Previzualizare 2021

Stil

Community Manager
Preview2021LogoMed.png

Salutare, dragi jucători!

Am vrut să ne luăm ceva timp pentru a vă împărtăși câteva dintre planurile viitoare din foaia de parcurs internă pentru 2021. Acest lucru l-am făcut și în trecut, dar ne-ar plăcea să începem să facem acest lucru mai consecvent, astfel încât să putem oferi câteva informații timpurii despre ceea ce vrem să realizăm și, sperăm, să folosim feedbackul dvs. pentru a modela schimbările.

Fără alte întrebări, să aruncăm o privire asupra a ceea ce vrem să realizăm anul acesta!

Scurtarea evenimentelor

Deși nu este o caracteristică nouă din punct de vedere tehnic, am vrut să vă împărtășim, planurile noastre pentru 2021 și nu numai, în ceea ce privește evenimentele.

În primul rând, să vorbim despre elefantul din cameră. În acest moment, nu avem de gând să adăugăm noi evenimente în Grepolis pentru anul 2021. Dar, după cum știți, avem o mulțime de evenimente deja existente, iar pe unele nu le-am mai văzut de ceva timp și vrem să putem arăta mai multe dintre ele în 2021.

Ceea ce vom face este să aducem modificări calendarului general al evenimentelor, în special prin scurtarea duratei evenimentelor pentru unele evenimente de-a lungul anului. Motivele acestei schimbări sunt următoarele - primul este să menținem evenimentele în general atrăgătoare și distractive pentru jucătorii care participă. Considerăm că unele dintre evenimentele noastre au o durată prea mare și observăm în analiza acestor evenimente că participarea scade până la sfârșitul acestora. Al doilea motiv este că ne permite să reorganizăm calendarul evenimentelor noastre pentru a vă aduce evenimentele care sunt cele mai plăcute, pe care le-am omis anterior din calendar, pentru că nu le-am putut încadra în anul respectiv! În general, nu vom crește numărul de zile de evenimente în cursul anului (sau cel puțin nu semnificativ) și vom crește doar varietatea.

Ares
Ares este, după cum mulți dintre voi ați dat seama, următorul zeu care va fi adăugat la panteonul zeităților. Nu suntem pregătiți să vă oferim prea multe detalii despre adăugirile sale, dar el este chiar aproape, pentru lansarea sa beta! Vrei să afli mai multe? Fii cu ochii pe forumurile noastre beta, deoarece îl vom lansa mai întâi acolo!

Verificați lucrările de artă pentru portretul, unitățile și vrăjile sale minunate!

temple_god+spells+units_mobile_ares.png

Revizuire simulator

Simulatorul este ceva ce nu am îmbunătățit cu adevărat de-a lungul anilor, deoarece am adăugat, printre altele, noi vrăji. După cum veți ști cu toții, acest instrument este incredibil de util, vă ajută ca jucători să preziceți cum va merge o bătălie, dar îi lipsesc câteva elemente cheie ale caracteristicilor pe care le-am adăugat de-a lungul anilor. Când ne-am gândit la îmbunătățirea simulatorului în trecut, am vrut întotdeauna să rămânem la o soluție cu o fereastră, care nu avea bare de defilare și era atrăgătoare din punct de vedere vizual.

Pe măsură ce timpul a trecut, a devenit clar că nu putem realiza cu adevărat această cantitate de opțiuni diferite pe care le-am adăugat atacurilor. Acest lucru sună rău, dar este de fapt grozav, deoarece ne obligă să acceptăm că barele de derulare sunt inevitabile în această fereastră și ne oferă de fapt șansa de a revizui în totalitate simulatorul, permițând jucătorilor să simuleze pe baza fiecărei puteri disponibile în jocul nostru.

Simulatorul nou și îmbunătățit va adăuga opțiuni pentru comenzi buff, de la:
  • Amatori ai templului Olimp
  • Puteri regulate, cum ar fi vrăjile zeilor
  • Vrăji speciale, cum ar fi Strategia de luptă divină și Creșterea atacului navei ușoare
  • Vrăjile specifice evenimentelor, cum ar fi vrăjile obiectivelor comunității din Grepolympia
  • Puteri actualizabile precum Furia lui Ares și Altarul Soteria
În plus, această revizuire ne va permite să codificăm simulatorul pentru a accepta cu ușurință noile puteri adăugate jocului în viitor, ceea ce va face mult mai ușor să adăugăm acest nou conținut mai târziu.

Reechilibrarea finalului jocului
Odată cu adăugarea Olimpului în lista noastră de final și moduri de joc, am vrut să petrecem ceva timp și să oferim oarecare importanță celorlalte noastre moduri de final de joc. În 2021, vom revizui și îmbunătăți echilibrarea sfârșitului jocului prin Minunile Lumii. Nu suntem încă pregătiți să dezvăluim prea multe detalii despre acest plan și dorim doar să menționăm că este în mintea noastră ca ceva la care am dori să facem unele schimbări de echilibru. Avem o direcție în care dorim să ne îndreptăm, dar ne vom baza pe contribuția dvs. în diferitele etape ale dezvoltării, pentru a ne spune, ce părere aveți despre schimbări. În plus, vom face, de asemenea, unele schimbări de echilibrare asupra Olimpului însuși, deoarece am avut acum ceva timp pentru a reflecta asupra primelor lumi Olimp, deja rulate în 2020.

Modificări ale artefactelor
Apropo de final, în 2021, vrem să revizuim sistemul artefactelor. Artefactele sunt obiectele câștigate de alianțele care câștigă o lume, pe oricare dintre cele trei tipuri de final de joc. Aceste obiecte sunt valoroase, dar am observat că nu încurajează jucătorii să încerce din greu să le câștige. Ceea ce am observat este că de multe ori o alianță va câștiga foarte clar o lume și, ca atare, alte alianțe nu se simt angajate să încerce să câștige locul doi sau al treilea într-o lume. Vrem să extindem sistemul artefactelor pentru a fi un sistem care se extinde cu mai multe lumi pe care le câștigi, precum și să-l facem astfel încât nu numai primul loc într-o lume să fie recompensat pentru progresul lor către finalul jocului. Sperăm că acest lucru va încuraja jucătorii să depună eforturi pentru a-și ajuta alianța să câștige o lume, dar să nu o facă astfel încât doar pentru că primul loc câștigă o recompensă pentru contribuțiile lor.Nu vă faceți griji, ținem deja cont de jucătorii care au câștigat deja lumi și vrem să ne asigurăm că schimbările sunt valoroase și pentru acei jucători.



Mai mult, dorim să decuplăm artefacte specifice din modurile lor finale de joc. Acest lucru înseamnă că jucătorii care nu doresc să joace, de exemplu, o lume a Dominației, pot avea șansa de a câștiga spațiu suplimentar de depozit prin Cornucopia Athena pe un alt joc final. Vom adăuga, de asemenea, câteva artefacte noi, care nu sunt legate în mod specific de un tip de final de joc, pentru a le adăuga varietate și pentru a deschide calea pentru viitoarele adăugiri, precum și pentru a oferi și mai multe opțiuni setărilor pentru lumile viitoare.

Consultați lucrările de artă pentru aceste artefacte suplimentare, mai multe detalii, în curând!

palladion.png
silver_kantharos.png
ambrosia.png


Cereri din partea comunităților
Un alt mare accent, pe care dorim să-l punem în munca noastră în 2021, îl reprezintă cererile venite din partea comunității. Vrem să investim timp, în acest an, pentru a căuta îmbunătățiri ale calității, care vor face jocul dvs. mai bun, mai ușor de utilizat și mai convenabil în interacțiune. Avem o serie de idei care au fost sugerate în ultimii ani (de fapt, revizuirea simulatorului provine direct din acest lucru, la fel ca noii zei), și ne vom inspira și în feedback-ul specific pe care l-ați împărtășit de-a lungul anilor în ceea ce privește noile caracteristici și evenimente pe care le-am adăugat. Vrem, cu adevărat, să reducem numărul de acțiuni pe care trebuie să le faceți, care nu adaugă valoare experienței dvs. de joc. Deci, asigurați-vă că vă gândiți la ce schimbări doriți să vedeți și poate începeți discuții aici pe forumurile dvs.! Vrem să lucrăm împreună pentru a îmbunătăți Grepolis și avem nevoie de ajutorul dvs. pentru a face acest lucru.

Desigur, este important să înțelegem că acestea sunt planurile noastre, dar nu putem garanta că toate cele discutate vor fi implementate anul acesta sau deloc. După cum știți, lucrurile se schimbă odată cu progresul anului. Suntem o echipă agilă, iar caracteristicile care sunt bune pentru comunitate sunt prioritatea noastră, dar uneori prioritățile noastre trebuie să se schimbe în funcție de diferiți factori, pe măsură ce ne îndreptăm spre 2021. Sperăm să realizăm totul și multe altele, dar doar dorim să ne asigurăm că vă depășim așteptările.

Sperăm că această previzualizare a următoarelor luni a fost interesantă și așteptăm, cu nerăbdare, să ascultăm feedback-ul dvs., în firul dedicat de aici.

Salutări calde,
Echipa Grepolis
 
Sus