Ziua femeii

  • Autor subiect DeletedUser1411
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1411

Guest
IMG_1416.jpg

În această lună, Echipa Grepolis vă invită la un nou concurs


Ziua Femeii

Concursul constă:
-In o creație proprie despre colegele voastre de alianta/forum , cum v-au influențat ele de-a lungul timpului. Puteți realiza acest lucru printr-o mică povestire sau o imagine cu diferite elemente grafice sau text.
SAU
-Un mesaj pe care l-ai transmite către o persoana dragă ție(mamă, soră, mătușă, colegă, iubită, soție..etc).


Se vor alege 3 creații/mesaje care se vor recompensa cu câte 300 monede de aur, fiecare.
Concursul se va desfășura în perioada 7 Martie-9 Martie 2017.

Condiții de participare
Postarea trebuie să fie originală și să respecte tema dată, excepție fac proverbele și citatele
Pentru a putea fi luată în considerare, postarea nu trebuie editată.
Un jucător poate participa doar cu o singură postare.
Castigatorii vor fi alesi de echipa.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi anuntată odată cu castigătorii concursului, pe data de 10 Martie.
 

DeletedUser16042

Guest
Gandul zilei de 8 Martie, acelasi an de an : mama

Mama… o fiinta plapanda dar atat de puternica!
Mana ei nu cunoaste durerea cand trebuie sa alunge raul din jur, desi se loveste in cioburi albastre de mare…
Ochii ei nu cunosc oboseala cand trebuie sa vegheze la linistea omului bolnav de atata neputinta, desi nu mai au decat lumina imprumutata de la stele…
Gura ei nu cunoaste amarul cand trebuie sa rosteasca dreptatea, desi buzele ii sunt presarate cu praf de fiere asternut de vantul istoriei…
Gandul ei nu cunoaste uitarea cand trebuie sa daruiasca pilda intelepciunii celui tanar, desi a ingropat in adanc de durere propria-i greseala…
Inima ei nu cunoaste ura cand trebuie sa vindece trupul vlaguit al celui ce a ranit-o, desi blestemul l-a pus scut impotriva dusmanilor ce ridica spada spre cei dragi ai ei…

Mama…cuvant usor ca o petala de floare, dar incarcat cu densitatea unui strop de plumb.

La multi ani, mama!
Ma iarta si in acest an ca nu ma pricep sa iti culeg cununa ce o meriti…
 

DeletedUser10418

Guest
Draga mea sotie, multumesc pentru ca m-ai invatat sa fiu puternic ,
Pentru ca ai fost langa mine atunci cand am avut cel mai mult nevoie ,
Pentru ca mi-ai ascultat cuvintele plicticoase, fara sfarsit ,
Pentru ca mi-ai fost prietena , familie , invatatoare si iubita .
Iti multumesc pentru rabdarea avuta cu mine ,
Pentru timpul pierdut alaturi de mine ,
Pentru lucrurile pe care mi le-ai daruit
Si la care tin asemeni unor comori.
Iti multumesc pentru bunatatea si tandretea cu care mi-ai atins sufletul ,
Pentru atentia pe care mi-ai dat-o in dar ,
Pentru amintirile de nesters pe care le impartasim
Si nu in ultimul rand pentru minunata noastra fetita.
La Multi Ani!!!
 

DeletedUser15467

Guest
Mama e singura persoana din viata mea care imi raspunde la toate intrebarile,singura care mi-a fost alaturi cand am pierdut increderea in mine si oameni,si vreau sa-i multumesc ca mi-a aratat ce mult inseamna familia,ca ne-a tinut mereu aproape de ea pe mine si frati mei.Mama m-a invatat sa pun in balanta binele si raul,atunci cand prin vocea ei tremuranda la o greseala sau prostie de a mea imi spunea 'florine nu e bine ce faci' si de aici incepea morala care astazi la 19 ani m-a ajutat sa-mi iau viata in piept.Nu stiu ce ar mai fii de spus pentru ca pasii mei grabiti imi da teama,cea mai grea dureroasa de a o pierde,ar trebuie sa-i multumesc tatalui meu care o iubeste si aceeasi persoana care imi spune ca un barbat puternic trebuie sa aiba langa el o femeie care sa-i fie alaturi,la bine la greu si ce vrea EA in schimb IUBIRE,asa ca iubiti-va mamele sotiile,iubitele si nu doar de 8 martie.
 

DeletedUser12202

Guest
Mama mea,centrul universului meu.Indiferent ce fac,cad,ma ridc,zbor,gresesc,mama este acolo,este langa mine,sprijinul meu,omul care ma intelege,ma accepta cum sunt,care este langa mine neconditionat.Este omul care m-a invatat ce este bine,ce este rau,care mi-a sadit dragostea in suflet.Omul a carei filozofie de viata a fost,este : daca nu poti face bine,nu fa rau !uita-te cine vorbeste,pe urma ce vorbeste!nu te supara,nu toti pot fi ca tine !,esti om,gresesti,recunoaste cand o faci,vei fi impacat cu tine,doar fraierii vor considera asta slabiciune-doar oamenii puternici sunt capabili sa-si recunoasca greselile !Ea m-a invatat ce conteaza cu adevarat in viata : iubirea !ca poti fi in al o miilea cer daca ti-e drag cu cine esti ("mama,o ceapa cu mamaliga daca mananci,daca o mananci cu cine ti-e drag este este ambrozie!poti sta in palate si sa ai ce vrei,daca nu ti-e drag cel de langa tine totul e fiere ).Mama m-a invatat ca sufletul conteaza,ca de el trebuie sa ai grija,este fragil,el trebuie cultivat.M-a invatat sa ma bucur de ceea ce conteaza cu adevarat !
Vadim Tudor a prins in versuri,vizavi de ce simt eu,cel mai bine,ce inseamna MAMA


si nu numai


e160983240.jpg





Si am o fetita care este sufletul meu !
La multi ani tuturor femeilor !!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15825

Guest
A sosit si ziua de 8 Martie-Ziua Femeii ! ....cine este femeia ? A da :))
Femeia este fiinta care ne influenteaza viata de-a lungul timpului.
Atunci cand deschidem ochii pentru prima data incepem sa zarim un chip frumos, un chip care ne zambeste si parca spune ceva, dar nu prea intelegem. Ne spune cat de mult ne iubeste ,ne invaluie cu protectia ei si sa nu ne fie frica pentru ca o sa fie alaturi de noi pentru totdeauna ; ea este MAMA....
Apoi apare in viata noastra iubita, si descoperim alte setimente, pe care nu le simtisem pana atunci...cum se spune parca simtim ”fluturasi in stomac”. Cu timpul iubita devine sotie, aceea persoana careia ii juram „pana ce moartea ne va despartii”....ea ne ofera iubire, liniste, gingasie, sensibilitate ; ea este SOTIA
De aceea noi va iubim; pentru ca existati, ne influentati viata si o faceti mult mai frumoasa.
La multi ani dragele noastre !!!
 

DeletedUser14698

Guest
Azi e 8 Martie, ziua femeii!
Sărbătoriti ziua de azi, bucurati-vă, străluciți, fiti îndrăznete, vaporoase, mândre, tandre, fiti FERICITE !
O merităm fiecare dintre noi, fie și măcar pentru o zi într-un an intreg!
Bucurați-vă de razele de soare, de gâzele care, dezmortite, dansează fericite în lumina și căldura lor, de flori, de zâmbete, de imbrățișări! Găsiți ceva frumos în orice nimic care vă încântă inima!
Vă îmbrățișez cu drag pe toate, prietenele mele mari și mici din această lume virtuală, a jocului, din toate colturile lumii și de aproape!
Vă mulțumesc pentru că alături de voi am retrăit "zvâc-ul" copilăriei, am constatat că încă mai există și se aplică concepte precum: echipă, loialitate, punctualitate, corectitudine, respect, discreție, autoritate și bucuria de a trăi, mulțumesc că ați redeshis în mine dorința de a-mi expune gândurile prin poezie....vă mulțumesc că îmi sunteți prietene.
LA MULTI ANI !
1f60d.png
1f48b.png
1f49e.png
1f98b.png
1f338.png
1f337.png
1f339.png
1f33a.png
1f490.png
 

DeletedUser15504

Guest
Ca fiica vreau sa-ti spun mama .... ca:
Mama si fiica,
Este o legatura speciala ce rezista testului trecerii timpului cu rasete, griji, zambete si lacrimi;
Este o legatura de incredere ce nu poate fi distrusa;
Este o dragoste adanca poate uneori nespusa;
Este o prietenie de lunga durata construita pe reciprocitate, imbratisari si sarutari, caldura si grija.
Ca mama si fiica formam o legatura ce nu poate fi niciodata destramata.
Mama,
Eu pe tine te iubesc
Si am tot ce imi doresc!!!
Totdeauna fii cu mine
Si-o sa fie totul bine.
Si fiindca te iubesc
In mic dar, iti daruiesc:
CEA MAI CALDA IMBRATISARE :*
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus