trupe

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Sper ca nu incalc nicio regula daca pun si eu o intrebare....

Am cercetat "Cere Forte" ( Puteţi cere forţe de la satele de ţărani. ) ... ADICA ?
Dupa ce am cercetat aceasta tehnologie am observat ca mi-a aparut la modul de atac, pe langa atac normal si crestere putere ... mi-a aparut si cerere trupe ... am bifat aia ... mi-am trimis trupele intr-un sat de barbari .... si trupele mele s-au plimbat ... si nu s-a intamplat nimic ... de ce ??? am gresit cu ceva ??? sau mi-am luat catamai teapa si am pierdut resursele ( eh...se fac la loc ) dar si punctele de cercetare?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, o zi buna.
 

DeletedUser

Guest
Probabil ca ferma ta nu permitea recrutarea din alte sate. Esti sigur ca aveai populatie disponibila in ferma?
 

DeletedUser

Guest
Am testat pe grepolis.net, "demand troops" oricum nu e foarte profitabila.
Maximul am scos o chariota + cateva trupe de gen sword,slinger,archer,hoplite si chariota scoteam doar din orase cu 100% putere.
Eu prefer resursele.
Edit: Mai mult ca sigur ca aveai ferma plina, de aceea nu ai recrutat nici macar un sword.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
mda, cred ca aveti dreptate despre ferma ... si eu cred c-o sa prefer resursele ... dar nu vreau sa mor prost ... as fi vrut sa vad ce-mi da si aia :D

Am atacat si acum am inteles cum iau trupe .. am prins ideea...
dar mai am o nelamurire...in functie de ce iti vin trupe ? in functie de cata resurse pot duce trupele care le-ai trimis initial ... am observat ca-ti vin trupe chiar daca nu ai cercetat unitatea...(ex. prastieri)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Numarul trupelor este in functie de puterea orasului, si de trupele tale
Oricum are un "maxim" care este echivalent la cele 6000 de resurse pe care le poti lua.
Poti sa primesti si trupe pe care nu le ai cercetate, asha ti-a fost tie norocul sa nu primesti slingers.
Creste puterea orasului pana la 100%, ataca cu o armata ce poata transporta 6000 si ai shanse foarte mari sa primesti o chariota sau un horseman + cateva trupe de nivel mic.
 

DeletedUser

Guest
inca nu am cercetata optiunea "cere trupe".

intrebare:
si dupa ce "ceri trupe" scade dispozitia/puterea satului respectiv? ce "costa" de fapt aplicarea acestei "tehnologii"?

multumesc.
 

DeletedUser

Guest
inca nu am cercetata optiunea "cere trupe".

intrebare:
si dupa ce "ceri trupe" scade dispozitia/puterea satului respectiv? ce "costa" de fapt aplicarea acestei "tehnologii"?

multumesc.

Din cate stiu ...da influneteaza puterea si dispozitia... e ca un atac normal.
 

DeletedUser

Guest
inca nu am cercetata optiunea "cere trupe".

intrebare:
si dupa ce "ceri trupe" scade dispozitia/puterea satului respectiv? ce "costa" de fapt aplicarea acestei "tehnologii"?

multumesc.

scade si puterea si dispozitia ... nu prea o inteleg nici eu ... iti vin unitati in plus ... am atacat un sat cu putere 99% si nu mi-a venit cine stie ce ... 1 sabier, 3 prastiasi, 2 arcasi si 7 hopliti ... si daca as fi atacat sa iau trupe parada totala pe care o puteam cara era in jur de 3000....se merita pentru ca nu astepti timp pt a-ti face trupe ... dar prefer resurse ;)
 

DeletedUser

Guest
Recrutari

Dupa ce se cerceteaza "Cerere de trupe",poti recruta din satele atacate.Ce vreau sa stiu :trupele recrutate sint bonus sau se scad din prada?:confused:
 

DeletedUser

Guest
raspuns

Tot eu dau raspunsul :)
Se poate alege in momentul cind se da atacul:cerere de resurse sau recrutari !:D
Se poate inchide !
 

DeletedUser1497

Guest
Cerere trupe

De cate trupe e nevoie sa trimitem ca sa ni se alature altele atunci cand selectam "Cerere trupe" ? :confused:
 

DeletedUser

Guest
Ma intereseaza si pe mine un aspect:

a) pentru crestere putere, nu are rost sa trimiti mai mult de 75 unitati (pedestri)/atac;
b) pentru pradare resurse, nu are rost sa trimiti unitati care duc resurse in capacitate mai mare de 6005 (atunci cand satul are 100% putere);
c) ar fi logic si la cerere trupe sa existe o limita, ca sa nu tin toate trupele ocupate pe un atac de cerere trupe de aproximativ 2 ore (dus-intors).
 

DeletedUser

Guest
Intrebarea este daca este o limita maxima de trupe pe care sa le trimiti ca sa fii "eficient" la modul cerere trupe :) (masurate in unitati tarani liberi)
 

DeletedUser

Guest
Intrebarea este daca este o limita maxima de trupe pe care sa le trimiti ca sa fii "eficient" la modul cerere trupe :) (masurate in unitati tarani liberi)

Nu exista nici o limita practica, dar teoretic ai putea da ( dupa parerea mea ) cu 80-100 maximul.
 

DeletedUser964

Guest
Sa zicem ca atacam un sat pentru a cere trupe, trupele care ni se alatura raman la noi definitiv si le putem folosi noi ca atac sau aparare sau dupa o perioada de timp se intorc in satul respectiv?
 

DeletedUser

Guest
Cerere de trupe

am cateva intrebari in legatura cu optiunea cerere de trupe....:
1. daca atac un sat parasit si iau 5 prastiasi, acestia vor ocupa loc in ferma..... (ex pt cine n-a inteles: eu atac un sat de tarani cu optiunea ,, cerere de trupe'', inainte sa atac am 120 populatie libera, dupa ce atac, imi vin trupele inapoi cu 5 prastiasi, voi avea tot 120 populatie libera, sau 115??? )
2.cand atac cu ,,cerere de trupe '' un sat de tarani, ii scade dispozitia???
3.cu cat puterea unui sat de tarani este mai mare, cu atat voi primi mai multe trupe????

:confused::confused::confused:Va rog sa-mi raspundeti la aceste intrebari.Am nevoie de raspunsuri, neaparat....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus