Previzualizarea Comunității 2022

Stil

Community Manager
Preview2022Logo.png

Previzualizarea comunității 2022

Dragi jucători,

La fel ca anul trecut, dorim să vorbim despre planurile noastre pentru 2022. Puțin mai târziu anul acesta, dar la fel de încântați, să vă dezvăluim o parte din ceea ce lucrăm în prezent. Previzualizarea comunității va începe cu o retrospectivă a unor lucruri pe care le-am anunțat anul trecut, deoarece avem câteva lucruri de spus. Să începem cu asta și apoi vom discuta despre 2022!

Retrospectivă subiecte 2021

Scurtarea evenimentelor
Anul trecut, am încercat să scurtăm evenimentele. Speram, că făcând acest lucru, vom putea schimba ritmul începutului de lume și a evenimentelor, oferindu-vă mai multe de făcut în perioadele mai liniștite. Dar feedback-ul vostru a fost că acest lucru creează un mediu de joc mult mai stresant pentru voi ca jucători și face jocul mai puțin distractiv. Având în vedere acest lucru, am revenit în mare parte la evenimente de 14 zile, cu câteva excepții.

Legat de acest subiect, am luat și decizia strategică și tehnică de a schimba începutul lumii pentru toate piețele, în aceeași zi. Lucrul acesta a fost, prin urmare, pentru a reduce stresul asupra hardware-ului nostru, dar aceasta nu mai este o problemă, datorită hardware-ului îmbunătățit. Această schimbare ne permite să avem un tampon de aproximativ 2 săptămâni între începuturile lumii și evenimente, ceea ce înseamnă că vom desfășura evenimente pe aceste lumi, dar va exista un decalaj pentru ca lumea să se stabilească. Să sperăm că ar trebui să aibă impactul pe care îl căutam prin scurtarea evenimentelor, fără a face jocul să se simtă mai puțin echilibrat în general.

Reechilibrarea sfârșitului de joc
Anul trecut, am vorbit despre reechilibrare atât pentru Olimp, cât și pentru Minunile Lumii. După cum știți, dezvoltarea inițială pentru ambele s-a încheiat, iar acum suntem în faza beta și de testare pentru ambele. Tocmai am lansat prima noastră lume Olimp pe versiune beta, precum am lansat primul nostru lot de lumi reechilibrate cu Minunile Lumii în data de 15 februarie. În martie, vom lansa primul nostru test al lumilor Olimp pe comunitatea italiană, cu scopul de a lansa din nou un set complet în mai 2022, cu condiția ca lucrurile să arate bine pe Beta și IT.

Solicitări ale comunitații
Este de la sine înțeles că viitorul Grepolis se bazează pe Feedback-ul comunității și pe munca alături de comunitate, pentru a atinge obiectivele care ne avantajează pe toți. De exemplu, anul trecut, am încercat să ne concentrăm pe soluționarea unor probleme legate de notificările din joc, permițând ca jucători să personalizați mai ușor notificările de atac. Știm că acest lucru nu abordează în totalitate practica trimiterii de atacuri spam, dar sperăm că va ajuta la îmbunătățirea echilibrului dintre joc și viață. Mai multe despre solicitările comunității mai târziu în această postare!

Deci ... Să aruncăm o privire peste 2022...

2022, În curând

Aplicația Hibridă
Ce este aplicația hibridă, ați putea întreba pe bună dreptate? Acesta este numele intern pentru un proiect la care am început să lucrăm în 2021. Acesta este intenționat să fie o înlocuire angro a aplicației actuale, cu toate caracteristicile versiunii de browser Grepolis pe care le cunoașteți și le iubiți. Există câteva motive pentru asta:

Dorim să oferim o experiență completă a Grepolis pe toate dispozitivele. De ce? Pentru că o bună parte dintre jucătorii noștri joacă exclusiv pe dispozitive mobile prin diferite soluții .

Pentru toți jucătorii de pe toate platformele, dorim să vă putem oferi tot ceea ce am dezvoltat, nu doar un set de funcții redus. Aceasta înseamnă că lucruri precum evenimente, funcții noi sau îmbunătățiri ale caracteristicilor vor fi toate disponibile peste tot .

Dezvoltarea aplicației hibride (care în cele din urmă va fi doar aplicația Grepolis) o vom lansa pe câteva piețe pentru a crește cu adevărat feedbackul și raportarea erorilor. Ideea va fi să o lansăm împreună cu aplicația existentă, ceea ce înseamnă că jucătorii nu își pierd aplicația complet funcțională deocamdată, dar o pot încerca pe cea nouă! Veți putea să le instalați pe ambele pe același dispozitiv și, în cele din urmă, vom elimina treptat vechea aplicație în favoarea celei noi.

Principalele lucruri pe care trebuie să le depășim sunt unele elemente mari ale interfeței de utilizare (UI) care funcționează foarte bine pe browser și nu se regăsesc într-un ecran de telefon, fiind mult mai mic, dar aceste probleme sunt deja în atenția nostră. Mai jos puteți vedea câteva capturi de ecran făcute pe un telefon cu progresele noastre de până acum, dar mai este mult de făcut. În curând, mai multe informații despre acest aspect!

HybridAppScreens.png

Fuziunea pieței
Un subiect pe care am încercăm să îl abordăm de câțiva ani, fuziunea piețelor, este numele intern pentru un proces de preluare a celor mai mici piețe ale noastre și de fuzionare a acestora într-una mai mare și mai populată. Pentru început, vom viza cele mai mici piețe ale noastre în 2022, precum cea finlandeză, daneză, suedeză și norvegiană. Aceste 4 piețe (începând cu Danemarca) vor fi fuzionate în piața internațională (EN).

Ce presupune fuziunea? Fuzionarea înseamnă pur și simplu că vă vom copia jucătorul pe piața EN, împreună cu orice recompense și aurul (lucruri precum vacanța achiziționată). Odată ce această copie este finalizată, vom opri lansarea de lumi pe acele piețe și, în cele din urmă, vom închide orice lumi rămase care nu sunt închise din cauza îndeplinirii condițiilor de final de joc. Mai jos este o machetă a unora dintre procesele facilitate de Hermes însuși:

MargetMergeMockup.png

De ce facem asta? Pur și simplu, vrem să oferim jucătorilor de pe acele piețe o experiență de joc mai bună și mai competitivă. Lumile acestor servere au adesea foarte puțini jucători, iar unii au numere insuficiente pentru a ajunge vreodată la faza finală a jocului. Vom continua să oferim jocul în limba lor și vom introduce funcționalități pe EN pentru a alege dintre engleză sau oricare dintre celelalte 4 limbi. Vom continua să oferim asistență și în acele limbi, dar nu vom mai traduce multe dintre comunicările noastre, cum ar fi jurnalele de modificări.

Pentru claritate, considerăm că este important să spunem că în prezent nu intenționăm să fuzionam alte piețe și cu siguranță nu piețele noastre mai mari (de exemplu, DE și FR). Nu spunem niciodată, niciodată, dar cu siguranță nu pe termen scurt.

Eveniment nou
Deși încă nu vom intra în prea multe detalii, am vrut să vă anunțăm că lucrăm deja la conceptul de design pentru un eveniment nou-nouț. Acest eveniment se va concentra pe colaborarea alianței pentru a câștiga și sperăm să fie destul de unic în comparație cu celelalte evenimente ale noastre. Ne așteptăm să lansăm acest eveniment în a doua jumătate a anului 2022. Cea mai grea parte a proiectării unui astfel de eveniment este să ne asigurăm că se potrivește tuturor comunităților, deoarece multe dintre comunitățile noastre sunt foarte diferite ca mărime între ele. Vom împărtăși câteva actualizări despre acest concept în săptămânile următoare pe site-ul nostru Devblog!

Întoarcerea evenimentului tematic de Crăciun
În ultimii ani, ne-am îndepărtat de evenimentul tematic de Crăciun. Motivele pentru aceasta nu sunt în principal o problemă de organizare a unui eveniment cu tematică de Crăciun. Pe scurt, am vrut să facem astfel încât jucătorii să nu fie nevoiți să aleagă între a petrece timp cu familiile lor în timpul sărbătorilor și a juca Grepolis. Am optat să renunțăm la acest tip de eveniment, cu temă de Crăciun .

Cu toate acestea, mulți dintre voi ați fost cu adevărat nemulțumiți de asta. Având în vedere acest lucru, intenționăm să refacem unul dintre evenimentele noastre pentru a avea o tematică specifică de Crăciun, astfel încât cei care vor să se joace, să poată, și cei care preferă să ia o pauză de sărbători să poată să o ia. Acest lucru ne oferă ce este mai bun din ambele! Mai multe informații, vor veni, așa că urmăriți Devblog pentru actualizări în acest sens.

Cerințele comunității
Ca și anul trecut, punem un accent mare. Am avut mult succes anul trecut, lucrând îndeaproape cu managerii noștri de comunitate și echipele lor, la feedback-ul vostru despre Ares și reechilibrarea lui pe baza acestora. Asta este, în întregime, ceea ce are nevoie Grepolis, o colaborare mai strânsă între jucători, Managerii de Comunitate și echipa de dezvoltare. Avem câteva concepte care apar în acest an pentru revizuirea acestei bucle de feedback, așa că fii atent pe viitor. Nu este o revenire a Consiliului Jucătorilor, ci ceva ce sperăm să aducă o parte din valoarea care ne lipsește de la un astfel de program .

La fel ca anul trecut, vrem să ne asigurăm, că este înțeles că nu putem garanta că tot ceea ce este dezvăluit astăzi va fi implementat în acest an. După cum știți, lucrurile se pot schimba odată cu trecerea timpului. Dar, privind înapoi la 2021, ne-am descurcat bine, așa că iată-ne întrun alt an de succes! Și, ca întotdeauna, acesta este menit să fie un rezumat al subiectelor pe care dorim să le abordăm, dar cu siguranță nu este totul! Ne vom propune mai mult în 2022, așa că urmăriți-ne în continuare!

Sperăm că această previzualizare a următoarelor luni este incitantă și așteptăm cu nerăbdare să auzim feedback-ul dumneavoastră în firul dedicat aici.

Salutări,
Echipa Grepolis
 
Ultima editare:
Sus