Razboiul Greco-Persan

  • Autor subiect DeletedUser5870
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5870

Guest
Untitled-2.png


Eu sunt Xerxes, Marele Rege, Regele Regilor, Regele Persiei, Regele ţărilor, fiul lui Darius, nepotul lui Hystaspes, un Ahemenid. Prin favoarea lui Ahuramazda sunt regele Persiei, Elamului, Babiloniei, Arabiei, Egiptului, Sardiei, Ioniei, Armeniei, Cappodociei, Parthiei, Drangianei, Bactriei şi al multor altor ţări şi ţinuturi .


Greci, a sosit momentul să vă închinaţi mie, Regele Regilor.

Juraţi-mi supunere absolută, plecaţi-vă in faţa mea precum în faţa unui zeu.

De veţi refuza, veţi cunoaşte furia mea. Zidurile oraşelor voastre vor fi distruse, clădirile incendiate. După ce focul va mistui oraşele, preoţii mei vor blestema locurile pentru ca nimeni în veci să nu mai locuiască pe acele pământuri. Iar voi, grecilor, veţi fi trimişi în sclavie, departe de aceste ţinuturi, separaţi pentru totdeauna de cei dragi, blestemând clipa în care aţi ales să vă împotriviţi mie, Regele Regilor.

Supuneţi-vă mie, recunoşteţi-mă drept Regele şi Stăpânul vostru, fii ai Greciei şi veţi cunoaşte mila mea. Stăpânirea mea s-a extins pe mările voastre, priviţi oraşele mele. Credeţi că vă puteţi măsura cu mine, cu armata Regelului Regilor ? Vă provoc să încercaţi măcar să îmi luaţi un oraş. Veţi vedea atunci cât de slabi sunteti, bieţi greci. Trupele voastre nici măcar nu vor ajunge sub zidurile oraşelor mele, corabiile vor fi scufundate, doar distrugere va rămâne în urma armatelor mele.
Vă simt cum deja tremuraţi de frică. Plecaţi-vă capul în faţa măreţiei mele, a lui Xerxes, Regele regilor , un Ahemenid.


Mod de desfășurare
===============​

Pe fiecare mare exista cîte un oraș ce aparține lui Xerxes I.
Orașele sunt la punctaje maxime (sau aproape maxime) și umplute cu diverse trupe pre-calculate în funcție de locul în care se află. Denumirea orașelor va conține si numărul mării în care se găsește.
Scopul jucătorilor e de a cuceri cât mai repede orașele respective.

1. În cadrul concursului nu vor participa persoanele implicate în administrarea versiuni românești a jocului și a forumului.

2. Toti jucătorii lumii Alpha pot participa la acest concurs, fără a fi necesară o înscriere prealabilă(excepție făcând cei menționați la punctul 1).

3. Jucătorii pot ataca, sprijini, spiona și/sau comunica(,) cu Xerxes I.
De asemenea, Xerxes I poate alege să comunice cu anumiți jucători. Nu există obligația de a-i răspunde.

4. Primii trei jucători ce vor reuși să cucerească câte un oraș de la Xerxes I vor fii recompensați cu monede de aur , după cum urmează :

- 1500 monede de aur pentru primul jucător
- 1000 monede de aur pentru al 2-lea jucător
- 500 monede de aur pentru al 3-lea jucător


5. Numărul trupelor existente pe fiecare dintre orașele lui Xerxes I a fost calculat în funcție de media tuturor jucătorilor de pe marea respectivă.
Trupele adăugate inițial nu se vor suplimenta pe durata concursului.

6. Xerxes I fiind un caracter arogant, ce se simte superior grecilor, poate decide să atace anumiți jucători ce l-au provocat . Acest lucru se va întâmpla după minim 3 zile de la începerea concursului.

7. Perioada minimă de desfășurare a concursului este de o săptămână, cu posibilitate de prelungire dacă se va considera ca fiind necesar.

Regulament de participare
===================


1. Pe toata perioada de desfășurare a concursului jucătorii cu o legătură comună de internet nu pot ataca/sprijini același oraș a lui Xerxes I ,însă pot ataca orașe diferite (deși acest lucru reprezintă o excepție de la regulamentul normal al jocului,se va aplica doar pe perioada concursului).
Nerespectarea acestei reguli duce la descalificarea jucătorului , iar trupele ucise de acești jucători îi vor fi redate lui Xerxes I.

2. Orice jucător depistat că a încălcat regulamentul jocului pentru a-și aduce avantaje în cucerirea unui oraș de la Xerxes I, va fi eliminat din concurs.
 

Nihilius

Membru activ
Mandria, argoganta si armatele lui Xerxes I s-au infruntat cu cele a luptatorilor greci locuitori ai Grepolisului. Regele Regilor si-a vazut pentru prima data armatele infrante si orasele pradate.

Cu mandria zdrentuita a sunat retragerea.


Grecii au sarbatorit victoria si pe eroii lor:

Locul I :Enervania - 1500 Monede de aur
Locul II: Alexander2772 - 1000 Monede de aur
Locul al III: viza- 500 Monede de aur


"Cele trei sate mi-au fost cucerite, nu va bucurati prea mult, ati castigat o lupta nu un razboi. Cu siguranta ne vom reintalni." - Xerxes I

Ce mai chiote, cata veselie. Va multumim pentru participarea la acest concurs.​

Cu stima,
Echipa Grepolis.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus