Prima zi de scoala

  • Autor subiect DeletedUser7851
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser7851

Guest
7b0a22b4890649c89aa6f81f5f7a7f6c.jpg


Amintiri, amintiri...


In fiecare an, pe la inceputul lunii septembrie ma cuprinde nostalgia. Cand vad strazile pline de copii, mai mari sau mai mici, cu ghiozdane in spate si un buchet de flori in mana, alergand, razand si povestind e imposibil sa nu-mi aduc aminte de prima zi de scoala.
Amintirile sunt intotdeauna personale, dar parca e mai frumos cand le impartasim si altora.
Va amintiti prima zi de scoala? Cum a fost?


Pentru cei ce vor sa participe la acest concurs, acest topic va fi deschis in perioada 17.09-21.09.2016.
Echipa va alege 3 "lucrari" si le va premia cu 700, 600 si 500 de monede.
Castigatorii vor fi anuntati in data de 24 septembrie 2016.



Conditii de participare:

Postarea trebuie să fie originală si sa respecte tema data, exceptie fac proverbele sau citatele (daca sunt inserate in text).
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.
Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
Orice postare din acest concurs candidează și la concursul Postarea lunii
 

DeletedUser15458

Guest
Din punct de vedere caledaristic, vara s-a terminat, iar toamna şi apoi sezonul rece sunt deja sinonime cu şcoala. Îmi aduc aminte cu multă nostalgie de una dintre cele mai frumoase toamne din viaţa mea de până acum: cea care mi-a oferit bucuria de a păşi pentru prima dată în universul plin de farmec si mister al şcolii. Parcă păşeam pe un tărâm de basm, şcoala era castelul din poveste, iar zâna bună era învăţătoarea. Cu paşi mici şi cu ghiozdanul în spate, ţinând-o strâns de mâna pe mama, ne îndreptam spre şcoală. Eram mândră de mine şi stăpânită de mari emoţii.Astăzi s-a dovedit a fi însă foarte diferit. Paşii mei mici s-au transformat în paşii mari ai unei adolescente, proaspat absolventă a şcolii generale.Ghiozdanul a fost înlocuit de mapă, iar mama prezentă pâna acum, astăzi a lipsit. Emoţia s-a dovedit a fi însă şi mai puternică. Inima îmi bătea în piept cu o putere nebună când am auzit numele sălii unde voi învăţa patru ani de acum încolo.15, un număr sugestiv aş spune, acelaşi cu vârsta mea încă fragedă. Am păşit pragul clasei plină de curiozitate. Mi-am cunoscut noii colegi si i-am revăzut pe cei vechi.Sunt nişte sentimente ce nu pot fi descrise în cuvinte. Este o emoţie foarte diferită. O emoţie matură, care arată cât de mult m-am schimbat. Contactul cu doamna dirigintă a fost deosebit de plăcut. Ne-a întâmpinat cu o căldură minunată. Prima zi de şcoală a fost una "memorială", mai ales pentru că mă bucur alături de colegele mele de statutul "boboacă de Eminescu".
 

DeletedUser2531

Guest
Prima zi de scoala a fost prin 2001 si chiar daca timpul a trecut, inca imi aduc aminte de acea zi. Acea zi era ciudat de frumoasa, cu un soare ciudat de stralucitor. Insa practic cu timpul am inteles, avand in vedere anii grei ce au urmat era necesara o astfel de zi. Desii pentru mine nu pot spune ca a fost una deosebita la acel moment, agitatia tuturor parintilor ne facea si pe noi, cei mici sa intelegem, ca desii nu pare este o zi speciala. Eram mic, prea mic iar in momentul in care am pasii pentru prima data in sala de clasa, am vazut o multime de copii si parinti. Cei mici erau agitati, cei mari emotionati. pe banci ne astepta pe fiecare in parte ABECEDARUL. Acesta ne-a invatat primele taine si ne-a fost partener in primii pasi din viata de scolar. De departe se remarca insa o intamplare, care dupa multi ani si-a pastrat nota amuzanta. In momentul intrarii in sala a doamne invatatoare, vizibil emotionata si dansa ne-a marturisit ca abia asteapta sa cunoasca si gemenii clasei. In momentul in care sa strigat prima prezenta din viata mea de scolar, am aflat ca desii sunt singur la parinti, eu eram unul dintre gemeni. Fapt ce a amuzat pe toata lumea, deoarece pe mine chemandu-ma Nicolae Claudiu Cristian, iar pe noua mea colega Nicolae Carmen Cristina, fapt ce indica ca am fii gemeni. Pana când ne vedeai in sala de clasa. Eu micut si in prima banca, ea mult mai intalta cu un ten mult mai inchis si in ultima banca. In momentul in care ne-a vazut, invatatoarea ne-a marturisit, vizibil dezamagita, ca si-a dat seama de confuzia creata.
 

DeletedUser10400

Guest
13912900_10208904471183911_3701884363807750938_n.jpg


Aceasta poza este din prima mea zi de scoala. Are 58 de ani, asa ca scuzati starea. Sunt primul din dreapta!
 

DeletedUser15851

Guest
Prima zi de scoala era o zi de 13 septembrie din anul 1999 intr-o comuna retrasa de langa cluj.Cand m_am trezit primul lucru zarit a fost hainutele mele.Nu-mi venea sa cred ca venise prima zi de scoala !Școala era pentru mine o noutate!Dupa ce m-am ridica din pat ,m-am dus la parintii mei sa servesc micul dejun.am mancat foarte repede.Cand am plecat spre scoala aveam emotii ca niciodata.Eram atat de emotionata incat credeam c-o sa-mi sara inima din piept!Cand ma uitam la orice obiect mi se pareaca-mi spune:
”-Hai mai repede ca intarzii la scoala !”Ajungand in curtea scolii am vazut chipurile bucuroase ale colegilor .Freamatul copiilor si al parintilor ma agita si mai tare !
As vrea a mai retraiesc o data prima mea zi de scoala
 

DeletedUser15659

Guest
Prima zi de scoala , cred ca mi-o voi aminti pana ce am sa mor , o zi frumoasa spulberata de colegi noi si rautaciosi . Eu eram imbracat la costum , imi statea relativ bine , eu find un pic mai plinut nu prea gaseam bugi ( iar treningul nu-l suportam ma simteam ca o maimuta) .
Din ziua aceea am priceput cu stupoare ca in viata ai sa te lovesti mereu de oameni care nu te plac din o 1000 de motive fictive din capul lor , iar rasizmul este introdus in creier de acasa . Trecura introducerile si ne lasa profesoara afara , era un teren de joaca modest afara , niste leagane , 3 bancute si multa iarba . Am inceput sa ne jucam cat de cat .. unul era invatat de tasu ca daca nu dai cu pumnu nu rezolvi nimica , si ca tre mereu sa ai dreptate ,si el nu mai avea loc in leagan si nici sa astepte nu a vrut asa ca a tras un coleg jos din leagan si i-o dat cu leaganu-n cap... amitiri frumoase :3 ( p.s. am fost intro clasa cu tigani si romani de la tara care doar violenta au stiut)
 

DeletedUser15833

Guest
Am fost acum 1 an la scoala la Murgesti,Buzau.Erau numai galagiosi care vorbeau de tigani ,de masini si de oameni.Pana când,un ciobanel care nu scria la scoala.avea vreo 11 ani si era can prost,si facea la mine cam ceva de genul asta::mad: si de asta::p.
 

DeletedUser3464

Guest
Prima mea zi de scoala si-a lasat "amprenta" printre restul amintirilor frumoase. O zi calduroasa a lunii Septembrie, in care toate florariile aveau grupuri de elevi si parintii alegand, diferite colorate si parfumate, flori. O zi in care strazile erau misunate de sutele de elevi si parinti. O zi in care emotiile imi devorau creierul. Asteptam cu nerabdare sa vad ce se intampla in scoala? Va fi oare asemanator cu gradinita? Ce se ascunde in clasele scolare avand in vedere ca trecem de la colorat la scris? Mii de intrebari ce-si asteptau raspunsul stateau ingramadite in capul meu gata sa explodeze. O intrebare o tineam de rezerva!
Ajuns in curtea scolii, insotit de mama mea, am vazut cum sutele de elevi, aveau sa-mi devina colegi scolari, dar o parte din ei chiar colegi de clasa! Bucuria era foarte mare insa emotiile se "apasau" mai mult in capul meu dandu-mi o stare usoara de tremur. Incepuse prezentarile ascultate de toti printr-o portavoce, care binenteles, nu prea le intelegeam de zarva si zgomotul infernal produs de tipete, alergaturi, susoteli din scurta apropiere, etc.
Nu prea ma interesa pe mine aceste prezentari pana sa ma indrept cu mama catre cea ce avea sa-mi devina "invatatoare". Ii indrept buchetul de flori primit de la mama, iar aceasta imi da in schimb niste pupici, de care nu eram atat de incantat de ei de i-am sters! Aceasta, dupa ce se prezinta cu subsemnata, ne face cunostiinta cu noua incapere numita clasa. Soaptele mamei mele catre mine erau: " sa nu uiti! prima clasa pe drepta de la etajul 1! Azi te-am adus eu, in timp trebuie sa stii sa vii singur! ". Ajuns in clasa de pe dreapta de la etajul unu, aveam sa ma asez intr-o bancuta, parca inghesuita, ce ma astepta cu noile carti, frumos asesate intr-un colt al bancii. Una din ele era prezentata ca fiind ABECEDAR! Imi placea mult sa citesc din carti...doar imaginile pe vremea aia. Priveam cu coada ochiului catre cei care aveau sa-mi devina noii colegi de clasa. Era foarte frumos dar eu, inca, aveam intrebarea aia de rezerva in minte. Dupa alte prezentari amanuntite ale invatatoarei catre noi (probabil) si parinti, urma sa ne luam cartile de scoala, sa le asezam in noile noastre ghiozdane (pregatite de ceva vreme) si binenteles ca nu s-au terminat inca toate prezentarile in clasa iar eu explodand de nerabdare, scot intrebarea de rezerva adresand-o mamei mele:" cand ajungem acasa sa probam jocul? ". Primisem un nou joc in acea zi mai devreme de inceperea scolii, numit TERMINATOR. Acum am terminat scoala de acea vreme si inca sunt devorat de jocuri iar in prima zi de scoala am primit o buna mustruiala din partea mamei incat am reusit sa o conving in weekend sa ma lase sa ma joc "supermario" de pe noua achizitie :) !
 

DeletedUser15852

Guest
Anul '99, sfarsitul verii, foarte multa agitatie in jurul meu, baiatul incepea scoala!!! Mi-am ales ghiozdanelul si rechizitele scolare. Hainele erau pregatite pe umeras, pentru ziua cea MARE. Mai era o singura zi, o petreceam alaturi de prieteni la joaca. Dintr-o data liniste, in zare se vedeau parintii mei cum se apropiau de noi. A cazut ca un trasnet " ia-ti ramas bun de la copii, astazi ne mutam"...nu intelegeam nimic... Ziua urmatoare intram intr-o clasa noua, nu cunosteam pe nimeni. A venit momentul cand doamna striga catalogul, auzeam nume noi si ma intrebam ce caut acolo... Eram ca un copil speriat, in prima banca, langa un baiat brunet si cu un nume tare ciudat, Tartau Banel !
 

DeletedUser5209

Guest
Au trecut 25 de ani de atunci, insa... si astazi imi aduc aminte cu placere de acea zi ,o zi de toamna in care racoarea diminetii adia peste frunzele plopilor care incepeau sa rugineasca ...eram emotionat ,mai mult decat emotionat...am pasit insotit de mama in curtea scolii cu ghiozdanul in spate (era un ghiozdan mult prea mare pentru mine),insa pe care il purtam cu mandrie ,acolo era o mare de copii si parinti amestecati cu invatatorii si profesorii scolii, aveam in mana un buchet de flori culese inainte cu o seara pentru tovarasa invatatoare ,erau flori de camp ,culese inainte cu o seara si invelite cu un celofan simplu si legat cu o bucatica de sfoara colorata.
Am asteptat cu nerabdare intrarea in noua clasa ...in sfarsit am ajuns acolo ...un fior straniu a trecut peste toata fiinta mea ,imi simteam inima cum bate cu putere iar palmele imi erau umezite in asteptarea acelui moment ...la intrarea in clasa ne-a intampinat un miros placut insa in acelasi timp putin intepator ,era mirosul de tabla proaspat vopsita si cel al abecedarelor asezate pe banci ,ne-am asezat in bancile de lemn simplu insa care straluceau asa de tare ca iti luau privirea ,erau slefuite de generatiile trecute pe acolo ...invatatoarea a aparut in usa clasei ...aici imi aduc aminte cu si mai multa emotie de chipul bland si totusi un pic sever parca, al acesteia ...ea era cea pe care o asteptam impreuna... copii si parinti ,cu nerabdare, ea va fi cea care ne va deslusi tainele literelor si rostul aritmeticii...planse mari cu animale si pasari erau insirate pe peretii clasei, in colt pe dulap un fazan impaiat ne atragea ca un magnet privirile ...ne priveam unul pe altul uimiti de ceea ce vedeau ochisorii nostri ...insa deodata vocea blanda a invatatoarei ne trezi pe toti din acea contemplare ...BUNA ZIUA DRAGI COPII....ne asteapta lucruri minunate pe care sa le descoperim impreuna sunteti de acord sa incepem ....atunci am rostit toti in cor, un cor de voci cristaline si fericite in acelasi timp....DAAAAA...!!!
 

DeletedUser15256

Guest
Prima zi de scoala mi-o amintesc ca si cum ar fi fost ieri. Nu am de ce sa mint. Nu mi-o amintesc pentru ca e frumoasa. Mi-o amintesc pentru ca a fost una din cele mai destruoase zile ale mele. A trebuit sa ma trezesc de dimineata , sa ma imbrac in costum , sa ma duc cu mama in piata sa cumpar flori. Acea zi nu a fost chiar dezastruoasa. Dar nu cunosteam nimeni. Parca ajunsesem in alta lume. Profesori noi , colegi noi, totul nou. M-am imprietenit repede. A trebuit sa astept cu mama pe acea caldura....aproximativ 3 ore. Deoarece preotul intarziase...Si cand venise a inceput sa povesteasca , cam o ora ce a patit. Din prima zi de scoala ne-au cerut bani pentru fondul scolii , si pentru fondul clasei. Asa este in romania. Depinde si unde te duci. Am avut foarte multe amintiri frumoase cat timp amfost la scoala. Dar am avut si unele urate. Nu stau sa povestec pentru ca nu intereseaza pe nimeni.Bucurati-va cat inca mai sunteti tineri. Cat inca puteti si aveti de ce sa va bucurati. Va doresc noroc la toti scolarii. Si cand veti ajunge la liceu. Va doresc multe bobocite.
O seara placuta. Cu respecte monster zins3
 

DeletedUser15105

Guest
In prima mea zi de scoala am plecat voios si nedumerit de ceea ce ma va astepta in continuare. Totusi, toamna a venit cu frumusetea si bucuriile ei ,prilejuite de transformarile suferite de natura in acest frumos anotimp, dar si de inceperea cursurilor in scoli. Inceperea scolii mi-a dat emotii mari deoarece nu stiam cu ce se "mananca". Imi amintesc caci aveam un ghiozdan mult prea mare pentru statura mea, iar acesta ma tragea in jos... Cand am intrat pentru prima oara in clasa totul era diferit fata de ce era inainte, manualele pentru clasa I-a au fost deja puse pe banci. Invatatoarea ne-a spus sa avem mare grija de carti si sa ne scriem numele pe ele, dupa aceea aceasta ne-a facut conostiinta intre noi, colegii. Am inceput sa vorbesc cu colegii , atat noi cat si vechi despre ceea ce am facut vara aceasta. Totusi aceasta zi a fost una dintre cele mai minunate zile din viata mea . Sper sa nu o uit niciodata, deoarece acuma s-a schimbat scoala, este mai grea, dar totusi avem de invatat..
 

akali7

Membru activ
Prima zi de scoala...acum 11 ani,am inceput scoala,am cunoscut oameni si prieteni noi.A fost ceva "wow" pentru mine acea zi.
Pot spune cu mana pe inima,ca si acum,in clasa a 11-a, sunt coleg cu 2 colegi si o colega.Ce sa spun,asa a fost destinat...aceleasi profile,aceleasi lucruri la ei care nu s-au schimbat.
Desi inchei scurt,pot spune ca prima zi de scoala,este un prim inceput in care poti cunoaste oameni noi,poti lega prietenii noi sau chiar sa te bucuri alaturi de cei deja cunoscuti.
Scurt si la obiect!:D
 

DeletedUser9777

Guest
In toamna lui doua mii trei

Au inceput anii grei

Plini de carte si cultura

De-as da scoala cu untura


In prima zi am incepu sa strabat

Pe mama o aveam ca aliat

De mana ea ma tinea

Si necunoscutul mi-l explica


La costum eram imbracat,

In spate aveam un ghiozdan asortat

La plecare era plin cu de toate

Era asa greu de ma tragea pe spate


S-a terminat cu coloratul

Si povestea cu imparatul

Am inceput alfabetul

Si matematica cu incetul


Prima zi a fost un nou inceput

In care o noua familie mi-am facut

Scoala m-a invatat de toate

Iar acum sunt anul doi la facultate
 

DeletedUser9510

Guest
Oooooooooooo ce zi,ce prima zi am avut nu am cum sa o uit nici eu da nici parintii mei totul o decurs super pana am ajuns in clasa in primele 10 minute nici musca nu scotea vreun sunet apoi totul o decurs in sens invers :)) cu o zi inainte eu si cativa prieteni ne-am uitat la ben 10 iar ceea ce sa intamplat in restu de 40 de minute ramase am reprodus ce vazusem cu prietenii cu o zi anterior totul era vraise in clasa galagie haine carti peste tot pff totul incheinduse cu o sedinta cu parintii din prima zi diriginta spunand ca nu vrea asemenea ”elemente ” :))
 

DeletedUser8466

Guest
Cand am primit notificarea pe joc "prima zi de scoala" am zis "ma nu sunt eu vreun povestitor foarte bun dar hai sa incerc sa vad ce iese" pentru ca si in ziua de azi ma amuza foarte mult acea zi!

"Prima mea zi de scoala a fost prin septembrie 1995,o zi care ma anunta "bai baiatule...scoala nu este pentru tine!!!",o zi ploioasa si urata in care emotiile aveau primul cuvant.Avand o mama mai in varsta fata de celelalte mame evident ca era de moda mai veche:"Sa faci poze cu florile..sa faci poze cu mine..cu surorile tale..dar si cu taica-tu (multi credeau ca e bunicul).Am incercat sa le fac pe plac,dar pana cand nu am sarit eu la bataie la ei nu m-am simtit bine.Am inceput pe acolo sa arunc florile pe jos,sa dau cu picioarele,sa ma trantesc pe jos de nervi.Evident au venit bine-vestitele palme la cur care m-au cumintit instant.Am facut poze cu toti...imbracat la costum dar cu adidasi de la chinezi ca nu a mai avut saraca mama bani si de pantofi(eram totusi 3 copii,vremuri grele).In timp ce faceam pozele eram atat de mandru de mine de parca intram la fortele speciale si nu vreun parlit de boboc de clasa intai.In fine ,ne-a bagat invatatoarea in clasa ,asteptandu-ne cu abecedarul si cu celelalte carti pe banca.Nu stiu cum s-a facut ca tocmai ale mele erau alea mai tocite.Evident..iar tipete..iar draci...iar bataie..iar calmare!Ne-a pus sa ne prezentam ,de abia atunci m-am trezit si am inceput sa fiu si eu un elev cum trebuie.
A fost o zi foarte speciala cu sentimente destul de ambigue la acea zi.M-am simtit foarte bine atunci cand i-am dat invatatoarei florile dar foarte prost cand vreo 2-3 colegi au afirmat:Mamii ce gras este baiatul ala".Atunci am simtit pentru prima data cum este sa fii "altfel".
Acum,recunosc as da poate si ani din viata sa mai fiu la varsta aia sa o pot pretui pe mama cum trebuie si sa nu ii mai fac belelele pe care i le-am facut mai toata scoala(evident,asta pana cand am intrat la liceul militar unde mi s-a "bagat pumnul in gura din prima zi)
Sper sa intelegeti ca nu am talent de scriitor si evident ca nu pot descrie foarte bine sentimentele din acea zi in scris.
smiley_emoticons_winken4.gif
smiley_emoticons_winken4.gif


Am atasat si poza din acea zi....:))400x500.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15748

Guest
''Prima mea zi de școala'' ,o introducere cât pentru zeci de compuneri care îți stârnesc atâta nostalgie încat îti dorești să fi rămas mereu tânăr, făra griji și cu viața înainte...
Pentru un adolescent ca mine,acest eveniment o reprezentat intrarea mea în societate, o ușă deschsa pentru atâtea oportunități.
Fiind un eveniment de curând pentru mine, îmi amintesc importante amănunte din aceea zi de Răpciune, în care mama s-o învoit de la munca ei cu zarzavaturile pentru a mă însoți pe mine,un prichindel, care înca nu realizase cât de necesara este școala.
Intru în clasă cu mama mea de mână. O mare de copii îmi ies în cale. Din cazua despartiri de părinti, plangeau necontenit. Ghiozdane,penare,caiete toate aceste instrumente făceau clasa să pară un peisaj plin de copii învățați la cele mai înalte școli.
Invatatoarea noastra, o femeie la a doua tinerețe,cu ochii căprui și blajini ca a unei caprioare, avea datoria de a ne învăța tainele vieții în următorii patru ani.
Așa cum era firesc, întai am făcut prezentările. 'Mă numesc Cutare Cutărescu' și tot așa până am ajuns la banca mea. Eu,un copil timid de felul meu, încărcat cu o stare de emoție nebunească, m-am prezentat cu mici dificultăți.
Din curiozitate mi-am zis 'hai sa văd la ce sunt bune aceste cărți,la colorat? sunt de desenat?' și așa am inspectat toate manualele pe care le aveam la îndemana.
Așa au fost si restul aniilor mei petrecuți în învățământul primar,cu bune,cu rele, cu camarazii mei și a doua mea mamă la acel moment,doamna învațatoare,am trecut prin toate 'ca peștele prin apă'.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15023

Guest
Ma bufneste rasul cand vad ce scrieti :)) .. sa incep si eu..


A fost o zi cu traznete si fulgere,tornada de gradul 5 si un cutremur de gradul 1 ,ceatza groasa... plus ca am vazut si vreo 3 OZN-uri pe drum.. In fine nu conteaza, am ajuns si cum am pasit in clasa o putoare de creta , lemn si ceva putred m-a izbit direct in sinusuri , catre creier... Atunci m-a lovit realitatea cruda, stiind ca acesta este inceputul sfarsitului, apocalipsa.. Am devenit un robot in societate, ca toti ceilalti... Am terminat cu chiu cu vai 12 clase, Bac luat pe degeaba ca tot salar de 15 milioane iei daca nu esti mafiot...si asta e.. Acum,dimineata mi-o petrec uitandu-ma pe geam, si tot ce vad sunt niste oameni grabiti, programati sa mearga ca niste robotei controlati...catre scoala sau servici..pe frig si pe ploaie... Ce sa zic super viata ;)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus