Un nou sistem

DeletedUser

Guest
Salutare tuturor ma numesc Dragos si am o propunere care dupa parerea mea o sa faca Grepolis mai competitiv si mai distractiv. :-O:-/
Introducerea unui nou sistem numit "RAZBOI" pe lumea Hyperborea.>)
Adica un jucator X declara razboi unui jucator Y, in cazul in care si Y accepta cei doi jucatori se pot cuceri intre ei timp de 7 zile.

Va multumesc si astept parerile voastre pro si contra referitoare la acest nou sistem.B-)
 

nicol 10

Stie Tot
ce sistem de cucerire ar trebui sa se aplice intre cei doi? nu s-ar mai pune accent pe aliante in acest caz, s-ar creia un confllict, duel, rafuiala, etc individuala.

Ideia ta sau a lui razor69? :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Sistemul de cucerire REVOLTA, e mult mai ok deoarece cand te apropi de finalul razboiului poti sa cuceresti orasul inamic in ultimile secunde cu alte cuvinte profiti de tot timpul acordat perioadei de razboi. Cu sistemul vechi ajungi in situatia in care sa nu se finalizeze cucerirea datorita terminari timpului. Acum daca e sa privim lucrurile si dintr-un alt unghi pot spune ca revolta nu ar fi indicata pt ca jucatori sau obijnuit cu actualul sistem in cadrul cuceririlor facute pe fantome.
Referitor la alianta, pai sistemul "RAZBOI" presupune practic acordul a doi jucatori de a se cuceri intre ei deci doar X are dreptul de a cuceri orasele lui Y si invers.
De ex daca jucatorul X intra in razboi cu jucatorul Y cine a spus ca alianta o sa doarma ??? Tocmai aici se pune in miscare alianta. Alianta lui X poate ataca jucatorul Y dar fara sa il poata cuceri NUMAI X are acest drept in timpul razboiului si invers, nimeni nu interzice atacurile pe jucatori care se afla in razboi.
Dorinta de rafuiala am vazut ca exista intre jucatori, in felul acesta inpacam si capra si varza.
Acum de razor69 care este colegul meu de alianta.
In aceasta dimineata am primit un mesaj de la el cum ca se zvoneste ca o sa se schimbe setarile in aceasta lume si o sa se introduca un sistem de cucerire. Atunci eu m-am gandit si am zis in gandul meu"Daca o sa se intample asa...oare jucatori care nu vor sa se bata ce vor face, nu ar fi corect fata de ei sa schimbam regulile in timpul jocului" dar gandinduma si la dorinta altora de a se bubui mi-a venit ideea asta cu "RAZBOI" :)
 

DeletedUser

Guest
Daca baga razboiala pe Hyperborea, se duce naiba si lumea asta. Incepe razboiul stelelor.Deja e aiurea, auzi acolo: Lumea Athens...
Ideea voastra e simpatica nsa, atata timp cat pe mine ma lasa in pace sa plantez arpagic si sa scot ceapa. Nu stiu cat de aplicabila este.
Ceea ce lipseste -parerea mea si doar a mea- este variatzia lumilor intre ele. Ori Hyperborea -plictisitoare, da- dar este diferita.
In fond, Farmerama tot de la Big Point se trage... un joc admirabil, bine ca mi-am adus amite de el . Hliziti-va, vitejilor.
 

DeletedUser

Guest
Daca e asa si am asigurarea dvs ca nu mi se strica afacerle, va votez, gata .
 

nicol 10

Stie Tot
Sistemul de cucerire REVOLTA, e mult mai ok deoarece cand te apropi de finalul razboiului poti sa cuceresti orasul inamic in ultimile secunde cu alte cuvinte profiti de tot timpul acordat perioadei de razboi. Cu sistemul vechi ajungi in situatia in care sa nu se finalizeze cucerirea datorita terminari timpului. Acum daca e sa privim lucrurile si dintr-un alt unghi pot spune ca revolta nu ar fi indicata pt ca jucatori sau obijnuit cu actualul sistem in cadrul cuceririlor facute pe fantome.
Referitor la alianta, pai sistemul "RAZBOI" presupune practic acordul a doi jucatori de a se cuceri intre ei deci doar X are dreptul de a cuceri orasele lui Y si invers.
De ex daca jucatorul X intra in razboi cu jucatorul Y cine a spus ca alianta o sa doarma ??? Tocmai aici se pune in miscare alianta. Alianta lui X poate ataca jucatorul Y dar fara sa il poata cuceri NUMAI X are acest drept in timpul razboiului si invers, nimeni nu interzice atacurile pe jucatori care se afla in razboi.
Dorinta de rafuiala am vazut ca exista intre jucatori, in felul acesta inpacam si capra si varza.
Acum de razor69 care este colegul meu de alianta.
In aceasta dimineata am primit un mesaj de la el cum ca se zvoneste ca o sa se schimbe setarile in aceasta lume si o sa se introduca un sistem de cucerire. Atunci eu m-am gandit si am zis in gandul meu"Daca o sa se intample asa...oare jucatori care nu vor sa se bata ce vor face, nu ar fi corect fata de ei sa schimbam regulile in timpul jocului" dar gandinduma si la dorinta altora de a se bubui mi-a venit ideea asta cu "RAZBOI" :)

dar nu este deja asa? ca alianta ajuta este adevarat dar tot un singur si anume jucator Y poate cuceri orasul jucatorului X. Mai apoi se stie, orasele sunt proprietatea jucatorilor si totodata al aliantei de care apartin
 

DeletedUser

Guest
Ce sa fie deja asa ? Nu inteleg ceea ce vrei sa ma intrebi.
 

DeletedUser

Guest
Salutare tuturor ma numesc Dragos si am o propunere care dupa parerea mea o sa faca Grepolis mai competitiv si mai distractiv. :-O:-/
Introducerea unui nou sistem numit "RAZBOI" pe lumea Hyperborea.>)
Adica un jucator X declara razboi unui jucator Y, in cazul in care si Y accepta cei doi jucatori se pot cuceri intre ei timp de 7 zile.

Va multumesc si astept parerile voastre pro si contra referitoare la acest nou sistem.B-)

Tu unde ai facut puscarie nentule?Asta este PRINCIPIUL SCOATERII PE INTERVAL :D Oricum ,interesanta propunere dar asta se poate face pe o lume speciala care sa fie deschisa mereu pentru astfel de lupte .Adica pe lumea aia sa intre doar 2 insi ,cei care se dueleaza .Sa-si masoare puterile prin propriile forte ,nu cu ajutorul tovarasilor . Ca o runda as vede aceasta incrancenare,deschisa pe o anumita perioada de timp :1-2 SAPTAMANI ,insule diferite plus 3-4 insule prin zona lor ca sa se poata fugari cum trebuie . O astfel de lume poate fi catalogata drept LUME A EROILOR . Sau ma rog: A SEMIZEILOR :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Of course.
La puscarie nu cred ca mai e loc, tot aduna la ei in ultima vreme.
 

DeletedUser13482

Guest
interesanta idee, ca sa fie practica, trebuie acordul ambilor jucatori, si un programle care sa declare conexiune comuna intre cei 2 si restul lumii, asa incat aliantelesa nu poata interveni
pana la urma hyperboreea e lume fara razboaie :)
 
Sus