Sa filozofam! (5)

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
lIRjvQH.jpg

Cum poţi să lupţi pentru tandreţe? Sau pentru duioşie? Cel mult poţi să le aştepţi.
Octavian Paler



Să filozofăm!





M-am gandit sa va propun pentru luna aceasta la o tema pe marginea careia se poate filozofa mult. Daca aveti o opinie personala despre subiectul propus nu ezitati sa o expuneti. Postarea cea mai buna va fi aleasa de echipa si premiata cu 1500 monede de aur. Astept cu nerabdare parerile voastre despre tandrere.

Tema lunii mai este: Tandrete
Perioada de desfasurare: 23-27 mai 2016
Anuntarea castigatorului: 30 mai 2016
Premiu: 1500 monede de aur




Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele.
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14391

Guest
nimic , nici o parere ? mai ales partea feminina a forumului ?
 

nicol 10

Stie Tot
Daca-i vorba de Tandrete..... :) neapărat voi spune doua cuvinte, nu citate, de regula tandretea este peste tot, preferata mea este cea regăsită intr-o simpla îmbrățișare blândă, calda, protectoare sau o tinere de mana, simpla și aceasta :) clar, am mai multe preferate dar tandrețea din iubire primează.
 

DeletedUser14298

Guest
"Lucrurile pe care le-am dorit eu, profesore, nu le-am putut obține niciodată cerându-le sau luptându-mă pentru ele. Cum poți să lupți pentru tandrețe? Sau pentru duioșie? Cel mult poți să le aștepți. Așa că eu sunt invătată să aștept. Cred că asta fac de când mă știu. Aștept."

Există sentimente care pot fii obținute prin luptă, sau prin cerere.. dragoste, libertate etc
Tandrețea cum o descrie el, văd, e precum un sentiment aparte, unul care nu e la fel ca altele. Nu poți lupta pentru tandrețe, nici măcar să o ceri nu poți. E mai mult decât un sentiment, e o trăsătură umană, pe care toți o avem mai mult sau mai puțin. În anumite momente, aceste trăsături se arată, și oglindesc tipul de persoană care ești.
Tu însuți, dacă nu poți să obții această trăsătură, va trebui să aștepți să vina la ține. Dar tandrețea nu poate veni la ține, desigur, ci oameni cu această trăsătură mai proeminentă. Cred că acesta e mesajul pe care vrea să-l transmită. Așteaptă, în sensul că își trăiește viața, întâlnind oameni, unii mai tandrii că alții, trecând și trecând, odată cu timpul... Lucru care mă duce cu gândul la un citat dintr-o lucrare a lui Eminescu.

Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi și nouă toate


Cele două citate îmi par să comunice sentimente foarte similare.. Eminescu, și inevitabilitatea trecerii timpului, și într-un fel, plictiseala pe care o capăta așteptând ceva nou să se întâmple. În cazul lui Paler, ivirea tandreții, în formă umană.

Desigur, tandrețea poate luă mai multe forme. De la obiecte până la vietăți, se pot găsi lucruri care pot fii descrise a fii tandre, dar predominant, cred că tandrețea se manifestă în oameni, în special în partea feminină.
 

DeletedUser10418

Guest
Pentru mine tandretea inseamna dragoste si delicatete in primul rand pentru copilul meu pe care il vad crescand sub ochii mei si nu ma mai satur sa il privesc chiar si in somn, apoi pentru sotia mea careia ii ofer afectiunea mea plina de tandrete si duiosie. Nu cred ca doar femeile pot fi pline de tandrete, dar barbatii sunt mai ascunsi in a-si arata tandretea fata de femei fiindu-le rusine de prieteni .Asa ca fapt divers pentru toti barbatii nu va sfiiti sa va aratati afectiunea in public chiar daca o sa auziti chicoteli pe langa voi. Sa fiti iubiti.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus