Sa filozofam! (6)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
a798d2c9c06a477ea59b50f3bf8766ff.jpg

„Cine se teme, e pe jumătate învins.”
(proverb)



Să filozofăm!





Sper ca nu sunteti total doborati de caldura si veti participa la o noua tema de dezbatere
Daca aveti o opinie personala despre subiectul propus nu ezitati sa o expuneti. Postarea cea mai buna va fi aleasa de echipa si premiata cu 1500 monede de aur. Astept cu nerabdare parerile voastre despre teama.


Tema lunii mai este: Teama
Perioada de desfasurare: 22-27 iunie 2016
Anuntarea castigatorului: 30 iunie 2016
Premiu: 1500 monede de aur



Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 
Ultima editare de un moderator:

ciclin

Stie Tot
[FONT=&amp] „Fa lucrul de care te temi cel mai mult si vei controla frica.” – Tom Hopkins[/FONT]
 
Ultima editare:

DeletedUser15660

Guest
Teama din punctul meu de vedere este ca si un semnal de alarma in urma cariua poate aparea un pericol sau sa se intample ceva rau. Teama este de doua feluri : reala si ce-a inchipuita de catre noi . Teama poate duce chiar si la probleme serioase legate de sanatatea noastra , de asemenea ea ne si inpiedica sa ne atingem scopurile propuse de a lungul timpului...
Dar bine inteles aceasta teama poate fi si controlata , depasita de catre noi , trebuie sa ne mentinem mintea treaza,trebuie sa gasim acea "arma" cu care sa luptam inpotriva ei..
 
Ultima editare de un moderator:
Dupa parerea mea, exista momente in care ne intrebam ce temeri ne impiedica sa mergem mai departe. Exista momente in care desi cunoastem pasii pe care ii avem de facut pentru a ne asigura succesul in drumul nostru de dezvoltare personala, alegem sa ne oprim. Exista intr-adevar momente in care frica isi spune povestea, iar noi o credem in totalitate si ne purtam ca atare. Daca ar fi sa enumar pasii ar fi astfel: experimentarea, singuratatea, intimitatea, responsabilitatea, pierderea identitatii, excelenta. Acesti pasi ii regasim in viata tututor si vor venii momente cand v-a trebuii sa acceptam sau sa trecem peste aceste temeri daca nu, nu vom puteam accepta realitatea niciodata.

Descalificat
https://detoatepentrutotisimaimult.wordpress.com/2015/06/09/scapa-de-teama/


Conform regulamentului concursului textul trebuie sa fie original, sa va prezentati opinia personala
- Plagiat -
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7208

Guest
Teama... Imi e teama sa spun ca-mi este teama. Ei vor simti ca ma sufletul mi-e intunecat de umbre ale unor regrete prea mult timp negate. Voi incerca deci sa pastrez o masca a curajului pe fata-mi brazdata de indoieli. Caci in fond, e un bal mascat unde toti sunt invitati. Un bal numit viata, un bal la care nu exista sansa de a refuza invitatia. Astfel, fiecare isi pune o masca, isi cosmetizeaza temerile si paseste in arena cu lei, adica printre ceilalti invitati. In seara aceasta m-am saturat sa fiu o masca, caci de cat timp o port simt ca nu o mai pot da jos. Ma tem ca nu pot.... Si de voi ramane mereu cu nesinceritatea, voi ajunge sa ma mint si pe mine. Dar nu pot... In seara asta aleg sa parasesc balul, sa pasesc in afara cladirii, a orasului, aleg sa ma ascund in padure, sa-mi sterg machiajul in izvor si sa redevin eu, inainte ca masca sa ma defineasca. Imi e mai teama ca ma voi minti pe mine decat de animalele salbatice din padure. In fond, nu ele ma pot rani, ci animalul social numit om, om cu masca. Nu mai pot sa port masca si din acest motiv trebuie sa fug, inainte ca ei sa-si dea seama si sa incerce sa ma "repare" cu minciuni. Imi este teama sa fug, recunosc, dar imi este mai teama sa raman.
 

DeletedUser2039

Guest
Se pare ca toti au cazut in butoiul cu melancolie si ma tem ca nu-i mai putem salva.
 

DeletedUser10418

Guest
Singura teama care conteaza este teama de dumnezeu sau acea putere care ne tine in viata pe pamant sa putem lasa ceva dupa noi...
Teama de esecuri in viata nu ar trebui sa existe deoarece omul are mai multe sanse de a dobandi, face, realiza anumite lucruri chiar daca ii ies dupa 100 de incercari.
 

florinache95

Membru Nou
Cineva fara teama este o persoana nechibzuită, cineva care se teme prea mult este un laş.Teama trebuie controlată, nu învinsă, este o stare de spirit, o emotie,omul este definit de emoţii, fara acestea am ajunge niste roboţei. :|
 

DeletedUser

Guest
"Mi-e frica mi-e frica, sa dorm singurica
Te roggggggg nu ma lasa"

Legenda spune ca superba privighetoare doar simula "Teama". :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15240

Guest
Teama este un mecanism al organismului uman menit să ne salveze viaţa în situaţiile în care ne aflăm în pericol. Însă de multe ori, noi ne temem de multe lucruri care, de fapt, nu ne pun viaţa în pericol, ci mai degrabă determină un sentiment de siguranţă. Nu putem elimina sentimentul de teamă din viaţa noastră, dar îl putem controla.
 
Dupa parerea mea, exista momente in care ne intrebam ce temeri ne impiedica sa mergem mai departe. Exista momente in care desi cunoastem pasii pe care ii avem de facut pentru a ne asigura succesul in drumul nostru de dezvoltare personala, alegem sa ne oprim. Exista intr-adevar momente in care frica isi spune povestea, iar noi o credem in totalitate si ne purtam ca atare. Daca ar fi sa enumar pasii ar fi astfel: experimentarea, singuratatea, intimitatea, responsabilitatea, pierderea identitatii, excelenta. Acesti pasi ii regasim in viata tututor si vor venii momente cand v-a trebuii sa acceptam sau sa trecem peste aceste temeri daca nu, nu vom puteam accepta realitatea niciodata.

Descalificat
https://detoatepentrutotisimaimult.wordpress.com/2015/06/09/scapa-de-teama/


Conform regulamentului concursului textul trebuie sa fie original, sa va prezentati opinia personala
- Plagiat -

odmm ce treaba are ce am scris eu cu linkul ala? ca eu nu inteleg..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus