Sfaturi armata

  • Autor subiect DeletedUser16088
  • Data de început

DeletedUser16088

Guest
Salutare, comunitate! M-am reapucat si eu de joc dupa vreo 7-8 ani de pauza si vin cu urmatoarele intrebari: Pe ce trupe ar trebui sa ma axez pentru a-mi face o armata puternica? Ce trupe imi trebuie pentru o defensiva puternica? Ce trupe imi trebuie pentru o ofensiva puternica? S.a.m.d.
 

DeletedUser9563

Guest
Ofensiva - prastiasi,hopliti,calareti , care,catapulte si nave usoare (optional trireme)
Defensiva - sabieri,arcasi,hopliti,care,bireme (optional trireme si incendiare)
Si bineinteles zeii si eroii necesari pentru ce vrei sa faci cu orasul.Si bineinteles gold fara numar,ca altfel e greu sa rezisti la ce se intimpla acum.
 

DeletedUser16088

Guest
Bun, mersi de sfat, dar se poate sa-mi dai niste cifre fixe?
 

DeletedUser3352

Guest
Bun, mersi de sfat, dar se poate sa-mi dai niste cifre fixe?

nu exista cifre fixe - deoarece un factor important este si armata adversarului.

din experienta proprie:

- atac naval - oras doar cu nave usoare - cca 300 si ceva de usoare pe un oras
- aparare navala - oras doar cu bireme - cca 400 si ceva bireme pe un oras
- atac terestru - eu folosesc un singur tip de arma, este cel mai eficient - oras doar cu prastii sau doar cu calareti sau doar cu unitati mitice zburatoare (manticore sau harpii sau grifoni)
- aparare terestra - aici este nevoie de combinatii sabii/arcasi/hopliti/care

daca esti pe o insula ostila - poti face un oras doar de care sau doar de hopliti (te poti apara si poti chiar si ataca cu el)

succes!
 

DeletedUser16088

Guest
nu exista cifre fixe - deoarece un factor important este si armata adversarului.

din experienta proprie:

- atac naval - oras doar cu nave usoare - cca 300 si ceva de usoare pe un oras
- aparare navala - oras doar cu bireme - cca 400 si ceva bireme pe un oras
- atac terestru - eu folosesc un singur tip de arma, este cel mai eficient - oras doar cu prastii sau doar cu calareti sau doar cu unitati mitice zburatoare (manticore sau harpii sau grifoni)
- aparare terestra - aici este nevoie de combinatii sabii/arcasi/hopliti/care

daca esti pe o insula ostila - poti face un oras doar de care sau doar de hopliti (te poti apara si poti chiar si ataca cu el)

succes!

Bun, o sa iau in considerare ce-ai zis! Mersi!
 
Sus